Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-07, 16:39
maximus Ο χρήστης maximus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Αγια Παρασκευη
Μηνύματα: 2
Thumbs up Νεο ενυδρειο

καλησπερα
αγορασα προσφατα ενα rio400 με σκοπο τα γινει fowlr εχω βαλει τα ακολουθα
νεκρο αραγωνιτη,ενα εξωτ.φιλτρο fluval 304 με βιολογικο υλικο,ενα σκιμμερ της redsea(prism de lux) για 1200 λιτρα,στο εσωτερικο θα βαλω βιολογικο υλικο,ανθρακα και κατι για τα φοσφορικα και 2 κυκλοφορητες wave 2400λιτρων εκαστος
χρειαζεται κατι ακομη η ειναι ενταξει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-07, 18:14
Το avatar του χρήστη leader
leader Ο χρήστης leader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Xολαργός
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Kαλησπέρα φίλε MAXIMUS και καλως όρισες στο club!! Θέλω να σε ρωτήσω κάτι άσχετο με αυτά που ρωτάς. Το ενυδρείο απο πού το πήρες και πόσο γιατι ενδιαφέρομαι για ένα ίδιο και είμαστε και κοντά!! Το πήρες απο κάπου κοντά στην περιοχή σου; Ευχαριστώ εκ των προτέρω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-07, 18:32
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Καλώς όρισες maximus!!! Πες μας όμως και το όνομά σου γιατί μου ακούγεσαι σαν στρείδι….(maximaclam).

Το skimmerπου αγόρασες μπορεί να λέει για 1200 λίτρα αλλά δεν είναι ούτε για 500! Το έχω και γι΄ αυτό στο λέω. Το είχα σε ένα 400 άρι reef αλλά δυστυχώς δεν «τράβαγε»…. Έπειτα το έβαλα σε ένα 250 άρι reef που εκεί έκανε πολύ καλή δουλειά. Πιστεύω λοιπόν ότι η αγορά του skimmer σου δεν ήταν καλή. Και απ΄ ότι θυμάμαι τα έχει και τα λεφτάκια του….

Μας λες ότι θέλεις να κάνεις ένα ενυδρείο fowlr αλλά δεν βλέπω πουθενά τον ζωντανό βράχο. Θα τον αγοράσεις στο μέλλον?
Ακόμα πρέπει να μας πεις τι είδους φωτισμό έχεις. Από κυκλοφορία είσαι ο.κ.
Το βιολογικό φίλτρο εφόσον βάλεις αρκετό ζωντανό βράχο μπορείς να το αποφύγεις. Από την άλλη όμως θα χρειαστείς πολλά κιλά βράχου άρα και πολλά χρήματα.
Στο ενυδρείο έχει βάλει νερό? Θα χρησιμοποιήσεις Α/Ο? Τι είδους ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις? Και τέλος έχεις προμηθευτεί refractometer?

Περιμένουμε τις απαντήσεις σου για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε όσο γίνεται καλύτερα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-07, 21:32
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Καλησπερα και καλως ορισες.Μετα τον φιλο και γκουρου Γιαννη που σαν χειμαρος σου επεβαλε καποιες σημαντικες ερωτησεις,εγω θα σου δωσω μερικες συμβουλες γιατι εχω ακριβως το ιδιο ενυδρειο.
Πρωτα απ ολα θα ελεγα να αφαιρεσεις το εσωτερικο φιλτρο του Juwel πιο πολυ κακο παρα καλο κανει.Εδω ξερω οτι καποιοι θα διαφωνισουν αλλα επειδη υπαρχει ενα νεκρο σημειο στον πατο του φιλτρου θα ειναι μονιμη πηγη νιτρικων.Σου πιανει και πολυτιμο χωρο για τα ψαρακια σου.
Εγω παντως νομιζω οτι το σκιμερ για fish only ειναι καλο.Τωρα σε ενδεχομενο πιθανης αναβαθμισης το αλλαζει.
Βαλε οσο πιο συντομα μπορεις ζωντανο βραχο.(αν σε παιρνει οικονομικα βαλε μονο ζωντανο)
Παντως θα πρεπει να ξερεις οτι εχεις τα καταληλα λιτρα για ενα καλο reef
Να προσεχεις και το fluval λιγο γιατι δεν φημιζεται για την αντοχη του στο θαλασσινο.Εγω οταν το ειχα ελεγα στους επικριτες του οτι ειναι σκυλι και δεν παθαινει τιποτα επαθε μια και εξω και ετρεχα
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-07, 09:22
maximus Ο χρήστης maximus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Αγια Παρασκευη
Μηνύματα: 2
Thumbs up νεο ενυδρειο

καλημερα
ο βραχος θα αγοραστει σιγα σιγα γυρω στα 40 κιλα ζωντανος
της λαμπες μου τις εδωσε το petshop για θαλασσινο fishonly
το νερο εχει μπει απο την βρυση χωρις R/O
ανθρακα βαζουμε η οχι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-07, 10:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Επειδή θα αγοράζεις τον βράχο κατά διαστήματα (προφανώς λόγω κόστους) πρέπει να προσέξεις τουλάχιστον τις επόμενες φορές από τον πρώτο, να είναι 100% κουραρισμένος, για να μην ανέβει η αμμωνία στο ενυδρείο σου. Περισσότερα για τον ζωντανό βράχο μπορείς να διαβάσεις εδώ.
Τι είδους λάμπες σου έδωσε (ακτινικές 10.000 Kelvin)? Τ8 ή Τ5? Πόσα watt συνολικά?
¶ρα δεν έχει A/Ο. Για fishonly δεν είναι απαραίτητο. Καλό βέβαια θα ήταν να είχες. Θα σε γλιτώσει από πολλά… Βέβαια θα έχεις βάλει αντιχλώριο κλπ. ε?
¶νθρακα μπορείς να βάλεις ακόμα και τώρα ιδίως επειδή δεν έχεις Α/Ο. Αν είχες δεν θα χρειαζόταν τώρα τουλάχιστον. Αυτή τη στιγμή χρειάζεσαι να βάλεις αντιφώσφορο, για να περιοριστεί το ξέσπασμα αλγών, που έτσι και αλλιώς γίνεται σε ένα νέο ενυδρείο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-07, 10:15
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για πες, σε πιο στάδιο βρίσκεσαι τώρα?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο Ενυδρειο anasios Γλυκό νερό - Γενικά 11 19-11-05 00:49
Νεο ενυδρειο... Mitsos Γλυκό νερό - Γενικά 42 11-03-03 00:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04154 seconds with 13 queries