Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   SAE vs Java moss (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27854)

theodor72 05-11-08 20:33

SAE vs Java moss
 
Ψάχνοντας ένα link που έδωσε ο blondi είδα πως τα SAE μπορούν μέσα σε μια ώρα να ξεπαστρέψουν μια taiwan moss.:smt119 Έμεινα έκπληκτος! Πραγματικά δεν το περίμενα. Εσάς σας έχει συμβεί; Συμβαίνει με όλα τα είδη moss;
Να και το link : http://www.aquamoss.net/Articles/Sia...uatic-Moss.htm

Strahos 05-11-08 21:25

συνέβει σε μένα με java moss

kill_bill 05-11-08 22:08

Με triangle moss και ενα sae το ιδιο μου συνεβη. Δε φαγωθηκε τιποτε σε 1 ωρα, αλλα η ποσοτητα της μος αραιωσε αισθητα σε διαστημα μιαμισης βδομαδας. Υπηρχαν και πρασινα περιττωματα.

blondi 05-11-08 22:16

και εγώ τα ίδια έπαθα, έβγαλα τον sae και ησύχασα!

Τσιόνογλου Σταύρος 05-11-08 22:16

Mου ξεπάστρεψαν την Java Μοss μέσα σε μια βδομάδα.

dizio 05-11-08 22:30

δεν θυμαμαι ποσο πήρε, αλλα μου την αφήσανε σε κλωστές τη java moss

thu vu 05-11-08 23:51

πω!πω!και εγω σκεφτομουνα φτιαχω moss wall στο αμεσο μελλον αλλα εχω 3 sae.την πατησα :smt017

harilaos 06-11-08 03:25

Εγώ πάλι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα τρία SAE που φιλοξενώ.
Ίσως παίζει ρόλο η ποικιλία στις τροφές που τους δίνω, που περιλαμβάνει και σπιρουλίνα.

chemical mac 06-11-08 09:20

όταν είχα εγώ το moss wall με δυο SAE μέσα δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά όπως και ο Χαρίλαος έπαιζε πολύ σπιρουλίνα

steady 06-11-08 18:25

και εμενα μου την χτενιζουνε και την ''ξεμαλιαζουνε'' καπως ειδικα τωρα που μεγαλωσανε!

καλα βρε βαλατε sae και τα ταιζετε σπιρουλινα?:p

Strahos 06-11-08 18:50

πάντως το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία :)

thu vu 06-11-08 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 303059)
όταν είχα εγώ το moss wall με δυο SAE μέσα δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά όπως και ο Χαρίλαος έπαιζε πολύ σπιρουλίνα

δηλαδη αν καταλαβα καλα νηστικα sae java moss τελος

chemical mac 06-11-08 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 303165)
και εμενα μου την χτενιζουνε και την ''ξεμαλιαζουνε'' καπως ειδικα τωρα που μεγαλωσανε!

καλα βρε βαλατε sae και τα ταιζετε σπιρουλινα?:p

όπως και οι ότο ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να τους ρίχνεις φυτική τροφή. Μόνο η άλγη δε φτάνει ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thu vu (Μήνυμα 303270)
δηλαδη αν καταλαβα καλα νηστικα sae java moss τελος

και οποιοδήποτε άλλο τρυφερό φυτό υπάρχει μέσα

steady 07-11-08 00:23

νταξει συμφωνω σε αυτο εν μερη αστειευομουν αλλα το οτι τους ριχνατε και ΠΟΛΥ σπιρουλινα ακουγετε περιεργο μιας και οι περισσοτεροι τα χρησιμοποιουν περιστασιακα για την καταπολεμιση της αλγης δεν τα περνει κανεις για την ομορφια τους να τα αναθρεψει με σπιρουλινα:p

harilaos 07-11-08 01:33

Λέω να ανοίξουμε ένα fan club για αυτά τα διαβολάκια!
Εγώ τους συμπαθώ πολύ. Είναι καλοί εργάτες..
Άλλωστε τάισμα με σπιρουλίνα κάνει καλό και στα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου!

