Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-01-06, 00:46
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή θέλω την μακάβρια γνώμη σας ...

δυστυχώς ο μονομάχος μου δεν είναι καθόλου καλά εδώ και πολύ καιρό (αναρωτιέμαι πως ακόμα ζεί) .... ίσως επειδή έλειπα η ποιότητα νερού έγινε πολύ χάλια -αν και γινόνταν αλλαγές απο τρίτους -...οπότε είναι με εντελώς "λιωμένα" τα πτερυγιά του , έχει χάσει σχεδόν όλο του το χρώμα - ο μισός έχει γίνει μαύρος- δεν μπορεί να κολυμπίσει, είναι συνέχεια κάτω, όποτε πάει να φάει (τρώει όμως κανονικά ! κολυμπάει ΜΟΝΟ για να φάει) πάει σαν χαλασμένο κάρο κούτσα κούτσα .... και γενικά ούτε καν να ισσοροπίσει στο νερό δεν μπορεί με τινάγματα προχωράει για να φτάσει στην επιφάνεια να φάει ...
τον λυπάται η καρδιά μου να τον βλέπω έτσι και πραγματικά ταλαιπωρείται το ψαράκι ......
οπότε σας ρωτάω ... με ποιόν τρόπο γίνεται η ευθανασία στα ψάρια?
αν και με πονάει αυτό που ρωτάω γιατί ήταν και είναι το αγαπημένο μου ψαράκι αυτόν τον λίγο καιρό που ασχολούμαι ...... ήταν πραγματικά πανέμορφος .....

Έτσι ήταν ..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Crowntail.jpg
Εμφανίσεις:  478
Μέγεθος:  66,5 KB  
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-01-06, 18:20
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ευθανασία δεν είναι καλή λύση κατά την αποψή μου γιατί δεν νομίζω να είναι μη αναστρέψιμο το κακό. προσπάθησε να του παρέχεις τις καλύτερες συνθήκες από εδώ και πέρα και μπορεί να επανέλθει το ψάρι.και τα πτερύγια των ψαριών ξαναβγαίνουν.κάνε μια καλή προσπάθεια κι αν σου πεθάνει πέθανε, μην το σκοτώσεις εσύ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-01-06, 19:14
ΠΕΤΡΟΣ Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2005
Περιοχή: Iωάννινα
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΠΕΤΡΟΣ Send a message via Skype™ to ΠΕΤΡΟΣ
Προεπιλογή

τι ευθανασια;οχι crazyio.το οτι τρωει δειχνει ενα μικρο σημαδι οτι η κατασταση μπορει να αντιστραφει.βελτιωσε τισ συνθηκεσ.η υπομονη και η προσπαθεια μπορει να ανταμειφθουν.
__________________
Fish lover
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-01-06, 19:15
Dionysis Ο χρήστης Dionysis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2005
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Από την φωτογραφία καταλαβαίνει κανείς ότι ήταν ένα πολύ όμορφο ψαράκι και μπορεί να ξαναγίνει αν του παρέχεις τις καλύτερες δυνατές συνθήκες .
Δοκίμασε να του δώσεις κατεψυγμένη ή ζωντανή τροφή και συχνές αλλαγές νερού . Απο NH3 /NH4 και ΝΟ2 πως είσαι ?
Μην τα παρατάς τόσο εύκολα . πάλεψε το και αν δεν ζήσει τότε τουλάχιστον προσπάθησες . Καλή τύχη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-01-06, 19:40
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

οχι σε παρακαλώ μην το σκοτώσεις.... αφου ειναι το αγαπημενο σου ψαρακι δεν νομιζω οτι πρεπει να προχωρισεις στην ευθανασια ξερω οτι ειναι δυσκολο να το βλεπεις να βασανιζεται αλλα μην προχωρισεις σε αυθανασια φαντασου να καταλαβεναι τι σκεφταισε το ψαρακι σου!μπορεις να κανεις κατι για να γινει καλυτερα π.χβαλε λιγο αλατακι,αυξησε θερμοκρασια, ταισετον με προτεινουχες τροφη!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-06, 15:43
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Αν θες να τελικά να κάνεις ευθανασία, μπορείς να βάλεις το ψάρι πάνω σε πάγο...

Η απόφαση είναι δική σου.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-06, 22:56
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Exclamation Ευθανασία...

Βάζεις το ψάρι σε σακούλα ή τάπερ με νερό - όχι λιγότερο από λίτρο - και το βάζεις στην κατάψυξη. Δεν ανοίγεις πριν περάσουν ~5 ώρες - ανάλογα την κατάψυξη βέβαια. Είναι αρκετά "ανώδυνος" τρόπος (απ' ότι λένε οι "ειδικοί") γιατί πρώτα ναρκώνεται και μετά πεθαίνει.
Συμβουλή (κάποιου που το έχει κάνει και το έχει μετανοιώσει... ): Προσπάθησε να σώσεις το όποιο ψάρι, ΟΤΙ και να έχει, ΟΠΩΣ και να είναι, με ΟΛΕΣ σου τις δυνάμεις, γνώσεις και βοήθεια από εδώ ή αλλού.
Πίστεψέ με, αξίζει τον κόπο, για την 1 πιθανότητα....
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-06, 00:37
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή

Νομίζω κι εγώ ότι πρέπει να προσπαθήσεις... Κάνε ότι περνάει απ'το χέρι σου: συχνές αλλαγές, ανέβασε θερμοκρασία, βάλε almond leaves, λίγο αλατάκι, ψάξε για το κατάλληλο φάρμακο... Εφόσον τρώει, έχει ακόμα ελπίδες.

Πριν από ένα 6μηνο περίπου, είχα έναν μονομάχο με εμφανή συμπτώματα dropsy (ασθένεια που οδηγεί τις περισσότερες φορές σε θάνατο). Το συγκεκριμένο ψαράκι όχι μόνο ζει και βασιλεύει, αλλά μετά την ανάρρωσή του έγινε το πιο κοινωνικό ψάρι που είχα ποτέ. Τρώει απ'το χέρι μου και δέχεται ευχαρίστως χάδια! Φαντάζεσαι να είχα αποφασίσει ότι δεν έχει ελπίδες και να του είχα κάνει ευθανασία?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-06, 21:42
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

καλος σας βρήκα .....
η μετάθεση μου έγινε και είμαι εδώ ..... δίπλα στο σπίτι μου ....
οπότε τωρα μπορώ να φροντίζω όπως θέλω τα ψάρια μου και να βλέπω ανα πάσα στιγμή την κατάσταση τους ....φυσικά ανάλογα με τις εξόδους μου ... ελπίζω για το καλύτερο ...
η απόφαση πάρθηκε ...... προσπαθώ να το σώσω .... αν μπορεί να γίνει κάτι θα γίνει ... αν όχι .... βλέπουμε....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέλω τη γνώμη σας !!! Manogr Θαλασσινό νερό - Γενικά 27 15-09-05 20:42
Θέλω την γνώμη σας Gorgi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 16-11-04 21:38
Θέλω βοήθεια, για BETTA SPLENDENS michalis Bettas 16 17-01-04 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17159 seconds with 14 queries