Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-03-11, 21:48
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταπληκτικα!!!!Απο αυριο θα πεταξω τον κινεζο(sun-sun) (να αναιβει λιγο η αμμωνια να περναν καλυτερα τα ψαρια) και αλλαγες δε βαριεσαι,θα συμπληρωνω μονο οσο εξατμιζεται.......ας σοβαρευτουμαι λιγο,που τα ακουσες ολα αυτα?.Αληθεια εσυ τοτε γιατι αλλαζεις καθε εβδομαδα νερο στα ενυδρεια σου???
χχχχχχχχχχχ
mode edit: οι διαφωνιες δε δινουν το δικαιωμα της δημοσιας προσβολης και των χαρακτηρισμων.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-03-11, 22:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε που καταληγουμε???Πιασ'το αυγο και κουρεφ'το οπως ειπες και συ Σπυρο.
Αυτο (Πιασ'το αυγο και κουρεφ'το) το εγραψα για τις απαντησεις που θα δωθουν στην ερωτηση του φιλου που ανοιξε το θεμα και οχι για την αποτελεσματικοτητα των βακτηριων εμποριου.

Υπαρχουν χομπιστες σοβαροι, που εχουν καταφερει επιτυχως και δεν κανουν αλλαγες στο ενυδρεια τους, εκτος απο πολυ αραιες, πχ καθε εξη μηνες.
Μη παιρνουμε παραδειγμα μονο τις δικες μας εμπειριες απο τα δικα μας ενυδρεια και τα θεωρουμε δεδομενα.
Εγω δεν εχω καταφερει να το κανω, αλλα δεν αποκλειω να μπορεσω να το κανω καποια στιγμη κατω απο ορισμενες προυποθεσεις εφοσον εχει πραγματοποιηθει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-03-11, 22:29
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Οταν καποιος δεν ειναι σε θεση να συνεχισει μια κουβεντα με σεβασμο και αξιοπρεπεια προς στον συνομιλητη του τοτε τα γραφομμενα του πανε στα σκουπιδια.Κυριε ελιοτ αν δεν μπορεις να υποστυριξεις τις θεωριες σου περι ενυδρειων χωρις αλλαγες νερου τοτε αστο καλυτερα.Εμεις εδω τα ψαρια μας τα σεβομαστε και τα αγαπαμε,δεν τα ταλαιπωρουμε.
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-03-11, 22:31
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

δεν ξερω τι λενε οι αλλοι εγω βαζω της sera
και ειναι μια χαρα μονο που μετα το ανοιγμα πρεπει να μπει στο ψυγειο
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-03-11, 23:13
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Πως αυτη η σοβαρη χομπιστες καταφεραν να μην κανουν αλλαγες?οχι για μενα αλλα για εναν γειτονα που δεν γουσταρο.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-03-11, 00:01
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν καποιος δεν ειναι σε θεση να συνεχισει μια κουβεντα με σεβασμο και αξιοπρεπεια προς στον συνομιλητη του τοτε τα γραφομμενα του πανε στα σκουπιδια.Κυριε ελιοτ αν δεν μπορεις να υποστυριξεις τις θεωριες σου περι ενυδρειων χωρις αλλαγες νερου τοτε αστο καλυτερα.Εμεις εδω τα ψαρια μας τα σεβομαστε και τα αγαπαμε,δεν τα ταλαιπωρουμε.
Εγώ πάντως είχα να κάνω αλλαγή... Πολύ καιρό! Μετρησείς αψογες.

Το μόνο πρόβλημα που προέκυψε ηταν ενα χτυπημα στο στομα ενος lemon tetra, που οπως αποδειχθηκε προκλήθηκε οταν χτυπησε πανω σε ενα ξύλο. (είδα ενα δευτερο να το παθαίνει) και μετα επαθε το ίδιο.

Δεν συστινω σε κανεναν να μην κανει αλλαγες νερου, αλλα με προσεκτική συντήρηση και σωστή φιλτρανση, μπορεί να μην δημιουργηθεί προβλημα. Βεβαια, αλλαγες δεν κάνουμε μόνο για τις τιμές, αλλα και για να φρεσκάρουμε το νερό.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-03-11, 00:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως είχα να κάνω αλλαγή... Πολύ καιρό! Μετρησείς αψογες.
Τι τιμες ειχες σε φωσφορικα, σιδηρο, ανιόντα, κατιόντα, ασβεστιο, μαγνησιο, νατριο, Βόριο, βαρέα μέταλλα (Κάδμιο, Χρώμιο, Μόλυβδος και Νικέλιο), Redox?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-03-11, 00:16
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν είχα τετοιες μετρησεις.

