Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-02, 01:09
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή ΓΑΛΑΚΤΩΔΕΣ ΧΡΩΜΑ ΝΕΡΟΥ

Εδω και μερικες μερες (2-3), παρατηρησα οτι το νερο στο ενυδρειο μου εχει παρει ενα παραξενο γαλακτωδες χρωμα, μπορει να ειναι και αλγη, δε μπορω να καταλαβω. Το θεμα ειναι οτι οπως καθε σαββατο καθαρισα το φιλτρο, εκανα αλλαγη νερου, περιπου 10-15%, αλλα παλι παρεμεινε αυτο το χρωμα. Μετα εριξα τα αναλογα φαρμακα, αντιχλωριοτικο, λιπασμα flora pride για τα φυτα. Απο καθαριστες για την αλγη εχω 1 Ancistrus Hoplogenys και 1 Pomacea Bridgesi, πραγμα που σημαινει οτι ουσιαστικα στα 50 λιτρα που ειναι το ενυδρειο μου δεν θα επρεπε να υπαρχει ιχνος αλγης. τι μπορει να φταιει? καμια συμβουλη?
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-02, 02:00
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το γαλακτώδες χρώμα του νερού δεν οφείλεται στην άλγη αλλά σε bacterial bloom (άνθηση των βακτηριδίων). Αυτό σημβαίνει όταν τα βακτηρίδια μέσα στο ενυδρείο πολλαπλασιάζονται με τρομερά γρήγορους ρυθμούς και σε πολύ μεγάλη ποσότητα με αποτέλεσμα το νερό να φαίνεται γαλακτερό σε χρώμα.
Η αιτία των bacterial blooms είναι συνήθως η υπερβολικά μεγάλη ποσότητα θρεπτικών στο νερό και παρατηρείται όταν (1) πρωτο-στήνουμε ένα καινούριο ενυδρείο, (2) κάνουμε αλλαγή νερού, (3) ταϊζουμε υπερβολικά τα ψάρια, (4) βάλουμε καινούρια ψάρια στο ενυδρείο και (5) εισάγουμε (άθελά μας) κάποια μόλυνση (πχ. βάζοντας τα απλύτα μας χέρια μέσα στο νερό) στο ενυδρείο.
Και στις 5 περιπτώσεις (για να μην λέω πολλά) έχουμε αύξηση των θρεπτικών τα οποία εκμεταλλεύονται τα βακτηρίδια για να μεγαλώνουν και να πολλαπλασιάζονται με αποτέλεσμα το νερό να έχει αυτό το χρώμα. *Υπόψην ότι το bacterial bloom δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα στα ψάρια. Απλώς είναι άσχημο στην αισθητική/στο μάτι. Σε αντίθεση, η αιτία του bacterial bloom μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στα ψάρια.
Θυμήσου μήπως έγινε κάποιο από τα 5 παραδείγματα που αναφέρω παραπάνω και θα το βρούμε.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις μερικές μέρες (μπορεί και εβδομάδες) και να κάνεις άλλη μια αλλαγή νερού. Επίσης μην ταϊζεις υπερβολικά και μπορείς να βάλεις άνθρακα στο φίλτρο για κάνα-δυο εβδομάδες ώστε να τραβήξει κάμποσα θρεπτικά που περισσεύουν.

Συνήθως παίρνει περίπου μια βδομάδα να ξανακαθαρίσει το νερό αλλά δεν είναι περίεργο να κρατήσει και μερικούς μήνες οπότε... υπομονή.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-02, 03:00
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

