Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-09, 06:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink Τι είναι το oxydator?

Βασικά όσοι έρχονται σπίτι μου και βλέπουν το δισκοενυδρείο οι μισοί μου λένε τι παράξενος κώνος για να γεννούν οι δίσκοι και οι άλλοι μισοί με ρωτούν τι είναι αυτό το πράγμα στο ενυδρείο!

Το έχω δει σε λίγα ενυδρεία … δεν το θεωρώ απαραίτητο εξοπλισμό αλλά σίγουρα είναι ένας πολύ καλός τρόπος ώστε να παράγουμε καθαρό οξυγόνο χωρίς να ανυσηχούμε για πρόβληματα που σχετίζονται με την οξυγόνωση (γνώμη μου). Ειδικά αν δεν έχουμε μεγάλη επιφάνεια νερού δηλαδή σε ενυδρεία με σχετικά μικρο πλάτος σε σχέση με το υψος του σαν το δικό μου (juwel 120) που έχει πιο πολύ ύψος παρά μήκος κάνοντας έτσι την ανταλλαγή αερίων από την ανατάραξη της επιφάνειας πιο περιορισμένη. Επίσης όταν έχουμε μεγάλη ιχθυοφόρτιση που κάνει την απαίτηση σε οξυγόνο πιο μεγάλη από ότι σε «νορμάλ» καταστάσεις η έχουμε ψάρια που «απαιτούν» μεγάλες θερμοκρασίες η αν ανεβαίνει η θερμοκρασία το καλοκαίρι – όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία μειώνεται το οξυγόνο στο νερό!

Για αυτή τη δουλειά συνήθως προτιμάμε να προσθέσουμε μια αεραντλία αλλά ειδικά σε ένα φυτεμένο ενυδρείο με παροχή CO2 δεν πρέπει να βάζουμε αεραντλία αφού με την μεγάλη ανατάραξη που γίνεται στην επιφάνεια χάνουμε μεγάλο μέρος από του CO2 που προσπαθούμε να προσφέρουμε στα φυτά! Εξάλλου ο ατμοσφαιρικός αέρας (που χρησιμοποιεί η αεραντλία) περιέχει περίπου 21% οξυγόνο…

Έχοντας όλα αυτά υπόψη έψαξα και βρήκα την απάντηση σε όλα αυτά και κατέληξα στην αγορά ενός oxydator! Παράγει καθαρό οξυγόνο χωρίς επικίνδυνα υποπροϊοντα μέσα από μια αντίδραση που αντιγράφω από το manual του (είμαι σκράπας και στη χημεία )
2H2O ------> 2H2O + O2 .
Το Η2Ο2 είναι το γνωστό μας οξυζενέ (υπεροξείδιο του υδρογόνου) δεν το έχω δοκιμάσει με οξυζενέ από το φαρμακείο αφού είναι πολύ φτηνό να χρησιμοποιώ το προτεινόμενο από την ίδια εταιρία (3% διάλυμα αλλά έχει και πιο «δυνατά»). Στην ουσία διασπάται σε νερό και οξυγόνο!

Σε φυτεμένα ενυδρεία αφήνει το CO2 να κάνει τη δουλειά του «ανενόχλητο» και συγχρόνως αυξάνει τα επίπεδα Ο2 λύνοντας το πρόβλημα οξυγόνωσης. Πολλοί λένε ότι βοηθάει και στο «πόλεμο» με τις άλγες (και στο manual του το γράφει) αλλά προσωπικά δεν έχω δει να ισχύει κάτι τέτοιο! Αν και στους δίσκους είχα σταματήσει για λίγο να το χρησιμοποιώ και είδα κυανοβακτήριο για πρώτη φορά! Τώρα που είναι πάλι σε λειτουργία έχω δει την υποχώρηση του αλλά δε ξέρω αν οφείλεται σε αυτό. Η διάχυση του είναι πολύ καλή είναι πολύ μικρές φυσαλίδες τόσο μικρές που αν δεν το παρατηρήσεις καλά δεν τις βλέπεις! Πάντα σκεφτόμουν να πάρω ένα τεστάκι για Ο2 αλλά όλο το ξεχνάω … έτσι για να δω πόσο καλά λειτουργεί … αν και δεν έχω καμιά αμφιβολία μια που έχω παρατηρήσει ότι οι αναπνοές των ψαριών είναι πολύ καλύτερες όταν είναι σε «λειτουργία».
Όπως σχεδόν σε όλα υπερβολικός (σε χαρακτήρα) αγόρασα ένα που κάνει για ενυδρεία για έως 400 λίτρα και ας ήθελα να το χρησιμοποιήσω στο 120 λιτρο (ίσως και γιατί στο μέλλον θα γίνει μεγαλύτερο). Έχει και πιο μικρά κατάλληλα για μικρά ενυδρεία αλλά και για λίμνη (!) μέχρι 4000 λίτρα (μήπως έπρεπε να πάρω αυτό?).

