Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-05, 22:26
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Fin Rot και θεραπεια με αλατι.Οδηγιες?

Ετοιμαζομαι να κανω μια προσπαθεια να καταπολεμησω το fin rot που εχει εκδηλωθει στο ενυδρειο μου.

Εχω κανει θεραπεια με Melafix αλλα ενω φαινεται να εχει καλυτερευσει καπως το πραγμα, δεν ειμαι σιγουρος αν εξαληφθηκε.

Στα 85 λιτρα νερου θα βαλω 6 κουταλιες αλατι το ποιο ειναι περιπου 160 γραμμαρια
συμφωνα με τις οδηγιες στο Αλάτι (κι "άγιος ο θεός")
Παράθεση:
0,2% (20 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....αντιμετώπιση "ελαφρού προβλήματος παρασίτων", διάρκεια μέχρι ένα μήνα.
και θα κρατησω αυτη την αναλογια για 3 περιπου αλλαγες.

1.Τι λετε εσεις?
2.ειναι σωστη η αναλογια?
3.θα κανει τιποτα το αλατι?
4.Να ανεβασω και θερμοκρασια?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-05, 00:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

To finrot συνηθως οφείλεται σε βακτηριδιακές μολύνσεις και οχι σε παράσιτα..
Το αλάτι δεν κανει τιποτε στα μικρόβια. Προστατευει βεβαια ωστε να μήν πάει κάποιο παράσιτο στην πληγή, ΑΛΛΑ δεν κανει τιποτε στο finrot, αντιθετα με το melafix, που ως αντιβιωτικό κάνει. (και το εχεις επιβεβαιώσει )
Θα έλεγα να συνεχίσεις με melafix, και να ανεβασεις και τη θερμοκρασια λίγο, για ταχυτερη θεραπεία.
Αν το melafix δεν φτάνει , μπορεις να χρησιμοποιησεις και πιο ισχυρό αντιβιωτικό.. Για να μην σου "σκίσει" το φιλτρο, ίσως η λύση του μπάνιου να είναι καλή, αν μπορεις να πιασεις τα ψαρια βεβαια..
Αλλιως, το φιλτρο σε κουβα να γυρίζει, αεραντλια και αντιβιωση, και μετα ανθρακας κλπ...
Η απλά συνέχισε με melafix, αφου βλέπεις βελτίωση...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-05, 21:13
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
To finrot συνηθως οφείλεται σε βακτηριδιακές μολύνσεις και οχι σε παράσιτα..
Το αλάτι δεν κανει τιποτε στα μικρόβια. Προστατευει βεβαια ωστε να μήν πάει κάποιο παράσιτο στην πληγή, ΑΛΛΑ δεν κανει τιποτε στο finrot, αντιθετα με το melafix, που ως αντιβιωτικό κάνει.
Το αλάτι είναι αντιβιοτικό.
http://www.chemheritage.org/Educatio...dings/salt.htm
http://www.enviroliteracy.org/article.php/1184.html

Αλλωστε, παστώνουμε το μπακαλιάρο για να τον προστατέψουμε και από βακτηρίδια/μικρόβια και όχι μόνο από παράσιτα (την αποσύνθεση - που την αποφεύγουμε με το πάστωμα - την προκαλούν βακτηρίδια, όχι παράσιτα)

Το θέμα είναι να αντέχουν τα ψάρια σχετικά υψηλή και παρατεταμένη έκθεση σε "αλατόνερο"

EDIT:
επίσης: http://freshaquarium.about.com/cs/disease/p/finrot.htm

Μιχάλη, γιατί δεν κάνεις σωστές αλλαγές νερού ?
Γιατί ταϊζεις υπερβολικά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fonamstel : 21-12-05 στις 21:49
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-05, 22:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

με την ευρεια εννοια, αφου σκοτωνει τα μικρόβια, ειναι αντιβιοτικό.
το θεμα ειναι αν στη συγκεντρωση που αντεχουν τα ψαρια ειναι σε θεση να σκοτωσει τα μικροβια.
η αλλιως αν λειτουργει ως αντιβιοτικο οταν χρησιμοποιειται σε ζωντανά ψάρια
(στα παστά ειναι αποδεδειγμένο) :d

