Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Μεντεσες σε τζαμι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17030)

Nik25 26-04-07 09:22

Μεντεσες σε τζαμι
 
Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν μεντεσεδες που να πιανουν πανω σε τζαμια η καθρεφτη?Θελω να φτιαζω ενα καπακι απο καθρεφτη και με προβληματιζει το συγκεκριμενο γεγονος.

PascM 26-04-07 09:24

Υπάρχουν θα βρεις σε καταστήματα με υδραυλικά - σιδηρικά!
Δεν ξέρω όμως αν είναι ανοξείδωτα.

Nik25 26-04-07 09:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 170382)
Υπάρχουν θα βρεις σε καταστήματα με υδραυλικά - σιδηρικά!
Δεν ξέρω όμως αν είναι ανοξείδωτα.


Σε ευχαριστω ,θα την ψαξω την δουλεια!

George1961 26-04-07 11:48

1 Συνημμένο(α)
http://www.theodosiadis.gr/el/default.asp?id=1&mnu=1

Αθήνα ---> Θεσ/νίκη :confused: :confused: :confused:
και για να μη κανεις εγγραφη για τους καταλόγους

Nik25 26-04-07 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George1961 (Μήνυμα 170406)
http://www.theodosiadis.gr/el/default.asp?id=1&mnu=1

Αθήνα ---> Θεσ/νίκη :confused: :confused: :confused:
και για να μη κανεις εγγραφη για τους καταλόγους

Tους πηρα τηλ και δεν ειχαν κατι αντιστοιχο για Θεσσαλονικη.Καποιος Θεσσαλονικος ρε παιδια που να εχει κανει την πατεντα?Σκεφτηκα για κολλα εποξικη 2 σταδιων που κολλαει σιδερο με μεταλλο ωστε να κολλησω τον μεντεσε στο τζαμι.Θα κανει δουλεια?

chris129 26-04-07 19:23

ναι η εποξικη θα κανει δουλεια θα πρεπει να τριψεις το σημειω με γυαλοχαρτο να αγριεψει λιγο και μετα κολατο θα γινει κατσε καλα

Nik25 26-04-07 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 170494)
ναι η εποξικη θα κανει δουλεια θα πρεπει να τριψεις το σημειω με γυαλοχαρτο να αγριεψει λιγο και μετα κολατο θα γινει κατσε καλα

Εννοεις το σημειο στο τζαμι αποτι καταλαβα η και στον μεντεσε???

chris129 26-04-07 19:34

και τα δυο θα τα τριψεις και το τζαμι και τον μεντεσε
ελα στο shoutbox να τα πουμε

dimitris21 27-04-07 08:02

Ένας πολύ καλός τρόπος να κολλήσεις μεντεσέ σε τζάμι είναι με κόλα UV. Υπάρχουν και ειδικοί μεντεσέδες για αυτόν το τρόπο κόλλησης. Το αρνητικό είναι πως πρέπει να έχει κάποιος γνωστός γιατί σίγουρα δεν σε συμφέρει να αγοράσεις κόλα και λάμπα μόνο για να κολλήσεις κάποιους μεντεσέδες.

stratos111 28-04-07 01:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 170549)
Ένας πολύ καλός τρόπος να κολλήσεις μεντεσέ σε τζάμι είναι με κόλα UV. Υπάρχουν και ειδικοί μεντεσέδες για αυτόν το τρόπο κόλλησης. Το αρνητικό είναι πως πρέπει να έχει κάποιος γνωστός γιατί σίγουρα δεν σε συμφέρει να αγοράσεις κόλα και λάμπα μόνο για να κολλήσεις κάποιους μεντεσέδες.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ναι μεν θα κολλήσει αλλά η UV είναι πολύ επικίνδυνη επαφή με νερό(να ξεκολλήσει από υγρασία). Καλύτερα με τρύπες και με βίδες αν δεν έχεις κολλήσει είδει τα τζάμια

dimitris21 30-04-07 08:08

Νομίζω ότι μιλάμε για μεντεσέ σε καπάκι ο οποίος είναι εξωτερικά του ενυδρείου. Αν δούμε τις πιθανότητες όπου θα μπορούσε η uv σε αυτή την περίπτωση να μολύνει το νερό του ενυδρείου είναι σαν να ψάχνεις όχι απλώς βελόνα στα άχυρα αλλά και εγώ δεν ξέρω τι…

stratos111 30-04-07 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 171208)
Νομίζω ότι μιλάμε για μεντεσέ σε καπάκι ο οποίος είναι εξωτερικά του ενυδρείου. Αν δούμε τις πιθανότητες όπου θα μπορούσε η uv σε αυτή την περίπτωση να μολύνει το νερό του ενυδρείου είναι σαν να ψάχνεις όχι απλώς βελόνα στα άχυρα αλλά και εγώ δεν ξέρω τι…

Δεν λέω για μόλυνση του νερού αλλά να ξεκολλήσει ο μεντεσές. Αυτών τον κίνδυνο εννοώ

dimitris21 01-05-07 08:35

Στην εταιρία που εργάζομαι χρησιμοποιούμαι κόλλα UV και μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως το τζάμι να σπάσει, υπάρχει περίπτωση, αλλά να ξεκολλήσει η UV καμία.

stratos111 01-05-07 08:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 171459)
Στην εταιρία που εργάζομαι χρησιμοποιούμαι κόλλα UV και μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως το τζάμι να σπάσει, υπάρχει περίπτωση, αλλά να ξεκολλήσει η UV καμία.

