Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 24-04-09, 23:23
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

[
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
αα.. επεσε σημερα το τσιμέντο στο τελευταίο και προτελευταιο επίπεδο.Φωτογραφίες έχω αλλα δεν βάζω ακόμα γιατί δεν μου αρέσει οπως φαινεται.Απο εβδομάδα που θα τελιώσει το τσιμέντο θα ανεβάσω βήμα προς βήμα
Εβαλες κανένα σίδερο και κανένα βελτιωτικό μέσα? για τσιμεντοχαλικο με την μια?
καλά αλλά μΗ το αφήσεις καιρό και γίνει ξένο σώμα μετά η επομενη στρωση ,καλά Εγώ νόμιζα θα το ρίξεις με την μια στα τοιχώματα και μετα μια στων πατο και τέλος.
Κάνε χαζά και μετά θα λες μάπα το τσιμέντο καλυτέρα λαινερ
Βαλέ καμιά φωτο .
Έτσι για να κοροϊδέψουμε λίγο αφού λες δε σε άρεσε να σε τονώσουμε το ηθικό λίγο προς τα κατω
Αντε μια χαρα θα παει το πολυ πολυ να χανει απο καποια σημεια το νερο κι να σε βοηθαει ετσι οστε να μην κανεις εσυ αλλαγες. Ετσι δε θα χρειαζετε να κανεις αλλαγες παρα μονο γεμισματα

Υ.Γ μη μασας ολα καλα θα πανε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 24-04-09, 23:41
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Εννοειται ρητίνη στο τσιμέντο - πολύ ψιλό χαλίκι- τριχιά για να μην σκίσει και το πάχος ξεπ΄ρρασε τα 15 εκ παντού.Νταμάρι το έκανα.
-------------------------
Για φωτο θα τις βάλω μαζί γιατί θα με αρχίσετε στο δούλεμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exetlaios : 24-04-09 στις 23:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 25-04-09, 08:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοειται ρητίνη στο τσιμέντο - πολύ ψιλό χαλίκι- τριχιά για να μην σκίσει και το πάχος ξεπ΄ρρασε τα 15 εκ παντού.Νταμάρι το έκανα.
-------------------------
Για φωτο θα τις βάλω μαζί γιατί θα με αρχίσετε στο δούλεμα.
Αγαπητέ φίλε exetlaios, καλό είναι να δημιουργήσεις ένα άλλο θέμα, γιατί αυτό εδώ ήδη έχει μακρηγορήσει και έχει ξεφύγει από το αρχικό του θέμα. Μην καταλήγουμε με τεράστια θέματα και κουραστικοί στο τέλος...

Σου απαντάω εκεί...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 25-04-09, 19:27
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

σωστό αυτό Βασίλη.Θα ανοιξω θεμα για παρουσίαση με αναλυτικές φώτο
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 05-05-09, 22:37
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Άλλαξε λίγο το στήσιμο του DIY φίλτρο για να είναι ποιο εργονομικό συμφωνά με το που ήθελα να βγάλω τους διαφόρους εξόδους.

Τα τοιχώματα του DIY φίλτρου έγιναν μονοκοπανιά με ένα καλούπωμα.
Τώρα σαν δεύτερη φάση μένει να πέσει τσιμέντο στο πάτωμα της κατασκευής.
Μετά όταν μπει το Λάινερ θα έχουμε και συνεχεία της κατασκευές . (θα πάρει καιρώ πάντως)

προς το παρόν αυτά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  FILTRO_pouritanos_1.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  43,4 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 06-05-09, 19:38
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

POYRITANOS τι αντλια θα βαλεις???
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 06-05-09, 19:42
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Σαν σκέψη το ξέρεις ότι με βρίσκει σύμφωνο, άλλωστε παρόμοιο project έχω και εγώ.Έχεις σκεφτεί μήπως αν ψιλομπουκώσει το βιολογικό σου αν δεν περνάει ικανή ποσότητα νερού στην αντλία σου με δυσάρεστες συνέπειες?
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 06-05-09, 20:37
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αν καταλαβα καλα η αντλια θα αντλει το φιλτραρισμενο νερο απο το φιλτρο??

Το σωστο ειναι απο την αντλια να πηγαινει στο φιλτρο με την αναλογη πιεση και απο το φιλτρο στη λιμνη
Με το τροπο που σκεφτεσαι να κανεις αγαπητε μαλλον (αν καταλαβα καλα) θα δυσκολευτεις πολυ.