παρολα αυτά, για να ακριβολογουμε, έχεις δίκιο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-05, 10:01
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fonamstel
Μιχάλη, γιατί δεν κάνεις σωστές αλλαγές νερού ?
Γιατί ταϊζεις υπερβολικά?
Αυτο ειναι ανακριβεια...και ψυχανεμισμος, κωστα...παρακαλω τα οργανα του φορουμ να ανακαλεσουν τον κυριο στην ταξη!

Περα απο την πλακα!

Κωστα αυτη θα ηταν μια πιθανη αιτια, για να μου συμβει κατι τετοιο στο ενυδρειο. Προσπαθησες να το παιξεις λοττο ατιμουλη αλλα δεν σου βγηκαν τα νουμερα!
Κανω 30% αλλαγη νερου καθε κυριακη,ανελιπως, παρολο που συμφωνα με το προγραμμα μου θα επρεπε να το αφηνω και καμια φορα!Τελικα βρισκω το κουραγιο!Και επιπλεον λογω του προγραμματος μου, ταιζω μονο μια φορα την ημερα πολυ λιγο γιατι δεν εχω και χρονο να τα απολαυσω να τρωνε τα ατιμα.Χωρια που καμια φορα απο την φουρια μου ξεχναω και να τα ταισω.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-05, 20:00
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ελαφρα μορφης fin rot αντιμετωπιζω απο τη Δευτερα με επιτυχια με φαρμακο για βακτηριδιακες μολυνσεις....το αλατι δε βοηθησε καθολου το ΣΚ πριν απο τη δευτερα...συμφωνω και εγω με την αποψη οτι ειναι μονο για παρασιτα εξωτερικα και οταν βρισκονται στο αρχικο σταδιο τους...εχω και την υποψια οτι η συχνη χρηση του σε ψαρια οπως οι δισκοι ( ε δεν ειναι και τσιπουρες) εχει καποιες βλαβερες συνεπειες στις ακρες των πτερυγιων (δεν το εχω διασταυρωσει ακομα αλλα το διαβασα καπου και μου το ειπε και ατομο που γνωριζει το θεμα) γνωμη μου λοιπον ειναι οτι δεν ρισκαρω με το αλατι σε δισκους για σοβαρες ασθενειες (ειναι τροπος αντιμετωπισης προβληματων πολυ προχειρος για τοσο ευαισθητα ψαρια..)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-05, 13:48
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

1. "τόσο ευαίσθητα ψάρια - (οι δίσκοι)"... Ενας από τους πιο διαδεδομένους μύθους. Στην πραγματικότητα, οι δίσκοι είναι από τα πιο ανθεκτικά ψάρια - αρκεί να ζουν στο περιβάλλον που πρέπει. Οι "εκπτώσεις" στην ποιότητα και στον όγκο του νερού, οι οποίες γίνονται από ενυδρειόφιλους οδήγησαν στη διάδοση του μύθου περί "ευαίσθητων δίσκων".

2. "βλαβερές συνέπειες στις άκρες των πτερυγίων" από χρήση αλατιού, είναι το "κάψιμο". Αν δεν διαλυθεί καλά το αλάτι στο νερό πριν χρησιμοποιηθεί, έχει αυτή την "παρενέργεια" - όπως κάθε φάρμακο έχει παρενέργειες.

3. "τροπος αντιμετωπισης προβληματων πολυ προχειρος" είναι να ρίχνουμε οποιαδήποτε συνθετική χημική μπαρούφα στο ενυδρείο με το παραμικρό, χωρίς διάγνωση. Το αλάτι "κάνει" για συγκεκριμένα πράγματα, τα οποία προς έκπληξή μου ανακάλυψα οτι είναι πολύ περισσότερα απ' ότι φανταζόμουν. Αν εσύ δεν ρισκάρεις με το αλάτι σε δίσκους, εγώ δεν ρισκάρω με οτιδήποτε άλλο εκτός από αλάτι στους δικούς μου δίσκους (και γκαπάκια). Υπάρχουν πολλοί τρόποι να έχουμε υγιή ψάρια, με η χωρίς αλάτι, είναι θέμα επιλογής.

