Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-05, 00:26
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Ερωτηση για πιθανη ασθενεια σε γκουραμι

Καλησπερα σε ολους,χθες παρατηρησα κατι σαν διαφοροποιηση στα λεπια στα βραγχια του ενος γκουραμι που εχω,δε ξερω αν ηταν απο την αρχη η παρουσιαστηκε τωρα,να σημειωσω οτι ορισμενες φορες ξυνεται στα μεγαλα φυλλα της ανουβιας,πολυ λιγες φορες ομως και μετα ασχολειται με οτιδηποτε αλλο και ιδιαιτερα με το κυνηγι του αλλου γκουραμι που εχω στο ενυδρειο.
Σας φαινεται σαν ασθενεια?
Τη γνώμη σας!
Και η σχετικη photo
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-12-05, 02:36
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Για την ασθενεια θα σου απαντησει συντομα καποιος.
Τη φωτο μας την δινεις για το fish index του Συλλογου που ετοιμαζεται?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-05, 18:43
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Πολυ ευχαριστως,αν νομιζετε οτι σας κανει θα ειναι χαρα μου,θα βαλω και αλλες φωτογραφιες στο αλμπουμ μεσα απο τα λιγα ψαρακια που εχω και απο αυτες οσες θελετε ειναι στη διαθεση σας,κοιταξτε μονο να μην ειναι κανενα αρρωστο.http://photobucket.com/albums/c210/g...arium%20hobby/

Για το θεμα της ασθενειας τωρα,θα ηθελα καποιος να μου απαντησει αν γινεται
γιατι μαλλον τα προβληματα πολλαπλασιαζονται,χθες απεβιωσε το ενα σκαλαρακι που μας ειχαν χαρισει κατι φιλοι ,σημερα βλεπω και το αλλο να κολυμπαει πολυ αργα και ορισμενες φορες να γερνει και να κρυβεται γενικα.
Επισης ενα αρσενικο γκαμπυ καθεται απο το πρωι σε μια γωνια και δειχνει οτι κατι σοβαρο εχει.

Να σας πω οτι αλλαγη νερου εκανα προχθες το πρωι,πηρα μετρηση με το πολυτεστ πριν και μετα και οι μετρησεις ηταν βασει κωδικα χρωματων στα σωστα πλαισια (δυστυχως λεπτομερειες δε μπορω να εξηγησω γιατι δε καταλαβαινω και πολλα ακομη)πριν την αλλαγη με λιγο ανεβασμενα ντρικα γυρω στα 20-30 και μετα την αλλαγη πηγε γυρω στα 10-20,οι αλλες μετρησεις που μου εδωσε ηταν μεσα στα ορια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgesa : 29-12-05 στις 23:52
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-12-05, 08:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η φωτο ειναι οντως πολυ καλή, και δεν φαινεται να συμβαινει κατι ανησυχητικο, τουλαχιστον με το gourami.
Φυσικα μπορει απλα να μην ειναι ορατό το προβλημα, γιαυτο συνεχιζεις να το παρατηρεις. Σε γενικες γραμμες το εντονο ξυσιμο μπορει να σημαινει καποιο εξωτερικο παρασιτο.
Τα multisticks απο οτι ξερω δεν μετρανε αμμωνια.
ΕΙμαστε σιγουροι οτι το ενυδρειο δεν εχει αμμωνια?
Γιατι ολα αυτα που λες μαζι, αρχιζουν να με υποψιαζουν..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-12-05, 12:53
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Δυστυχως τα πραγματα εχουν παρει το μορφη χιονοστιβαδας φιλοι μου,σημερα εφυγε και το δευτερο αγγελοψαρο,το ενα γκουραμι εχει εμφανη ασπρα μικρα σημαδακια (πιθανο ick) και το δευτερο μετα απο ενα σημαδι με κατι σα φουσκωμα εβγαλε σημερα αυτα που φαινονται στη παρακατω φωτο.Και τα δυο ξυνονται πλεον συνεχως.Τα υπολοιπα ψαρακια (2 ζεβρες και 5 γκαπυ δεν εχουν δειξει κατι αναλογο,μαλλιστα χθες ειχαμε και γενητουρια απο μια γκαπινα
Μολις γυρισα απο το pet shop οπου διεγνωσε τη ασθενεια (κατι με μυκητες) και μου εδωσε το omnipur sera το οποιο ηδη εβαλα σε αναλογια 22 σταγονες ανα 20 λιτρα,το νερο φυσικα πρασινησε και θα το αφησω ετσι για 3-4 ημερες μαξιμουμ 7 ,αυξηση θερμοκρασιας στους 29 απο τους 26 και μετα ενεργος ανθρακας και αλλαγη νερου.

Θα ηθελα πραγματικα τη γνωμη σας στη φωτο που ακολουθει(αναγκαστηκα να κανω οξυνση ευκρινειας στο Photoshop διοτι ηταν αρκετα θολη και δεν φαινονταν εντονα τα μαυρα στιγματα) και γενικοτερα μια αποτιμηση για αυτα που εχω πραξει μεχρι στιγμης.
Α ξεχασα να σας πω και τις σημερινες μετρησεις (αφου τελικα πηρα και το τεστ αμμωνιας της aquarium pharmaceuticals
.
αμμωνια βασει χρωματικου δεικτη μεταξυ 0-0,25(δεν ηταν ξεκαθαρο το χρωμα ουτε προς το ενα ουτε προς το αλλο δεικτη.
Νο3 μεταξυ 10-20
Ph 7,6



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgesa : 24-12-05 στις 20:54
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-05, 00:04
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Λοιπον μετα απο 5 ημερες θεραπειας με το omnipur τα συμπτωματα σταματησαν ,οπως και οι αιφνιδιοι θανατοι.Εκανα σημερα 50% αλλαγη νερου και λεω να αφησω το υπολοιπο φαρμακο για 3-4 ημερες ακομα για παν ενδεχομενο και μετα να το αφαιρεσω με ανθρακα.
Μετρησεις που εκανα εδειξαν αμμωνια στο 0 και νιτρικα ξεκαθαρα στο 5mg.

Κατα τη διαρκεια της θεραπειας εριξα 2 φορες και Nitrivec για να ενισχυσω τον αριθμο των βακτηριδιων που μαλλον δε καλοπαιρναγαν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 20-11-03 14:13
Ick medication newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 07-10-03 23:49
ΑΣΠΡΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΒΟΥΛΕΣ !!! ΑΣΘΕΝΕΙΑ?? newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 15:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04164 seconds with 13 queries