Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-13, 11:16
Το avatar του χρήστη matser
matser Ο χρήστης matser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2013
Περιοχή: Syros
Μηνύματα: 143
Lightbulb DIY Εξωτερικό Φίλτρο

Καλημέρα!!
Είχα μία ιδέα για ένα εξωτερικό φίλτρο και θα ήθελα να το μοιραστώ!

Πρακτικά μπορεί να λειτουργήσει?
Συμφέρει σε σχέση με ένα έτοιμο φίλτρο?

Τι παραλλαγές θα προτείνατε?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-11-25_111039.jpg
Εμφανίσεις:  1805
Μέγεθος:  64,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-13, 11:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matser Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!!
Είχα μία ιδέα για ένα εξωτερικό φίλτρο και θα ήθελα να το μοιραστώ!

Πρακτικά μπορεί να λειτουργήσει?
Συμφέρει σε σχέση με ένα έτοιμο φίλτρο?

Τι παραλλαγές θα προτείνατε?
Έχω δει κάτι παρόμοιο, αν κλείνει αεροστεγώς θα δουλέψει μια χαρά, και το καλό είναι πως εκεί που θα βάλεις την αντλία να στέλνει νερό δεν θα θέλει εξαέρωση. Για ακόμα καλύτερα, αν κάνεις τη τρύπα εισόδου στο πλάι και όχι στο καπάκι και το βαρέλι το έχεις ανάποδα, θα φεύγει όλος ο αέρας, και όταν θες να το καθαρίσεις , θα το γυρνάς κανονικά θα το ανοίγεις και θα το καθαρίζεις, με αυτό το τρόπο θα πρέπει να κλείνει πολύ καλά αεροστεγώς γιατί θα σου τρέχει έξω αλλά ταυτόχρονα θα δεις αν είναι καλά σφραγισμένο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-13, 12:38
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Δεν συμφέρει σε καμια περίπτωση για κλειστού τύπου φίλτρου , μην το ψάχνεις καθόλου .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-13, 12:46
Το avatar του χρήστη matser
matser Ο χρήστης matser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2013
Περιοχή: Syros
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Γιατί δεν συμφέρει, τι κόστος μπορεί να έχει?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-13, 13:16
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συμφέρει σε καμια περίπτωση για κλειστού τύπου φίλτρου , μην το ψάχνεις καθόλου .

Από πού το συμπεραίνεις αυτό;







Όλα μου τα φίλτρα ήταν DIY και δούλευαν άψογα. Ήταν σαν αυτό εδώ http://www.aquaticplantcentral.com/6...r-step-by-step Τα αντικατέστησα με εμπορίου γιατί τα πείρα μεταχειρισμένα πακέτο με κάποια ενυδρεία η τα βρήκα σε πολύ φτηνές τιμές. Όλα τα είχα φτιάξει από PVC σωλήνα 125 mm με αντλία 1500 λ/ω Το μόνο πρόβλημα ήταν στο καθάρισμα και συγκεκριμένα στο κλείσιμο του φίλτρου όσο αναφορά την στεγανότητα. Αυτός ήταν και ο λόγος της αντικατάστασης. Σαφώς για μένα ένα DIY φίλτρο είναι πολύ καλύτερο από ένα του εμπορίου. Ποιο οικονομικό και το φτιάχνεις όπως θέλεις Στο πρόγραμμα έχω βάλει να φτιάξω ένα φίλτρο από ακριλικό με αντλία 3000 λ/ω για το μεγάλο μου ενυδρείο. Το ακριλικό το έχω και κάθεται Αν το φτιάξω κάποια στιγμή μπορεί να το κάνω παρουσίαση στο φόρουμ Ψάξε στο Google για DIY canister filter και θα βρεις πολλές ωραίες ιδέες.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-13, 13:21
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

