Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 18-06-10, 11:26
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
η πιο πανω απαντηση του zipo σου εξηγει...
το φορουμ και ο Τολης εοχυν συγκεκριμενη γραμμη και κανεις δε μπορει να πει οτι αυτο δεν λεγεται και ξεκαθαριζεται σε ΚΑΘΕ ευκαιρια...εξαλλου γιαυτο και ο τολης και εμεις αναφεραμε τη θεση αυτη ξανα σε αυτη την περιπτωση. υπαρχει ενα μπανερακι πανω πανω στο φορουμ. δε το εχεις δει ποτε ????????????????????
Το εχω δει , αλλα με αφηνει αδιαφορο ειναι λογος για μπαν ?
  #62  
Παλιά 18-06-10, 11:31
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
η πιο πανω απαντηση του zipo σου εξηγει...
το φορουμ και ο Τολης εοχυν συγκεκριμενη γραμμη και κανεις δε μπορει να πει οτι αυτο δεν λεγεται και ξεκαθαριζεται σε ΚΑΘΕ ευκαιρια...εξαλλου γιαυτο και ο τολης και εμεις αναφεραμε τη θεση αυτη ξανα σε αυτη την περιπτωση. υπαρχει ενα μπανερακι πανω πανω στο φορουμ. δε το εχεις δει ποτε ????????????????????
Τα μελη ομως κανουν ενα φορουμ Πανο.
Αν δεν ενδιεφεραν κανεναν αυτα που συζητιουνται και εχουν ''περαση'' δεν θα υπηρχε καν φορουμ.

Τα μελη σε κανουν εσενα συντονιστη γιατι αν δεν υπηρχαν δεν θα χρειαζοταν να συντονισεις κανεναν,τα μελη κανουν τον Τολη να αυτοαποκαλειται δικτατωρας και αν δεν υπηρχαν θα μπαναριζε αερα κοπανιστο..

Οποτε πιστευω πως λιγο παραπανω σεβασμος στα μελη δεν βλαπτει, με οτι και αν ασχολειται ο καθενας...ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια.
  #63  
Παλιά 18-06-10, 11:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δεν νομιζω οτι υπηρξε ασεβεια σε καποιον...και συντονιστη με εκανε ο δικτατορας..(απορω ακομη γιατι με εκανε)..κανενα μελος δε με προτεινε...
οχι μελη σημαινει οχι φορουμ..οχι συντονιστες...και τι να πει αυτο?? αν δεν υπηρχαν φορα απλα δε θα ημουν συντονιστης...δε με τρεφει αυτο..ουτε εμενα ουτε την οικογενεια μου..μηπως να πουμε και ευχαριστω στα δαχτυλα που δεν ειναι ιδια?
δε χρωσταω σε κανενα φιλε μου...δεν ειναι και κανενα αξιωμα ο συντονιστης να ευχαριστησω τα μελη που (ΔΕΝ) με εκαναν. μια εξτρα υποχρεωση ειναι που μου προτεινε ο διαχειριστης για ενα χερι βοηθειας...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-06-10 στις 12:23
  #64  
Παλιά 18-06-10, 12:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή


Μπραβο παιδια ... δε ξερω πως εγινε αλλα δε μπορω να διαβασω ολα τα ποστ!!

vagvader δεν εχω καταλαβει ... τα μικρα τι γινονται?
Αν τα δινεις σε πετσοπ η σε αλλους χομπιστες με βρισκεις αντιθετο
Αν τα κρατας εσυ ... καλα κανεις ... αν και δε συμφωνω με το ολο εγχειρημα ... καταλαβαινω πως θελεις να δεις τα αποτελεσματα του "πειραματος"
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #65  
Παλιά 18-06-10, 12:23
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν τα δινεις σε πετσοπ η σε αλλους χομπιστες με βρισκεις αντιθετο
Αν τα κρατας εσυ ... καλα κανεις ... αν και δε συμφωνω με το ολο εγχειρημα ... καταλαβαινω πως θελεις να δεις τα αποτελεσματα του "πειραματος"
Εκει ηθελα να καταληξω αλλα βλεπεις η φορα καποιον δεν σ αφηνει!!!!!Αν το κανεις για παρτυ σου μπραβο σου....Αν τα πουλας και τα σπερνεις ντροπη σου...Εγω τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι!
  #66  
Παλιά 18-06-10, 12:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχω δει , αλλα με αφηνει αδιαφορο ειναι λογος για μπαν ?
Ε ρε Γιωργο ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μελη ομως κανουν ενα φορουμ Πανο.
Αν δεν ενδιεφεραν κανεναν αυτα που συζητιουνται και εχουν ''περαση'' δεν θα υπηρχε καν φορουμ.