Πολύς καιρός εννοώ περίπου 1,5 μηνα, οπου λόγω διαφορων γεγονοτων δεν προλάβαινα. (ηταν κ 3 εβδομαδες τα χριστουγεννα που ελειπα)
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-03-11, 00:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είχα τετοιες μετρησεις.

Πολύς καιρός εννοώ περίπου 1,5 μηνα, οπου λόγω διαφορων γεγονοτων δεν προλάβαινα. (ηταν κ 3 εβδομαδες τα χριστουγεννα που ελειπα)
Ε τοτε πως ηταν τελειες οι .... "μετρησεις"?
Μονο αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα μπορει να εχει το νερο μεσα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-03-11, 00:25
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ε αυτές οι μετρήσεις ηταν τελειες!

Τελοσπάντων, όπως είπα, δεν είναι σωστό να μην γίνονται οι αλλαγές νερου, αλλιως θα καταλήξουμε με εναν βουρκο (και χημικό και ουσιαστικό!) και με τα ψαρια...

Καπου είχα διαβασει παλαιοτερα για ενα ενυδρείο που δεν ειχε γινει αλλαγή πανω απο εξάμηνο (με τους κατοικους σωους)
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 08-03-11, 00:38
Το avatar του χρήστη tdinosauros
tdinosauros Ο χρήστης tdinosauros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

[[[Τι τιμες ειχες σε φωσφορικα, σιδηρο, ανιόντα, κατιόντα, ασβεστιο, μαγνησιο, νατριο, Βόριο, βαρέα μέταλλα (Κάδμιο, Χρώμιο, Μόλυβδος και Νικέλιο)?]]]
συγγνωμη κανεις αυτες τις μετρησεις καθε φορα που αλλαζεις νερο,τι εχεις εργοστασιο για εμφιαλωση νερου(χωρις να θελω να σε προσβαλλω)?μετρας αμεσως μετα την αλλαγη νερου η και πιο μετα μιας και σε καθε αλλαγη νερου μετα απο 3 μερες εμφανιζεται η αμμωνια για ενα 24ωρο και την 4η μερα εχει αποδομηθει απο τα βακτηρια.εμενα παντως και το nitrivec καθως και ενα αλλο σκευασμα εχει καταπληκτικα αποτελεσματα στα ενυδρεια μου και μαλιστα σε πολυ μικρο διαστημα(εντος 12ωρου το πολυ).οσο για την ελλειψη οξυγονου στο φιλτρο τοτε αρκει και μιση ωρα να καταναλωθει το μηδενικο οξυγονο που βρισκεται στο φιλτρο μιας και πρεπει να υπαρχει συνεχομενη ροη αρα σε μιση ωρα το πολυ το φιλτρο σου εχει χασει την βιολογια του,αρα το ιδιο ισχυει και για το μπολι εκτος αν το βαλεις αμεσα σε αλλο ενυδρειο η το στειλεις με αντλια οξυγονου.σκεφτειτε τι απο τα δυο πραγματα θελετε να ισχυει,εγω το μονο μπολιασμα που εκανα και θα εκανα ειναι τοποθετηση υλικων φιλτρου σε φιλτρο στρωμενου ενυδρειου και οχι νερο και παντα αντλια οξυγονου στα ενυδρεια μου.ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-03-11, 00:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tdinosauros Εμφάνιση μηνυμάτων
[[[Τι τιμες ειχες σε φωσφορικα, σιδηρο, ανιόντα, κατιόντα, ασβεστιο, μαγνησιο, νατριο, Βόριο, βαρέα μέταλλα (Κάδμιο, Χρώμιο, Μόλυβδος και Νικέλιο)?]]]
συγγνωμη κανεις αυτες τις μετρησεις καθε φορα που αλλαζεις νερο,τι εχεις εργοστασιο για εμφιαλωση νερου(χωρις να θελω να σε προσβαλλω)?μετρας αμεσως μετα την αλλαγη νερου η και πιο μετα μιας και σε καθε αλλαγη νερου μετα απο 3 μερες εμφανιζεται η αμμωνια για ενα 24ωρο και την 4η μερα εχει αποδομηθει απο τα βακτηρια.εμενα παντως και το nitrivec καθως και ενα αλλο σκευασμα εχει καταπληκτικα αποτελεσματα στα ενυδρεια μου και μαλιστα σε πολυ μικρο διαστημα(εντος 12ωρου το πολυ).
Οχι δεν κανω αυτες τις μετρησεις και γιαυτο κανω αλλαγες νερου για να εχω ησυχο το κεφαλι μου.
Με την ερωτηση μου ηθελα να δειξω στον τσουμ οτι οι μετρησεις σε καποιες μεμονομενες ουσιες δεν φτανει για να λεμε "ολα ΟΚ"