Δηλαδη θα εχεις μια δυνατη αντληση απο το φιλτρο χωρις την απαιτουμενη πιεση προς την αντλια ειδικα οταν τα υλικα φιλτραρισματος μπουκωσουν.
Αν καταλαβα σωστα δηλαδη...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 06-05-09, 20:47
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
POYRITANOS τι αντλια θα βαλεις???

Δεν ξερώ ακόμα.
Θα δω αφού τελειώσουν τα έργα που έχουν να γίνουν μέσα στη λίμνη να δω ποσά λίτρα νερό θα μπορεί να πάρει και μετά θα πάρω. Μάλλον κλεινό σε αντλίες για λίμνες.
κάπου στα διπλάσια λίτρα να έχει επιστροφή αν θα έχει 3000 λίτρα νερό θα πάρω μια με 6000 λίτρα την ώρα.
Θα στριμώξω των μπατζανάκη μου να παραγγείλει από το ιντερνετ σε κάποιο από τα μαγαζιά που έγραψαν στην αρχή τα παιδιά.
Καλά που το ανέφερες γιατί πρέπει να την παραγγείλω μπορεί και να αργήσει να έρθει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν σκέψη το ξέρεις ότι με βρίσκει σύμφωνο, άλλωστε παρόμοιο project έχω και εγώ.Έχεις σκεφτεί μήπως αν ψιλομπουκώσει το βιολογικό σου αν δεν περνάει ικανή ποσότητα νερού στην αντλία σου με δυσάρεστες συνέπειες?


Αυτό το παθαίνουν όλες οι αντλίες είτε είναι μέσα σε χώρου φίλτρου σαν εμάς είτε αυτόνομες . θέλουν παρακολουθήσει οπός και να έχει. Αν λιγοστέψει η ροή του ‘καθαρού νερού’ θα σημαίνει ότι έχουμε μπούκωμα στο φίλτρο.
Οπότε μετά άντε καθάριζε την Μπιχλα .
Για να καεί μια αντλία θεωρώ ότι πρέπει να την έχεις τελείως γραμμένη και να μη την κοιτάς ποτέ.
Αυτό που με απασχολεί κύριος είναι το ποσό μεγάλη θα είναι η εξάτμιση του νερού. Την εξάτμιση φοβάμαι και όχι την μπιχλα . Αν θα πρέπει δηλαδή να μην λιγοστέψει το νερό πολύ γρήγορα και θέλει κάθε 2 μέρες να θέλει συμπλήρωμα μη ξεμείνει από νερό η αντλία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 06-05-09, 20:58
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παντως θελει προσοχη...

Καθε 2 αντε το πολυ 3 μερες σιγουρα θα θελεις να συμπληρωνεις νερο
Οχι τεραστιες ποσοτητες σιγουρα αλλα....ειναι κατι που πρεπει να γινεται.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 06-05-09, 21:08
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Όπως έχεις το σχεδιο σου εκεί που μπαίνει στον χώρο ο σωλήνας με το νερό απο την βρύση (μπλέ σωληνάκι) προσαρμόζεις σε αυτό ένα μικρό φλοτεράκι σαν αυτό που έχουμε στα καζανάκια..Η βρύση μόνιμα ανοιχτή με διακλάδωση στην αρχή για να ποτίζεις και κανένα λουλούδι και πεντακαθαρίδης ο κύριος
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 06-05-09, 21:08
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως θελει προσοχη...

Καθε 2 αντε το πολυ 3 μερες σιγουρα θα θελεις να συμπληρωνεις νερο
Οχι τεραστιες ποσοτητες σιγουρα αλλα....ειναι κατι που πρεπει να γινεται.
Μη γελάς είδη αναγκάστηκα να ψηλώσω την λίμνη κατά 3-4 πόντους .
Παραπάνω δε μπορώ να ανεβώ έχω των καταρράχτη και με περιορίζει..
Εσείς εκεί που έχετε και ποιο πολύ ζεστή έτσι χοντρικά πόσους πόντους κατεβαίνει ημερησίως το νερό αν μπορείς να πεις χοντρικά μισό πόντο ένα μισή όχι τίποτα να έχω το νου μου μήπως πρέπει να σκεφτώ τίποτα άλλο .

Άνδρο αυτό που λες έχεις δίκιο στο ότι το βιολογικό υλικό μπορεί να ελευθερώνει λιγότερο νερό από όσο χρειάζεται η αντλία. Θα αφήσω ένα κενό ποιο μπροστά ελεύθερο να δίνω λίγο αέρα στο να πλημμυρίζει το χώρο του φίλτρου με την προϋπόθεση να τα καταφέρει η αντλία.

