Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-08, 20:41
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή Πρόβλημα με EHEIM.

Καλησπέρα σε όλους.

Εκτός από το εξωτερικό φίλτρο ΕΗΕΙΜ (2222) που διαθέτω ,εχω και ένα εσωτερικο πάλι ΕΗΕΙΜ μοντελο 2012 (με το εργοστασιακό σφουγγάρι μεσα) σαν βοηθητικο. Το προβλημα που αντιμετοπιζω είναι ότι μια φορα το μηνα τουλαχιστον το σφουγγαρι θελει βγάλσιμο και καθαρισμα γιατι μπουκωνει σε σημείο που η ροη σαματαει παντελος... Βγαζω το σφουγγγαρι, το καθαριζω σε νερο ενυδρειου, και μετα εχει κανονικη ροη για κανα μηνα περιπου.
Το σφουγγαρι φαίνεται να μπουκωνει όχι με ακαθαρσιες, φυλλα, αμμο ή οτιδηποτε άλλο, αλλα με την κλασικη καφε μπιχλα των φιλτρων, σαν λασπη. Το προβλημα αυτό δεν υπηρχε πιο παλια αλλα παρουσιάστηκε από το καλοκαιρι.
Δεν ξερω αν φταίει το γεγονος ότι το φιλτρο τρεχει περιπου δυο χρονια και δεν εχω αλλαξει το σφουγγαρι.
Μηπως ολο αυτό είναι φυσιολογικο? Επισης ένα άλλο προβλημα είναι ότι και η σωλήνες του εξωτερικου μου ΕΗΕΙΜ (2222) βουλώνουν πιο γρηγορα απ΄ότι παλιότερα και πέφτει η ροη του.
Μηπως να άλλαζα το υλικο του εσωτερικου με βιομπαλες?

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-08, 21:28
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Καλα θα ηταν να μας ελεγες μερικα λογια για το ενυδρειο σου,π.χ.λιτρα,ιχθυοφορτηση κ.λ.π ισως και ποσο ταιζεις και τι.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-08, 23:51
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Το ενυδρείο μου μέχρι πριν δυο εβδομαδες ηταν κοινωνικό φυτεμένο (160 λιτρα). Πλεον είναι με πετρες, αμμο και λιγα φυτα.(http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E5%EB%EF%F5%F2)
Η ιχθυοφορτιση είναι χαμηλή γιατι μεσα εχω μονο λιγα ψαρακια από το προηγούμενο setup μέχρι να μπουν αυτά που θέλω. Όσο για το τάισμα αποτελείτε από ποικιλία ξηρά τροφης και παντα πολύ μετριασμένη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-08, 23:54
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

To είχα χρόνια το 2012 σε ένα φυτεμένο κοινωνικό ενυδρείο.
Βούλωνε πολύ συχνά και κάθε δύο εβδομάδες περίπου ήθελε καθάρισμα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-08, 00:28
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παιδια δοκιμαστε και τα FLUVAL, τα χρισημοποιω χρονια χωρις προβληματα , ειναι πολυ αξιοπιστα φτηνοτερα, με φτηνοτερα ανταλακτικα και με μεγαλητερο ογκο φιλτραρισματος και βιολογικου, απλα δεν εχουν τοσο καλο marketin οπως η eheim.
Το αναφερω αυτο γιατi διαβαζω συνεχως για προβληματα σε eheim.

Θα με ενδιεφερε να ακουσω εαν υπαρχουν αρνητικα σχολια για FLUVAL.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-08, 06:19
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

[quote=skourkou;315971]Το προβλημα αυτό δεν υπηρχε πιο παλια αλλα παρουσιάστηκε από το καλοκαιρι. Καλα θα ηταν να δεις τι αλλαξες απο τοτε(π.χ ειδος-μαρκα τροφης,θεση ενυδρειου,κ.λ.π)
Δεν ξερω αν φταίει το γεγονος ότι το φιλτρο τρεχει περιπου δυο χρονια και δεν εχω αλλαξει το σφουγγαρι. Οχι,σιγουρα καποια στιγμη θα θελει αλλαγη αλλα οχι επειδη στομωνει
Επισης ένα άλλο προβλημα είναι ότι και η σωλήνες του εξωτερικου μου ΕΗΕΙΜ (2222) βουλώνουν πιο γρηγορα απ΄ότι παλιότερα και πέφτει η ροη του.Μηπως κι αυτο, μετα το καλοκαιρι?
Μηπως να άλλαζα το υλικο του εσωτερικου με βιομπαλες?Δε νομιζω, το μονο που θα πετυχαινες, θα ηταν να αλλαζες το filterwool του εξωτερικου σου ποιο γρηγορα..
Νομιζω οτι τα εσωτερικα κανουν καλυτερο "skimming" οποτε και λογο μικροτερου ογκου βουλωνουν ποιο γρηγορα