Είναι απλά ένα βαρύ σαν κεραμικό θα έλεγα κυλινδρικό δοχείο με ένα στρογγυλό σαν καπάκι:



και μέσα βάζω ανάποδα ένα κυλινδρικό πλαστικό δοχείο





αφού το έχω γεμίσει με το διάλυμα που είπα πριν και βάζω και ένα μικρό κεραμικό που το manual το βαφτίζει καταλύτη (αν θελω μεγαλύτερη παραγωγή οξυγόνου βάζω 2)!



Κάθε μήνα θέλουν αλλαγή … αλλά έχει σημασία και η θερμοκρασία (όσο πιο μεγάλη αυξάνεται η παραγωγή οξυγόνου) αλλά και πόσους "καταλύτες" έχω βάλει .. Εγώ όταν βλέπω ότι σταματάνε οι φυσαλίδες του το βγάζω να το γεμίσω πάλι!

Θεωρώ είναι μια καλή λύση για αυτούς που αντιμετωπίζουν προβλήματα οξυγόνωσης!
Είναι «δοκιμασμένο» σε αρκετά δισκοενυδρεία .. χωρίς παρενέργειες παρά μόνο οφέλη. Εγώ το έχω 1 χρόνο στους δίσκους!

Όπως πάντα περιμένω διορθώσεις – ενστάσεις και συμπληρώστε σε όσα ξέχασα!
Αλλιώς μυνήστε με ... μυνήστε με ... σε δίκες ξεφτυλήστε με! Ήδη μου ήρθε το πρώτο εξώδικο από τον Carlos (σκηνοθετη του ice age 3) για το avatar μου! Τον πηρα τηλέφωνο μιλώντας άπταιστα Αγγλικά λέγοντας του ότι αυτό είναι από την πρώτη ταινία (εκεί που πέφτει στη λίμνη με τα προιστορικά πιράνια) αλλά με εβρισε αλά Ισπανικά!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-09, 11:49
seven77 Ο χρήστης seven77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2009
Περιοχή: τρικαλα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Δηλαδή βάζοντας 1 τέτοια συσκευή μπορώ να καταργήσω την αεραντλία;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-09, 12:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seven77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή βάζοντας 1 τέτοια συσκευή μπορώ να καταργήσω την αεραντλία;
Εγω αυτο εκανα! Τωρα ... ψαξε ... συγκρινε ... ακου γνωμες και αν πιστευεις οτι θα σε βοηθησει ... παρτο !
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-09, 15:10
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

καταλαβε κανεις τι ειναι το oxydator?
πρωτη φορα καταλαβα τι κανει αυτο το μαραφετι και πως λειτουργει!
αντε και αυτο υπομνημα!


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-09, 15:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.malawicichlidhomepage.com...tor_greek.html

http://www.oxydator.de/
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι είναι????????? supermanx Γλυκό νερό - Γενικά 7 23-12-08 21:46
Τί είναι??? arti Χρυσόψαρα 2 20-09-08 22:13
Εδώ είμαι κι εγώ Filotas Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 47 27-03-08 14:09
Τί είναι; _antonis_ Γλυκό νερό - Γενικά 9 31-08-07 12:04
Γεια σας. Είμαι καινουριος! Είναι κανείς εδώ?!!? kflynt2005 Χρυσόψαρα 2 15-01-05 03:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04933 seconds with 12 queries