το ποιο βασικό είναι ότι δεν γλιτώνεις τον κυκλοφορητή ως κόστος και μόνο αυτό φτάνει και σε χρήμα αλλά και σε κατανάλωση ,
μετά είναι και ο καθαρισμός του φίλτρου κατά πόσο θα είναι πρακτικό σε diy κατασκευή και γενικότερα έτσι όπως το σκέφτομαι το κόστος θα βγει και παραπάνω αν θες να πετύχεις ένα σχετικά αθόρυβο σουλουπωμένο και με αντίστοιχη χαμηλή κατανάλωση αντίστοιχο εξωτερικού φίλτρου .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-13, 14:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
το ποιο βασικό είναι ότι δεν γλιτώνεις τον κυκλοφορητή ως κόστος και μόνο αυτό φτάνει και σε χρήμα αλλά και σε κατανάλωση ,
μετά είναι και ο καθαρισμός του φίλτρου κατά πόσο θα είναι πρακτικό σε diy κατασκευή και γενικότερα έτσι όπως το σκέφτομαι το κόστος θα βγει και παραπάνω αν θες να πετύχεις ένα σχετικά αθόρυβο σουλουπωμένο και με αντίστοιχη χαμηλή κατανάλωση αντίστοιχο εξωτερικού φίλτρου .
Φίλε μου θα διαφωνήσω μαζί σου. Στο χέρι σου είναι να φέρεις το κόστος εκεί που θες. Θες φθηνή αντλία ? βάζεις μια κινέζική αλλά ίσως να κάνει θόρυβο και να καίει παραπάνω. Θες καλή αντλία ? βρίσκεις μια καλή επώνυμη που καίει λιγότερο και δεν κάνει θόρυβο αλλά κοστίζει παραπάνω. Το σημαντικότερο κόστος είναι η αντλία. Βραχυπρόθεσμα μια πολύ καλή κατασκευή ίσως να σου στοιχίσει το ίδιο. Μακροπρόθεσμα όμως θα βγεις κερδισμένος, και θα σου πω τους λόγους. Σε ένα έτοιμο φίλτρο μια μικρή ζημιά μπορεί να σου στοιχίσει μέχρι και όλα τα ψάρια, δεν μπορείς να μείνεις χωρίς φίλτρο πάνω από μερικές ώρες, σε ένα DIY όμως αυτές οι πιθανότητες λιγοστεύουν, σε ένα έτοιμο φίλτρο υπάρχουν πολλά μέρη που μπορεί να πάθουν ζημιά, σε ένα DIY μόνο η αντλία, τι μπορεί να πάθει ένα πλαστικό βαρελάκι ? ένα καπάκι έχει και όχι τόσα κινούμενα μέρη που έχει ένα έτοιμο. Στο DIY και η αντλία να σου καεί βάζεις μια οποιαδήποτε αντλία ή έχεις μια backup κινέζικη των 10 Ευρώ ή ακόμα αυτή που έχουμε για τις αλλαγές. Παίρνεις ένα βαρελάκι πλαστικό που κλείνει καλά το καπάκι, 2 μούφες πλαστικές από είδη αυτόματου ποτίσματος με 2 φλάντζες δαχτυλίδι και αυτό ήταν όλο, βάζεις σωστά τα υλικά σου να μη μπουκώνει βάζεις και μια αντλία της επιλογής σου και έτοιμο. Καλό είναι να μη κάνεις πρόχειρη δουλειά και κολλήματα με σιλικόνες και τέτοια, έχασες το παιχνίδι, σωστά και απλά υλικά και είσαι μια χαρά. Όσο για το καθάρισμα, κλείνεις την αντλία, ξεβιδώνεις το καπάκι και κάνεις τη δουλειά σου. Το όλο θέμα στις DIY κατασκευές είναι να πιάνουν τα χεριά σου και να τις μελετήσεις καλά. Ίσως η πρώτη να μη σου πετύχει ή να χρειάζεται διόρθωση, το κάνεις, αλλά θεωρώ πως μπορείς να έχεις τα ίδια ή καλύτερα αποτελέσματα με το ίδιο ή μικρότερο κόστος. Το εμφανισιακό μπορεί να είναι ένα θέμα αλλά τα φίλτρα δεν τα έχουμε πρώτη μόστρα, όλοι κάπου τα κρύβουμε. Και το τελευταίο, η ικανοποίηση πως το έφτιαξες μόνος σου και λειτουργεί άψογα είναι όλα τα λεφτά, αυτό το συναίσθημα δεν κοστολογείται
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-13, 15:33
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Αντί να διαφωνείτε μαζί μου απαντήστε στον άνθρωπο στα συγκεκριμένα που ρωτάει την άποψη σας . Εμένα η δικιά μου είναι ότι αν θέλει να αντικαταστήσει το φίλτρο εμπορίου με diy για θέμα κόστους αν βάλεις τα + και τα - δεν συμφέρει . Το αν πιάνουν τα χέρια σου η όχι είναι άλλη υπόθεση και για να κάνει τέτοιες ερωτήσεις μάλλον πιάνουν , προσωπικά διατηρώ αυτήν την στιγμή 15 ενυδρεία στα Χανιά και έχουν περάσει από τα χέρια μου άλλα 20 σε πολλά από αυτά με diy κατασκευές όχι βέβαια για θέμα κόστους αλλά γιατί αυτό που ήθελα δεν υπήρχε στο εμπόριο . Προς το παρόν από ότι εγώ καταλαβαίνω εσύ τον προ τρέπεις να φτιάξει κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει ποτέ και ο μπαμπούλας που το έχει δοκιμάσει και είχε πρόβλημα με τον καθαρισμό και την στεγανότητα όπου τα έχει αντικαταστήσει και αυτός με εμπορίου τον προτρέπει επίσης χωρίς να του απαντάτε στο κέραιο ερώτημα αν αξίζει τελικά τον κόπο και αν αξίζει με βάση την συγκατάθεση σας τελικά πως να το φτιάξει για 1500 λίτρα που αναφέρει το παλικάρι και αν το φτιάξει τελικά θα έχει γλιτώσει τίποτα ? εμένα η άποψη μου επαναλαμβάνω είναι όχι για το συγκεκριμένο project.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-13, 15:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμφωνω με το Μανωλη.
Αν δεν εχει καποια πειρα σε μαστορεματα και σε ερευνα αγορας για αντλια καταναλωσεις αποδοσεις κλπ, μεχρι να μαθει να φτιαχνει καποιο φιλτρο αξιοπιστο, αποδοτικο, αθορυβο, με μικρη καταναλωση ρευματος, και οικονομικο συνολικα στο κοστος κατασκευης του, συγκριτικα με ενα ετοιμο, θα πρεπει ή να ειναι πολυ πολυ τυχερος ή να τα ακουμπησει πιο χοντρα στα πειραματα.