/quote]
Περιμενε κι αλλες γνωμες
-Vereranos εχει ξαναειπωθει οτι ειναι λογικο σε 1000τοσα(eheim) φιλτρα τα 10-20 να παρουσιασουν καποιο προβλημα....στα 5-10 (π.χ fluval λεω εγω)μπορει να τυχει και κανενα... οπως και το οτι στα 10-20 αν τυχει κατι, θα διορθωθουν ειτε λογω εγγυησης,ειτε λογω aftersales, στο 1(αντε, μη eheim) ομως που θα τυχει κατι τι κανουμε?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-08, 23:56
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

[quote=lmaikl;316045]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skourkou Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προβλημα αυτό δεν υπηρχε πιο παλια αλλα παρουσιάστηκε από το καλοκαιρι. Καλα θα ηταν να δεις τι αλλαξες απο τοτε(π.χ ειδος-μαρκα τροφης,θεση ενυδρειου,κ.λ.π)
Δεν ξερω αν φταίει το γεγονος ότι το φιλτρο τρεχει περιπου δυο χρονια και δεν εχω αλλαξει το σφουγγαρι. Οχι,σιγουρα καποια στιγμη θα θελει αλλαγη αλλα οχι επειδη στομωνει
Επισης ένα άλλο προβλημα είναι ότι και η σωλήνες του εξωτερικου μου ΕΗΕΙΜ (2222) βουλώνουν πιο γρηγορα απ΄ότι παλιότερα και πέφτει η ροη του.Μηπως κι αυτο, μετα το καλοκαιρι?
Μηπως να άλλαζα το υλικο του εσωτερικου με βιομπαλες?Δε νομιζω, το μονο που θα πετυχαινες, θα ηταν να αλλαζες το filterwool του εξωτερικου σου ποιο γρηγορα..
Νομιζω οτι τα εσωτερικα κανουν καλυτερο "skimming" οποτε και λογο μικροτερου ογκου βουλωνουν ποιο γρηγορα

/quote]
Περιμενε κι αλλες γνωμες
-Vereranos εχει ξαναειπωθει οτι ειναι λογικο σε 1000τοσα(eheim) φιλτρα τα 10-20 να παρουσιασουν καποιο προβλημα....στα 5-10 (π.χ fluval λεω εγω)μπορει να τυχει και κανενα... οπως και το οτι στα 10-20 αν τυχει κατι, θα διορθωθουν ειτε λογω εγγυησης,ειτε λογω aftersales, στο 1(αντε, μη eheim) ομως που θα τυχει κατι τι κανουμε?


Eγω φιλε μου χρησιμοποιω τα FLUVAL πολλα χρονια χωρις κανενα προβλημα(εκτος απο την σειρα 1 που μετα απο 2-3 χρονια επεφτε η δυναμη του κυκλοφωριτη τους).

Παραπανω σου παρεθεσα τα πλεονεκτηματα του σε σχεση με τα αντιστοιχα φιλτρα της EHEIM, ενω εσυ δεν μου αναφερεις κανενα πλεονεκτημα της EHEIM(εγγυηση και aftersales παρεχει και η FLUVAL).

Επιμενω πως στην επιλογη φιλτρου παιζει σημαντικο ρολο το μαρκετιν.

Βεβαια δεν εχω σκοπο να πισω καποιους να αγορασουν FLUVAL αντι EHEIM, εκανα μια πρωταση προσπαθοντας να βοηθησω και το σταματαω εδω, γιατι σε παρομοια προσπαθεια παλιοτερα θεωρηθηκα προβοκατορας, καλυστα τωρα μπορει να θεωρηθω διαφιμιστης.

