Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   κανει για δισκους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34131)

harris samos 14-09-09 22:30

κανει για δισκους
 
http://cgi.ebay.co.uk/SUMATRA-DRIFTW...d=p3911.c0.m14

η να επιλεξω μοπανι ?????

harilaos 15-09-09 00:03

Μια χαρά είναι. Τα ξύλα που θα προσέξεις φρόντισε να έχουνε πολλά παρακλάδια, για να δημιουργούν κρυψώνες, αλλά ταυτόχρονα αν είναι δυνατόν να μην είναι αιχμηρά ώστε να μην τραυματιστούν τα ψάρια σου.

harris samos 15-09-09 00:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 375170)
Μια χαρά είναι. Τα ξύλα που θα προσέξεις φρόντισε να έχουνε πολλά παρακλάδια, για να δημιουργούν κρυψώνες, αλλά ταυτόχρονα αν είναι δυνατόν να μην είναι αιχμηρά ώστε να μην τραυματιστούν τα ψάρια σου.

ευχαριστω συνονόματε

Γιώργος Κ 15-09-09 10:18

Καλημερα!! :p
Παλια ειχα και εγω μοπανι .... αλλα τωρα πια μου φαινονται πολυ "χοντροκομμενα" ... Αν και το συγκεκριμενο που εβαλες ... ακριβο μου φαινεται! Μη προβληματιζεσαι ... εχω ενα σκασμο ξυλα οταν ... ερθεις να σου δωσω!!

mikele 15-09-09 13:54

ΑΥΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΥΝ Ε????
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ

Γιώργος Κ 15-09-09 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 375236)
ΑΥΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΥΝ Ε????
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ

Μετα απο λιγο ... δεν επιπλεουν! Μια χαρα ειναι ... γιατι δε σου αρεσουν? :confused:

mikele 15-09-09 15:00

ειναι λεπτα και πολλες φορες μπορει να πληγωσουν καποιο δισκο οταν κανουν αποτομες κινησεις
εγω εχω χοντρες λιγες και γεματες τζαβα μος ριζες στα δισκαδικα μου
βεβαια ειναι θεμα τι αρεσει στο καθενα
-------------------------
επισης μου αρεσουν περισσοτερο σκουρες ριζες κανουν και αντιθεση με την αμμο

Γιώργος Κ 15-09-09 15:04

Δυσκολο να πληγωθουν ... εντος αν το κοψεις (απροσεκτα) και το βαλεις στο ενυδρειο! Αντεχει η java moss? Οσες φορες προσπαθησα ... δυστηχως .... δεν ....

mikele 16-09-09 13:17

ναι αντεχει σε μενα η τζαβα μος .....και μαλιστα εχω μοιρασει και σε πολλα παιδια.......οι παραμετροι μου ειναι κατω στην υπογραφη....σε τι νερο την εχεις?

Γιώργος Κ 16-09-09 13:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 375402)
ναι αντεχει σε μενα η τζαβα μος .....και μαλιστα εχω μοιρασει και σε πολλα παιδια.......οι παραμετροι μου ειναι κατω στην υπογραφη....σε τι νερο την εχεις?

Το πεχαμετρο γραφει 5,60 απο Gh 1-2 ... λιωνουν τα παντα!! Το καλο ειναι μαζι και οι αλγες :D - αν και σχεδον ποτε δεν ειχε τετοια προβληματα - τωρα που ελιωσαν και τα πιστια ... εκανε εμφανιση η bga αλλα σε πολυ μικρη εκταση!

mikele 16-09-09 14:11

εεε ναι θελει να ανεβασεις λιγο τιμες για να πιασει ..........:)

harris samos 16-09-09 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 375417)
εεε ναι θελει να ανεβασεις λιγο τιμες για να πιασει ..........:)

αυτες ειναι η τιμες σε δισκο ενυδρειο πολυ δεν ειναι ??? δε ξερω ερωτηση κανω !

mikele 17-09-09 07:20

αν εννοεις τις δικες μου οχι δεν ειναι υψηλες ...ειναι μια νορμαλ κατασταση οπου ζουνε ανετα τα ψαρια .....ενα απο τα ενυδρεια μου το ειχα στο πχ 6,4 και εβλεπα τα ψαρια να τρωνε ζορι οποτε το ανεβασα πολυ σταδιακα και ειναι καλυτερα πλεον και αυτα

