Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Πόση άμμος χρειάζεται για ενα Rio 400? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23467)

xaftel 06-03-08 18:59

Πόση άμμος χρειάζεται για ενα Rio 400?
 
Έχω πάρει γύρω στα 25 κιλά άσπρη άμμο από ενα petshop.Πόση περίπου να μου χρειαστεί?Τι πρέπει να προηγηθεί πριν την βάλω στο ενυδρείο?Πλύσιμο,βράσιμο?Πως?Επίσης έχω πάρει ένα φελλιζόλ(το μπλε που μπαίνει στις οικοδομες 2,6 cm παχος) για να βάλω κατω από την άμμο.Αυτό πως να το πλύνω?Κατά σειρά βάζω στο ενυδρείο φελλιζολ άμμο πέτρες και νερό?

ΧρήστοςΠ 06-03-08 19:05

Περίπου άλλα 20kg .

thanasis76 06-03-08 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xaftel (Μήνυμα 242997)
Έχω πάρει γύρω στα 25 κιλά άσπρη άμμο από ενα petshop.Πόση περίπου να μου χρειαστεί?Τι πρέπει να προηγηθεί πριν την βάλω στο ενυδρείο?Πλύσιμο,βράσιμο?Πως?Επίσης έχω πάρει ένα φελλιζόλ(το μπλε που μπαίνει στις οικοδομες 2,6 cm παχος) για να βάλω κατω από την άμμο.Αυτό πως να το πλύνω?Κατά σειρά βάζω στο ενυδρείο φελλιζολ άμμο πέτρες και νερό?


καλησπερα!!!! αν καταλαβα καλα θα βαλεις κιχλιδες???
αν ναι, βαλε τοση αμμο οσο χρειαζεται για να εχεις περιπου 10cm. παχος αμμου, γιατι οι κιχλιδες σκαβουν πολυυυυυυυυυ:D :D
την αμμο να την πλυνεις καλα με ζεστο νερο, αν μπορεις να την βρασεις ακομα καλητερα...
μετα θα βαλεις το φελιζολ, τις πετρες που καλο θα ηταν τις πρωτες στην βαση να τις κολλισεις με σιλικονη...
στο τελος βαζεις την αμμο....
καλη δουλεια και περιμενουμε παρουσιαση!!!:smt041 :smt041

Strahos 07-03-08 15:56

για 10 εκατοστά ύψος άμμου θα υπολογίσεις μήκος ενυδρείου x πλάτος ενυδρείου x 10cm (όλα σε εκατοστά), μετά διαιρείς διά του 1000 και έχεις τα επιθυμητά λίτρα άμμου. Στην συνέχεια ζυγίσεις άμμο σε ένα δοχείο με γνωστό όγκο σε λίτρα (υπάρχουν δοχεία με μαρκαρισμένα τα λίτρα) και διαιρείς τα κιλά της άμμου διά τα λίτρα της και έχεις βάρος ανά λίτρο. Οπότε πολλαπλασιάζεις τον αριθμό αυτό με τα επιθυμητά λίτρα άμμου και πας και αγοράζεις όση άμμο βγει από την πράξη.

xaftel 07-03-08 21:47

ο όγκος είναι διαφορετικός σε κάθε υλικό.Θα μπορούσα να βάλω άμμο σε ενα μπουκάλι coca-cola 1,5lt,αλλά αυτός είναι ο όγκος του αναψυκτικού όχι της άμμου.

Iann_is 07-03-08 21:50

Εγώ σήμερα έβαλα 25 Kg σε 120χ40 και έχω πάχος 5-6 cm (Θα 'ηθελα λίγο ακόμα αλλα ποιος τρέχει στον ερμή)

Zorba_The_Freak 07-03-08 22:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xaftel (Μήνυμα 243275)
ο όγκος είναι διαφορετικός σε κάθε υλικό.Θα μπορούσα να βάλω άμμο σε ενα μπουκάλι coca-cola 1,5lt,αλλά αυτός είναι ο όγκος του αναψυκτικού όχι της άμμου.

Ο ογκος δεν αλλαζει, το βαρος αλλαζει αναλογα με το ειδικο βαρος καθε υλικου..

Strahos 08-03-08 00:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 243281)
Ο ογκος δεν αλλαζει, το βαρος αλλαζει αναλογα με το ειδικο βαρος καθε υλικου..