Αν πατώσει τα ψαράκια θα αποκτήσουν ένα όμορφο σπίτι για να έχουν σκιά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 06-05-09, 21:16
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ενα cm καθε 2 μερες περιπου
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 06-05-09, 21:21
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως έχεις το σχεδιο σου εκεί που μπαίνει στον χώρο ο σωλήνας με το νερό απο την βρύση (μπλέ σωληνάκι) προσαρμόζεις σε αυτό ένα μικρό φλοτεράκι σαν αυτό που έχουμε στα καζανάκια..Η βρύση μόνιμα ανοιχτή με διακλάδωση στην αρχή για να ποτίζεις και κανένα λουλούδι και πεντακαθαρίδης ο κύριος
Χάχα είπαμε αλλά εσύ το ξέσκισες. Δεν θα έχω πολλά λουλουδάκια (και μη με βάζεις ιδέες) μέσα στο μπλε μικρό σωλήνα θα μπει πράσινο λάστιχο ποτίσματος το οποίο θα μπαίνει στην βρύση για να τραβάει καθαρό νερό.
Σκοπός μου ήταν να κρυφτούν όλα τα καλώδια και σωλήνες.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα cm καθε 2 μερες περιπου
τρόμαξα και Εγώ.
Λέω έχει γούστο να φεύγουμε τα σαββατοκύριακα και να έχω το νου μου στην λίμνη
Εντάξει αν βρω τα ζόρια σε διακοπές πολλών ημερών έχω ανθρώπους που θα μπορούν να κάνουν γέμισμα της λίμνης.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Έριξα σήμερα και τσιμέντο στο πάτωμα της κατασκευές και μου ξέφυγε λίγο έβαλα παραπάνω και ψήλωσα αρκετά των πάτο (έφτιαξα τσιμεντογωνια – τσιμεντοκονία κοινός τσιμεντοκονιάματα η αλλιώς σκυροδέσιματα ). Κάπου 8-10 πόντους θα έγινε. Αύριο που θα στεγνώσει θα δούμε τα χαλιά μας
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 06-05-09 στις 21:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 06-05-09, 21:29
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Εντάξει πρόβλημα θα έχουμε το καλοκαίρι για κανένα δύο μήνες.Μετά η εξάτμιση θα είναι μικρή.Αν και όπως πάει ο καιρός πιο πολύ θα μας ενδιαφέρει η λειτουργία της υπερχείλησης με τις βροχές παρά η εξάτμιση
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 06-05-09, 21:36
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει πρόβλημα θα έχουμε το καλοκαίρι για κανένα δύο μήνες.Μετά η εξάτμιση θα είναι μικρή.Αν και όπως πάει ο καιρός πιο πολύ θα μας ενδιαφέρει η λειτουργία της υπερχείλησης με τις βροχές παρά η εξάτμιση
μακάρι αλλά ώσπου να κάνω την λίμνη να μην βρέχει για να μπορώ να κάνω καμιά δουλειά στην λίμνη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 07-05-09, 07:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα cm καθε 2 μερες περιπου
Αυτό εξαρτάται καθαρά από την έκταση της επιφάνειας της λίμνης και όχι τα κυβικά. Όσο περισσότερο εκτεθημένη είναι η επιφάνεια της λίμνης, τόσο περισσότερο νερό εξατμίζεται. Ρόλο σημαντικό επίσης παίζουν και τα είδη των φυτών που έχουμε.

...Αυτό που με απασχολεί κύριος είναι το ποσό μεγάλη θα είναι η εξάτμιση του νερού. Την εξάτμιση φοβάμαι και όχι την μπιχλα . Αν θα πρέπει δηλαδή να μην λιγοστέψει το νερό πολύ γρήγορα και θέλει κάθε 2 μέρες να θέλει συμπλήρωμα μη ξεμείνει από νερό η αντλία...

Φίλε Βασίλη, το σχέδιο σου αν και καλά υποσχόμενο, είναι παράλληλα και πολύ επίφοβο. Η στάθμη του νερού δεν καθορίζεται πάντα με την ίδια λογική, πχ μια πολύ ζεστή μέρα θα εξατμιστεί πολύ μεγαλύτερη ποσότητα νερού από ότι μια μέρα με συννεφιά. Το σίγουρο αν ακολουθήσεις αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχεις το νου σου συνέχεια.

Οι εξωτερικές αντλίες είναι must ειδικά στους πολύ γνωστούς κύκλους των ιδιοκτητών λιμνών με ακριβές πικιλίες ΚΟΙ. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η τιμή τους δεν είναι εύκολα προσβάσιμη, αλλά παράλληλα θέλουν και συνεχή έλεγχο, όπως όλες οι αντλίες άλλωστε.

