Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Προσαρμογή από κατεψυγμένη-ζωντανή σε αποξηραμένη τροφή (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28676)

alexinio 14-12-08 20:48

Προσαρμογή από κατεψυγμένη-ζωντανή σε αποξηραμένη τροφή
 
Στο ενυδρείο που έχω,να θυμίσω ότι είναι 40 καθαρά λίτρα , φυτεμένο με 2 apistogramma των 2-2.5cm και έναν πλέκο ταίζω ζωντανή αρτέμια και δάφνεια τις κιχλίδες και στον πλέκο του ρίχνω μισή ταμπλέτα της hikari.
Επειδή πιστεύω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για τα ψάρια μου να τρώνε καθημερινά κατεψυγμένες + το ότι επιβαρύνει αρκετά το νερό θέλω να τα "μάθω" να τρώνε αποξηραμένες τροφές.
Όσες φορές έχω ρίξει αποξηραμένη στην καλύτερη των περιπτώσεων να την φτύσουν.Η αποξηραμένη που μπορώ να τους δώσω είναι tetra prima,sera bloodworms,sera vipan και φυλλαράκια της dennerle.
Tι μου προτείνεται να κάνω?Ποια διαδικασί να ακολουθήσω?

Σπύρος Μ 14-12-08 20:53

Κατι άσχετο:Τι απέγινε το ζεύγος απιστο.Απ'οτι θυμάμαι εχασες το θυληκό.
Επειδή δεν ξέρω ποια είναι η βάση της τροφής των απιστο δεν μπορώ να σου απαντήσω αυτή τη στιγμή.Αν θέλουν πάντως πρωτείνη πάρε του dr brassleer's.Διάβασα μολις τωρα για να σου απαντήσω με συγουρειά το γη και ύδωρ και είδα οτι δύσκολα θα δεχτούν φυλαράκι.Διάβασε και εδώ .
Ελπίζω να βοήθησα...

alexinio 14-12-08 21:06

Έχασα και τον αρσενικό,με το που πέθανε η θυλικιά σταμάτησε να τρώει και κρύφτηκε.Εξωτερικά δεν είχε καμία ένδειξη.Τα πρώτα ψάρια που είχα (το ζευγάρι) έτρωγαν τα πάντα,pellets,flakes και κατεψυγμένη.Αυτά είναι το πρόβλημα.

fishme1 15-12-08 00:34

αν τα ψαρια ειναι σε μεγεθος που κανονικα θα εοπρεπε να δεχτουν την ξηρα τους δινεις ξηρα μεχρι να την φανε , καποια στιγμη θα πεινασουν αρκετα ;)

alexinio 15-12-08 11:15

Fishme σου έχει τύχει ποτέ κάτι ανάλογο με τις νανοκιχλίδες που διατηρείς?Αν ναι έτσι έπραξες?

fishme1 15-12-08 11:46

εγω ταιζω μονο ζωντανη οπως και να εχει , κατι μακμαστερι μωρα που ειχα ετσι τα συνηθισα στην ετοιμη τροφη

mikele 15-12-08 18:22

εγω θα σου ελεγα μη την κοψεις .....ταιζε σε πολυ μικροτερες ποσοτητες και πριν ταισεις αναμιξε και λιγα μπιλακια απο tetra prima....ετσι θα την μαθουν .......και καναδυο σταγονες φισταμιν να μουλιαζει .....
-------------------------
αλλιως οταν πεινασουν θα φανε και την αποξηραμενη

alexinio 15-12-08 21:14

Μπορεί να τους κάνει κακό το να τρώνει κάθε μέρα κατεψυγμένες ζωντανές?Μιλάω για δάφνεια και αρτέμια.

harilaos 15-12-08 21:39

Το θέμα είναι μήπως χρειάζονται και κάποια "πράσινη" τροφή.. Ψάξε το λιγάκι..
Το μόνο κακό είναι ότι θα βαραίνει πολύ το νερό σου. Ίσως αν την ξεπάγωνες και τη σούρωνες
πριν ταΐσεις, μείωνες την τελευταία παρενέργεια.

alexinio 15-12-08 21:40

Όταν εννοείς πράσινη εννοείς spirulina? ή κανένα λαχανικό?Δεν πρόκειται να φάνε στο αιώνα τον άπαντο.Θα το ψάξω όμως.

harilaos 15-12-08 22:27

Κάτι σπιρουλινοειδές.. Μπορείς να φτιάξεις και συ κάποια τροφή αν δεν βαριέσαι για να είναι πλήρης η διατροφή..
Τώρα έχεις 2 παιδιά του πρώτου σου ζευγαριού;

alexinio 16-12-08 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 313267)
Κάτι σπιρουλινοειδές.. Μπορείς να φτιάξεις και συ κάποια τροφή αν δεν βαριέσαι για να είναι πλήρης η διατροφή..
Τώρα έχεις 2 παιδιά του πρώτου σου ζευγαριού;

Nαι,τα οποία είναι αρσενικό θυλικό μάλλον.Μακάρι να μου βγει ζευγάρι.
Εγώ θέλω να συνθησουν την ξηρά τροφή έτσι ώστε να τρώνε 1 φορά την μέρα ξηρά και μία κατεψυγμένη.Το θέμα είναι ότι αν δεν τα ταίσω δευτερη φορά κατεψυγμένη λεπτένουν πολύ την επόμενη μέρα και δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι αυτό.

harilaos 16-12-08 00:48

Εύχομαι να σου κάτσει ζευγαράκι..Βέβαια είναι αδέρφια και δεν ξέρω πόσο καλό θα είναι κάτι τέτοιο σε ότι αφορά τους απογόνους. Ο fisheme1 λογικά θα ξέρει γιατί είχε κάνει κάτι αντίστοιχο με macmasteri αν δεν κάνω λάθος. (πρέπει να μιλάμε λιγάκι στο social group)

Όταν τελικά τα μάθεις μπορείς να ταΐζεις ξηρά τροφή το πρωί. Επειδή έχει περάσει αρκετή ώρα από την τελευταία φορά που φάγανε την δέχονται με ιδιαίτερη χαρά..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01498 seconds with 10 queries