Λοιπον το γαλακτώδες χρώμα του νερού, εχει εμφανιστει εδω και 2-3 μερες διχως ουσιαστικα λογο.
1) το ενυδρειο δεν ειναι καινουργειο, εχει ξεπερασει τους εξι μηνες προ πολλου. στην αρχη λογικο να ειχα καποια προβληματα αλλα μεχρι πριν 3 μερες ολα ηταν μια χαρα.
2) αλλαγη νερου γινεται καθε σαββατο περιπου 10-15%. και τα φαρμακα, αντιχλωριακο και λιπασμα μπαινουν σε ξεχωριστο χωρο πρωτου το φρεσκο νερο μπει στο ενυδρειο. πραγμα που σημαινει οτι δεν υπαρχει κινδυνος.
3) τα ψαρια ταϊζονται καθημερινα 2 φορες - πρωι , βραδυ. και εχω μαθει πλεον να τα ταϊζω τοσο ωστε μεσα σε 4 λεπτα να μην μενει καθολου τροφη μεσα στο ενυδρειο.
4) καινούριο ψάρι στο ενυδρείο εχει να μπει περιπου 1 μηνα.
5) τωρα σχετικα με τα χερια, αυτα τα βαζω μεσα μονο καθε σαββατο που κανω γενικη συντηρηση του ενυδρειου. αφου πρωτα τ εχω γδαρει απο το τριψιμο για κανα δεκαλεπτο.
αλλαξα το σφουγγαρι στο φιλτρο, ελπιζω κατι να κανει αυτο αλλιως με βλεπω με πατεντα για τον ανθρακα.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-02, 03:15
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Odoiporos
3) τα ψαρια ταϊζονται καθημερινα 2 φορες - πρωι , βραδυ. και εχω μαθει πλεον να τα ταϊζω τοσο ωστε μεσα σε 4 λεπτα να μην μενει καθολου τροφη μεσα στο ενυδρειο.
.
Κατα την γνωμη μου ταιζεις πολυ.
Αν εριχνα ενα ολοκληρο κουτακι τροφη μεσα στο ενυδρειο μου..σε 4 λεπτα θα την ετρωγαν ολη ! Ειναι τοσο λαιμαργα !!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-02, 03:32
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

επειδη εχω τα ιδια ψαρια καιρο εχω μαθει τι χρειαζονται για να τα φροντιζω σωστα, εξαλλου δεν θα ελεγα οτι ειναι λαιμαργα. μια φορα μου επεσε λιγο παραπανω, στη κυριολεξια λιγο παραπανω, και ουτε που νοιαστηκαν!!!
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-02, 03:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Θα διαφωνησω στο οτι το bacterial bloom δεν ειναι βλαβερο για τα ψαρια. Οταν φτασουν σε τετοιο πληθυσμο που να θολωνουν το ενυδρειο, καταναλωνουν και το αναλογο οξυγονο.

Κανε μερικες συχνες-μικρες αλλαγες νερου, 10-15% καθε 2 μερες μεχρι να καθαρισει, και κοψε το ταισμα σου (γενικα, οχι μονο τωρα) σε οσο μπορουν να καταναλωσουν σε 1-2 λεπτα.
Μην χρησιμοποιεις τον ορο φαρμακα για αντιχλωριο και λιπασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-02, 03:46
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