Εχεις παρατηρησει στο ενυδρειο σου αυξηση της αμμωνιας για 24 ωρες καθε τριτη μερα μετα την αλλαγη νερου????
Οπως το γραφεις το παρουσιαζεις σαν κατι φυσιολογικο ή μου φανηκε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-03-11, 00:47
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Καπου είχα διαβασει παλαιοτερα για ενα ενυδρείο που δεν ειχε γινει αλλαγή πανω απο εξάμηνο (με τους κατοικους σωους)
και τι μ'αυτο?και το χρυσοψαρο του γειτονα μεσα στη γυαλα εδω και 3 χρονια σωο ειναι,μονο που αν ειχε επιλογη θα ηθελε να αυτοκτονησει
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-03-11, 00:51
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Το ρώτησες;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-03-11, 00:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τι μ'αυτο?και το χρυσοψαρο του γειτονα μεσα στη γυαλα εδω και 3 χρονια σωο ειναι,μονο που αν ειχε επιλογη θα ηθελε να αυτοκτονησει
Φιλε μου μην εισαι απολυτος.
Εγω μιλησα για συγκεκριμενα ενυδρεια με καταλληλες προυποθεσεις και με διαρκεια στο χρονο, με ζωντανα που δεν ασθενουν και αναπαραγωνται κανονικα επι πολλα χρονια τωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-03-11, 00:54
Το avatar του χρήστη tdinosauros
tdinosauros Ο χρήστης tdinosauros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

ειναι φυσιολογικο,αν δεν βαλεις χημικη ουσια(τα σκευασματα εμποριου)το καθαρο νερο μολις μπει στο ενυδρειο και την κυκλοφορια θα ξεκινησει και αυτο τον κυκλο του αζωτου οποτε θα υπαρξει μικρη ποοτητα αμμωνιας η οποια αποδομειται εντος 12-24 ωρων αναλογα με την κυκλοφορια νερου απο το φιλτρο,τουλαχιστον αυτο εχω παρατηρησει οπως γινεται καθε φορα που θελει καποιος να ξεκινησει νεο ενυδρειο μονο που εκει επειδη το φιλτρο και το υπολοιπο ενυδρειο δεν εχει κανενα βακτηριο(εδω μπαινουν τα σκευασματα που κανουν δουλεια και ας λενε το αντιθετο)η παρουσια της αμμωνιας ειναι πολυ πιο μακροχρονη
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-03-11, 00:55
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ρώτησες;
Εσυ στη θεση του δε θα ηθελες?
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-03-11, 01:00
Το avatar του χρήστη tdinosauros
tdinosauros Ο χρήστης tdinosauros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

εξαρταται που θα ημουν πιο πριν
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-03-11, 01:05
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου μην εισαι απολυτος.
Εγω μιλησα για συγκεκριμενα ενυδρεια με καταλληλες προυποθεσεις και με διαρκεια στο χρονο, με ζωντανα που δεν ασθενουν και αναπαραγωνται κανονικα επι πολλα χρονια τωρα.
Δεν ειμαι απολυτος αν αυτο φανηκε.Απλα ακουγεται λιγο απιστευτο.Νομιζω πως στο τελος θα αρχισουμε να αναιρουμε ολα οσα μαθαμε απο τους παλιους και μαθαινουμε στους νεους στο χομπι,και μαλιστα τα βασικοτερα και συμαντικοτερα.
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-03-11, 01:08
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ στη θεση του δε θα ηθελες?
Μια μικρότερη γυάλα, γιατί θα κουραζόμουν να πάω απο την μια ακρη στην άλλη!

Είσαι πολύ απόλυτος. Τα διαφορα βακτηρια διατηρούνται σε σπορίδια σε πολικές θερμοκρασίες, και σε πολύ οξινα περιβαλλοντα. Δεν θα μπορεσουν να διατηρηθούν στο ειδικά μελετημένο σκευασμα; Είναι όπως το είπε καποιος παραπάνω. Δεν είναι τα ρίχνω και έχω τα ίδια βακτηρια με αυτά που θα έχω οταν στρώσει. Ρίχνω τους "σπορους" (μεταφορικά και κυριολεκτικα) ωστε να μπορεσουν με βαση αυτα να αναπτυχθουν τα βακτήρια, και να αποικίσουν.

