Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-04, 17:56
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Κιτρίνισμα χαλικιών και πλαστικών φυτών;

Την τελευταία βδομάδα το χαλίκι του ενυδρείου μου καθώς και τα πλαστικά φυτά που έχω, έχουν κιτρινίσει (μιλάμε για πολύ ώχρα). Εψαξα στην αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι σχετικό. Καμμιά ιδέα κανεις;.
Έχω ενυδρείο, 54 λίτρα, φίλτρο βυθού, φίλτρο καθαρισμού με ανθρακα, 26C θερμοκρασία, 1 ζευγάρι μονομάχους, 3 ξιφοφόρους, 8 νέον. Αλλαγές νερού 30% κάθε εβδομάδα + aquasafe της Τetra + αλάτι (όλα σε σωστες δόσεις)
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-04, 21:13
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Το ενυδρειο μηπως ειναι καινουργιο ή υπαρχει καποια αλλαγη τον τελευταιο καιρο οπως π.χ. φωτισμος?

Το πιθανοτερο και σχεδον σιγουρο ειναι πως προκειται για αλγη.Σημαδι πως ενα νεο ενυδρειο αρχιζει και πηγαινει καλα-οπως πρεπει δηλαδη.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-04, 01:51
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα ότι πρόκειται για "αθώα " καφέ άλγη νεοσύστατου ενυδρείου.Ισως να το παρατηρήσεις και στα τζάμια στα σύνορα χαλικιού και τζαμιού.Ενας γλυφτάκος την εξαφανίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-04, 02:43
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με του φίλου μου παραπάνω μόνο που σε μένα είναι το νερό που κιτρινίζει! Κάνω αλλαγές τα 2/3 ανα μια βδομάδα αλλά δεν λέει να ασπρίσει! Καμιά λύση???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-04, 02:47
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

έσένα είναι άλλη ιστορία.Αν έχεις κάποιο ξύλο μέσα είναι λογικό το νερό σου να είναι κίτρινο.Δεν πειράζει όμως
Ο άνθρακας είναι αυτός που καθαρίζει το χρώμα του νερού αλλά δεν τον συνιστώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-04, 03:00
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Ναι έχω δύο κιόλας!!! Ο Άνθρακας? Γιατί δεν το συνιστείς?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-04, 10:37
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Καλο ειναι ο ανθρακας να μπενει μετα απο καπια θεραπεια και μετα να αφαιρειτε.
Ειχες κανει καπια θεραπεια?
Παράθεση:
Ο άνθρακας είναι αυτός που καθαρίζει το χρώμα του νερού αλλά δεν τον συνιστώ
Μαλον ο φιλος chris θα ενοει οτι με την προστεση ανθρακα το χημικο φυλτραρισμα του θα διμιουργισει προβλημα στο βιολογικο του φυλτρου.Στην ουσια δηλαδη θα εχεις μηχανικο και χημικο και γιαυτο δεν στο συνιστεί οπως και εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-04, 11:48
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Οχι παιδια δεν υπαρχει προβλημα με τον ανθρακα. Και εαν δεν του αρεσει το χρωμα του νερου καλιστα μπορει να βαλει τον ανθρακα και να αφαιρεση το χρωμα. Ολα αυτα ειναι θεμα γουστου. Στο κατω κατω δεν εχει και τα ψαρια που χρειαζονται απαραιτητα το χρωμα και την πολυ μικρη και οχι σταθερη μειωση του ph για να επιβιωσουν.

Μιχαλη κανε οτι θες. Ολα ειναι θεμα γουστου ασε αυτο το τομεα.
Δεν επειρεaζει βιολογικο ουτε τιποτα αλλο. Απλα να κοιταξεις να παρεις ενα ανθρακα καλο γιατι δεν ειναι ολοι ιδιοι και οι φτηνοι εχουν φωσφωρικες ενωσεις και θα σου εκτιναζουν την αλγη στο θεο.

