Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-18, 14:07
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το parablenious incognitous είναι το αγαπημένο μου ψάρι... Μόνο ψάρι δεν θυμίζει, συμπεριφέρεται σαν άνθρωπος... Κάνει λες και περπατάει, γυρίζει το κεφάλι του μένοντας ακίνητο, ψάρι γεμάτο περιέργεια!! Εκπληκτικο!!
-------------------------
ΜΗΝ βάλεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα, από ότι έχεις στο φυτεμένο στο θαλασσινό... Όλα τα σκευάσματα αντιδρούν με το θαλασσινό νερό άσχημα!!
CO2 ούτε για αστείο, θα σου κατεβάσει πρώτα απ' όλα το ph με άσχημα αποτελέσματα, εκτός των άλλων...
Η άμμος πιάνει αυτή τη μούργα από μόνη της στον πάτο, αλλά θέλει καιρό!! Η Ποσειδωνία, δυστυχώς θέλει αρκετό φως αλλά και πολύ χαμηλά νιτρικά και χαμηλή ροή για να μη σου γεμίσει άλγες και μοιραία σαπίσει, εκτός του θρεπτικού υποστρώματος... Μπορείς να βρεις ποσότητες άμμου/λάσπης τέτοιες, αλλά είναι μπελάς να την βγάλεις, με σωλήνες και αναρρόφηση και επίσης βάζοντάς της στο ενυδρείο θα σου βγάλει πολύ αμμωνία, οπότε είναι κάτι που δεν γίνεται όταν έχουμε ήδη ζωντανά μέσα...
Συνεπώς είναι πολύ δύσκολο να την διατηρήσεις... Θέλει ώριμο ενυδρείο, αρκετό φως και περιοχές χωρίς μεγάλη ροή...


Μμμ μαλιστα σε ευχαριστω φιλε μου
ετσι οπως το βλεπω θα αφησω τον βυθο να ωριμασει στο ενυδρειο και επειτα θα προσπαθησω την Ποσειδωνια παντως ειναι μοναδικο(ισως το μοναδικο) θαλασσιο φυτο και θα ηθελα να το φιλοξενω. Τωρα κατα τα αλλα, φυκη ελπιζω η υπαρχουσα να διατηρηθει και να προκυψει νεα αν ειναι φυσικα δυνατον.

Τωρα οσον αφορα τον parablenious incognitous επιδη με εχει κερδισει και εμενα αναρωτιομουν εαν θα παιξει η συνυπαρξη του με τον επισης εκπληκτικο ανεμογοβιο ...
δεν το λεω τοσο απο αποψης ιχθυοφορτωσης,φιλτρανσης κλπ
οσο απο αποψη μοιρασματος του βυθου....
ευχαριστω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια μουτρακλα ο ανεμογοβιος!
ξερω κατι λακουβες σε ακποιο μερος στην θαλασσα με τετοιους μεσα
αλλα δεν εμπαιναν στις παγιδες
τις αφηνα λιγη ωρα ομως 10 λεπτα , ισως θελουν περισοτερη ωρα
οι γαριδες εμαιναν αμεσως ,προσπαθουσα με αποχες αλλα ξεφευγαν
Ειχα τετοιο αστερια (ισως οχι ιδιο ) τον ειχα αγορασει απο pet shop στο 60λιτρο που ειχα το προυγουμενο καλοκαιρι μαζι με zoanthus και την εχασα και τα zoantus επισης απο την ζεστη (33 - 34 βαθμους ) δεν ειχα ανεμιστηρια τοτε
Φετος ειχα max 28 βαθμους
Ναι ειναι μουτρο
εγω για να τον πιασω στερεωσα παγιδα με μια πετρα στον ενα μετρο βαθος διπλα απο πετρες τιγκα στην ανεμωνη στις οποιες κρυβεται
τον αστερια τι τον ταιζες??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimae : 07-09-18 στις 14:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-09-18, 11:02
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimae Εμφάνιση μηνυμάτων
Μμμ μαλιστα σε ευχαριστω φιλε μου
ετσι οπως το βλεπω θα αφησω τον βυθο να ωριμασει στο ενυδρειο και επειτα θα προσπαθησω την Ποσειδωνια παντως ειναι μοναδικο(ισως το μοναδικο) θαλασσιο φυτο και θα ηθελα να το φιλοξενω. Τωρα κατα τα αλλα, φυκη ελπιζω η υπαρχουσα να διατηρηθει και να προκυψει νεα αν ειναι φυσικα δυνατον.