4. "το αλατι δε βοηθησε καθολου το ΣΚ πριν απο τη δευτερα" - ποιο φάρμακο μπορεί μέσα σε ένα Σαβ/κο να "αντιμετωπίσει" μια ασθένεια?
(ψιθυριστή και προβοκατόρικη απάντηση: αλατόλουτρα 3% σε δίσκους με finrot - η τελευταία θεραπεία που χρειάστηκαν οι δίσκοι μου το Μάη)

ΥΓ:
Οπως είδες, μόνο ο netblues απάντησε ουσιαστικά στην ερώτηση του Μιχάλη. Εγώ έγραψα μόνο τις απόψεις/διαφωνίες μου όσον αφορά το αλάτι. Αν ο Μιχάλης είχε δίσκους με finrot, θα του έγραφα μια "συνταγή" με αλάτι και αν δεν "ξεφορτωνόταν" πλήρως την ασθένεια μέσα σε μια βδομάδα, θα του χάριζα τους δικούς μου δίσκους.
Με τα ψάρια που έχει όμως... δεν έχω ιδέα αν το αλάτι θα κάνει κάτι η ακόμα κι αν "κάνει" να χρησιμοποιήσει αλάτι...

ΥΓ2:
Βγήκαμε off-topic
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-12-05, 21:15
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fonamstel
1. "τόσο ευαίσθητα ψάρια - (οι δίσκοι)"... Ενας από τους πιο διαδεδομένους μύθους. Στην πραγματικότητα, οι δίσκοι είναι από τα πιο ανθεκτικά ψάρια - αρκεί να ζουν στο περιβάλλον που πρέπει. Οι "εκπτώσεις" στην ποιότητα και στον όγκο του νερού, οι οποίες γίνονται από ενυδρειόφιλους οδήγησαν στη διάδοση του μύθου περί "ευαίσθητων δίσκων".

2. "βλαβερές συνέπειες στις άκρες των πτερυγίων" από χρήση αλατιού, είναι το "κάψιμο". Αν δεν διαλυθεί καλά το αλάτι στο νερό πριν χρησιμοποιηθεί, έχει αυτή την "παρενέργεια" - όπως κάθε φάρμακο έχει παρενέργειες.

3. "τροπος αντιμετωπισης προβληματων πολυ προχειρος" είναι να ρίχνουμε οποιαδήποτε συνθετική χημική μπαρούφα στο ενυδρείο με το παραμικρό, χωρίς διάγνωση. Το αλάτι "κάνει" για συγκεκριμένα πράγματα, τα οποία προς έκπληξή μου ανακάλυψα οτι είναι πολύ περισσότερα απ' ότι φανταζόμουν. Αν εσύ δεν ρισκάρεις με το αλάτι σε δίσκους, εγώ δεν ρισκάρω με οτιδήποτε άλλο εκτός από αλάτι στους δικούς μου δίσκους (και γκαπάκια). Υπάρχουν πολλοί τρόποι να έχουμε υγιή ψάρια, με η χωρίς αλάτι, είναι θέμα επιλογής.

4. "το αλατι δε βοηθησε καθολου το ΣΚ πριν απο τη δευτερα" - ποιο φάρμακο μπορεί μέσα σε ένα Σαβ/κο να "αντιμετωπίσει" μια ασθένεια?
(ψιθυριστή και προβοκατόρικη απάντηση: αλατόλουτρα 3% σε δίσκους με finrot - η τελευταία θεραπεία που χρειάστηκαν οι δίσκοι μου το Μάη)

ΥΓ:
Οπως είδες, μόνο ο netblues απάντησε ουσιαστικά στην ερώτηση του Μιχάλη. Εγώ έγραψα μόνο τις απόψεις/διαφωνίες μου όσον αφορά το αλάτι. Αν ο Μιχάλης είχε δίσκους με finrot, θα του έγραφα μια "συνταγή" με αλάτι και αν δεν "ξεφορτωνόταν" πλήρως την ασθένεια μέσα σε μια βδομάδα, θα του χάριζα τους δικούς μου δίσκους.
Με τα ψάρια που έχει όμως... δεν έχω ιδέα αν το αλάτι θα κάνει κάτι η ακόμα κι αν "κάνει" να χρησιμοποιήσει αλάτι...