Όπως και να έχουμε, η πολύ συχνή φροντίδα της λίμνης μας είναι μονόδρομος.

Κάτι που έχω δει και πρέπει να το αναφέρω, είναι ότι ο χώρος φύλτρανσης σου είναι πολύ μικρός σε σχέση πάντα με τα 3500 λίτρα λίμνη που πρόκειται να δημιουργήσεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 07-05-09, 16:55
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
.....πχ μια πολύ ζεστή μέρα θα εξατμιστεί πολύ μεγαλύτερη ποσότητα νερού από ότι μια μέρα με συννεφιά. Το σίγουρο αν ακολουθήσεις αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχεις το νου σου συνέχεια.....
Ε δε νομίζω να έχω και πρόβλημα τελικά με την εξάτμιση. Έτσι πως το κόβω μετά από 15 μέρες ζέστας ίσως να έχω πρόβλημα. Αν δε το δω στην πράξη δε μπορώ να πω με σιγουριά τίποτα έτσι υποθετικά πιστεύω ότι λόγω συγκεκριμένης υψομετρικής διαφοράς της αντλίας ότι θα είναι καλά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Κάτι που έχω δει και πρέπει να το αναφέρω, είναι ότι ο χώρος φύλτρανσης σου είναι πολύ μικρός σε σχέση πάντα με τα 3500 λίτρα λίμνη που πρόκειται να δημιουργήσεις
.
Από ότι έχω δει σε πολλές λίμνες έχουν απλά μια αντλία με το μικρό φιλτράκι τους και κάνουν κάποια δουλίτσα. Όχι τρελά πράματα αλλά τα ψιλοκαταφερνουν έως ένα σημείο.

Από την στιγμή που θα έχω και κάποια φυτά μέσα στην λίμνη και στην προλιμνη
ποσό μεγάλος θα έπρεπε να είναι ο χώρος φιλτρανσης μου αν π.χ έχω 3000 λίτρα καθαρά?.

Η βιολογία σε μια λίμνη είναι παντού. Σωστά?
Απλά βάζουμε κάποια ποσότητα βιολογικού υλικού για να μαζεύουμε κύριος την άλγη και τα σωματίδια (σκόνη φύλλα κτλ). Σωστά?

Θεωρώ ότι η βαρύτητα που πρέπει να δίνουμε είναι στο να έχουμε πολλά φυτά για να τρώνε τα νιτρικά. Σωστά?
Το αν έχουμε μεγάλο η μεσαίο η μικρό βιολογικό χώρο νομίζω ότι είναι δεύτερης σημασίας. Έχει να κάνει κύριος με το ποσό γρήγορα θα βουλώνει. Σωστά?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 07-05-09, 17:22
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό εξαρτάται καθαρά από την έκταση της επιφάνειας της λίμνης και όχι τα κυβικά. Όσο περισσότερο εκτεθημένη είναι η επιφάνεια της λίμνης, τόσο περισσότερο νερό εξατμίζεται. Ρόλο σημαντικό επίσης παίζουν και τα είδη των φυτών που έχουμε.

...Αυτό που με απασχολεί κύριος είναι το ποσό μεγάλη θα είναι η εξάτμιση του νερού. Την εξάτμιση φοβάμαι και όχι την μπιχλα . Αν θα πρέπει δηλαδή να μην λιγοστέψει το νερό πολύ γρήγορα και θέλει κάθε 2 μέρες να θέλει συμπλήρωμα μη ξεμείνει από νερό η αντλία...

Φίλε Βασίλη, το σχέδιο σου αν και καλά υποσχόμενο, είναι παράλληλα και πολύ επίφοβο. Η στάθμη του νερού δεν καθορίζεται πάντα με την ίδια λογική, πχ μια πολύ ζεστή μέρα θα εξατμιστεί πολύ μεγαλύτερη ποσότητα νερού από ότι μια μέρα με συννεφιά. Το σίγουρο αν ακολουθήσεις αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχεις το νου σου συνέχεια.

Οι εξωτερικές αντλίες είναι must ειδικά στους πολύ γνωστούς κύκλους των ιδιοκτητών λιμνών με ακριβές πικιλίες ΚΟΙ. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η τιμή τους δεν είναι εύκολα προσβάσιμη, αλλά παράλληλα θέλουν και συνεχή έλεγχο, όπως όλες οι αντλίες άλλωστε.

Όπως και να έχουμε, η πολύ συχνή φροντίδα της λίμνης μας είναι μονόδρομος.

