Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   ταιριαζουν ζωοτοκα με kribensis?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35349)

christosvn 11-11-09 00:46

ταιριαζουν ζωοτοκα με kribensis??
 
Καλησπερα,θα ήθελα να κανω μια ερωτηση..ταιριαζουν 1 ζευγαρι kribensis μαζι με νεον,γκαμπυ,platy?το ενυδρειο ειναι 120 λίτρα και τα ψαρακια ειναι ολα μαζι 25. τα kribensis μού τα εφερε ενας φιλος δωρο και να πω την αληθεια μού αρεσουν γιατι ειναι πολυ πιο δραστηρια σε σχεση με τα ζωοτοκα και τα neon. στην αρχη βεβαια ειχα καποιες δαγκωματιες στις ουρες των 2 guppies αλλα τωρα ειναι καλυτερα και νομιζω ότι εμαθαν να φυλλασσονται απο τα kribensis.σε καποιο site για ψαρια,ειχα διαβασει οτι τα kribensis δεν ειναι και απαγορευμενο να ζησουν με ζωοτοκα.αν και κιχλιδες ειναι τα πιο ηρεμα απο αυτες και με τον καιρο μπορουν να συνυπαρξουν με τα ζωοτοκα..να χαρισω τα kribensis η να πουλησω τα ζωοτοκα και τα neon και να κρατησω τα kribensis βαζωντας αλλα ψαρακια που να ταιριαζουν πεισοττερο με αυτα??
αν καποιος εχει καποια θεση σε αυτό το θεμα..παρακαλω να με βοηθησει..
ευχαριστω!

bokostas 11-11-09 01:34

Μια χαρά ταιριάζουν τα κριμπένσις με τα ζωοτόκα, κι εγώ τα έχω εδώ και λίγο καιρό με ξιφοφόρους, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Φυσικά αν είναι ζευγάρι και σου γεννήσουν, τότε θα πέσει αρκετό ξύλο προς τα γκάπυ, πλάτυ για προστασία των μωρών.
Αυτά που νομίζω ότι δεν ταιριάζουν με τα ζωοτόκα σου, είναι τα νέον που θέλουν άλλες συνθήκες νερού (μικρότερο ΡΗ και σκληρότητα).
Η πρότασή μου είναι να κρατήσεις κριμπς, γκάπυ και πλάτυ και να διώξεις τα νέον, άλλωστε 25 σε 120 λίτρα είναι πολλά.

harris samos 11-11-09 02:26

εξω τα νεον θελουν μαλακο νερακι :D

lucky13 11-11-09 11:20

Τα νεον δεν κολανε σίγουρα θέλουν πιο μαλακο νερο. Τα kribensis και τα guppy οντως δεν εχουν μεγαλες διαφορες στις απαιτήσεις ΑΛΛΑ αυτο δεν εχει να λέει τιποτα ειδικά σε ενα ενυδρείο 120λιτρων με αλλα 23 ψαρια μαζι και συν τις "ενοχλητικές" ουρες των guppy.. Τα kribs μπορεί να λενε οτι ειναι σχετικά ήρεμα αλλα απο προσωπική εμπειρία ανα φασεις και ιδιαίτερα σε περιόδους αναπαραγωγής γίνονται παααρα πολυ επιθετικά οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις τι θα κρατήσεις

Alex_Salonica 11-11-09 14:11

Σε πιθανή γέννα των κριμπς τα γκαπάκια θα έχουν πρόβλημα, με τα υπόλοιπα θα είναι οκ

xontros 11-11-09 20:57

Βέβαια, χρήσιμο για τα γκαπάκια θα είναι λίγο αλατάκι.. Που δε νομίζω να αρέσει στα κριμπς.. :smt120

kalaxan 13-11-09 00:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 388598)
Βέβαια, χρήσιμο για τα γκαπάκια θα είναι λίγο αλατάκι.. Που δε νομίζω να αρέσει στα κριμπς.. :smt120


Eπειδή θέλω στο μελλοντικό μου τροπικό να ξεκινήσω με ζωοτόκα, έχω διαβάσει αρκετά για αυτή την κατηγορια..
Ακούω συνέχεια την παραπάνω συμβουλή...
Εισαι λοιπον σιγουρος για αυτό?

