Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νεο ενυδρειο 200 λιτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30339)

f1rm4 21-02-09 10:53

Νεο ενυδρειο 200 λιτρων
 
1 Συνημμένο(α)
Καλημερα παιδια! τι κανετε; πως ειστε; χθες εστεισα το νεο ενυδρειο μου στη θεσσαλονικη. Το ενυδρειο ειναι 200 λιτρα και θα γινει φυτεμενο.

Χρησιμοποιηθηκε υποστρωμα της Sera Froredepot και απο πανω χαλαζιακη αμμος. Ο εξοπλισμος που μαλλον θα χρειαστει αλλαγμα σιγα σιγα ειναι θερμοστατης της SCUBA 300 SICCE, εσωτερικο φιλτρο κινεζικο και εξωτερικο φιλτρο CRISTALPROFI 250. Λεω να βαλω θερμοστατη της Jagger 300 και εξωτερικο φιλτρο της EHEIM. Για το φιλτρο ποιο λετε να παρω; Απο λαμπες χρησιμοποιω 2 aqua light 39w 6500k και 2 qsram 39w με απαλο ροζ χρωμα.

f1rm4 21-02-09 11:03

1 Συνημμένο(α)
και το αποτελεσμα μετα το φυτεμα

chris129 21-02-09 12:17

καλη αρχη φιλε μου ελπιζω να εβαλες αντιχλωριο πριν γεμισεις το ενυδρειο,επισεις προσεξα οτι δεν εχεις βαλει την σταθμη του νερου εκει που πρεπει να ειναι, εγινε σκοπιμα η θα την ανεβασεις αργοτερα.. τα φυτα σου δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ειναι δωσε περισοτερες πληροφοριες για το τι ακριβως σκεφτεσαι να κανεις

f1rm4 21-02-09 12:21

Το νερο την ωρα της φωτογραφισης δεν ηταν στο σωστο σημειο... και μολις το εφερε εκει που επρεπε να ειναι. τα φυτα δεν μπορω να θυμιθω τα ονοματα τους... εχω σιγουρα ανουμπιες:p

chris129 21-02-09 12:47

τις ανουμπιες δεν τις φυτευουμε απλα στις στερεωνουμε επανω σε πετρες η ξυλα τωρα για περισοτερες πληροφοριες καλυτερα να περιμενεις καποιον που να εχει φυτεμενο

Πάνος 21-02-09 12:55

...και αν τις φυτεψεις φροντισε ο κορμος να μην ειναι θαμμενος...μονο τα ριζιδια....και εμενα παντως μου αρεσουν περισσοτερο αγκιστρωμενες σε αντικειμενα...στο πολυ ωραιο ξυλο σου θα ηταν πολυ ομορφες...

εχεις 156 βατ (4χ39)...σχεδον 1 βατ/λιτρο δηλαδη αν τα 200 ειναι τα μικτα λιτρα...οποτε θα σε συμβουλευα να βαλεις διοξειδιο οπωσδηποτε με τοσο φως.....και με σωστη λιπανση θα εισαι ετοιμος να κρατησεις ακομη και πολυ απαιτητικα φυτα...

_antonis_ 21-02-09 16:30

Καλή αρχή κι απο μένα! Σωστή η παρατήρηση για το φώς, είναι υπερβολικό (που μερικές φορές είναι και καλό αν βάλεις πολλά και φυτά υψηλών απαιτήσεων). Επίσης, όντως η ανούμπια θα έδειχνε στο ξύλο δεμένη. Δηλαδή, μιά απο τα ίδια με τους προλαλίσαντες..

andreas72 22-02-09 23:34

Καλή αρχή.
και κάποιο χαρτόνι - αφίσα ?! θα έδειχνε πιο ωραία......να μην φαίνονται έτσι τα καλώδια.

Roi 23-02-09 09:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 334464)
καλη αρχη φιλε μου ελπιζω να εβαλες αντιχλωριο πριν γεμισεις το ενυδρειο,επισεις προσεξα οτι δεν εχεις βαλει την σταθμη του νερου εκει που πρεπει να ειναι, εγινε σκοπιμα η θα την ανεβασεις αργοτερα.. τα φυτα σου δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ειναι δωσε περισοτερες πληροφοριες για το τι ακριβως σκεφτεσαι να κανεις

δηλαδή σε ποιό ύψος πρέπει να είναι η στάθμη ????

Τσιόνογλου Σταύρος 23-02-09 09:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Roi (Μήνυμα 334956)
δηλαδή σε ποιό ύψος πρέπει να είναι η στάθμη ????

Να καλύπτεται απο το καπάκι ωστε να μην φαίνεται άσχημα.:p

f1rm4 23-02-09 23:49

2 Συνημμένο(α)
ετσι ειναι το ενυδρειο μετα απο 2 μερες φτιαξηματος.....

f1rm4 28-02-09 01:17

2 Συνημμένο(α)
Γεια σας παιδια! μετα απο μια εβδομαδα λειτουργιας του νεου μου ενυδρειου σας φερνω νεα... Εκανα καποιες μετρησεις... To ph=7,9 οποτε θα χρησιμοποιησουμε ΑΟ για να μαλακωσουμε το νερο λιγουλακι...

Επισης η Αμμωνια=0 και τα Νιτρικα=0....

Αυτες τις μετρησεις πηρα μετα απο μια εβδομαδα στρωσιματος και καθημερινης προσθηκης βακτηριδιων...

Στο ενυδρειο μου εμφανιστηκε ομως αλγη σαν αυτη...

Παντως δεν νομιζω να ειναι κατι το ανυσηχητικο.... Θα στρωσει ελπιζω... :smt033

f1rm4 11-04-09 21:46

8 Συνημμένο(α)
Εβγαλα καποιες φωτογραφιες σημερα απο το ενυδρειο... Πως σας φαινετε η εξελιξη του ενυδρειου μετα απο 2 μηνες???

Περιμενω συμβουλες και σχολια για τη συνεχεια...

Γιώργος Κ 11-04-09 21:58

Καλησπερα!!!:p Πολυ καλη η εξελιξη του ενυδρειου σου!! Αν και εχω καποιες ενστασεις... Θα εδειχνε καλυτερα πιστευω με μαυρο η μπλε φοντο ... η αφισα αυτη δεν του "παει" πολυ...
απο μετρησεις??
κατα τα αλλα πολυ καλη προσπαθεια!!! Μπραβο!!

Πάνος 13-04-09 17:45

πολυ καλη εξελιξη!!! μπραβο!!
η αφισα φυσικα ειναι τελειως παραταιρη με τη θαλασσινη διακοσμηση....σου χαλαει την τοσο ομορφη εικονα...
κανε μια πληρη παρουσιαση για να ακουσεις πιο πολλες και πιο σωστες γνωμες...

costas_kumitsu 25-04-09 20:13

πολύ ωραίο το ενυδρείο σου φίλε!!καπως ετσι σκεφτομαι να τροποποιησω το δικο μου!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01767 seconds with 10 queries