Τα μελη σε κανουν εσενα συντονιστη γιατι αν δεν υπηρχαν δεν θα χρειαζοταν να συντονισεις κανεναν,τα μελη κανουν τον Τολη να αυτοαποκαλειται δικτατωρας και αν δεν υπηρχαν θα μπαναριζε αερα κοπανιστο..

Οποτε πιστευω πως λιγο παραπανω σεβασμος στα μελη δεν βλαπτει, με οτι και αν ασχολειται ο καθενας...ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια.
Τα μελη σε ban-αραν στο aquazone?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #67  
Παλιά 18-06-10, 12:32
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μελη σε ban-αραν στο aquazone?
Οχι,εσενα?
Απλα μεταδιδω και γω λαθος προτυπα σαν τον vagvader οποτε ειναι λογος..
  #68  
Παλιά 18-06-10, 12:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι,εσενα?
Απλα μεταδιδω και γω λαθος προτυπα σαν τον vagvader οποτε ειναι λογος..
Αν και δε παρακολουθουσα τι προτυπα ειναι αυτα ... δεν τα εβλεπα εκει ... ποια προτυπα? Ειχα δει την εσωτερικη λιμνη ... που για μενα δεν ειναι λαθος αλλα ειναι δυσκολη στη πραγματοποιηση της!

Απλα εγραφες τα μελη ... τα μελη ... και σκεφτηκα και τα μελη ban-αρουν??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #69  
Παλιά 18-06-10, 12:54
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δε παρακολουθουσα τι προτυπα ειναι αυτα ... δεν τα εβλεπα εκει ... ποια προτυπα ειναι αυτα? Ειχα δει την εσωτερικη λιμνη ... που για μενα δεν ειναι λαθος αλλα ειναι δυσκολη στη πραγματοποιηση της!

Απλα εγραφες τα μελη ... τα μελη ... και σκεφτηκα και τα μελη ban-αρουν??

Αλλο εννοω ρε συ Γιωργο.
Τελοσπαντων νομιζω πως το εξαντλησαμε και αυτο το θεμα.
  #70  
Παλιά 18-06-10, 13:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σαφως ...

Το θεμα ειναι οτι δεν πας στο wwf π.χ. να σωσεις τις αρκουδες φορωντας γουνα (πραγματικη) ... το πιο πιθανο ειναι οτι θα σε παρουν με τις πετρες και θα την θαψουν την γουνα οπως καθε τι που πεθαινει!!

vagvader αν πουλας - χαριζεις τις "γουνες" σου τοτε ... ακομα χειροτερα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #71  
Παλιά 18-06-10, 15:25
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφως ...

Το θεμα ειναι οτι δεν πας στο wwf π.χ. να σωσεις τις αρκουδες φορωντας γουνα (πραγματικη) ... το πιο πιθανο ειναι οτι θα σε παρουν με τις πετρες και θα την θαψουν την γουνα οπως καθε τι που πεθαινει!!