Πχ αν μπορει να φτιαξει φιλτρο με 1200 λ/ω ονομαστικη ροη, 4 καλαθια για υλικα και 20 βατ καταναλωση, με λιγοτερα απο 55 ευρω (60 με τα μεταφορικα), ας το κανει.
http://shop.wiltec.info/index.php/ca...um-filter.html
ή 1000 λ/ω ονομαστικη ροη, 3 καλαθια, με 18 βατ καταναλωση και 35 ευρω (40 με τα μεταφορικα)
http://shop.wiltec.info/product_info...-h-HW-302.html

Για diy φιλτρο θα προτεινα μονο αμβουργου (πλαινο) ή σαμπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-11-13, 16:12
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Εμένα προσωπικά μου αρέσουν οι κατασκευές και ορίστε το δικό μου εξωτερικό φίλτρο.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69251

Είναι 23watt με κυκλοφορητή της EHEIM 1000 l/h (2 μέτρα μανομετρικο) ΤΕΛΕΙΩΣ αθόρυβο, πλήρως στεγανό κάτω από ολες τι συνθήκες και πανεύκολο στη συντήρηση. Το μόνο αρνητικό ειναι ότι σφίγγει το καπάκι (μάλλον βεντουζάρει λόγο υποπίεσης) και θέλει 2 άτομα για να το ανοιξεις. Βέβαια το έλυσα βάζοντας λίγη βαζελίνη στα σπειρώματα οπότε ανοίγει πολύ ποιο εύκολα! Κατά τα άλλα δουλεύει άψογα 10 μήνες τώρα.

