Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   μεταχειρισμένο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23958)

viviane 26-03-08 18:06

μεταχειρισμένο ενυδρείο
 
Το καταστημα που αγοράζω τα ψάρια και ότι άλλο, μου δίνει ένα μεταχεισμένο ενυδρείο 200 λιτρω στην τιμη των 50 ευρώ και άλλα 100 ευρώ όλα τα απαραίτητα φιλτρα ,φωτα κ.τ.λ. Το ενυδρείο είναι σε καλή κατάσταση περα από κατι γρατσουνιές στο τζάμι. Μου φαίνεται παράξενο πως δίνει ένα ενυδρείο 500 ευρω σάυτη την τιμη. Μήπως υπάρχει πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα ? Και αν όλα ΟΚ. Πως γίνεται η σωστή μεταφορά των ψαριών από ένα μικρότερο ενυδρείο σε μεγαλύτερο?

akillis 26-03-08 18:16

Για την τιμη ειναι τζαμπα!!αν το βλεπεις καλο παρτω,μονο πες του να παρεις μονο την γυαλα γεμισε με νερο και σε 24 ωρες αν δεν εχει διαροη παρε και τα υπολληπα πραγματα!!οσο για την μεταφορα οπως αγοραζεις ψαρια και κανεις καλη προσαρμογη,ετσι θα κανεις και την μεταφορα απο το μικρο ενυδρειο ,και εισαι οκ!!:cool:

viviane 26-03-08 18:24

αν τελικα το πάρω και δεν έχει διαροή, θα πρέπει να του κάνω καποιου είδος απολύνμασης?

bas_754 26-03-08 18:28

στο μικρο εχεις φιλτρο?
αν ναι μετεφερε το στο μεγαλο. ετσι θα εχεις ετοιμη βιολογια. γεμισε το και με νερο ιδιων παραμετρων και θερμοκρασιας και βαλε σιγα σιγα και τα ψαρακια σου.
αν δεν εχεις τοτε ειναι σαν να ξεκινας¨"στρωσιμο" απο την αρχη.
---------------------------------------------------------------------------------
πλυνε το με μπολικο νερο και μαλακο σφουγγαρι. αν εχει αλατα ριξε λιγο ξυδι και ξεπλυνετο πολυ καλα.

viviane 26-03-08 18:35

έχω αυτα τα μαύρα κουτια που ειναι στερεωμένα στο τζάμι.Δεν ξέρω αν μπορώ να το βγάλω αυτό.

Jeepas 26-03-08 18:35

Χλωρίνη, "παίζει"?
 
Γεια σας. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, ρωτάω αν θα μπορούσε κάποιος να το αποστειρώσει με χλωρίνη (ελάχιστη ποσότητα) και νερό. Και μετά εννοείται καλό ξέπλυμα

Πάνος 26-03-08 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Jeepas (Μήνυμα 248870)
Γεια σας. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, ρωτάω αν θα μπορούσε κάποιος να το αποστειρώσει με χλωρίνη (ελάχιστη ποσότητα) και νερό. Και μετά εννοείται καλό ξέπλυμα

παιδια γιατι καποιος να αποστειρωσει ενα παροπλισμενο ενυδρειο? και απο τι να το αποστειρωσει?...υπαρχουν οργανισμοι επικινδυνοι για τα ψαρια μας που ζουν εκτος νερου τοσο πολυ?

viviane 26-03-08 18:40

πολλα βακτηριδια αφήνουν σπορια τα οποια όταν αντεχουν χρόνια, μέχρι να βρεθουν οι κατάλληλες συνθήκες

Πάνος 26-03-08 18:43

για τις πιο κλασικες ασθενειες οπως ικ και φουνγκους αυτο δε συμβαινει...το ικ πεθαινει χωρις ξενιστη και το φουνγκους ειναι μηκυτες....τι αρρωστια μπορει να "επιβιωσει" σε παροπλισμενο ενυδρειο? ξερει κανεις??

Iann_is 26-03-08 19:03

Παράθεση:

Δεν ξέρω αν μπορώ να το βγάλω αυτό.
Αυτά τα μαύρα κουτιά που είναι τα φίλτρα έχουν μέσα διάφορα υλικά (σφουγγάρια, μπαλίτσες, μακαρονάκι κτλ) τα οποία κατά την μεταφορά θα τα βάλεις στο αντίστοιχο φίλτρο του καινούργιου.

viviane 26-03-08 19:13

και δεν θα χρειαστεί να περιμενω?και θα μπορω να μεταφερω τα ψαρακια κατευθειαν στο αλλο ενυδρειο?

Iann_is 26-03-08 19:48

Ναι. Είναι το λεγόμενο μπόλιασμα.
Κάνε μια αναζήτηση στο forum για μπόλιασμα και θα δείς περισσότερα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01395 seconds with 10 queries