Εαν εσυ εχεις δοκιμασει και FLUVAL και EHEIM και εχεις καταληξει οτι τα EHEIM εχουν περισοτερα πλεονεκτηματα , με γεια σου με χαρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-12-08, 00:24
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Δεν νομιζω ότι εχω αλλαξει κατι στην ρουτινα του ενυδρειου. Αλλα και να εχω αλλαξει όπως προαναφερα πριν δυο εβδομαδες αλλαξα εξολοκλήρου το setup του ενυδρειου με χαμηλή ακομα ιχθυοφορτιση και ταισμα. Τωρα για τους σωλήνες δεν ξερω. Θα τους αφισω να δουλεξουν με το καινουριο setup να δω ποτε θα χρειαστούν καθαρισμα. Αληθεια, εσεις κάθε ποτε τους καθαριζετε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-12-08, 01:02
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beteranos Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα με ενδιεφερε να ακουσω εαν υπαρχουν αρνητικα σχολια για FLUVAL.
Ουδέν αρνητικό σχόλιο γιατί ουδείς τα χρησιμοποιεί
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-12-08, 06:18
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

[quote=beteranos;316233]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων

Παραπανω σου παρεθεσα τα πλεονεκτηματα του σε σχεση με τα αντιστοιχα φιλτρα της EHEIM, ενω εσυ δεν μου αναφερεις κανενα πλεονεκτημα της EHEIM(εγγυηση και aftersales παρεχει και η FLUVAL).

Εαν εσυ εχεις δοκιμασει και FLUVAL και EHEIM και εχεις καταληξει οτι τα EHEIM εχουν περισοτερα πλεονεκτηματα , με γεια σου με χαρα σου.

Και οι δυο ειναι καλες εταιριες με πολυ καλα φιλτρα αλλα μια ειναι ο "ηγετης"
-Δες εδω
Δε χρειαζεται να τα δοκιμασω...

Και κατι που πετυχα στο youtube
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-12-08, 23:14
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουδέν αρνητικό σχόλιο γιατί ουδείς τα χρησιμοποιεί

Hμουν σιγουρος οτι εκφραζετε αποψη χωρις να τα εχετε δοκιμασει ! ! !

Εμενα αυτο μου αρκει, γιατι φανερωνει, γιατι το μαρκετιν διδασκετε πλεον στα Πανεπιστημια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-12-08, 23:23
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Έχουν διαβάσει όμως...
Η αλήθεια είναι οτι έχω δοκιμάσει αρκετά Fluval και δεν μπορώ να πω οτι έμεινα ικανοποιημένος, θα τα τοποθετήσω κάτω από τα Hidor.
Το μεγαλύτερο ίσως πρόβλημα εκτός από τα ξαφνικά σπασμένα impellerείναι η υποστήριξη που έχουν, έχω τρέξει αρκετές φορές να ψάχνω από εδώ και από εκεί για ένα impellerμε φόβο να χάσω ψάρια σε ενυδρείο με γέννα δίσκων.
Eheimθα βρω αν και όσα φίλτρα έχω δεν έχουν παρουσιάσει πρόβλημα ακόμη.
Αυτό για τα εξωτερικά της fluval ενώ για τα εσωτερικά έχω να πω ότι και το 2 και το 3 που είχα μια χαρά κάναν την δουλειά τους αν και δεν είχαν καλαθάκια όπως της eheim για να μπορείς να βάλεις ξεχωριστά υλικά κάτι που όμως δεν με προβλημάτισε ποτέ να πω την αληθεια.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-12-08, 23:35
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

σε αυτο συμφωνω με τον Βετερανο
εχει απολυτο δικιο
καλο θα ηταν εαν εχουμε δοκιμασει μονο ενα προιον να μην λεμε οτι το καλυτερο ειναι το προιον που πηραμε εμεις, ασχετα με το εαν εχουμε καποιο προβλημα η οχι, μπορει ο ανταγωνισμος να κανει καλυτερα μια δουλεια

εαν καποιος λογω δουλειας η μεγαλου καψιματος εχει παρει πολλα διαφορετικα προιοντα τοτε μονο μπορει να υπαρξει συγκριση...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-12-08, 23:56
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουν διαβάσει όμως...
Η αλήθεια είναι οτι έχω δοκιμάσει αρκετά Fluval και δεν μπορώ να πω οτι έμεινα ικανοποιημένος, θα τα τοποθετήσω κάτω από τα Hidor.
Το μεγαλύτερο ίσως πρόβλημα εκτός από τα ξαφνικά σπασμένα impellerείναι η υποστήριξη που έχουν, έχω τρέξει αρκετές φορές να ψάχνω από εδώ και από εκεί για ένα impellerμε φόβο να χάσω ψάρια σε ενυδρείο με γέννα δίσκων.
Eheimθα βρω αν και όσα φίλτρα έχω δεν έχουν παρουσιάσει πρόβλημα ακόμη.
Αυτό για τα εξωτερικά της fluval ενώ για τα εσωτερικά έχω να πω ότι και το 2 και το 3 που είχα μια χαρά κάναν την δουλειά τους αν και δεν είχαν καλαθάκια όπως της eheim για να μπορείς να βάλεις ξεχωριστά υλικά κάτι που όμως δεν με προβλημάτισε ποτέ να πω την αληθεια.