καταναλωνουν και το αναλογο οξυγονο? αρα καλα εκανα και εριξα την αεραντλια μεσα, απο ενστικτο.
μικρες αλλαγες 10-15%?? μα τοσο κανω καθε βδομαδα. δεν θα επιρεαστουν τα ψαρια? αγχος κλπ?
να ταϊζω λιγοτερο τα ψαρια γενικα ή τωρα λογω της καταστασης?
πως να αποκαλω το αντιχλωριο και το λιπασμα?
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-02, 11:38
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Η αλλαγή του σφουγγαριού στο φίλτρο δεν είναι και ότι καλύτερο. Τα σφουγγάρια δεν τα αλλάζουμε, παρά μόνο μετά από πολύ καιρό (εγώ τα έχω μέσα στο φίλτρο πάνω από 3 χρόνια) και μόνο αν κρίνουμε ότι έχουν χαλάσει. Αλλιώς πετάμε με αυτό τον τρόπο μια πολύ καλή αποικία βακτηριδίων.
Όσο για το τάισμα: Όταν κρίνεις ότι η τροφή που ρίχνεις είναι ικανοποιητική, πρέπει να ρίχνεις την μίση ποσότητα!!
Βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι το πρόβλημα σου προέρχεται από το πολύ τάισμα, αλλά πρέπει να ελέγξεις όλες τις παραμέτρους που μπορεί να παίζουν ρόλο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-02, 12:54
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Εγώ δεν θα έλεγα να κάνεις τις προσεχείς μέρες αλλαγές νερού (μιας που πρέπει να έκανες εχθές), αφού η αιτία που προκάλεσε το bacterial bloom μπορεί να είναι ακόμα και το νερό της βρύσης. Ίσως (αυτή τη στιγμή) το νερό από τη βρύση σου να περιέχει υπερβολική ποσότητα θρεπτικών, αν και αυτό σημβαίνει πολύ μα πάρα πολύ σπάνια... αλλά λέμε τώρα.

Μάλλον θα ευθύνεται το τάϊσμα. Θα σου έλεγα να κόψεις τελείως το τάϊσμα τις επόμενες 3-4 μέρες. Λογικά θα πρέπει να έχεις κάποια σχετική βελτίωση. Αφού περάσουν 4 μέρες νυστίας, τότε ξαναξεκίνα να τα ταϊζεις αλλά, όπως είπαν και τα παιδιά, την μισή από τη συνηθισμένη ποσότητα γενικά και όχι λόγω της κατάστασης.

Το αντιχλώριο να το αποκαλείς... αντιχλώριο και το λίπασμα... λίπασμα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-02, 02:29
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

αν αφησω τα ψαρια 4 μερες νηστικα δεν θα εχω απωλειες?? και μετα δεν θα πεσουν σα τρελα πανω στο φαι?? και η αποτομη διακοπη τροφης και μετα επιστροφη στο κανονικο δεν θα τα επιρεασει??
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-12-02, 19:12
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

οχι τα ψαρια με 4 μερες νηστειας δεν εχουν κανενα προβλημα μην
ανησυχεις εχουν αποθεματα και για παραπανω μερες

απλα συνηθιζε να ταιζεις πολυ λιγοτερο απο οτι εκανες πριν και θα εχεις λιγοτερα προβληματα

το τελευταιο που θα παθεις ειναι να πεθανουν τα ψαρια απο την πεινα
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-12-02, 20:23
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ίσα ίσα που θα κάνει καλό στα ψάρια σου μια τέτοια νηστεία! (τα ψάρια δεν βρίσκουν τροφή κάθε μέρα)

Υπ'όψιν, όταν τελειώσει η τετραήμερη νηστεία, ΔΕΝ θα επιστρέψεις στην παλιά συνηθισμένη ποσότητα. Είπαμε να ταϊζεις την μισή ποσότητα ή μόνο μια φορά την ημέρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-12-02, 23:36
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

το ξερω οτι στη φυση τα ψαρια δεν βρισκουν τροφη καθε μερα, αλλα με τη μεχρι στιγμης ποσοτητα φαγητου που εριχα, επεφταν πανω της σα να ειχα να φαν χρονια!! και ποτε η τρoφη δεν ειναι πανω απο 3- 4 λεπτα!!! μην ξεχναμε οτι εκτος απο τα σμηνοψαρα επιφανειας (cardinals κλπ), υπαρχουν και οι καθαριστες , corydoras και ancistrus. πραγμα που αυτοματα σημαινει πως θα πρεπει να τα ταϊζω με καποιο τροπο. καλα, θα βρω τη χρυση τομη :P
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-12-02, 23:56
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

3-4 λεπτά είναι πολύ! Καλά θα κάνεις να το μειώσεις σε 1-2 λεπτά.