vagvader αν πουλας - χαριζεις τις "γουνες" σου τοτε ... ακομα χειροτερα!!
Δεν εχω πουλησει ποτε ψαρια μου και σε κανεναν. Δεν θα βρειτε κανεναν να σας πει οτι εχει ψαρια μου, ομως εχω δωσει-χαρισει ψαρια απο γεννες μου σε petshop και φυσικα αυτο δεν θα αρεσει σε εσας, το προτιμουσα ομως απο να τα πεταξω η να τα κανω τροφη στα μεγαλυτερα μου... Τωρα οσο αφορα την παραμονη μου η οχι στο φορουμ, παρτε το απο την αναποδη, αν εδω ηταν ενα φορουμ για υβριδια-crossbreeds κλπ και καποιος εδινε μια αντιθετη αποψη η γενικα αντιδρουσε θα ηταν εξυπνο να τον κανουν banned με τη μια? Και ειμαι σιγουρος οτι πολλοι εδω μεσα εχουν παπαγαλοψαρα, τι πρεπει ολους αυτους να τους κανετε banned? Το διαφορετικο συμαινει αυτοματως και περιορισμος? Και ισα ισα δινετε και το ερεθισμα σε καποιους να διαβασουν τι ειναι το σωστο και τι οχι, οποτε ειναι θεμα επιλογης και γνωσης του ολου. Αν δεν ξερουν οι συμφορουμιτες ποια ειναι η πραγματικη εικονα αυτων των ψαριων πως θα κρινουν? Ετσι απλα θα τους λετε "ΟΧΙ στα υβριδια"? Καταλαβαινω ομως τους φοβους του τολη και του καθε τολη που σε αλλες συνθηκες μπορει να ημασταν και αδερφια... Υπαρχει η φοβια μην τυχων και υπαρξουν υποστηρικτές και λατρεις του ειδους.
  #72  
Παλιά 18-06-10, 15:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα βρειτε κανεναν να σας πει οτι εχει ψαρια μου, ομως εχω δωσει-χαρισει ψαρια απο γεννες μου σε petsho.
ειτε τα παιρνουν μαγαζια ειτε χομπιστες..το ιδιο ειναι..σε "χομπιστες" καταληγουν και διαδιδονται...
μαλλον στραφι πηγαν οσα λεχθηκαν...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει η φοβια μην τυχων και υπαρξουν υποστηρικτές και λατρεις του ειδους.
τι θα πει "φοβια μην υπαρξουν υποστηρικτες"?? αυτο δε το εμποδιζεις..ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας αν καποιος υποστηριζει αυτο που εμεις αντιμαχομαστε.
δε φοβομαστε μη χασουμε μελη "στην αντιπερα σκοτεινη οχθη"
καθε μερια θα εχει τους υποστηρικτες της...απλα εδω ειμαστε μια κοινοτητα στην "αλλη" πλευρα...που ευτυχως ειναι και η πλειοψηφια.
__________________
  #73  
Παλιά 18-06-10, 15:37
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ειτε τα παιρνουν μαγαζια ειτε χομπιστες..το ιδιο ειναι..σε "χομπιστες" καταληγουν και διαδιδονται...
μαλλον στραφι πηγαν οσα λεχθηκαν...

τι θα πει "φοβια μην υπαρξουν υποστηρικτες"?? αυτο δε το εμποδιζεις..ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας αν καποιος υποστηριζει αυτο που εμεις αντιμαχομαστε.
δε φοβομαστε μη χασουμε μελη "στην αντιπερα σκοτεινη οχθη"
καθε μερια θα εχει τους υποστηρικτες της...απλα εδω ειμαστε μια κοινοτητα στην "αλλη" πλευρα...που ευτυχως ειναι και η πλειοψηφια.
Δεν θα επιμεινω... και σιγουρα δεν θα μου αρεσε να εχω μια πλειοψηφία διαρκως εναντιων μου.... θα κανω πισω λοιπον αν και πιστευω οτι θα ηταν δικαιο να ακουγεται το διαφορετικο.
  #74  
Παλιά 18-06-10, 15:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω πουλησει ποτε ψαρια μου και σε κανεναν. Δεν θα βρειτε κανεναν να σας πει οτι εχει ψαρια μου, ομως εχω δωσει-χαρισει ψαρια απο γεννες μου σε petshop και φυσικα αυτο δεν θα αρεσει σε εσας, το προτιμουσα ομως απο να τα πεταξω η να τα κανω τροφη στα μεγαλυτερα μου... Τωρα οσο αφορα την παραμονη μου η οχι στο φορουμ, παρτε το απο την αναποδη, αν εδω ηταν ενα φορουμ για υβριδια-crossbreeds κλπ και καποιος εδινε μια αντιθετη αποψη η γενικα αντιδρουσε θα ηταν εξυπνο να τον κανουν banned με τη μια? Και ειμαι σιγουρος οτι πολλοι εδω μεσα εχουν παπαγαλοψαρα, τι πρεπει ολους αυτους να τους κανετε banned? Το διαφορετικο συμαινει αυτοματως και περιορισμος? Και ισα ισα δινετε και το ερεθισμα σε καποιους να διαβασουν τι ειναι το σωστο και τι οχι, οποτε ειναι θεμα επιλογης και γνωσης του ολου. Αν δεν ξερουν οι συμφορουμιτες ποια ειναι η πραγματικη εικονα αυτων των ψαριων πως θα κρινουν? Ετσι απλα θα τους λετε "ΟΧΙ στα υβριδια"? Καταλαβαινω ομως τους φοβους του τολη και του καθε τολη που σε αλλες συνθηκες μπορει να ημασταν και αδερφια... Υπαρχει η φοβια μην τυχων και υπαρξουν υποστηρικτές και λατρεις του ειδους.
Ποιο ειναι το ειδος? Δεν υπαρχει τετοιος φοβος ... ολοι τα βλεπουμε στα πετσοπ ... αλλα τουλαχιστον εγω θλιβομαι παρα πολυ! Οπως οταν ειδα την παπαγαλινα σου! Οτι και να ειναι ειναι ταλαιπωρημενη -χωρις ουρα- και θα πρεπει να ζησει με τις προυποθεσεις που εθεσε καποιος ανεγκεφαλος που της εκοψε την ουρα αλλα και ακομα πιο πριν που την "εφτιαξε" για το κερδος και μονο!