Τωρα οσον αφορα τον parablenious incognitous επιδη με εχει κερδισει και εμενα αναρωτιομουν εαν θα παιξει η συνυπαρξη του με τον επισης εκπληκτικο ανεμογοβιο ...
δεν το λεω τοσο απο αποψης ιχθυοφορτωσης,φιλτρανσης κλπ
οσο απο αποψη μοιρασματος του βυθου....
ευχαριστω
-------------------------
H Ποσειδωνία είναι όντως εκπληκτική... Έχω καταφέρει να την διατηρήσω αλλά θέλει τα παραπάνω... Ιδανικά, ένα χώρισμα/βράχο ώστε να κόβει την ροή του νερού αρκετά και περισσότερο φως πάνω στο μέρος αυτό...
Τα ψαράκια δεν θα έχουν προβλήματα μεταξύ τους.. Απλά προσπάθησε να δημιουργήσεις τρύπες/σχισμές για να φτιάξει φωλιά ο parablenious incognitous
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-18, 11:10
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Τελευταια λιγοστευαν οι γαριδες και ανακαλυψαν οτι πηδουσαν εξω απο το ενυδρειο (χωρις καπακι ειναι) , τις εβρισκα καθε πρωι στο πατωμα
Θεωρησα οτι πηδουσαν λογω ζορισματος εξω και υπευθυνο θεωρησα τη σαλιαρα (την μαυρη που ειχα)
Την ελευθερωσα προχθες για να δω αν θα μεινει τελικα καμια μεσα ,ειχα 10 περιπου τωρα μετρησα μολις 4
Γενικα αυτες πηδανε πολυ , δεν ειμαι τελικα σιγουρος να ελυσα το προβλημα βγαζοντας την σαλιαρα, που μονιμα καθοταν ή μεσα σε μια τρυπα ή εβγαζε εξω το κεφαλι της λιγο και μολι πλησιαζα εξαφανιζοταν
Παντως βλεπω οτι περνανε ψαρια διπλα απο τις γαριδες (οι καλογριες ,τα κλοουνακια) και δεν φοβουνται να φυγουν ,μαλιστα ακουμπουν με τις κεραιες τους τα ψαρια σαν να τα ψηλαφιζουν
Εχω και 2 μικρουλια thalasoma pavo γυρω στα 3-4 εκ , και κυνηγιουνται συνεχεια , μαλιστα το ενα οταν το κυνηγησει πολυ το αλλο παει στην πανω μερια σε μια γωνια και καθεται .Ειναι στο ιδιο μεγεθος και τα 2
Ειναι οι ανταρτες του ενυδρειου , και οι καλογριες μεταξυ τους εχουν καποιες μικρες αψιμαχιες αλλα καμια σχεση με τα pavo που οταν κυνηγιουνται τρεχουν σαν το διαολο πανω κατω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-18, 12:43
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Οι γαρίδες πηδάνε και χωρίς να τις κυνηγάει κάποιο ψάρι... και στην φύση το ίδιο κάνουν και βρίσκονται αρκετό χρόνο πάνω σε βράχους, δίπλα στις φυσικές λεκάνες που ζουν...
Οπότε καπάκι ή διχτάκι..
Κανένα από τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις δεν είναι εχθρός μιας γαρίδας, καθώς έχουν μικρά στόματα, σε αντίθεση με τους γοβιούς/σαλιάρες κλπ... Ξέρουν και ξεχωρίζουν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-18, 09:26
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Εχω βαλει led φωτισμο ,2 led μπλε ταινιες (moonlight) τα οποια εχω αναμμενα απο 08:00-14:00 κ 21:00-22:00 δηλ 8 ωρες , και κανονικο φωτισμο λευκο-μπλε -μωβ + moonlight (για να ειναι το φασμα προς μπλε) 14:00 - 21:00 δηλ. 9 ωρες
Ειναι πολλες ωρες που τα εχω ανοικτα?
Μεχρι τωρα ανοιγα μονο το μεσημερι μεχρι το βραδυ πληρη φωτισμο (14:00 - 22:00) , δεν ειχα καθολου moonlight
Ο λογος που εβαλα moonight ειναι οτι το πρωι που λειπω ειναι σχεδον σκοτεινο το δωματιο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
120 Λιτρα μεσογειακό manolischania Μεσογειακό 101 27-06-12 22:32
Μεσογειακό.......πως??? vagosxxx Μεσογειακό 5 22-02-09 10:31
Μεσογειακό?? theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 24-11-04 22:16
μεσογειακό 525 Μεσογειακό 17 05-11-04 17:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06212 seconds with 15 queries