Είναι πολύ απλό να ταϊζεις τους "καθαριστές" χώρια από τα υπόλοιπα ψάρια.
1) Για το ancistrus (το οποίο είναι αυστηρά χορτοφάγο) μπορείς να βάζεις ένα κομματάκι αγγούρι ή σπανάκι βρασμένο δεμένο (με λάστιχο) κοντά στην κρυψώνα/σπηλιά του, αφού τα φώτα έχουν σβήσει κάνα δίωρο.

2) Τα corydoras μπορείς να τα ταϊζεις, πάλι αφού έχουν σβήσει τα φώτα κάνα δίωρο, την συνηθισμένη τροφή που δίνεις και στα υπόλοιπα ψάρια ή κάποια άλλη που να βουλιάζει (έχει ένα η Tetra για Discus) ή tablets για γατόψαρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-12-02, 00:12
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

ετσι και αλλιως με αυτο το τροπο ταϊζω τους καθαριστες, (βυθιζομενες ταμπλετες) απλα τους βαζω τη τροφη τους τη στιγμη που ταϊζω και τα υπολοιπα. εκτος αυτου, τρωνε καμια φορα και καμια νιφαδα, αν προλαβει να φτασει στο βυθο...!!
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-12-02, 03:31
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Σε μελέτες (ναι, διαβάζουμε και καμμία μελέτη που και που) σε ενήλικα ψάρια βρέθηκε ότι στο περιεχόμενο του στομάχου τους υπήρχε ακόμη μέρος της τροφής που είχανε φάει προ τριημέρου το οποίο σημαίνει ότι η πέψη των ψαριών είναι πολύ διαφορετική από την δική μας και είναι κανονισμένη για να απορροφά σχεδόν τα πάντα αλλά πολύ πιό αργά. Επιπλέον ο Ad Konings αλλά και ο Paul Loiselle στα βιβλία τους αναφέρουν ότι τα ενήλικα ψάρια καλό είναι να ταϊζονται μέρα παρά μέρα. Και έχουν δίκιο βέβαια.. Αναφέρομαι σε ΕΝΗΛΙΚΑ ψάρια..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-12-02, 12:22
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Εχεις ακουσει ποτε Odoiporos να πεθαινει κανα ψαρι απο πεινα?
Μην τα λυπασαι καλο τους κανεις οχι κακο
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-12-02, 14:30
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

polleni, καλως ή κακως, δεν εχω χρονια πειρας και εμπειριας στα ενυδρεια οπως καποιοι αλλοι. καθε μερα διαβαζουμε και μαθαινουμε, αρα λοιπον τα υπονοουμενα δεν νομιζω οτι χρειαζονται. και ναι ξερω οτι τα ψαρια στη φυση δεν τρωνε καθε μερα, και οτι εχουν αποθεματα ενεργειας αλλα απο τη στιγμη που εκφραζω ανησυχειες σημαινει οτι εχω τις αμφιβολιες μου και τις επιφυλαξεις μου για το πως θα πρεπει να φροντισω τα ψαρια που φιλοξενω. μπορει να το βλεπω απο αλλη οπρικη γωνια δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και λαθος. και οχι δεν εχω ακουσει, ακομα, ψαρι να πεθαινει απο τη πεινα στο ενυδρειο, αλλα δεν σημαινει απαραιτητα οτι θελω να ειμαι ο πρωτος που θα αντιμετωπισει ενα τετοιο ενδεχομενο. οπως και να εχει ευχαριστω για την βοηθεια, τις γνωσεις σας και τις αποψεις σας.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-12-02, 17:08
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Το υποννοούμενο δεν αφορούσε εσένα - ή τουλάχιστον σε αφορούσε λιγώτερο από όλους. Αφορούσε κυρίως τις απαντήσεις 1-2 λεπτά ή 3-4 λεπτά ή ένα τέταρτο ή 10 ώρες. Πρώτα - πρώτα, το ζητούμενο είναι ΓΙΑΤΙ πρέπει να μην ταϊζονται τα ψάρια περισσότερο ή πιό συχνά ή την τάδε ή δείνα τροφή. Δεύτερον, αυτοί οι γενικοί κανόνες καλοί είναι απλά σαν γενικές κατευθηντήριες γραμμές, ουσιαστικά δεν έχουν και καμμία ιδιαίτερη αξία. Θυμίζουνε το 1 watt ανά λίτρο ή το 1 εκατοστό ψαριού ανά λιτρο κ.λ.π. κανόνες οι οποίοι έχουνε πάρει κόσμο στο λαιμό τους.