Ενδεχομενως να αναφερεσαι σε μοντελα πριν το 1997, κατι που το σχολιασα και εγω.
Γιατι απο εκει και μετα νομιζω πως δεν θα ειχες προβληματα.

Τουλαχιστον τα εχεις δοκιμασει και δικαιουσαι να εχεις αποψη, η οποια ειναι σεβαστη, ανεξαρτητως εαν συμφωνω η οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-12-08, 23:58
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όχι είχα και με το 406
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-12-08, 00:00
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
σε αυτο συμφωνω με τον Βετερανο
εχει απολυτο δικιο
καλο θα ηταν εαν εχουμε δοκιμασει μονο ενα προιον να μην λεμε οτι το καλυτερο ειναι το προιον που πηραμε εμεις, ασχετα με το εαν εχουμε καποιο προβλημα η οχι, μπορει ο ανταγωνισμος να κανει καλυτερα μια δουλεια

εαν καποιος λογω δουλειας η μεγαλου καψιματος εχει παρει πολλα διαφορετικα προιοντα τοτε μονο μπορει να υπαρξει συγκριση...

Νομιζω πως πολλοι θα συμφωνισουν μαζι σου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-12-08, 00:02
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το να τα έχει δοκιμάσει όλα κάποιος δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα! Γι' αυτό ανταλλάσουμε απόψεις.
Γιατί να προτείνω δηλαδή σε κάποιον να πάρει fluval από την στιγμή που εγώ είχα τις περισσότερες φορές πρόβλημα?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-12-08, 00:03
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι είχα και με το 406

Μηπως ενωεις 405?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-12-08, 00:04
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αυτό που κυκλοφόρησε το 2004-5 το 5 ή το 6 ήταν δεν θυμάμαι ακριβώς.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-12-08, 00:15
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που κυκλοφόρησε το 2004-5 το 5 ή το 6 ήταν δεν θυμάμαι ακριβώς.
Εγω εχω 2 405 τα οποια δουλευουν 2.5 χρονια απροβληματιστα. Εσυ ισως να εισαι ατυχος.

Νομιζω ομως οτι προκειτε για μια στειρα αντιπαραθεση.
Γιαυτο ο καθενας ας διαλεξει το φιλτρο που του καλυπτει αυτα που εκεινος ζηταει απο αυτο και να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι.

Καληνυχτα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-12-08, 00:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλή σου νύχτα!
Βέβαια είχα δοκιμάσει και το 104 και το 205 και κάποια άλλα που δεν τα θυμάμαι.
Μάλιστα με ένα είχα πρόβλημα συνεχώς με τις φλάντζες....και όχι δεν τα παίρνω από την eheim.
Όμως η fluval γενικά με έχει αφήσει ανικανοποίητο και πολύ προβληματισμένο, έτσι δεν θα πρότεινα γιατί δεν πέρασα ένα φίλτρο της μόνο και απλά και αβίαστα λέω ναι οκ πάρτε αυτή τη μάρκα.
Για 2 405 που αναφέρεις θα σου πω το εξής: είχα σε 2μετρο ενυδρείο για 2 χρόνια (μέχρι να το σταματήσω) 2 φίλτρα της ΑΤΜΑΝ τα οποία είναι αντίγραφα των eheim.
Όμως είναι φτηνοκατασκευές αν και δεν σταματήσαν να δουλεύουν καθόλου.
Δεν θα τα πρότεινα γιατί μια φτηνοκατασκευή την φοβάσαι.
Και δεν θεωρώ καθόλου στείρα την συζητησή μας, αυτές τις συζητήσεις διαβάζουν όλοι σε ένα φόρουμ και αποφασίζουν - κάνουν τις δικιές τους επιλογές.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-12-08, 09:29
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δεν θεωρώ καθόλου στείρα την συζητησή μας, αυτές τις συζητήσεις διαβάζουν όλοι σε ένα φόρουμ και αποφασίζουν - κάνουν τις δικιές τους επιλογές.
+1
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα σε eheim ecco υδροχόος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 23-12-08 13:23
SOS πρόβλημα με EHEIM 2211 akis07 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 10-03-07 12:50
Πρόβλημα με thermo-filter eheim Zorba_The_Freak Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 21-10-06 09:25
Πρόβλημα με co2 της EHEIM Αλεξης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-11-05 23:28
Πρόβλημα με eheim 2222 m0rphy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 04-08-05 14:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07460 seconds with 13 queries