σωστά, αν σε ένα δοχείο 1.5 ΄λιτρου βάλεις οτιδήποτε θα έχεις 1.5 λίτρο από αυτό, ότι και να είναι, το βάρος δε, θα είναι σχετικό με το ειδικό βάρος του κάθε υλικού. Δεν θυμάσαι και τον Αρχιμήδη που μπήκε στην μπανιέρα και εκτόπισε τόσον όγκο νερού όσο ο όγκος του? Κάνε αυτό που σου είπα και θα είσαι οκ.

nikman 11-03-08 01:31

Τα 25 κιλά σίγουρα θα σου πέσουν λίγα.
Αλλά πρέπει να λάβεις υπόψιν σου και την αισθητική. Δηλαδή αν σηκώσεις πολύ ψιλά την άμμο 10 εκ + 3εκ το φελιζόλ μπορεί να μη δείχνει τόσο ωραία. Ξεκίνα να πλένεις (δε χρειάζεται βράσιμο) αυτή που πήρες και βάλε τη στο ενυδρείο αφού πρώτα έχεις κόψει και προσαρμόσει το φελιζόλ στο πυθμένα ενώ το ενυδρείο είναι άδειο.
Μετά πάρε 25 κιλά ακόμα νομίζω θα είσαι οκ και κάνε το ίδιο.
Κατόπιν στίσε (δε είναι απαραίτητες οι κολλήσεις μεταξύ τους) τίς πέτρες αφού πρώτα τις πλύνεις καλά. Αν θες και μπορείς να τις βράσεις κάνε το.
Στο τέλος πρόσθεσε νερό.
Λοιπόν ο Αρχιμήδης με το "συμβολικό όνομα" βρήκε εκεί που έκανε το μπάνιο του, ίσως όχι μόνος, :D ότι κάθε σώμα που βυθίζεται μέσα σε κάποιο υγρό χάνει από το βάρος του τόσο όσο είναι το βάρος του υγρού που εκτοπίζει. :smt120

Tolis 11-03-08 01:35

Αν το ενυδρειο προοριζεται για αφρικανες καλο θα ειναι οι κατω πετρες (στις οποιες θα πατησουν οι αλλες) να μπουν πριν την αμμο. Οι αφρικανες σκαβουν σκαβουν σκαβουν...

xaftel 11-03-08 17:29

εσείς πως κάνατε το πλύσιμο της άμμου?

nikman 12-03-08 21:33

Βάζεις μικρές ποσότητες άμμου σε καθαρό κουβά.
Προσθέτεις χλιαρό νερό και ανακατεύεις την άμμο με το χέρι ή με κάποιο αντικείμενο. Βλέπεις πόσο θολώνει το νερό και ανάλογο το αλλάζεις με καθαρό μέχρι να μείνει διαυγές.
Κατόπιν αδειάζεις την άμμο και προσθέτεις νέα στο κουβά προκειμένου να πλυθεί κι αυτή.
Την καθαρή άμμο καλό είναι αν υπάρχει δυνατότητα να την απλώσεις σε κάποιο μουσαμά ή χοντρό χαρτόνι και να την αφήσεις έξω, στο μπαλκόνι παράδειγμα, μέχρι να στεγνώσει.


Για τις πέτρες, έγραψα λάθος και πολύ σωστά με διόρθωσε ο Tolis ότι μπαίνουν πάνω στο φελιζολ και πριν την άμμο για περισσότερη σταθερότητα.

cichlidakias 17-03-08 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xaftel (Μήνυμα 242997)
Έχω πάρει γύρω στα 25 κιλά άσπρη άμμο από ενα petshop.Πόση περίπου να μου χρειαστεί?Τι πρέπει να προηγηθεί πριν την βάλω στο ενυδρείο?Πλύσιμο,βράσιμο?Πως?Επίσης έχω πάρει ένα φελλιζόλ(το μπλε που μπαίνει στις οικοδομες 2,6 cm παχος) για να βάλω κατω από την άμμο.Αυτό πως να το πλύνω?Κατά σειρά βάζω στο ενυδρείο φελλιζολ άμμο πέτρες και νερό?