Είναι πολύ ωραία κατασκευή αν θέλεις να ασχοληθείς και εάν έχεις κάποιο υλικό, πραγματικά όμως σε σχέσει με τις τιμές που έδειξε ο delta66 θα σου έρθει περίπου το ίδιο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-11-13, 16:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντί να διαφωνείτε μαζί μου απαντήστε στον άνθρωπο στα συγκεκριμένα που ρωτάει την άποψη σας . Εμένα η δικιά μου είναι ότι αν θέλει να αντικαταστήσει το φίλτρο εμπορίου με diy για θέμα κόστους αν βάλεις τα + και τα - δεν συμφέρει . Το αν πιάνουν τα χέρια σου η όχι είναι άλλη υπόθεση και για να κάνει τέτοιες ερωτήσεις μάλλον πιάνουν , προσωπικά διατηρώ αυτήν την στιγμή 15 ενυδρεία στα Χανιά και έχουν περάσει από τα χέρια μου άλλα 20 σε πολλά από αυτά με diy κατασκευές όχι βέβαια για θέμα κόστους αλλά γιατί αυτό που ήθελα δεν υπήρχε στο εμπόριο . Προς το παρόν από ότι εγώ καταλαβαίνω εσύ τον προ τρέπεις να φτιάξει κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει ποτέ και ο μπαμπούλας που το έχει δοκιμάσει και είχε πρόβλημα με τον καθαρισμό και την στεγανότητα όπου τα έχει αντικαταστήσει και αυτός με εμπορίου τον προτρέπει επίσης χωρίς να του απαντάτε στο κέραιο ερώτημα αν αξίζει τελικά τον κόπο και αν αξίζει με βάση την συγκατάθεση σας τελικά πως να το φτιάξει για 1500 λίτρα που αναφέρει το παλικάρι και αν το φτιάξει τελικά θα έχει γλιτώσει τίποτα ? εμένα η άποψη μου επαναλαμβάνω είναι όχι για το συγκεκριμένο project.
Του απάντησα και πριν τη δικιά σου παρατήρηση και ταυτόχρονα που απαντούσα σε εσένα ανέφερα κάποια κολπάκια για να μην έχει προβλήματα. Και αν τον προτρέπω να φτιάξει κάτι που δεν έχω φτιάξει εγώ, ναι τον προτρέπω αρκεί να προσέξει κάποιες λεπτομέρειες που είπα πριν , και είπα επίσης πως οι DIYκατασκευές μπορεί να μη σου πετύχουν με τη πρώτη φορά και να θέλουν κάποιες βελτιώσεις, το έχουν αυτό το ρίσκο, αλλά αν το σκεφτείς και το σχεδιάσεις καλά και προσέξεις κάποιες λεπτομέρειες σίγουρα θα πετύχει. Και η συγκεκριμένη κατασκευή είναι ένα βαρελάκι που κλείνει καλά, 2 πλαστικά ρακοροακια/ μουφες από αυτόματο πότισμα
http://www.geosimio.gr/assets/images...ko_f16_3_4.jpg
http://www.tilkis-alevras.gr/images/461b.gif

, σωστή διάταξη των υλικών να μη τα έχει σφηνωμένα και μια αντλία της επιλογής του και τέλος.
Και επειδή κάποιος άλλος όπως ο φίλος ο Bouboulas το έκανε και αντιμετώπισε κάποια προβλήματα είναι ακόμα καλύτερα γιατί μας λέει που να επικεντρώσουμε τη προσοχή μας να μη πάθουμε το ίδιο, και στη στεγανότητα (άρα προσέχουμε το σημείο αυτό και βρίσκουμε κάτι που να κλείνει καλά) και στο καθαρισμό (βρίσκουμε κάτι ευρύχωρο που να βάζουμε το χέρι μέσα άνετα ή βάζουμε ακόμα και καλαθάκια).
Και όπως είπα πριν, οι DIY κατασκευές δεν είναι μόνο το βραχυπρόθεσμο κόστος ή όφελος αλλά και το μακροπρόθεσμο.
Τώρα προσωπικά τι έχω κάνει εγώ σε DIY δεν θα ήθελα να επεκταθώ.
Ακόμα κάτι τελευταίο, αυτές οι ανταλλαγές απόψεων σαν την δικιά μας είναι που δίνει λύσεις ή βάζει σε σκέψεις στον ενδιαφερόμενο αν θα προχωρήσει στη κατασκευή ή όχι και δεν είναι αντιπαραθέσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-11-13, 22:10
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