Βαζω και στοίχημα πως 2 ενυδρεία κατα τα αλλα πανομοιότυπα, σε αυτό που θα χρησιμοποιηθούν τα βακτήρια, θα στρώσει πολύ πιο γρήγορα. Τώρα, αν πας και βάλεις 10 ψαρια κατευθείαν μεσα, προφανως θα ανεβάσεις αμμωνια, γιατί τα βακτήρια αρκουν για τα 2-3 φυλλαράκια της τροφής που έριχνες και όχι για 10 ψάρια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειμαι απολυτος αν αυτο φανηκε.
Οταν λες τοσες φορες οτι τα σκευάσματα αυτά είναι μουφα;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα ακουγεται λιγο απιστευτο.
Αν αυτό σου φαίνεται απιστευτο, τι είναι το παρακάτω;
BORKED
__________________
Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 08-03-11 στις 01:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-03-11, 01:21
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μικρότερη γυάλα, γιατί θα κουραζόμουν να πάω απο την μια ακρη στην άλλη!

Είσαι πολύ απόλυτος. Τα διαφορα βακτηρια διατηρούνται σε σπορίδια σε πολικές θερμοκρασίες, και σε πολύ οξινα περιβαλλοντα. Δεν θα μπορεσουν να διατηρηθούν στο ειδικά μελετημένο σκευασμα; Είναι όπως το είπε καποιος παραπάνω. Δεν είναι τα ρίχνω και έχω τα ίδια βακτηρια με αυτά που θα έχω οταν στρώσει. Ρίχνω τους "σπορους" (μεταφορικά και κυριολεκτικα) ωστε να μπορεσουν με βαση αυτα να αναπτυχθουν τα βακτήρια, και να αποικίσουν.

Βαζω και στοίχημα πως 2 ενυδρεία κατα τα αλλα πανομοιότυπα, σε αυτό που θα χρησιμοποιηθούν τα βακτήρια, θα στρώσει πολύ πιο γρήγορα. Τώρα, αν πας και βάλεις 10 ψαρια κατευθείαν μεσα, προφανως θα ανεβάσεις αμμωνια, γιατί τα βακτήρια αρκουν για τα 2-3 φυλλαράκια της τροφής που έριχνες και όχι για 10 ψάρια.



Οταν λες τοσες φορες οτι τα σκευάσματα αυτά είναι μουφα;
-------------------------