Προσωπικα εξεφρασα τη γνωμη μου παραπανω! Και εγω ειμαι κατα των υβριδιων ποσο μαλλον αν το κανουν χομπιστες! Παρολα αυτα δε θελω να σε πεισω για κατι ...

Αν δε τα δινεις αλλου δεν εχω προβλημα ουτε ζηταω να τα θανατωσεις! Εχουν και αυτα ψυχουλες αλλα να αφησουμε την φυση να "δημιουργει" νεα ειδη!

Τα ban τα κανει μονο ο ιδιοκτητης! Αν ειχα εγω τετοια δυνατοτητα πολλοι θα ειχαν ban-αριστει απο καιρο! Δε με νοιαζει τοσο αυτο που λεει ο καθενας αλλα το γιατι το λεει! Οι προθεσεις ειναι πολυ σημαντικες για μενα!!!
Ελπιζω να καταλαβαινεις το παραδειγμα με το wwf ειναι φυσικο να σε πυροβολουν ολοι ...

Αν θες καποια συμβουλη θα σου προτεινα μια που τα πας καλα στις αναπαραγωγες ... να στρεψεις το ενδιαφερον σου σε σπανια ψαρια και δυσευρετα στην Ελλαδα ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #75  
Παλιά 18-06-10, 16:51
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Είναι σαφές ότι ο Βαγγέλης παίρνει 2 ψάρια, ένα που έχει δημιουργηθεί από φυσικές διαδικασίες και ένα που δεν υπάρχει στη φύση κι έχει
φτιαχτεί από τον άνθρωπο για να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία του και είναι 100% τεχνητό, δυσλειτουργικό, προβληματικό και δυστυχισμένο.

Αυτά τα 2 ψάρια, το ψάρι και το "ψάρι" τα διασταυρώνει, ενώ ποτέ δεν θα διασταυρώνονταν στην φύση, αφού το 2ο δεν είναι ικανό να επιβιώσει
μόνο του, ακριβώς λόγω της προβληματικής του "κατασκευής" και των μειονεκτημάτων που κουβαλάει εξαιτίας της ανθρώπινης παρέμβασης.

Γιατί το κάνει αυτό? Είτε γιατί η περιέργειά του για το αποτέλεσμα υπερισχύει της κοινής λογικής που λέει ότι δεν διαιωνίζεις κάτι ήδη προβληματικό,
κάτι που η ίδια η φύση το έχει αποκλείσει από τις επιλογές της, όπως και το αρχικό παπαγαλόψαρο, γιατί είναι εκφυλισμένο και μη βιώσιμο.

Είτε (και ελπίζω να μην ισχύει στην περίπτωση του Βαγγέλη) για να βγάλει οικονομικό όφελος από την πώληση των δυστυχισμένων και στείρων απογόνων,
αδιαφορώντας για τον βιασμό των φυσικών επιλογών, την διάδοση τεχνητώς δημιουργημένων υβριδίων και την τύχη των προβληματικών "ψαριών".
Και ποιός μας λέει φίλε Βαγγέλη ότι δεν τα κάνεις όλα αυτά για να πετύχεις ένα "μοναδικό" και "σπάνιο" υβρίδιο που θα μοσχοπουλήσεις σε κάποιους
άσχετους, μη συνειδητοποιημένους χομπίστες, όπως έκαναν και οι αρχικοί δημιουργοί των παπαγαλόψαρων και των άλλων υβριδίων?