ανάλογα τα ψάρια πηγαίνει και η άμμος!!!
αν βάλεις κιχλίδες θες χαλαρά άλλα 20κιλά!!!
φαντάσου ότι συνέχεια θα σκάβουν στην άμμο!!!
το φελλιζόλ δε χρειάζεται κατά την αποψή μου!!!
αλλά να την πλύνεις καλά πριν την βάλεις μέσα γιατί θα σου θολώσει όλο το ενυδρείο.
φιλικά
Χρήστος

xaftel 08-04-08 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Iann_is (Μήνυμα 243277)
Εγώ σήμερα έβαλα 25 Kg σε 120χ40 και έχω πάχος 5-6 cm (Θα 'ηθελα λίγο ακόμα αλλα ποιος τρέχει στον ερμή)

Μπορείς να μου πεις τη διεύθυνση του Ερμή?Θα έχει άσπρη άμμο και θυμάσαι πόσο κοστίζει?Στη Μυτιλήνη κοστίζει από 5 ως 9.5 ευρώ το 5κιλο!

steady 08-04-08 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 244443)
Βάζεις μικρές ποσότητες άμμου σε καθαρό κουβά.
Προσθέτεις χλιαρό νερό και ανακατεύεις την άμμο με το χέρι ή με κάποιο αντικείμενο. Βλέπεις πόσο θολώνει το νερό και ανάλογο το αλλάζεις με καθαρό μέχρι να μείνει διαυγές.
Κατόπιν αδειάζεις την άμμο και προσθέτεις νέα στο κουβά προκειμένου να πλυθεί κι αυτή.
Την καθαρή άμμο καλό είναι αν υπάρχει δυνατότητα να την απλώσεις σε κάποιο μουσαμά ή χοντρό χαρτόνι και να την αφήσεις έξω, στο μπαλκόνι παράδειγμα, μέχρι να στεγνώσει.


Για τις πέτρες, έγραψα λάθος και πολύ σωστά με διόρθωσε ο Tolis ότι μπαίνουν πάνω στο φελιζολ και πριν την άμμο για περισσότερη σταθερότητα.

γιατι να στεγνωσει η αμμος και βρεγμενη να ειναι αφου μετα θα γεμισει το ενυδρειο οποτε αδικος κοπος....

xaftel 08-04-08 19:25

ξέρει κανείς άλλος τη διεύθυνση του Ερμή?

Tolis 08-04-08 19:28

Ελαχιστο ψαξιμο θελει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9802

Apollwnas 08-04-08 22:21

Μιας και επανηλθε το θεμα,να κανω μια ερωτηση.Πως μπορουμε να υπολογισουμε τα ακριβη λιτρα του ενυδρειου μας αν εχουμε βαλει μεσα πολλες πετρες??εστω οτι το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα με διαστασεις 1,20 μηκος 50 πλατος και 62 υψος.Και ας υποθεσουκε οτι εχουμε βαλει μεσα 25 κιλα αμμο ψιλη.

PascM 09-04-08 12:02

Αυτό μας δίνει θεωρητικά (εξωτερικές διαστάσεις είναι αυτές που μας έδωσες) 372 λίτρα - αφαιρείς τα 25 κιλά περίπου άμμο επομένως έχεις περίπου 347 λίτρα.
Αν μετρήσεις τις διαστάσεις από μέσα θα έχεις καλύτερη προσέγγιση.

PeLeCaN 09-04-08 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 252994)
Αυτό μας δίνει θεωρητικά (εξωτερικές διαστάσεις είναι αυτές που μας έδωσες) 372 λίτρα - αφαιρείς τα 25 κιλά περίπου άμμο επομένως έχεις περίπου 347 λίτρα.
Αν μετρήσεις τις διαστάσεις από μέσα θα έχεις καλύτερη προσέγγιση.

Νομίζω οτι τα 25 κιλά άμμο είναι λιγότερα απο 25 λίτρα. Καλλίτερα θα είναι να μετρήσει τον όγκο της αμμου απο τα πόσα εκατοστά ύψος έχει.

Τροποποίηση: Ευκολότερο θα είναι να μετράμε τον όγκο της άμμου ΠΡΙΝ την τοποθετήσουμε στο ενυδρείο.

flying_guardian 09-04-08 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 252994)
372 λίτρα - αφαιρείς τα 25 κιλά περίπου άμμο επομένως έχεις περίπου 347 λίτρα.