Πες μας τα αποτελεσματα σου οταν το δοκιμασεις
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-04, 12:40
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μιχαλη κανε οτι θες. Ολα ειναι θεμα γουστου ασε αυτο το τομεα.
Δεν επειρεaζει βιολογικο ουτε τιποτα αλλο
Νομιζω οτι κανεις λαθος στο οτι δεν επειρεαζει το βιολογικο φιλε Discos.
Κατα την γνωμη μου οτιδιποτε χημικο δεν εχει θεση στο ενυδρειο παρα μονον σε καπιες εξερεσεις λογο μονοδρομου,π.χμετα απο θεραπια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-04, 13:12
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAN
Νομιζω οτι κανεις λαθος στο οτι δεν επειρεαζει το βιολογικο φιλε Discos.
Κατα την γνωμη μου οτιδιποτε χημικο δεν εχει θεση στο ενυδρειο παρα μονον σε καπιες εξερεσεις λογο μονοδρομου,π.χμετα απο θεραπια
Ο ανθρακας ναι μεν ειναι χημικο στοιχειο και κανει χημικο φιλτραρισμα αλλα εαν ειναι καλης ποιοτητας (π.χ. Super activated carbon) δεν κανει κακο στο ενυδρειο μας. Απλα αποροφαει τις μυρωδιες, τα χρωματα,χλωριο,σαπουνι,αρκετα οργανικα πριν προλαβουν να βρωμισουν το νερο μας κτλ. Ειναι φοβερο το τι αποροφαει ο καλος ανθρακας.

Για εμενα ειναι αναγκαιο στο νερο μου για πολλους λογους καποιοι απο τους οποιους ειναι και οι παραπανω. Χρησιμοποιω ανθρακα πολλα χρονια κα εχω δει την διαφορα πριν και μετα. Το νερο μου ειναι καθαρο, χωρις χρωματα, μυρωδιες κτλ. Εμενα αυτο μου αρεσει. Και ειδικα με τις αφρικανες μου αυτο τους ταιριαζει. Οπως επισης ταιριαζει και στο θαλλασινο ποιο πολυ απο οτι στο γλυκο εαν και εκει υπαρχει μια αντιπαραθεση σχετικα με κατα ποσο πρεπει να ειναι μονιμο η κατα καιρους για να καθαριζει το νερο.

Αυτο ισχυει γιατι καποια απειροελαχιστα ιχνοστοιχεια θεωρητικα αποροφουνται και λειπουν απο το νερο μας. Υποψιες υπαρχουν αλλα σιγουρο ακομα τιποτα. Ακομα και ερευνες που εχουν γινει ειναι αντιφατικες. Καποια συγκεκριμενα ιχνοστοιχεια ομως τα αποροφαει οπως την τανινη και τα χουμικα οξεα που βγαζουν η τυρφη και τα bogwood και driftwood.Οποτε εαν εχεις δισκους η αλλα ψαρια απο τον αμαζονιο η τα βροχερα δαση της νοτιοανατολικης ασιας και θελεις να τους δωσεις ενα περιβαλλον πολυ κοντα στο δικο τους, απλα δεν βαζεις ανθρακα και τους βαζεις τυρφη κτλ.

Ο ανθρακας σε αντιθεση με τον ζεολιθο κανει τελειως διαφορετικη δουλεια. Ο ζεολιθος για εμενα ειναι πολυ βλαβερος στην διαρκεια ζωης ενως ενυδρειου επειδη στερει την αμμωνια απο τον κυκλο αζωτου και δεν τον χρησιμοποιω αλλα ουτε και τον προτεινω.

Καθε ενα ειδος ειναι πολυ διαφορετικο απο το αλλο, και ολα τα χημικα φιλτραρισματα δεν ειναι τα ιδια. Συμφωνει οτι μετα απο λιγο καιρο ο ανθρακας γινεται και βιολογικο μεσο αλλα οταν εχεις 3 κιλα siporax-μακαρονι και αστερια τα 200 γραμμαρια ανθρακα θα κανουν την διαφορα? Εαν την κανουν τοτε εχεις πολυ μεγαλυτερα προβληματα να αντιμετωπισεις απο αυτο
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-04, 14:16
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Μιας και δεν μας εχει πει ο φιλος μας τι φιλτρο εχει δεν μπορουσα να απαντισω οτι εχει συγουρα ενα φυλτρο με πολλα λυτρα για αφθονα υλικα που εκει τα 300 γραμμαρια ανθρακα δεν βλαπτουν καθολου αλλα σκεφτικα το λιγοτερο δινατο ενα φιλτρακι δηλ εσωτερικο με μετριο αποθικευτικο χωρο που εκει συγουρα θα υπηρχε προβλημα.
Δεν κατεκρινα εσενα φιλε μου και πυστευω να το καταλαβες απλος ειναι η αποψη μου οτι ο ανθρακας σαν χημικο φυλτραρισμα περα απο καπιες αναγκαιες φορες δεν εχει θεση στα ενυδρεια.

