Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Μικρές γρατζουνιές στο τζάμι ... υπάρχει κίνδυνος; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13005)

pavloukos 27-08-06 21:53

Μικρές γρατζουνιές στο τζάμι ... υπάρχει κίνδυνος;
 
Καλησπέρα σε όλους και καλώς όρισα μετά από 2 ολόκληρα χρόνια ανενεργού δράσης στα ενυδρεία. Επανήλθα δριμύτερος όμως και επιφυλάσσομαι rio400άρι mbuna-friendly εντός του έτους :) :) :)
Λοιπόν πριν από 2 χρόνια έβγαλα από λειτουργία το ενυδρείο μου (mp 112 lt) και το φύλαξα στο γκαράζ. Προχθές το έβγαλα για να το πλύνω και παρατήρησα μικρές γρατζουνιές σε όλα τα τζάμια τόσο εξωτερικές όσο και εσωτερικές ακόμα και στον πάτο. Δουλειά της μάνας μου η οποία αποφάσισε σε κάποια φάση ενώ έλειπα να το περάσει με σφουγγαράκι για τα πιάτα!!! ήμαρτον θεέ μου!
Τέσταρα το ενυδρείο γεμίζοντάς το με νερό και αφήνοντάς το 2 ημέρες και όλα ΟΚ καμμία διαρροή ... ελπίζω. Η ερώτησή μου είναι αν γενικότερα τέτοιου είδους γρατζουνιές είναι επικίνδυνες να προκαλέσουν χειρότερα πράγματα, πχ ράγισμα, κλπ.

Επίσης μια τελευταία ερώτηση. Καθώς το ενυδρείο έχει τα χρονάκια του και φοβάμαι λίγο για το κατά πόσο η σιλικόνη κρατεί ακόμα, κατά πόσο θα ήταν καλό/κακό να περάσω λίγη σιλικόνη εσωτερικά (ή ακόμα και εξωτερικά) στις συνδέσεις;

george 27-08-06 22:18

Που είσαι βρε Παυλούκο ;; Που χάθηκες τόσο καιρό ;;;
Καλώς όρισες ... για δεύτερη φορά !!!

soza 27-08-06 23:10

Το προβλημα που θα εχεις.. θα ειναι καθαρα αισθητικο..
Τα γρατζουνισμενα τζαμια δειχνουν ασχημα.

GP250381 27-08-06 23:59

ακριβως.οσο για την σιλικονη κανε ακριβως αυτο που λες.καλο θα του κανει κακο οχι

CASPER 28-08-06 00:25

Και κάτι βασικό.....
Πρόσεχε τη μαμά σου, μην τυχόν και σου ρίξει και χλωρίνη μέσα για να το απολυμάνει :D:D:D

eliasfot1 28-08-06 00:35

Αν είναι πολλές θα είναι καλύτερα να αντικαταστήσεις τουλάχιστον το μπροστινό.
Εκτός του ότι θα είναι αντιαισθητικό θα είναι και δύσκολο να το καθαρίζεις ειδικά εάν είναι και βαθιές οι γραμμώσεις.


Όσο για την αντοχή του μην σε απασχολεί δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Giorgos 28-08-06 01:02

Ξανακαλωσήρθες Παυλούκο!!! Χάθηκες...

Οι γρατζουνιές δεν μειώνουν την αντοχή οπότε μη σε φοβίζει. Είναι όμως αντιαισθητικές όπως είπε η Σόνια.

Όσον αφορά το πέρασμα σιλικόνης εσωτερικά..... αν ήδη υπάρχει σιλικόνη εσωτερικά δεν θα κάνεις τίποτα αφού η σιλικόνη δεν κολλάει στη σιλικόνη. Αν νομίζεις ότι το ενυδρείο θέλει ενίσχυση, θα πρέπει να το ξεκολλήσεις και να το ξανακολλήσεις (αν και δε θα χρειαστεί αφού 2 χρόνια δεν είναι τίποτα).

pavloukos 28-08-06 03:20

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και καλώς σας βρήκα ξανά όλους, παλαιούς και νέους!

PascM 28-08-06 09:12

Έχω ακούσει για την σιλικόνη οτι μετά από καιρό και ενώ το ενυδρείο είναι εκτός λειτουργίας χαλάει (χάνει την ελαστικότητα - αντοχή της) οπότε καλό θα ήταν ένα χεράκι φρέσκια σιλικόνη!

Takis 28-08-06 15:35

Δεν παθαίνει τίποτα η σιλικόνη.
Εγώ είχα σε εξωτερικό χώρο, αλλά που δεν τον έβλεπε ήλιος, ένα ενυδρείο άδειο για 10 χρόνια.
Το ξαναέβαλα σε λειτουργία και ήταν μια χαρά!!! ;)

netblues 28-08-06 20:24

Και γιατι ηταν αδειο 10 χρονια? εε? εε?
Προβλεπεται?
:smt062

Takis 28-08-06 23:14

Γιατι ημουν σε αλλα μερη σε αλλες παραλιες... :p

newfish 28-08-06 23:46

Φίλε Παύλο, γύρισες στα πάτρια εδάφη ή πείρες το ενυδρείο;

Σε περιμένουμε στην επόμενη συνάντηση να τα πούμε από κοντά..

pavloukos 29-08-06 02:51

Εννοείται ότι στην επόμενη συνάντηση θα είμαι εκεί εκτός απροόπτου φυσικά!
Επέστρεψα στα πάτρια Κρητικά εδάφη ΜΟΝΙΜΑ και προσπαθώ να οργανωθώ από όλες τις απόψεις. Έβαλα σε λειτουργία τα 2 παλιά μου (είναι σε φάση στρωσίματος) και αναμένω price quote για το rio400 :)

GP250381 29-08-06 08:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eliasfot1
Αν είναι πολλές θα είναι καλύτερα να αντικαταστήσεις τουλάχιστον το μπροστινό.
Εκτός του ότι θα είναι αντιαισθητικό θα είναι και δύσκολο να το καθαρίζεις ειδικά εάν είναι και βαθιές οι γραμμώσεις.

αν μπορεις να το κανεις ειναι το καλυτερο

Mitsos 29-08-06 08:40

Welcome back... :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01701 seconds with 10 queries