Κάτι που έχω δει και πρέπει να το αναφέρω, είναι ότι ο χώρος φύλτρανσης σου είναι πολύ μικρός σε σχέση πάντα με τα 3500 λίτρα λίμνη που πρόκειται να δημιουργήσεις.
Βασιλη in the pond, δεν μιλησε κανεις για κυβικα...
Οπως τα ειπες ειναι τα πραγματα απλα στο περιπου ειπα καθε 2 εως 3 μερες αν και πιστευω οτι δεν θα πεσω εξω

Τωρα για εξωτερικη αντλια δεν ειναι μονο το κοστος αλλα και η καταναλωση ρευματος. Τρωνε πολυ οι ατιμες Καμια σχεση με τις αντλιες βυθου
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 07-05-09, 18:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη in the pond, δεν μιλησε κανεις για κυβικα...
Οπως τα ειπες ειναι τα πραγματα απλα στο περιπου ειπα καθε 2 εως 3 μερες αν και πιστευω οτι δεν θα πεσω εξω

Τωρα για εξωτερικη αντλια δεν ειναι μονο το κοστος αλλα και η καταναλωση ρευματος. Τρωνε πολυ οι ατιμες Καμια σχεση με τις αντλιες βυθου
Άντρο μίλησα για κυβικά, γιατί παίζουν και αυτά τον ρόλο τους και εξηγώ: Επειδή παρακολουθούν και άλλοι φίλοι εδώ το θέμα αυτό, θα ήθελα να μιλήσω περισσότερο για το το θέμα της εξάτμισης. Παίρνω ως παραδείγματα δύο λίμνες 10,000 λίτρων. Η πρώτη με πολύ βάθος και επιφάνεια μόνο 4 τετραγωνικά μέτρα και η δεύτερη 8 τετραγωνικά επιφάνεια με λιγότερο βάθος. Πληροφοριακά η εξάτμιση της δεύτερης θα είναι διπλάσια από αυτή της πρώτης.

Άντρο, συμφωνώ μαζί σου με το θέμα της κατανάλωσης των εξωτερικών αντλιών, πράγμα που αναφέρατε και πιο πριν και σκόπημα δεν αναφέρθηκα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την στιγμή που θα έχω και κάποια φυτά μέσα στην λίμνη και στην προλιμνη
ποσό μεγάλος θα έπρεπε να είναι ο χώρος φιλτρανσης μου αν π.χ έχω 3000 λίτρα καθαρά?.
Το ένα δέκατο, άρα περίπου 300 λίτρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βιολογία σε μια λίμνη είναι παντού. Σωστά?

Συμφωνώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά βάζουμε κάποια ποσότητα βιολογικού υλικού για να μαζεύουμε κύριος την άλγη και τα σωματίδια (σκόνη φύλλα κτλ). Σωστά?

Διαφωνώ. Άλλο το μέρος του μηχανικού φιλτραρίσματος και άλλος ο χώρος του βιολογικού, έστω και σε DIY φίλτρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ ότι η βαρύτητα που πρέπει να δίνουμε είναι στο να έχουμε πολλά φυτά για να τρώνε τα νιτρικά. Σωστά?

Συμφωνώ. Όσο περισσότερα, τόσο το καλύτερο, πράγμα λίγο δύσκολο λόγω του μεγάλου χώρου που καλύπτουν. Άρα σωστή και επιλεκτική ποσότητα φυτών.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αν έχουμε μεγάλο η μεσαίο η μικρό βιολογικό χώρο νομίζω ότι είναι δεύτερης σημασίας. Έχει να κάνει κύριος με το ποσό γρήγορα θα βουλώνει. Σωστά?

Διαφωνώ, εκτός στην περίπτωση όπου θα χρησιμοποιήσουμε πιεστικό φίλτρο.
Έχει να κάνει κυρίως στο πόσο καλά θα καλύπτει της ανάγκες της λίμνης μας, αναλόγως βιοφορτίου, φυτών και ύλης.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 07-05-09, 20:16
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Αφού συμφωνείς Βασιλη ότι η βιολογία είναι παντού σε μια λίμνη. Γιατί μετά διαφωνείς λέγοντας:
In the pond Διαφωνώ. Άλλο το μέρος του μηχανικού φιλτραρίσματος και άλλος ο χώρος του βιολογικού, έστω και σε DIY φίλτρο.


Δε το κατάλαβα ποια είναι η διαφορά ? όταν λες άλλο το μέρος του μηχανικού τι εννοείς ?