Και θέλει να τα παρουσιάσει σε ένα φόρουμ που στην μεγάλη του πλειοψηφία διαφωνεί με τις μη φυσικές επιλογές, μόνο και μόνο για να
καυχηθεί για την επιτυχία του και να συμβάλει στην διάδοση της κατοχής μη λειτουργικών, τεχνητά φτιαγμένων, αλλά "όμορφων"
και με έντονα χρώματα υβριδίων που αυτός (και δυστυχώς και κάποιοι λίγοι εδώ μέσα) τα θεωρούν ψάρια, ενώ δεν είναι.

Τι το φυσικό και αξιόλογο βρίσκετε (εσείς οι λίγοι που τον υποστηρίζετε) σε όλη την παραπάνω διαδικασία, τι πραγματικά έχει να προσφέρει, τι θα κερδίσουμε
αν μάθουμε την εξέλιξη του "πειράματος" κι αν ο Βαγγέλης γίνει πλούσιος πουλώντας "τερατάκια" και γεμίζοντας την αγορά δυστυχισμένα υβρίδια?
Γιατί εγώ δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι τα χαρίζει στα πετσόπ και μπαίνει σε τόσο κόπο και τόσα έξοδα, μόνο για την χαρά της "έρευνας".
Εκτός κι αν τα χαρίζει γιατί δεν πέτυχε ακόμη τον σκοπό του που σίγουρα θα χρυσοπληρωθεί από τους κυνηγούς της "διαφορετικότητας".

