Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-10, 02:10
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή Συμβουλές για νέο αφρικάνικο!!

Σε λίγο καιρο θα πάρω ενα Rio 180 απο ένα φίλο εδώ στα Γιάννενα.

Για αρχή θα έχω το εσωτερικό φίλτρο που δίνεται μαζί με το ενυδρείο, μεχρι να μαζέψω $$ για ένα εξωτερικό. (φοιτητης βλέπετε). Η αμμος που θα βάλω είναι μπεζ χαλαζιακή. Ξέρω πως συνήθως δεν βάζουμε τέτοια ωστόσο την είχα αγοράσει πριν λίγο καιρό 11¤ τα 25 κιλά για να την αποθυκευσω, και θα την χρησιμοποιήσω τώρα.

Πετρες δεν έχω ψάξει καθόλου. Το σίγουρο είναι οτι θα είναι ασβεστολιθικές και καφέ/γκρι!

Ψαράκια, κλείνω προς Μαλάουι. Συγκεκριμένα για τα melanochromis auratus. Εχετε κάποια άλλη πρόταση για αυτά τα λίτρα; Οχι απαραίτητα απο μαλαουι. Μου άρεσαν τρομερά τα duboisi αλλα διάβασα πως είναι δύσκολο ψάρι στην διατήρησή του κ επειδή δεν εχω διαθεση ούτε να σκοτώνω ψάρια με το κιλό, αλλα ούτε και να ξοδευψω ενα κάρο λεφτα, θα τα αφήσω για αργότερα.

Αλλα πανέμορφα ψάρια είναι τα brichardi, και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να ασχοληθώ με αυτά στα συγκεκριμένα λίτρα. Διαβασα πως το προτεινόμενο είναι 100 λίτρα, οπότε τα 160-170 που θα τους έχω εγώ είναι υπεραρκετά ακόμα και για δυο ζευγαράκια ελπίζω! Αυτά θα μπορούσα να τα κρατήσω με μια ομαδούλα απο κοχυλοκιχλίδες ή θα έχω κανιβαλισμούς;

Αυτά τα ολίγα απο εμένα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 25-11-10 στις 11:09
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-10, 08:14
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

καλημέρα και καλή αρχή σου εύχομαι.

πέτρες μπορείς να βρεις από κανένα χωράφι είναι οικονομικές και με ένα καλό καθάρισμα μπορούν να μπούν μέσα στο ενυδρείο , η μετά από μάντρα υλικών.

τώρα για τα ψάρια θα προσπαθήσεις να βάλεις ψάρια μονο απο κάποια λίμνη δλδ ή malawi ή tanganyika.
δεν βάζουμε ψάρια απο διαφορετικές λίμνες.

τα melanochromis auratus είναι από την λίμνη malawi http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=750 και δεν μπαίνει με ψάρια από την λίμνη tanganyika λόγο των διαφορετικών διατροφικών συνηθειών κ.τ.λ. θα προσπαθήσεις να βρεις ψάρια από την ίδια λίμνη . υπάρχουν παρά πολλές επιλογές

τα brichardi http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._brichardi.htm είναι ψάρια τα οποία προσωπικά θα έδινα έναν τέτοιο χώρο ώστε να μπορέσουν να αναπτύξουν μια οικογένεια και να γεμίσει το ενυδρείο μου . όλοι προσπαθούμε να τα βολέψουμε σε λίγα λίτρα.