Για παράδειγμα αν κάποιος έχει δίσκους και τους αφήνει να φάνε ό,τι προλάβουνε σε 1-2 λεπτά οι δίσκοι θα πάνε από ασιτία. Επίσης έχει να κάνει με το τι τροφή τρώνε στην φύση και τι στο ενυδρείο. Εχει να κάνει και με το τι άλλο τρώνε στο ενυδρείο (π.χ. άλγη κ.λ.π.). Τέλος πάντων, ο σκοπός δεν ήταν να θιχτεί κανείς αλλά να εμβαθύνουμε λίγο..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-12-02, 14:14
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σχετικά με το θέμα του να εμβαθύνουμε σε κάποια θέματα, το πρόβλημα έγκειται στο τρόπο προσέγγισης. Δεν είναι απαραίτητο, με βάση πάντα τα δικά μου δεδομένα, να θίγουμε είτε έμμεσα είτε άμεσα ανθρώπους για τις ελλείψεις τους σε γνώσεις. Μιλώντας για εμένα έχω να πω πως είμαι άνθρωπος της πράξης, δηλαδή όσα βιβλία, συγγράμματα και αλλά κείμενα και αν διαβάσω δεν μου είναι αρκετό. Τους κανόνες έμαθα να μην τους τηρώ. Απλά να τους διαβάζω και στη στην συνέχεια να τους κάνω πράξεις, αλλά προτιμώ να κάνω λάθος έστω και εσκεμμένα για να μπορώ στο μέλλον να αντεπεξέλθω στις τυχών ανάλογες περιστάσεις. Έμαθα να αμφισβητώ και το να διαβάσω δεν μου είναι αρκετό. Γιατί πιστεύω πως μόνο η πείρα και εμπειρία μπορεί να σου δώσει την κατάλληλη υποδομή και γνώση (αυτό το λέω και με βάση το επάγγελμά μου) Μη στεναχωριέσαι φίλε μου απλά επειδή είμαι ανήσυχο πνεύμα δεν έμαθα να δέχομαι τους κανόνες. Απλά να τους διαβάζω και να τους ξεπερνώ. Όλα μέλι γάλα. Αν έγινα λίγο κακός δεν ήταν στις προθέσεις μου. Δεν ήθελα να θίξω ή να πληγώσω κανένα. Και πάλι φίλοι
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-12-02, 19:27
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Και πολύ καλά κάνεις που (μετά από διάβασμα βέβαια) αμφισβητείς και πειραματίζεσαι. Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.
Με αυτόν τον τρόπο, αν και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις να γίνει τραγικό λάθος, μπορεί κάποιος να πάει μπροστά.

Στο θέμα μας τώρα! Τι έγινε τελικά με το bacterial bloom
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-12-02, 21:22
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

το bacterial bloom καλα κρατεί, αλλά εχω δει μια μικρη βελτιωση. Το γαλακτωδες χρώμα έχει φύγει λιγο αλλα εχω ακόμα αρκετο δρόμο. Υπολογιζω μεχρι το Σαββατο να έχει επιστρεψει στη προηγούμενη κατάσταση. εχω να ταϊσω απο προχτές (Δευτερα) και για να πω τη αληθεια μου με πιανει η καρδια μου καθε φορα που πλησιαζω το ενυδρειο και ολα τα ψαρια ερχονται προς το μερος μου. αλλα θα τα ταϊσω αυριο με bloodworms, ετσι για το καλο και να μην ξεχασουν πως ειναι το φαϊ. LOL. τα ψαρια δειχνουν να ειναι καλα.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-12-02, 22:18
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