Είμαι της άποψης πως 25 κιλά άμμος δεν είναι και 25 λίτρα!
Νομίζω πως φαίνεται και πιο πάνω ο σωστός τρόπος μετατροπής των κιλών άμμου σε λίτρα!

Βάζεισ σε ένα δοχείο συγκεκριμένου όγκου την άμμο σου! π.χ. σε ένα λίτρο. ζυγίζεις και βλέπεις οτι το βάρος του ενός λίτρου άμμου, έιναι για παράδειγμα...2 κιλά! άρα αν εσύ έχεις βάλει 25 κιλά άμμου, τότε έχεις............................... τρεις εντεκα τρεις δώδεκα τρείς δεκαπέντε κι έντεκα.....νανανανναννανανανναν ....... 12.5 λίτρα λιγότερο χώρο στο ενυδρείο σου!

Αλλά το θέμα μας εδώ δεν είναι η άμμος. αλλά οι πέτρες!
Σε έναν κουβά π.χ. 10 λίτρων βάλε όσες πέτρες χωράνε αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ να μην ξεπερνάνε την "επιφάνεια" του κουβά!
Πρόσθεσε νερό στον κουβά για να καλύψεις τα κενά, και υπολόγισε πόσα λίτρα ήταν το νερό που έβαλες. Τα αφερείς από τα 10 λίτρα του κουβά και έτσι γνωρίζεις τα λίτρα των βράχων σου!!!!!!!:D

PascM 09-04-08 13:18

Σωστά!

flying_guardian 09-04-08 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 253012)
Σωστά!

:D ευχαριστω!!!!!

netblues 09-04-08 13:48

Θα τριζουν τα κοκκαλα του αρχιμηδη...

PascM 09-04-08 13:50

τσ τσ... ούτε ένα λάθος δεν μπορούμε να κάνουμε Sir...??? :D :D



Edit: Δύσκολο να τρίζουν ακόμη τα κόκκαλά του...

xontros 09-04-08 14:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 253028)
τσ τσ... ούτε ένα λάθος δεν μπορούμε να κάνουμε Sir...??? :D :D

Και μετά μου λες εμένα για τις πράξεις μου.. :D :D :D

Apollwnas 11-04-08 06:11

Ευχαριστω!!!Μη μου τους κυκλους ταρατε!!

thu vu 11-04-08 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xaftel (Μήνυμα 242997)
Έχω πάρει γύρω στα 25 κιλά άσπρη άμμο από ενα petshop.Πόση περίπου να μου χρειαστεί?Τι πρέπει να προηγηθεί πριν την βάλω στο ενυδρείο?Πλύσιμο,βράσιμο?Πως?Επίσης έχω πάρει ένα φελλιζόλ(το μπλε που μπαίνει στις οικοδομες 2,6 cm παχος) για να βάλω κατω από την άμμο.Αυτό πως να το πλύνω?Κατά σειρά βάζω στο ενυδρείο φελλιζολ άμμο πέτρες και νερό?

καλησπερα.πιστευω και εγω πως τα 25 κιλα ειναι λιγα σκεψου οτι εγω εχω ενυδρειο 120 λιτρα με φυτα κ τα 25 κιλα δν μ εφτασαν.ποσο μαλλον αν θες να βαλεις κικλιδες που οπως σ ειπανε θελει τουλαχιστον 10cm.

orck 11-04-08 17:38

ποσα εκατοστα θες ομως;
εμενα στο 120αρι που ειχα το σακουλακι των 25 κιλων εβαλα μονο τα 20κιλα
και ειχα κανονικα τα 5-7 εκατοστα που ηθελα


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thu vu (Μήνυμα 253663)
καλησπερα.πιστευω και εγω πως τα 25 κιλα ειναι λιγα σκεψου οτι εγω εχω ενυδρειο 120 λιτρα με φυτα κ τα 25 κιλα δν μ εφτασαν.ποσο μαλλον αν θες να βαλεις κικλιδες που οπως σ ειπανε θελει τουλαχιστον 10cm.


thu vu 11-04-08 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 253711)
ποσα εκατοστα θες ομως;
εμενα στο 120αρι που ειχα το σακουλακι των 25 κιλων εβαλα μονο τα 20κιλα
και ειχα κανονικα τα 5-7 εκατοστα που ηθελα

μηπως διαφερουν οι πυθμενες μας ο δικος μ ειναι 100 χ 30


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02394 seconds with 10 queries