Και 'γω σε αυτό που λέω είμαι 100% σίγουρος.Οχι για το θέμα αντοχής.Αν θες φτιάξε ένα ενυδρειακι με UV, βάλε νερό και δες ότι μετά από κάποιο διάστημα θα χάνει.
Γι' αυτό λέω ότι υπάρχει κίνδυνος να ξεκολλήσει ο μεντεσές.Σαν κόλληση με UV δεν παίζετε.Μεγάλη αντοχή αλλά όχι σε νερό. Αν δεν κάνω λάθος το γράφει και στο μπουκαλάκι της.
Υ.Γ. Προς θεού μην το πάρεις σαν προσωπική αντιπαράθεση. Καμία σχέση.

dimitris21 01-05-07 10:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratos111 (Μήνυμα 171460)
Υ.Γ. Προς θεού μην το πάρεις σαν προσωπική αντιπαράθεση. Καμία σχέση.

Αν κάθε διαφωνία την παίρναμε ως προσωπική αντιπαράθεση θα έπρεπε να είμαστε τσακωμένοι με πολύ κόσμο. Άλλωστε δεν γνωριζόμαστε ώστε να θεωρηθεί ότι υπάρχει κάτι προσωπικό. ;)
Στο θέμα τώρα.
Στο μόνο που κρατώ μια επιφύλαξη είναι να υπάρχουν διαφορετικές κόλλες UV, γιατί το πείραμα που λες το έχω κάνει και μάλιστα φιλοξενούσε για τουλάχιστο 2 χρόνια υδρόβια φυτά.
Ήταν μια γυάλα 20*20*20, και μην μου βγει κανένας τώρα και μου πει διάφορα γιατί…
ήταν μια φορά και έναν καιρό όπου «ντέν ήξερα καρντιά μου»:grin:

didymos 01-05-07 11:08

Τώρα βέβαια είναι λίγο αργά γιατί την έχεις πάρει την απόφασή σου για τζάμι αλλά να ξέρεις ότι υπάρχει και αυτοκόλλητο που από τη μια μεριά είναι σαν αλουμινόφυλο και καθρεφτίζει.
Το βρήκα στο telemarketing όταν έψαχνα μια φτηνή λύση για ανάκλαση του φωτισμού των λαμπών. Προυπόθεση βέβαια είναι η επιφάνεια στην οποία θα κολληθεί να είναι λεία. Εγώ το κόλλησα σε plexi καπάκι.

Θα το βρεις με την ονομασία "αυτοκόλλητος καθρέφτης".


Καλή επιτυχία στο project σου :smt039

lasal 01-05-07 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nik25 (Μήνυμα 170484)
σιδερο με μεταλλο ωστε να κολλησω τον μεντεσε στο τζαμι.Θα κανει δουλεια?

Μεντεσές απο ξύλο με τζάμι σε ενδιαφέρει?

Andros 01-05-07 14:31

Λοιπον.Ξεχαστε τους μεντεσεδες γιατι δεν θα κανει δουλεια.Στην αρχη θα δουλεψουν μετα παπαλα.Μιλω εκ πειρας ενεκα επιπλοποιος.Θα μακγωσουν:D απο την υγρασια (αν ειναι για ενυδρειο )και δεν θα ανοιγουν. Εμενα εσπασε στα χερια μου πορτακι απο καθρεφτη (σε ντους) για να το ανοιξω. Ευτυχως χωρις συνεπειες.

Nik25 01-05-07 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal (Μήνυμα 171522)
Μεντεσές απο ξύλο με τζάμι σε ενδιαφέρει?


Γιαννη ο ανθρωπος για τον οποιο θα γινει το ενυδρειο θέλει ολο το καπάκι απο καθρέπτη.Προς το παρον αγοτασα μια εποξικη κόλλα 2 συστατικών της UHU που ειναι αποκλειστικα για κολληση τζαμιού με μέταλλο.Εξξάλου το πάνω τμημα του καπακιου θα ειναι αποσπομενο οποτε και να σπασει παραγγελνει αλλο καθρεπτη για απο πανω..η το γυρναει σε ξυλο...:D

Ευχαριστω για τις παρατηρησεις σας ηταν πολυ χρησιμες!

andreas213 14-12-07 00:39

εγο κολλησα τον μεντεσε με το τζαμι με σιλικονη για ενυδρεια και ειναι πολυ δυνατη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01987 seconds with 10 queries