Έχω να κανω μια ένσταση.
Σε διαφορετικό φόρουμ(δεν ξερω αν πρεπει να αναφέρω το φόρουμ και να βάλω λινκ)
παρακολούθησα συζήτηση οπου ο διαχειρηστής του επέμενε πως η μακροχρόνια χρήση του αλατιού ΔΕΝ κάνει καλό.Και δεν βοηθάει στην ουσία τα zωοτόκα.(Χώρια του οτι δεν είναι καλό για τα φυτά)
Συμμετείχε στη συζήτηση σε καποιο σημειο και moderator από το GAB.

halvas69 13-11-09 01:09

Οι ποσότητες αλατιού που βάζουμε σε ζωοτόκα είναι τόσο μικρές που δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν οτιδήποτε στα φυτά.
Σε φυτεμένο ήταν τα δικά μου μία χαρά και τα φυτά και τα ψάρια.
Τώρα το κατά πόσο είναι απαραίτητο, απλά δεν είναι.
Απλά μία προτροπή είναι γιατί τους κάνει καλό, όπως και σε πολλά ψάρια που το ανέχονται, αν δεν βάλεις δεν χάθηκε ο κόσμος.
Αλλά μην φτάνουμε στα άκρα ότι κάνει κακό, τόσα χρόνια και τόσοι εκτροφείς δεν το βάζουν αλόγιστα και χωρίς λόγο.

Διάβασε αυτό εδώ είναι πολύ κατατοπιστικό : Αλάτι (κι "άγιος ο θεός")

Γιώργος Κ 13-11-09 01:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalaxan (Μήνυμα 388910)
Συμμετείχε στη συζήτηση σε καποιο σημειο και moderator από το GAB.

και εγω ...αρα γνωριζεις τις αποψεις μου επι του θεματος (αν δεν τα εχει σβησει)!

bokostas 13-11-09 02:11

Εγώ βρε παιδιά μεγαλώνω ζωοτόκα 25 χρόνια τώρα (όχι γκάπυ όμως), χωρίς ποτέ να έχω ρίξει ούτε κόκκο άλάτι.
Δεν λέω ότι θα τα έβλαπτε, μπορεί και να το χαιρόντουσαν, λέω όμως ότι σίγουρα δεν το θεωρώ απαραίτητο.

Γιώργος Κ 13-11-09 02:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 388931)
Εγώ βρε παιδιά μεγαλώνω ζωοτόκα 25 χρόνια τώρα (όχι γκάπυ όμως), χωρίς ποτέ να έχω ρίξει ούτε κόκκο άλάτι.
Δεν λέω ότι θα τα έβλαπτε, μπορεί και να το χαιρόντουσαν, λέω όμως ότι σίγουρα δεν το θεωρώ απαραίτητο.

Πολλα ζωοτοκα ζουν και σε υφαλμυρο νερο στη φυση!!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%EC%E7%F1%EF
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%EC%E7%F1%EF

stav 13-11-09 10:07

Ριχνε αλατι της Seachem δεν κανει κακο στα φυτα.

cpapakon 18-11-09 09:27

Εγώ θα συμφωνήσω με το bokosta ότι δεν είναι αναγκαίο το αλάτι.
"Κάποια" και όχι όλα τα ζωοτόκα ζουν σε υφάλμυρο νερό.
Εγώ διαβάζοντας αρκετά επί του θέματος έφτασα στο συμπέρασμα ότι λίγο αλάτι ίσως να κάνει καλό αλλά σίγουρα δεν είναι αναγκαίο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01640 seconds with 10 queries