Φιλικά Θανάσης..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-04, 16:02
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAN
Μιας και δεν μας εχει πει ο φιλος μας τι φιλτρο εχει δεν μπορουσα να απαντισω οτι εχει συγουρα ενα φυλτρο με πολλα λυτρα για αφθονα υλικα που εκει τα 300 γραμμαρια ανθρακα δεν βλαπτουν καθολου αλλα σκεφτικα το λιγοτερο δινατο ενα φιλτρακι δηλ εσωτερικο με μετριο αποθικευτικο χωρο που εκει συγουρα θα υπηρχε προβλημα.
Δεν κατεκρινα εσενα φιλε μου και πυστευω να το καταλαβες απλος ειναι η αποψη μου οτι ο ανθρακας σαν χημικο φυλτραρισμα περα απο καπιες αναγκαιες φορες δεν εχει θεση στα ενυδρεια.

Καλα,ετσι μου ξαναμιλησεις ετσι θα μονομαχισουμε σαν 2 Mbuna στη Malawi λιγο πριν το ηλιοβασιλεμα (ποιητικο...)

Κοιτα,εαν εχεις 300 γραμαρια ανθρακα σε 500 λιτρα βιολογικου τωρα καηκες,τα θελεις και τα παθαινεις. Μιλαμε για υγιη πραγματαΛεμε οτι εαν εχεις ηδη το βιολογικο σου πρεπει για εμενα να εχεις και ενα ποσοστο ανθρακα,ενα περιπου 10%, για το σκοπο σου. Ετσι και αλλιως οποια μικρα φιλτρα (EHEIM-RENA) εχουν και καποιο χωρο περα απο το σγουγγαρι αυτος ειναι μια σταλιτσα που αντε να βαλουμε και κατι να πουμε πως βαλαμε...σιγα μην επειρεαζει αρνητικα το βιολογικο του επειδη θα μπουν 10 γραμαρια και αν ανθρακας αντι να μπει ενα αστερακι η λιγο siporax-substrat pro.

Μην μου πεις πως το νερο σου δεν εχει μια ψιλοκιτρινη χροια? Ε αυτο εμενα δεν μου αρεσει. Επειδη εχω τα ενυδρεια στο σαλονι μου, το βρισκω αρκετα αντιαισθητικο.

Γιατι εχεις προβλημα με τον ανθρακα?Προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω τους λογους σου. Εχει τοσα πολλα θετικα η χρηση του σωστου ανθρακα.Ανεφερα ελαχιστα. Καποιος λογος πρεπει να υπαρχει. Ποιους λογους εχεις. Θα ηθελα να γινοσουν ποιο συγκεκριμενος αν γινεται.Αλλιως πως θα γινει το debate?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-04, 16:10
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Λιγο ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα
Το ενυδρείο μου κλείνει 2 μήνες, και το φίλτρο είναι της hudor το crystal duo K20II. Στη συσκευασία λέει ότι έχει flowrate 450 lit/h και είναι για ενυδρεία 40-90 λίτρα. Στη θηκη που έχει για ανθρακα, έχω λίγους κόκκους, όχι πολύ δηλαδή.
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-02-04, 17:00
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

michali λογικα ενοεις αυτο

οπως βλεπεις και στο σχεδιο ο ανθρακας μπενει πανο.Δεν εχει μεγαλο χορο παρα μονο μια χουφτα μπορεις να βαλεις μεσα σε ενα καλτσον.
Ποσα λυτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Φιλε Discos λεω να κανουμε debate μετα την μονομαχια μας στην Malawi κατο απο το ηλιοβασιλεμα σαν καλα Mbuna.

