Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Sessiflora, γιατι κοκκινιζουν οι κορυφες? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11632)

mikenuke 23-04-06 16:08

Sessiflora, γιατι κοκκινιζουν οι κορυφες?
 
Εχω αρκετη sessiflora η οποια παει πολυ καλα...αλλα κοκκινιζουν οι κορυφες τις.Η μαγδα νομιζω ελεγε πως μαλλον ειναι ελειψη καλλιου, ομως βαζω flourish potassιum. Εγω πιστευω οτι μπορει να ειναι επειδη οι κορυφες φτανουν στην επιφανεια κολλητα με τις λαμπες και κοκκινιζουν, εχει αυτη την ιδιοτητα αυτο το φυτο ή οντως ειναι ελειψη καλιου?

halvas69 23-04-06 19:41

Υποθέτω ότι λες για την Limnophila Sessiflora.
Αυτή ναι, όταν πλησιάζει πολύ το φως ή όταν είναι πάρα πολύ το φως "κοκκινίζει" ελαφρώς η κορυφή τους.

netblues 23-04-06 19:54

Και σε μενα κοκκινιζει full κοντα στο φως και αποκλειεται να ειναι ελλειψη καλιου...

Tolis 23-04-06 21:00

επειδη οι κορυφες φτανουν στην επιφανεια κολλητα με τις λαμπες και κοκκινιζουν

netblues 23-04-06 21:38

Και γω νομισα απο τα shocking ανεκδοτα που λεω... :smt043:smt043

mikenuke 24-04-06 18:24

Ναι limnophila sessiflora εννοω και ευχαριστω για την επιβεβαιωση.

scalare 24-04-06 18:34

Οι κορυφές αρκετών φυτών κοκκινίζουν οταν ειναι πολύ κοντά στο φώς ή/και σε δυνατό φωτεισμό. Αυτό το κάνουν οχι γιατί τους λείπει κάπιο στοιχείο αλλά από αντίδραση και προστασία απο το δυνατό φώς γιατί τα φρέσκα καινούργια φύλλα ειναι ευαίσθητα, οταν αρχίσουν να παλιώνουν πέρνουν σταδιάκα το κανονικό τους χρώμα. Αυτό συμβένει και σε χερσαία φυτά..

Tolis 24-04-06 20:40

Limnophila sessiliflora ειναι το ονομα αυτου..

halvas69 24-04-06 21:19

Και μιάς και το πιάσαμε το θέμα με το κοκκίνισμα, όταν είχα παλιότερα την ίδια την απορία μου είχε πει ο Τόλης :
"Κοκκινίζουν γιατί τους αρέσει το φως"
Αυτό με κάλυψε πλήρως :smt023

Μάγδα 26-04-06 10:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Εχω αρκετη sessiflora η οποια παει πολυ καλα...αλλα κοκκινιζουν οι κορυφες τις.Η μαγδα νομιζω ελεγε πως μαλλον ειναι ελειψη καλλιου, ομως βαζω flourish potassιum. Εγω πιστευω οτι μπορει να ειναι επειδη οι κορυφες φτανουν στην επιφανεια κολλητα με τις λαμπες και κοκκινιζουν, εχει αυτη την ιδιοτητα αυτο το φυτο ή οντως ειναι ελειψη καλιου?

Μιχαλάκη μου τα μπέρδεψες και μπέρδεψες και μένα μέσα σε όλα :smt075 :smt055
Για την sessiliflora σου είχα πει ότι κοκκινίζει φυσικά γιατί είχε ψηλώσει πολύ και ήτανε κοντά στο φως.
Δεν θυμάσαι ότι επέμενες ότι δεν είναι από το φως κι εγώ επέμενα ότι είναι από το φως :D
Για έλλειψη καλίου μιλήσαμε για άλλα σου φυτά.

netblues 26-04-06 11:34

Μα που ειναι ο πρυτανης να ριξει ενα σχολιο?

klaz 26-04-06 12:59

αντιπρυτανης......
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Μα που ειναι ο πρυτανης να ριξει ενα σχολιο?

μπορει να κοκκινιζουν απο.....ΝΤΡΟΠΗ....????χεχχεεεχεεε...:D :D :D

mikenuke 27-04-06 18:33

E τοτε κατι λαθος καταλαβα, και μπερδευτηκα! Σορρυ!

Apostolis 28-04-06 09:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
E τοτε κατι λαθος καταλαβα, και μπερδευτηκα! Σορρυ!

Εεεε... Τί να σου πούμε εσένα... είσαι ειδική κατηγορία... ΔΙΑΒΑΣΕ ΡΕΕΕΕΕ!!!

gaia 28-04-06 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Εχω αρκετη sessiflora η οποια παει πολυ καλα...αλλα κοκκινιζουν οι κορυφες τις.Η μαγδα νομιζω ελεγε πως μαλλον ειναι ελειψη καλλιου, ομως βαζω flourish potassιum. Εγω πιστευω οτι μπορει να ειναι επειδη οι κορυφες φτανουν στην επιφανεια κολλητα με τις λαμπες και κοκκινιζουν, εχει αυτη την ιδιοτητα αυτο το φυτο ή οντως ειναι ελειψη καλιου?


Η έλλειψη καλίου εμφανίζει συμπτώματα πρώτα στα παλιότερα φύλλα κι αυτό γιατί το κάλιο είναι εξαιρετικά κινητό στοιχείο κι έτσι μετακινείται γρήγορα προς τις κορυφές των φυτών .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01699 seconds with 10 queries