Αν αυτό σου φαίνεται απιστευτο, τι είναι το παρακάτω;
BORKED
οκ τοτε την επομενη φορα που καποιος θα ζηταει επιγοντως μπολι στις αγγελιες προτυνε του τι μπουκαλακι να παει να το αγορασει και να σωθει.
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-03-11, 01:23
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν κατάλαβες τι είπα. Ενα μπουκαλάκι δεν θα βοηθήσει οταν έχεις ψάρια μέσα προφανως. Οταν όμως ξεκινάς απο το 0, με το μπουκαλάκι θα στρώσει πολύ πιο γρήγορα απ'οτι με σκετο νερό μεσα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-03-11, 01:25
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κατάλαβες τι είπα. Ενα μπουκαλάκι δεν θα βοηθήσει οταν έχεις ψάρια μέσα προφανως. Οταν όμως ξεκινάς απο το 0, με το μπουκαλάκι θα στρώσει πολύ πιο γρήγορα απ'οτι με σκετο νερό μεσα.
σεβαστη η γνωμη σου.επετρεψε μου να διαφωνω ομως.
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-03-11, 01:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειμαι απολυτος αν αυτο φανηκε.Απλα ακουγεται λιγο απιστευτο.Νομιζω πως στο τελος θα αρχισουμε να αναιρουμε ολα οσα μαθαμε απο τους παλιους και μαθαινουμε στους νεους στο χομπι,και μαλιστα τα βασικοτερα και συμαντικοτερα.
Δεν ειναι τιποτα απιστευτο και δεν αναιρουμε τιποτα.
Οι αλλαγες νερου και η δυσκολια στρωσιματος με βακτηρια εμποριου ειναι στανταρ θεματα για τους νεους χομπιστες.
Δεν ειναι ομως και αδυνατο ή απιστευτο να λειτουργουν και αλλιως τα πραγματα, ιδιως σε χερια εμπειρων χομπιστων ή νεων που δεν κανουν λαθη.
Ηθελα απλα να μη διαιωνιζεις με απολυτο τροπο, αποψεις οπως "δεν ζουν βακτηρια χωρις οξυγονο και ρυπους" ή "δεν μπορει να λειτουργησει ενα ενυδρειο χωρις συχνες αλλαγες νερου", επειδη .... ετσι μας ειπαν (για το καλο μας οσο ειμαστε απειροι).
Ας το συζητησουμε τουλαχιστον, ας ψαξουμε να διαβασουμε εγκυρα επιστημονικα αρθρα και αναφορες πειραματων και εμπειριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-03-11, 01:46
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι τιποτα απιστευτο και δεν αναιρουμε τιποτα.
Οι αλλαγες νερου και η δυσκολια στρωσιματος με βακτηρια εμποριου ειναι στανταρ θεματα για τους νεους χομπιστες.
Δεν ειναι ομως και αδυνατο ή απιστευτο να λειτουργουν και αλλιως τα πραγματα, ιδιως σε χερια εμπειρων χομπιστων ή νεων που δεν κανουν λαθη.
Ηθελα απλα να μη διαιωνιζεις με απολυτο τροπο, αποψεις οπως "δεν ζουν βακτηρια χωρις οξυγονο και ρυπους" ή "δεν μπορει να λειτουργησει ενα ενυδρειο χωρις συχνες αλλαγες νερου", επειδη .... ετσι μας ειπαν (για το καλο μας οσο ειμαστε απειροι).
Ας το συζητησουμε τουλαχιστον, ας ψαξουμε να διαβασουμε εγκυρα επιστημονικα αρθρα και αναφορες πειραματων και εμπειριων.
αυτοι που μας τα ειπαν ειναι αυτοι που εχουν μια αλφα εμπειρια στο χομπι και μετρανε κατι χρονια απροβληματιστης κατοχης ενυδρειων,οπως κι εσυ.Επισης νομοζω πως πειραματα σε βαρος ζωντανων δεν ειναι σωστο να γινονται
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-03-11, 01:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tdinosauros Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι φυσιολογικο,αν δεν βαλεις χημικη ουσια(τα σκευασματα εμποριου)το καθαρο νερο μολις μπει στο ενυδρειο και την κυκλοφορια θα ξεκινησει και αυτο τον κυκλο του αζωτου οποτε θα υπαρξει μικρη ποοτητα αμμωνιας η οποια αποδομειται εντος 12-24 ωρων αναλογα με την κυκλοφορια νερου απο το φιλτρο,τουλαχιστον αυτο εχω παρατηρησει οπως γινεται καθε φορα που θελει καποιος να ξεκινησει νεο ενυδρειο μονο που εκει επειδη το φιλτρο και το υπολοιπο ενυδρειο δεν εχει κανενα βακτηριο(εδω μπαινουν τα σκευασματα που κανουν δουλεια και ας λενε το αντιθετο)η παρουσια της αμμωνιας ειναι πολυ πιο μακροχρονη
Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις?
Εξηγησε μου αν θελεις
1. ποια χημικη ουσια εννοεις και γιατι να τη βαλουμε?
2. γιατι το καθαρο νερο (για της αλλαγης μιλησαμε πιο πριν) που θα μπει στο ενυδρειο θα ξεκινησει και αυτο τον κυκλο του αζωτου οποτε θα υπαρξει μικρη ποσοτητα αμμωνιας
3. γιατι αποδομειται η αμμωνια σε 12-24 ωρες?
4. γιατι μονο την 3η μερα θα εμφανισθει αμμωνια, τις αλλες μερες δεν υπαρχουν ρυποι?
5. Αν υπαρχουν ολος τις μερες ρυποι γιατι δεν μετραμε αμμωνια και τις αλλες μερες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-03-11, 01:52
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαζω και στοίχημα πως 2 ενυδρεία κατα τα αλλα πανομοιότυπα, σε αυτό που θα χρησιμοποιηθούν τα βακτήρια, θα στρώσει πολύ πιο γρήγορα. Τώρα, αν πας και βάλεις 10 ψαρια κατευθείαν μεσα, προφανως θα ανεβάσεις αμμωνια, γιατί τα βακτήρια αρκουν για τα 2-3 φυλλαράκια της τροφής που έριχνες και όχι για 10 ψάρια.