Discos έγραψε:
Παράθεση:
Μην μου πεις πως το νερο σου δεν εχει μια ψιλοκιτρινη χροια?
Παράθεση:
Καποιος λογος πρεπει να υπαρχει. Ποιους λογους εχεις. Θα ηθελα να γινοσουν ποιο συγκεκριμενος αν γινεται.Αλλιως πως θα γινει το debate?
Στα ενυδρεια μου παντα προσπαθω να εχω απο δυο φιλτρα ενα εξωτερικο και ενα εσωτερικο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-02-04, 17:12
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Ετσι οστε να μην βρεθω προ εκπληξεων αν κατι παει στραβα.
Το οτι δεν θελω ανθρακα στ ενυδρειο παρα μονο εξερεσεων ειναι καθαρα θεμα οτι θεορω σωστους αυτους που λενε οσο λιγοτερη χημεια περοσοτερη βιολογια στα ενυδρεια μας.

Και εγω στο σαλονι εχω το μεγαλο ενυδρειο.Μπορει να εχει μια ελαφρια αποχροση απο τα ξυλα αλλα αυτο ειναι το ζυτουμενο μιας και προοριζεται για δισκους.Με ενα καλο προγραμα και αλλαγες στην ωρα τους δεν υπαρχει κιτρινιλα στα αλλα ενυδρεια μου.
Στην επομενη συναντιση του συλογου θα φερω σπαθια για την μονομαχια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-02-04, 03:12
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAN
Ετσι οστε να μην βρεθω προ εκπληξεων αν κατι παει στραβα.
Το οτι δεν θελω ανθρακα στ ενυδρειο παρα μονο εξερεσεων ειναι καθαρα θεμα οτι θεορω σωστους αυτους που λενε οσο λιγοτερη χημεια περοσοτερη βιολογια στα ενυδρεια μας.
Αυτή είναι η άποψη που δεν συνιστώ τον άνθρακα.Καλύτερα το θέμα άνθρακα να σταματήσει εδώ εφόσον η μονομαχία θα καταληξει λευκή ισοπαλια de facto.O ανθρακας έχει φανατικούς φίλους όπως και εχθρούς
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-02-04, 15:49
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Παιδιά με εμένα τι θα γίνει? Με ξεχάσατε! Εγώ έχω φίλτρο της Tetratec το IN400! Μπορώ να βάλω και εγώ άνθρακα εδω μέσα? ΒΟΗΘΕΙΑ σας λέω ότι κάνω 1 αλαγή 2/3 την ευδομάδα και δεν λέει να ασπρίσει!!!
Σε περίπτωση που έχει σημασία σας λέω ότι έχω ένα A.ramirezi και 2 Neon Black! PLEASE θα μου πείτε?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-02-04, 18:27
PIRANHA Ο χρήστης PIRANHA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Δες το φωτισμό , ΜΑΝ .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-02-04, 23:41
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Piranha, στην περίπτωση του X_NOS δεν φταίει η άλγη για το χρώμα του νερού αλλά οι δύο ρίζες από mopani που έχει στο ενυδρείο του.
X_NOS, δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του φίλτρου σου αλλά αν αυτό σου δίνει την δυνατότητα να προσθέτεις υλικά (έστω και σε μικρές ποσότητες), βεβαίως και μπορείς να βάλεις άνθρακα για να "γυαλίσει" το νερό σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-02-04, 00:31
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

X_NOS σου είπαμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τη χρωστική απο τα ξύλα σου και μην αγχώνεσαι.Αν πάλι χωραει σε ενδιάμεσο διάζωμα στο φίλτρο σου η προσθήκη άνθρακα και έχεις πρόβλημα με το χρώμα βάλτον και σε 24 ώρες το νερό θα είναι κρύσταλλο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-02-04, 14:29
PIRANHA Ο χρήστης PIRANHA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο ΜΑΝ , δεν το είδα αυτό που λες . το καλύτερο φίλτρο
για να αφεραίσεις το χρώμα από το νερό είναι το φίλτρο με
διατομική ύλη .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-02-04, 16:21
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

OK παιδιά σας ευχαριστώ Θα το δοκιμάσω! Δεν είναι ότι φοβάμε για τίποτα γιατί όλλα είναι μια χαρά απλά είναι πολύ άσχημο! Μιλάμε για πολύ κιτρινίλα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06962 seconds with 12 queries