τα duboisi δεν κάνουν για αυτά τα λίτρα γιατί μπαίνουν σε ομάδες 15 ατόμων και τα καημένα θα ζοριστούν πολύ σε 180 λίτρα, είναι μικρό το ενυδρείο , θα χρειαζόταν τα διπλάσια λίτρα .http://www.cichlid-forum.com/articles/t_duboisi.php

με τα λίτρα σου δες εδώ τι έχουν κάνει μερικοί άλλοι

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33303

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25845

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25768

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45166

υπάρχουν πολλές προτάσεις απλά πρέπει να αποφασίσεις που θέλεις να καταλήξεις

μην αγχώνεσαι όλα γίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-10, 08:59
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ναι τις δυο λίμνες δεν έχω σκοπό να τις μπλέξω. Απλα επειδή θα ήθελα πάρα πολυ να ασχοληθώ με τις αναπαραγωγές καποιου είδους ψάχνω να βρώ το καταλληλότερο, οσο αφορά το μεγεθος ενυδρείου, την δυσκολία/ευκολία στην αναπαραγωγή, την πολυχρωμία κ.ο.κ.

Για τα melanochromis auratus τί εχεις να πεις; Απο αυτά ποσα άτομα βάζω σε αυτά τα λίτρα; Με τι θα μπορούσα να τα συνδυάσω ωστε να μην σκοτώνονται και να μην κινδυνευουν οι όποιες γέννες καταφέρω να βγάλω;

Τα brichardi παλι; Απο αυτά ποσα μπορώ να βάλω; Ισως να μπορώ και 2 αρσενικά...;
Αμα πάω ταγκανίκα και μπρικαρντι μπορώ να τα συνδυάσω π.χ. με lamprologus ocellatus ή θα κινδυνευουν οι γέννες καποιων απο τα δύο;

Απο στησίματα μου άρεσε πολύ του zipo αλλα και το τελευταίο δικό σου. Αυτές τι είδος πέτρες είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-10, 11:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Τα βασικά στα είπε ο φίλος μας ο ακανές
Εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με αναπαραγωγές,αν βάλεις M.auratus ξεκινάς με ένα χαρέμι 1 αρσ. +3-4 θηλυκά (όσα περισσότερα τόσο καλύτερα γιατί είναι αρκετά "επιθετικό" είδος και αν είναι λίγα τα θηλυκά θα τα ζορίζει έως θανάτου).
Με τα brichardi σ' αυτά τα λίτρα μπορείς να το κάνεις species και με 2 αρσενικά. ¶λλο είδος με τα brichardi δεν θα έβαζα, αν και αρκετοί το έχουν δοκιμάσει με επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-10, 11:55
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον φιλτατο Κλεοβουλο Οι πετρες ειναι made in xorafi dipla sto potami. Είναι απο χωραφι φιλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-10, 13:54
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Οι πέτρες που χρησιμοποίησα εγώ ΔΕΝ είναι ασβεστολιθικές.Αν βρεις σκουρόχρωμες ΚΑΙ ασβεστολιθικές πέτρες θέλω να μου πεις που.Μετά από αρκετό ψάξιμο δεν κατάφερα να βρω ασβεστολιθικές πέτρες που να μου κάνουν το κλικ.

Ένας από τους αγαπημένους μου συνδυασμούς σε αυτά τα λίτρα είναι maingano με labidochromis σε ένα στήσιμο με σκουρόχρωμες πέτρες και πολλές κρυψώνες.Το ξαναπροτεινα πρόσφατα στην Όλγα,σκεφτόμουν να το κάνω και εγώ μέχρι που γνώρισα τα demasoni...

Καλή αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-10, 11:39
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Talking

Πετρες δεν έχω ψάξει καθόλου. Το σίγουρο είναι οτι θα είναι ασβεστολιθικές και καφέ/γκρι!

πετρες αν θελεις ελα εδω π μενω εγω κ μαζεψε οσες θελεις! αλλα φερε φορτηγο μαζι γτ εχει παρα πολλες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αφρικανοσχέδια Crazy_Beaver Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 66 02-01-11 10:25
Σχέδια για καπάκι ενυδρείου DIY KIRKMAN DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 27-04-10 15:53
Σχέδια για νέο ενυδρείο. parrot Γλυκό νερό - Γενικά 16 19-11-06 23:19
Σχέδια κατασκευής για θαλασσινό ενυδρείο Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-09-04 13:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04869 seconds with 13 queries