να και το δικο μου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59770
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-11-13, 10:34
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Κλασική ελληνική νοοτροπία. Χωρίς να έχουμε ασχοληθεί με το αντικείμενο, έχουμε άποψη. Όπως προ ανέφερα ο μόνος λόγος που αντικατάστησα τα φίλτρα μου με του εμπορίου είναι γιατί τα πείρα πολύ φτηνότερα από ότι θα μου στοίχιζε να φτιάξω παρόμοιο φίλτρο DIY.Όταν πάρεις ένα EHEIM 2217 40 ευρο μαζί με το υλικό φιλτραρίσματος, δεν νομίζω πως θα μπω στον κόπο να φτιάξω ένα DIY. Αν αναλογιστούμε τι ποσό ζητά μια επώνυμη εταιρία για ένα στεγανό κουβά με μια αντλία και τι μπορούμε να φτιάξουμε με το ίδιο ποσό, είναι η μέρα με την νύχτα. Φίλε delta66 με αυτό το κόστος στα φίλτρα που έβαλες σου φτιάχνω πολύ καλύτερο. Επιτα τα φίλτρα αυτά είναι κακής κινέζικης ποιότητας τα πλαστικά τους και η κατανάλωση αρκετά υψηλότερη του ανταγωνισμού. Είδα και τα επώνυμα τι καλή ποιότητα λειτουργιάς έχουν. Έχω ένα jbl ex 900 και κάνει σαν τρίκυκλο στον ανήφορο αν παραμελήσεις λίγο τον καθαρισμό του. Φίλε master προχώρα στην κατασκευή σου απλός να θυμάσαι, ένα φίλτρο του εμπορίου είναι ποιο χρηστικό, αν και εξαρτάτε από το τι θα φτιάξεις. Σε καμιά περίπτωση δεν θα είναι καλύτερο σαν απόδοση από τη δίκια σου κατασκευή και τέλος η χαρά της κατασκευής και του αποτελέσματος είναι απερίγραπτη.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-11-13, 11:14
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Δικιά μου γνώμη είναι πως μπορεί να δουλέψει με κατανάλωση περίπου 45w μιας και έχω δει κάτι παρόμοιο από κοντά...Αυτό που είδα ήταν ένα βαρέλι 100 λίτρων που το δούλευε σαν sub...αλλά την αντλία δεν την είχε μέσα στο βαρέλι,την είχε πίσω απ το ενυδρείο στην επιστροφή απλά τραβούσε το νερό με σωλήνα που τον είχε στο πάτο του βαρελιού χωρίς να τρυπήσει ή να δει αν το βαρέλι κλείνει αεροστεγώς....Η φθηνή λύση για sub.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-11-13, 12:33
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

To DIY αξιζει μονο οταν θελουμε κατι μεγαλυτερο απο οποιο ετοιμο, ακομη και αν εχουμε δυο φιλτρα εμποριου,ενα σαμπ ειναι ακομη πιο καλο,να και το δικο μου,δουλευει δυο χρωνια και κατι μηνες .


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54869
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-11-13, 13:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συγνωμη αλλα κλασσικη Ελληνικη νοοτροπια ειναι και να μην δεχομαστε εστω να ακουσουμε, και τις αλλες αποψεις και προτασεις σε ενα θεμα, που μπορει να ειναι αντικειμενικο ως προς τις προδιαγραφες των υλικων και το κοστος της κατασκευης συγκριτικα με κατι ετοιμο (που μπορει και να μην γνωριζει καν ο θεματοθετης), αλλα ειναι υποκειμενικο ως προς την κατασκευαστικη δυνατοτητα του καθε ανθρωπου (με βασικα προβληματα που εχουν αναφερθει απο πολλους, την στεγανοτητα και την ευκολια συντηρησης).
Οπως επισης και το να βγαζουμε αυθαιρετα συμπερασματα για την εμπειρια του αλλου, στο θεμα.
Επισης δεν γνωριζουμε ακομα για τι μεγεθος φιλτρου μιλαει, για το μεγεθος ενυδρειου και της ιχθυοφορτωσης, κι αν θα ειναι εσωτερικο ή εξωτερικο το φιλτρο.

Νομιζω οτι η παραθεση και συζητηση ολων των αποψεων και των δεδομενων ομορφα και απλα, χωρις γενικους χαρακτηρισμους, φτανει για να αποφασισει ο καθε αναγνωστης τι του ταιριαζει να επιλεξει.
Τα λινκ απο κατασκευες, η παραθεση των tips και των πιθανων προβληματων σε μια κατασκευη, οπως και η παραθεση ετοιμων λυσεων, ειναι πιστευω οτι πιο χρησιμο, σε ενα αναλογο θεμα.
Αλλιως να μη ασχολουμαστε καθολου κι οποιος προλαβει πρωτος να απανταει και να τελειωνει εκει το θεμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY Εξωτερικό Φίλτρο antricos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 18-02-13 23:29
Εξωτερικό φίλτρο AXEL Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 07-06-07 13:37
CO2 και εξωτερικό φίλτρο maxgr Γλυκό νερό - Γενικά 6 10-07-06 09:33
DIY εξωτερικό φίλτρο drakoulis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 124 23-06-06 23:06
DIY Εξωτερικό Φίλτρο mikeaegina DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 04-11-05 17:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09526 seconds with 13 queries