Βασίλη σε ρώτησα μετά αν έχει μεγάλη σημασία αν ο χώρος του βιολογικού φίλτρου είναι μεγάλος η μεσαίος η μικρός και μου λες:

In the pond Διαφωνώ, εκτός στην περίπτωση όπου θα χρησιμοποιήσουμε πιεστικό φίλτρο.
Έχει να κάνει κυρίως στο πόσο καλά θα καλύπτει της ανάγκες της λίμνης μας, αναλόγως βιοφορτίου, φυτών και ύλης.


Γιατί το βιοφορτίου φυτών και ύλης στην δική μου λίμνη να είναι τέτοιο που δεν θα το καλύψει ο χώρος του φίλτρου? Ακόμα ούτε ψαριά έχει ούτε τίποτα .
Δεν είναι νωρίς να λεμέ δε καλύπτει μια και έχω αναφέρει αρκετά πράγματα
ως προς την τοποθεσία (είναι σε ύψωμα)
δεν έχει δέντρα (όχι πολλά έως καθόλου φύλλα)
μακριά από δρόμο και υπάρχει περίφραξη περιμετρικά της λίμνης (άρα μονό σκόνη από αέρα)
τσιμενταρισμένα τα πάντα γύρο από την λίμνη (άρα όχι σκόνες από χώματα μια και όλα είναι τσιμενταρισμενα)

Για το μέγεθος 1/10 σε ότι αφορά το βιολογικό κομμάτι ενός φίλτρου το θεωρό υπερβολικό. Δε θα πω ότι είναι λάθος γιατί μπορεί έτσι να έχουν τα πράματα . Απλά όσα συστήματα (μη φανταστεις και πολλα ) έχω δει έως τώρα και μιλάω για Ελλάδα με πολύ μικρότερο βιολογικό χώρο από αυτό που κάνω τώρα έχω δει καλούτσικα αποτελέσματα. (χωρίς uvλάμπες) Τώρα αν πω ότι είδα και μια λιμνούλα μικρη σαν την δική μου να δουλεύει μονό με σιντριβάνι με μια αντλία θα ακουστώ καπως!!!!
Το νερό φυσικά δεν ήταν διάφανο αλλά δε το έλεγες και χαλιά.
Όπως είπα με χώρο βιολογίας μονό το προφιλτρακι της αντλίας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 08-05-09, 06:56
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει ποιο πάνω για προ φίλτρο.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα!
Αν η αντλία είναι αρκετά δυνατή και τοποθετηθεί μετά από το προ φίλτρο θα δημιουργείται υπερβολική υποπίεση και το αποτέλεσμα θα είναι αυτό εδώ



Έχω δοκιμάσει 2 βαρέλια με διαφορετικό πάχος.
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Όσον αφορά το φιλτράρισμα της λίμνης θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι η μέθοδος της υπερχείλισης.
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 08-05-09, 07:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε Βασίλη,
Στο χώρο των ΚΟΙ ή χρυσόψαρων και σε επέκταση των λιμνών, δεν υπάρχει ο όρος "Το νερό φυσικά δεν ήταν διάφανο αλλά δε το έλεγες και χαλιά". Είναι ακριβώς το ίδιο όπως ένα ενυδρείο που έχει προβλήματα λόγω λανθασμένων χειρισμών ή ελλείψεων. Όπως προσπαθούμε να εντοπίσουμε το πρόβλημα στην περίπτωση του ενυδρείου και να το επιλήσουμε σαν ενυδρειακό φόρουμ που είμαστε, έτσι και στην περίπτωση των λιμνών υπάρχει πάντα ο τρόπος να επιλύονται τα προβλήματα. Με μια μεγάλη διαφορά όμως: τα λάθη χρυσοπληρώνονται!

π.χ. αν δεις και δεν σε καλύπτει η αντλία, θα πρέπει να αγοράσεις άλλη μεγαλύτερη. Αν δε σε καλύπτει ο χώρος φύλτρανσης, θα πρέπει να πας ταυτόχρονα και στην περίπτωση έτοιμου φίλτρου της αγοράς. Αν δεν κάνεις μέριμνα να μπορείς να υπερκαλύψεις μεγαλύτερο βιοφορτίο στο μέλλον μετά που θα ακολουθήσει ο γόνος, θα αναγκάζεσαι κάθε χρόνο να αραιώνεις τα ψάρια σου κ.α.

Η λογική του νερού με αιωρούμενη άλγη ανοίκει στην ιστορία και μάλιστα μας παίρνει χρόνια πίσω. Η μόνη περίπτωση όπου εν μέρει επιδιώκεται αυτό είναι μόνο στις περιπτώσεις λιμνών "wildlife ponds" δηλαδή λίμνες άγριας ζωής, που σπάνια τοποθετούνται ψάρια. Την "πατώνουμε" στο φυτό και περιμένουμε την φύση να ολοκληρώσει το έργο.