[/YT]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι τιποτα απιστευτο και δεν αναιρουμε τιποτα.
Οι αλλαγες νερου και η δυσκολια στρωσιματος με βακτηρια εμποριου ειναι στανταρ θεματα για τους νεους χομπιστες.
Δεν ειναι ομως και αδυνατο ή απιστευτο να λειτουργουν και αλλιως τα πραγματα, ιδιως σε χερια εμπειρων χομπιστων ή νεων που δεν κανουν λαθη.
Ηθελα απλα να μη διαιωνιζεις με απολυτο τροπο, αποψεις οπως "δεν ζουν βακτηρια χωρις οξυγονο και ρυπους" ή "δεν μπορει να λειτουργησει ενα ενυδρειο χωρις συχνες αλλαγες νερου", επειδη .... ετσι μας ειπαν (για το καλο μας οσο ειμαστε απειροι).
Ας το συζητησουμε τουλαχιστον, ας ψαξουμε να διαβασουμε εγκυρα επιστημονικα αρθρα και αναφορες πειραματων και εμπειριων.
Μπράβο παιδιά κι εγώ πιστεύω ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου ανάμεσα...
Αν ξεκινήσεις ένα ενυδρείο και θέλεις να κάνεις στρώσιμο χωρίς ψάρια νομίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα είναι κακό να βάλεις και κάποιο σκεύασμα βακτηρίων του εμπορίου... Και πιστεύω ότι μάλλον καλό θα κάνεις, θα επιταχύνεις, ή τουλάχιστον θα διευκολύνεις την διαδικασία...
Χωρίς βέβαια να μην σέβομαι αυτούς που δεν τα εμπιστεύονται και επιλέγουν μόνο το μπόλι...
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-03-11, 01:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτοι που μας τα ειπαν ειναι αυτοι που εχουν μια αλφα εμπειρια στο χομπι και μετρανε κατι χρονια απροβληματιστης κατοχης ενυδρειων,οπως κι εσυ.Επισης νομοζω πως πειραματα σε βαρος ζωντανων δεν ειναι σωστο να γινονται
Συμφωνω για τα πειραματα, αλλα δεν ειπα για απανθρωπα πειραματα σε βαρος ζωντανων.
Το "πειραμα" να στρωσω με βακτηρια εμποριου, ειναι το ιδιο επικινδυνο πειραμα με το να αγοραζει απλα καποιος ψαρια.

Επισης πιστευω οτι κανεις δεν ειχε ή εχει απροβληματιστη κατοχη ενυδρειων.
Λιγοτερα ή ασημαντα προβληματα ναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-03-11, 02:04
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω για τα πειραματα, αλλα δεν ειπα για πειραματα σε βαρος ζωντανων.
Το "πειραμα" να στρωσω με βακτηρια εμποριου, ειναι το ιδιο επικινδυνο πειραμα με το να αγοραζει απλα καποιος ψαρια.

Επισης πιστευω οτι κανεις δεν ειχε ή εχει απροβληματιστη κατοχη ενυδρειων.
Λιγοτερα ή ασημαντα προβληματα ναι.
Το να διατυρεις ενυδρειο χωρις αλλαγες νερου η με 6μηνες αλλαγες για να δεις αν τα ψαρια σου αντεχουν δεν ειναι πειραμα?
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-03-11, 02:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς βέβαια να μην σέβομαι αυτούς που δεν τα εμπιστεύονται και επιλέγουν μόνο το μπόλι...
Και με το μπολι αν ψαξεις σε θεματα αρχαριων θα δεις οτι ειχαμε πολλες αποτυχιες σε στρωσιματα ενυδρειων.
Εκει εφταιξαν τα ζωντανα βακτηρια?
Μηπως κανουμε και εμεις κανενα λαθακι καπου καπου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιο Φυτο είναι? kospets Αναγνωρίσεις φυτών 9 18-01-10 22:06
ποιο ph control ειναι ο καλύτερο? BAGELIS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 31-12-09 08:18
Πιό είναι το καλύτερο Σύστημα Φιλτραρίσματος Χαραμάδας Δίσκοι 10 09-02-09 17:06
Ποιο είναι το καλύτερο φωτιστικό για έναν Κινέζο;! Alex_Salonica Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-12-08 09:28
Water tests πιο είναι καλύτερο ?? Obelix(Reifen) Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 27-04-04 13:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09527 seconds with 13 queries