τα περισσοτερα ψαρια της αγορας ειναι απο αναπαραγωγες και ζουνε σε πολυ σκληροτερα νερα

οι χαμηλες τιμες τα ζοριζουν

Γιώργος Κ 17-09-09 07:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 375517)
αν εννοεις τις δικες μου οχι δεν ειναι υψηλες ...ειναι μια νορμαλ κατασταση οπου ζουνε ανετα τα ψαρια .....ενα απο τα ενυδρεια μου το ειχα στο πχ 6,4 και εβλεπα τα ψαρια να τρωνε ζορι οποτε το ανεβασα πολυ σταδιακα και ειναι καλυτερα πλεον και αυτα

τα περισσοτερα ψαρια της αγορας ειναι απο αναπαραγωγες και ζουνε σε πολυ σκληροτερα νερα

οι χαμηλες τιμες τα ζοριζουν

Ισως η μη μακροχρονια και σταδιακη μειωση του Ph τα ζοριζει και ενοχλει! Το οτι εχουν μεγαλωσει σε μεγαλες σκληροτητες και Ph και ζουνε σε αυτα .... δεν καταργει το γεγονος οτι στο DNA τους ειναι "γραμμενο" οτι πρεπει να βρισκονται σε πολυ οξινα και "μαλακά" νερα! Ευτυχως δεν εχουν "πειραξει" γενετικα αυτα τα υπεροχα ψαρια! Τα εντυπωσιακα χρωματα προκυπτουν μετα απο επιλεκτικες αναπαραγωγες! Ειναι μεγαλη και ατερμονη συζητηση για το σε ποιες συνθηκες θα πρεπει να κραταμε δισκους του εμποριου αν και εγω εχω καταληξει να μη παω εναντια στη φυση τους αφου δεν εχουν μεταλλαχτει! Το μεγαλο ευρος των συνθηκων που μπορουν να ζουν οι δισκοι σε μενα δειχνει την μεγαλη προσαρμοστικοτητα τους και οτι ειναι πολυ "ανθεκτικα" ψαρια και οχι και τοσο ευαισθητα οσο ακουγεται! Ειναι ευαισθητα στις ξαφνικες η και γρηγορες αλλαγες στις παραμετρους του νερου (η σε οποιαδηποτε αλλη αλλαγη)...

crazyio 17-09-09 23:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 375413)
Το πεχαμετρο γραφει 5,60 απο Gh 1-2 ... λιωνουν τα παντα!! Το καλο ειναι μαζι και οι αλγες :D - αν και σχεδον ποτε δεν ειχε τετοια προβληματα - τωρα που ελιωσαν και τα πιστια ... εκανε εμφανιση η bga αλλα σε πολυ μικρη εκταση!

μήπως εννοείς ΒΒΑ και όχι BGA?
η bga θα εξαπλωθεί παντού και αρκετά γρήγορα .....

harris samos 17-09-09 23:48

πεδια βρηκα μοπανι φτηνο το πηρα ολο εχει μεγαλα κοματια και μικρα μαζι μπορω να τα ενοσω με καποιο τροπο που να μη πολυ φενετε κι ολας

touak1982 18-09-09 18:12

2 Συνημμένο(α)
κ
Καλη επιλογη φιλε μου χαρη,απο που αγορασες και ποσο? Μπορεις να βαλεις φωτο?παρακατω ειναι αυτο που πειρα εγω 50 ευρω.
Σου εχω στειλει π.μ. Τωρα για το πως θα τα ενωσεις,ενας τροπος ειναι τα πλαστικα δεματικα..... οσο για τις τιμες ενος σωστου δισκοενυδρειου σου ανεβαζω τον παρακατω πινακα τιμων.....

Υ.Γ για λιγο καιρο ακομη θα ειμαι Σαμο.

touak1982 18-09-09 18:18

2 Συνημμένο(α)
ανεβαζω κι αλλες απο το μοπανι

mikele 21-09-09 09:39

kalo στησιμο:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01818 seconds with 10 queries