Με τη λογική που σκέφτεσαι το θέμα του φιλτραρίσματος, δεν θα ξαναμιλήσω γιατί τα έχω πει όλα. Θα βρεις απάντηση μου για το κάθε τι πιο πίσω. Δική σου η λίμνη, όπως θέλεις την κάνεις, ΑΛΛΑ πάντα με δική σου ευθύνη. Δεν μπορώ όμως να συνηγορήσω σε κάτι που στο μέλλον μπορεί να με κατηγορείς, γιατί η λίμνη είναι μεγάλο έργο και βέβαια όχι ενυδρείο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 08-05-09, 07:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω διαβάσει ποιο πάνω για προ φίλτρο.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα!
Αν η αντλία είναι αρκετά δυνατή και τοποθετηθεί μετά από το προ φίλτρο θα δημιουργείται υπερβολική υποπίεση και το αποτέλεσμα θα είναι αυτό εδώ

Έχω δοκιμάσει 2 βαρέλια με διαφορετικό πάχος.
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Όσον αφορά το φιλτράρισμα της λίμνης θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι η μέθοδος της υπερχείλισης.
Γιάννο, η υπερχείλιση στα θέματα λίμνης μπορεί να λειτουργήσει ΜΟΝΟ ώς περίπτωση skimmer, διαφορετικά η ύλη θα παραμένει πάντα στον βυθό, άρα και περισσότερη τροφή για δημιουργία άλγης, ειδικά σε περιπτώσεις μεγάλου βιοφορτίου.

Η χρησιμοποίηση βαρελιών για δημιουργία DIY πιεστικού φίλτρου, εξυπακούει να αντέχει την πίεση που ασκεί η ροή της αντλίας. Γι' αυτόν τον λόγο αντιμετωπίζεις το πρόβλημα αυτό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 08-05-09, 07:47
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, η υπερχείλιση στα θέματα λίμνης μπορεί να λειτουργήσει ΜΟΝΟ ώς περίπτωση skimmer, διαφορετικά η ύλη θα παραμένει πάντα στον βυθό, άρα και περισσότερη τροφή για δημιουργία άλγης, ειδικά σε περιπτώσεις μεγάλου βιοφορτίου.

Η χρησιμοποίηση βαρελιών για δημιουργία DIY πιεστικού φίλτρου, εξυπακούει να αντέχει την πίεση που ασκεί η ροή της αντλίας. Γι' αυτόν τον λόγο αντιμετωπίζεις το πρόβλημα αυτό.

Η άλγη δημιουργείτε από τα αυξημένα νιτρικά. Από την στιγμή που τα νιτρικά κρατούνται χαμηλά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα εξάπλωσης.
Η τοποθέτηση όσον περισσοτέρων φυτών στην λίμνη το θεωρώ mast!.

Στην περίπτωση της φωτογραφίας (που ήταν πειραματικό και το άλλαξα) δεν δημιουργείτε πίεση αλλά υπο πίεση.
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 08-05-09, 08:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η άλγη δημιουργείτε από τα αυξημένα νιτρικά. Από την στιγμή που τα νιτρικά κρατούνται χαμηλά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα εξάπλωσης.
Η τοποθέτηση όσον περισσοτέρων φυτών στην λίμνη το θεωρώ mast!.

Στην περίπτωση της φωτογραφίας (που ήταν πειραματικό και το άλλαξα) δεν δημιουργείτε πίεση αλλά υπο πίεση.
Γιατί υποπίεση? Με ποιά σκέψη τραβάς με την αντλία το νερό από το βαρέλι? Είναι δεδομένο ότι τα βαρέλια αυτά φτιάχτηκαν για να τους ασκείται πίεση από τα μέσα προς τα έξω. Είναι πολύ φυσικό να σου συμβαίνει αυτό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 08-05-09, 09:03
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί υποπίεση? Με ποιά σκέψη τραβάς με την αντλία το νερό από το βαρέλι? Είναι δεδομένο ότι τα βαρέλια αυτά φτιάχτηκαν για να τους ασκείται πίεση από τα μέσα προς τα έξω. Είναι πολύ φυσικό να σου συμβαίνει αυτό.
Η αντλία μπουκώνει πολύ εύκολα.
Η τοποθέτηση προ φίλτρου είναι mast!
Αυτό που έχω κάνει τώρα είναι να υπερχειλά η λίμνη μέσα σε ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο το οποίο από πάνω υπάρχει καλαθάκι που μαζεύονται όλες οι (χοντρές) βρομιές.
Από εκεί πηγαίνει προς την αντλία και μετά στο φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 08-05-09, 09:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αντλία μπουκώνει πολύ εύκολα.
Η τοποθέτηση προ φίλτρου είναι mast!
Αυτό που έχω κάνει τώρα είναι να υπερχειλά η λίμνη μέσα σε ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο το οποίο από πάνω υπάρχει καλαθάκι που μαζεύονται όλες οι (χοντρές) βρομιές.
Από εκεί πηγαίνει προς την αντλία και μετά στο φίλτρο.
Γιάννο, εδώ και μέρες, σχεδιάζω την καινούρια μου λίμνη, όπου θα είναι μεταξύ 10,000-11,000 λίτρων. Εκεί θα δείτε πολλές λεπτομέρεις που θα βοηθήσουν στο μέλλον.