Raven 07-11-08 01:37

Παράθεση:

μιας και οι περισσοτεροι τα χρησιμοποιουν περιστασιακα για την καταπολεμιση της αλγης δεν τα περνει κανεις για την ομορφια τους να τα αναθρεψει με σπιρουλινα:razz:
Διαφωνω. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι πολυχρωμο ενα ψαρι για να θεωρειται ομορφο.Εμενα μου ζωντανεψαν την κατω και μεσαια ζωνη του ενυδρειου και με τον τροπο που κινουνται τα θεωρω πολυ ομορφα ψαρια. Ακομα ωραιοτεροι ειναι οι flying fox αλλα πολυ πιο επιθετικοι.
Επιλεγω δε να τα ταιζω με μια ισορροπημενη διαιτα και να τα εχω παντα χορτατα, οποτε δεν πολυ ασχολουνται με την αλγη και τα φυτα. Νομιζω οτι βρισκουν πολυ πιο νοστιμο ενα κομματακι αγγουρακι μερα παρα μερα, απο την moss.

steady 07-11-08 01:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 303279)
όπως και οι ότο ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να τους ρίχνεις φυτική τροφή. Μόνο η άλγη δε φτάνει ;)

τα sae ειναι παμφαγα οποτε μονο αλγη και σπιρουλινα ΔΕΝ ειναι το ιδανικο το ιδανικο ειναι 1-2 μερες τη βδομαδα και μια τροφη υψηλη σε πρωτεινη οπως bloodworms και τις αλλες αγγουρακι πχ


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 303321)
Διαφωνω. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι πολυχρωμο ενα ψαρι για να θεωρειται ομορφο.Εμενα μου ζωντανεψαν την κατω και μεσαια ζωνη του ενυδρειου και με τον τροπο που κινουνται τα θεωρω πολυ ομορφα ψαρια. Ακομα ωραιοτεροι ειναι οι flying fox αλλα πολυ πιο επιθετικοι.
Επιλεγω δε να τα ταιζω με μια ισορροπημενη διαιτα και να τα εχω παντα χορτατα, οποτε δεν πολυ ασχολουνται με την αλγη και τα φυτα. Νομιζω οτι βρισκουν πολυ πιο νοστιμο ενα κομματακι αγγουρακι μερα παρα μερα, απο την moss.

σιγουρα δεν ειμαι τις αποψης οτι τα πολυχρωμα ψαρια ειναι αυτα που ειναι ομορφα απο κει και περα εχουν μια χαριτωμενη κινηση που δινει ζωη στο ενυδρειο αλλα δεν εχουν κατι το τρομερα ενδιαφερον απο συμπεριφορα απο κει και περα !γιατι ενα μη ζωντανο ενυδρειο τι κακο εχει εκτος του οταν ερχεται καποιος σπιτι ρωταει που ειναι τα ψαρια?:p

παντως ελπιζω εκτος απο την παραμετρο της ισορροπημενης διατροφης να τους παρεχετε και την καταλληλη ομαδουλα(ανω των 6 αν θυμαμαι καλα) αλλα και τα καταλληλα λιτρα μιας και μια ομαδα ψαριων με τελικο μεγεθος 13-14cm θελει τα αναλογα λιτρα

Raven 07-11-08 02:08

Νομιζω μια ομαδα των 5 ειναι μια λογικη επιλογη για ενα μεγαλο ενυδρειο 250-400 λιτρων. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει ποτε ενυδρειο με κοπαδι ανω των 6-7 και δεν μπορω να πω αν θα ειχε ενδιαφερον απο αποψη συμπεριφορας ενα μεγαλυτερο κοπαδι sae.

dizio 07-11-08 06:02

όταν έβαλα σάε τα έβαλα μόνο και μόνο για τον κλασσικ΄λόγο.τρελάθηκα και από συμπεριφορά και από ομορφιά και γενικότερα με τα ψαράκια...έχουν πλάκα όταν καθαρίζεις την άλγη από το τζάμι και τρυγυρνάνε από γύρω να τσιμπίσουν τα ξυσίματα!!! είναι πολύ ωραία και συμπαθητικά ψάρια!!!

Tolis 07-11-08 10:56

Αν δειτε μεγαλο κοπαδακι σε μεγαλο ενυδρειο, και ιδιως αν δειτε τον περιφημο "χορό" των SAE (ολα μαζι με το σωμα στραμμενο προς τα πανω σχεδον ορθια να χορευουν κυριολεκτικα) θα αλλαξετε γνωμη.

Kostas G. 16-11-08 01:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 303171)
πάντως το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία :)

Εγώ να συμφωνήσω απόλυτα με τον Strahos...:)Τα SAE είναι κυπρινίδες και δεν ανήκουν στα γατόψαρα...

Το θέμα μεταφέρθηκε;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01974 seconds with 10 queries