ΥΓ2:
Βγήκαμε off-topic
αν και ειπα τη γνωμη μου για το αλατι δεν ημουν εκτος θεματος και ξανα λεω.... μακρια απο το αλατι αν εχεις βακτηριδιακη μολυνση προχωρημενης μορφης...χασιμο χρονου εκτος αν το πας για ψαροσουπα.....ε ναι καταπολεμησα συνδυασμο ασθενειων με φαρμακα του εμποριου μεσα σε 36 ωρες ενω ειχα χασει χρονο πολυτιμο με το αλατι....αν δε βαριεσαι δες ενα ψαρι που ανεβασα , πριν και μετα 36 ωρες...αυτη ειναι η γνωμη μου για το fin rot και την αντιμετωπιση του κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να την εφαρμοσει φυσικα...εννοειται οτι το καλυτερο θα ηταν να μην ειχαμε τετοια κρουσματα και να μη χρειαζοταν να χαλαμε τους βιοτοπους μας με αλατια και φαρμακα καθε τοσο....αλλα τι να κανουμε???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 23-12-05 στις 21:20
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-12-05, 22:02
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

1. "μακρια απο το αλατι αν εχεις βακτηριδιακη μολυνση προχωρημενης μορφης" - αν έχω φτάσει σε μόλυνση προχωρημένης μορφής είμαι κακός και απρόσεχτος ενυδρειάκιας.

2. "...να μη χρειαζοταν να χαλαμε τους βιοτοπους μας με αλατια και φαρμακα καθε τοσο..." ε, εδώ είναι η διαφορά... με συνθετικά χημικά φάρμακα "χαλάνε οι βιότοποι", ενώ με αλάτι όχι!

ΥΓ: καλή χρονιά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-12-05, 23:28
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fonamstel
1. "μακρια απο το αλατι αν εχεις βακτηριδιακη μολυνση προχωρημενης μορφης" - αν έχω φτάσει σε μόλυνση προχωρημένης μορφής είμαι κακός και απρόσεχτος ενυδρειάκιας.

2. "...να μη χρειαζοταν να χαλαμε τους βιοτοπους μας με αλατια και φαρμακα καθε τοσο..." ε, εδώ είναι η διαφορά... με συνθετικά χημικά φάρμακα "χαλάνε οι βιότοποι", ενώ με αλάτι όχι!

ΥΓ: καλή χρονιά.

καλα δε θα το αναλυσουμε αλλο βαρεθηκα....ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει και γνωριζει απο εμπειρια προσωπικη....πιστευω να εγινα κατανοητος οταν ελεγα ναι αλατακι σε αρχικα σταδια εξωτερικων παρασιτων...μεχρι εκει μετα μονο στη ψαροσουπα....αα και τα ψαρια μας δε νομιζω να ειναι ελευθερας βοσκης.... αρα εχουν πολλες περισσοτερες αδυναμιες απο αυτα στο φυσικο περιβαλλον....εσυ πλεον εισαι εκτος θεματος....η αρχικη συμβουλη για το fin rot ισχυει...τα λεμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θεραπεια melafix για finrot παραλληλα με λιπανση? mikenuke Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 28-11-05 15:25
Τι Θεραπεια Να Κανω????????????? GIANNITSA Δίσκοι 10 11-11-05 18:31
ξεκινησα θεραπεια με χαλκο και... chrisstam Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 13 02-08-05 23:49
Ειναι αρρωστο(gourami) και θελει θεραπεια? xrele24 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 24-01-05 20:23
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ??? newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07531 seconds with 15 queries