Έχω ξεκινήσει τη δημιουργία λίμνης πριν 10 χρόνια. Τότε υπήρχαν μόνο κάποια βιβλία και αυτά καθόλου κατατοπιστικά με το θέμα. ΔΕΝ προχώρησα σε επέκταση της, γιατί ήθελα αυτή που θα έκανα να ήταν σωστή κατασκευή με όλες τις σωστές προδιαγραφές. Πριν δύο χρόνια προχώρησα σε σχεδιασμό λίμνης 25,000 λίτρων και ενημέρωσα εσένα και τον Άντρο γι' αυτό. Η λειψυδρία δυστυχώς μου αλλάζει και πάλι τα σχέδια. Άρα στην θέση της μικρής λίμνης θα αναπτυχθεί και η μεγάλη (10,000λίτρα όμως). Αναμένετε και θα καταθέσω τα σχέδια σύντομα.

Το θέμα των ριζών των δέντρων είναι όντως πολύ σοβαρό ζήτημα, κάτι που προβλημάτισε και εμένα. Εγώ θα προχωρήσω σε σιδεροσύνδεση και μπετόν στα γύρω τοιχώματα της λίμνης, αφού πρώτα βάλω νάϊλον μήπως και βλάψω τις ρίζες των φυτών που ίσως τραυματιστούν κατά την εκσκαφή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 08-05-09, 15:06
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω διαβάσει ποιο πάνω για προ φίλτρο.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα!
Αν η αντλία είναι αρκετά δυνατή και τοποθετηθεί μετά από το προ φίλτρο θα δημιουργείται υπερβολική υποπίεση και το αποτέλεσμα θα είναι αυτό εδώ


Έχω δοκιμάσει 2 βαρέλια με διαφορετικό πάχος.
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Όσον αφορά το φιλτράρισμα της λίμνης θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι η μέθοδος της υπερχείλισης.

γεια χαρά
το μονό πρόβλημα στην κατασκευή σου είναι ότι λυπεί μια σωλήνα για να τραβάει ατμοσφαιρικό αέρα. η αντλία σου είναι τρομερά δυνατή με αποτέλεσμα να ρουφάει τα πάντα νερό-αέρα.
βάζω μια φωτο να δεις που λέω να μπει ένας σωλήνας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  giannos.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  84,5 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 08-05-09, 16:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια χαρά
το μονό πρόβλημα στην κατασκευή σου είναι ότι λυπεί μια σωλήνα για να τραβάει ατμοσφαιρικό αέρα. η αντλία σου είναι τρομερά δυνατή με αποτέλεσμα να ρουφάει τα πάντα νερό-αέρα.
βάζω μια φωτο να δεις που λέω να μπει ένας σωλήνας.
Η αλήθεια δεν έχω καταλάβει εντελώς πως δουλεύει το σύστημα του Γιάννου. Υποθέτω ότι το βαρέλι έχει λάστιχο που καταλήγει στην λίμνη. Άρα θα πρέπει η κατασκευή να είναι αεροστεγές. Άντρο είναι έτσι?
Σε μια τέτοια περίπτωση, θα τραβάει μόνο αερα και καθόλου νερό. Δεν είναι έτσι?

Ειλικρινά, μπορεί να κάνω και λάθος...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ροή νερού μέσα στο φίλτρο egohome Αρχάριοι γλυκού νερού 18 14-11-08 11:25
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
φίλτρο νερού και μετρησεις αλλαγων PanosII Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-07-07 15:09
βοήθεια για έξοδο νερού chrisb Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-04-07 14:48
Αλλαγές νερού με φίλτρο... passenger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-09-06 10:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11756 seconds with 13 queries