Τελικα σημερα και μετα την αλλαγη νερου που εκανα (15%) το γαλακτωδες χρωμα χαθηκε!! ουτε για δειγμα! επιτελους, τοσο καιρο το εβλεπα και προσπαθουσα να θυμηθω πια μερα εριξα το ΝΟΥΝΟΥ στο ενυδρειο, αντι στο καφε μου! ολα καλα σε αυτο το τομεα. τωρα μενουν αλλα μερη για να αρχισουν ολα να μπαινουν στη σωστη πορεια τους.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-12-02, 02:15
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τέλος καλά, όλα καλά.

Φαίνεται ότι τελικά τάϊζες πολύ.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-02-03, 15:17
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Επειδή δεν μου είχε μείνει βακτηρίδιο μετά την θεραπεία για το ick αποφάσισα να προσθέσω κάποια από τα προϊόντα που κυκλοφορούν Έτσι αγόρασα ένα μπουκάλι Nitride αλλά επειδή δεν είδα διάφορα μετά την πρώτη εφαρμογή αποφάσισα (τρομάρα μου) να πάρω δραστικά μέσα έτσι πήγα και πείρα και ένα κουτί Filter starter της Aquarium Munster και ένα μπουκάλι Amno-lock.Αφού έριξα δυο φακελάκια ένα στο φίλτρο και ένα στο ενυδρείο και προσθέτοντας και Amnolock είδα μετά από μερικές ώρες μια βελτίωση στα ψαριά .Το βράδυ πριν πέσω να ξεραθώ έριξα μια τελευταία ματιά και βλέποντας κάτι περίεργα σημάδια άνοιξα το φως .Νουνού το ενυδρείο και όλα τα ψαριά σε μαύρο χαλί (μόλις είχα διαβάσει το συγκεκριμένο post,μάλλον πρέπει να κόψω το διάβασμα) με πιάνει ένα πανικός σπάω την αεραντλία χτυπάω μια 20% αλλαγή νερού καθαρίζω σωλήνες και ότι άλλο μπορούσε να καθαριστεί και βάζω ένα παλιό εσωτερικό τις Hydro(παρεμπίπτοντος το Ecco τα έχει παίξει και στην καλύτερη του απόδοση βγάζει το 1/3 της κανονικής ροής του νερού το Fluval δεν έχει παροχή αέρα και όταν άνοιξα τα Φώτα και στα δυο είχε μειωθεί η ροή του νερού).Σήμερα όλα καλά η σαλάτα φαγώθηκε ,το Θηλυκό Ancistrus κυνηγάει το αρσενικό ,τα ψαριά κυκλοφορούν …..
Μετά από αυτόν τον μικρό πρόλογο θέτω το σημαντικό ερώτημα : Όλα αυτά τα βακτηρίδια τουλάχιστον είναι αυτά που θέλω δηλαδή είναι νιτροφαγα και αν είναι πως θα τα μειώσω χωρίς να τα εξαφανίσω
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-02-03, 11:41
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

ΙΜΟ Εκτός από μετρήσεις στα Nh3 No2 No3 δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.
Εάν τα βακτηρίδια που έχεις στο φίλτρο σου είναι πολλά για τα ψάρια που έχεις, τα παραπανίσια θα μείνουν νηστικά και θα χαθούν, εάν είναι λιγότερα θα σου εμφανίσουν (τα τεστ) κάποια ποσότητα Nh3 ή No2 οπότε με κάποιες αλλαγές νερού θα το αντιμετωπίσεις ώσπουν να στρώσει 100% το φίλτρο σου.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08525 seconds with 11 queries