Πιστεύετε ότι γι αυτό δημιουργήθηκε και αγωνίζεται ο Π.Σ.Φ.Ε.? Για να βγάλουν κάποιοι κέρδος, εκμεταλευόμενοι την περιέργεια και την άγνοια
και σε βάρος κάθε φυσικής και λογικής επιλογής? Με ποιόν τρόπο θα προοδεύσει και θα πάει μπροστά το χόμπυ, τι βιότοπους θα φτιάξετε για να βάλετε
τα "ψάρια" του Βαγγέλη που δεν έχουν ζήσει ποτέ στην φύση, γιατί η ίδια η φύση διαφωνεί με τα "πειράματα" του Βαγγέλη?
  #76  
Παλιά 18-06-10, 17:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Αναρωτιέμαι βρε Βαγγέλη πως ένας άνθρωπος που ασχολείται με τα ψαράκια 25 χρόνια όπως λες, να καταλήγει σε τέτοιου είδους πειράματα που θυμίζουν δρ.Μένγκελε .
Η ομορφιά των ειδών που ζουν στη φύση είναι απερίγραπτη και ανεξάντλητη ώστε να μπορεί να υποστηρίξει κάποιος ότι θέλει ή μπορεί να "φτιάξει" κάτι ομορφότερο.Το κέρδος ή η ματαιοδοξία (απ' αυτήν όλοι έχουμε) είναι το κίνητρο για κάτι τέτοιο?
  #77  
Παλιά 18-06-10, 17:37
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ποιός μας λέει φίλε Βαγγέλη ότι δεν τα κάνεις όλα αυτά για να πετύχεις ένα "μοναδικό" και "σπάνιο" υβρίδιο που θα μοσχοπουλήσεις σε κάποιους
άσχετους, μη συνειδητοποιημένους χομπίστες, όπως έκαναν και οι αρχικοί δημιουργοί των παπαγαλόψαρων και των άλλων υβριδίων?
Ειπα πιο πανω οτι δεν θα συνεχισω και δεν θα σας ξανα"ενοχλήσω", το θεμα τελειωνει εδω... αλλα σε αυτο που ειπες θα σου απαντησω οτι απο τετοιες γεννες σπανια βγαινουν (αλλα οχι απιθανο) αριστα και μοναδικα αποτελεσματα, καμια φορα σε ενα και μονο ψαρι. Αν ειμαι λοιπον τοσο τυχερος, πιστεψε με θα το κρατησω για μενα, δεν εχω αναγκη ουτε να πουλησω αλλα ουτε να τα συντηρω οπως πιο πανω αναφερθηκε. Το οτι αυτα τα ψαρια με ενθουσιαζουν και γιαυτο και ασχολούμαι μαζι τους δεν με κανει υποψηφιο πωλητη αυτων...
  #78  
Παλιά 18-06-10, 17:44
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Να πω και εγώ τα δικά μου αφού πλέον είναι γνωστό ότι δεν κρατώ το στόμα μου κλειστό κάτι με τρώει άμα δεν μιλήσω.
Α) Δεν μου αρέσουν τα παπαγαλοψαρα όχι γιατί είναι τεχνητά άλλα γιατί δεν μπορούν να ζήσουν αξιοπρεπώς. (κάποιους τους νοιάζει αυτό κάποιους όχι)
Β) Προφανώς ο φίλος θέλει να βγάλει χρήμα θα μπορούσα να κάνω συζήτηση εάν δεν υπήρχε στη μέση το χρήμα . (θα ήθελα να ακούσω των φίλο μας στην περίπτωση που θα έπρεπε να πληρώνει τα πετ σοπ για να του τα πάρουν)
Γ) Διαφωνώ με την λογική χούντας που επικρατεί θεωρώ πως με προσβάλει σαν άνθρωπο και σαν μέλος και αρχίζω να αμφισβητώ εάν αυτά που έχω διαβάσει είναι η αλήθεια ή η αλήθεια μερικών ανθρώπων που έχουν τα ίδια πιστεύω και δεν αφήνουν κανέναν άλλο να πει κάτι διαφορετικό.
Δ)Τα τεχνητά ζώα υπάρχουν πολλά χρόνια δεν με ενοχλούν όταν δεν έχουν προβλήματα στην καθημερινή ζωή τους .
Έχω τύχει όμως και σε χρυσόψαρο τεχνητό χωρίς ματιά το θεωρώ απαράδεκτο
Ξέρω ότι τα σκυλιά σαρπει έχουν δερματικά πρόβλημα το θεωρώ απαράδεκτο
Το γαϊδούρι δεν ξέρω να έχει κάποιο πρόβλημα αν δεν έχει το θεωρώ αποδεκτό
Αυτή η λίστα θα μπορούσε να είναι πολλές σελίδες άλλα νομίζω καταλάβατε την λογική μου

ΥΓ. Αλλο να εχεις παπαγαλοψαρα και Αλλο να εισαι εκτροφεας κατακρηνω το 2ρο
  #79  
Παλιά 18-06-10, 17:49
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναρωτιέμαι βρε Βαγγέλη πως ένας άνθρωπος που ασχολείται με τα ψαράκια 25 χρόνια όπως λες, να καταλήγει σε τέτοιου είδους πειράματα που θυμίζουν δρ.Μένγκελε .
Η ομορφιά των ειδών που ζουν στη φύση είναι απερίγραπτη και ανεξάντλητη ώστε να μπορεί να υποστηρίξει κάποιος ότι θέλει ή μπορεί να "φτιάξει" κάτι ομορφότερο.Το κέρδος ή η ματαιοδοξία (απ' αυτήν όλοι έχουμε) είναι το κίνητρο για κάτι τέτοιο?
Φιλε μου οτι και να πω θα τεθει παλι σε αρνιτικες κριτικες.... γιαυτο και το αφηνουμε καλυτερα, καταλαβαινω οτι οι επιλογες μου για τους περισσοτερους ειναι λαθος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
Β) Προφανώς ο φίλος θέλει να βγάλει χρήμα θα μπορούσα να κάνω συζήτηση εάν δεν υπήρχε στη μέση το χρήμα . (θα ήθελα να ακούσω των φίλο μας στην περίπτωση που θα έπρεπε να πληρώνει τα πετ σοπ για να του τα πάρουν)
Πεφτεις πολυ εξω... καμια σχεση. Οσο για τα petshop σε πληροφορω οτι ειδικα τετοια εποχη δεν τα παιρνουν ευκολα. Τωρα αν δεν εβρισκα να τα εδινα θα τα εκανα απλα τροφη αυτα που δεν θα ηθελα να κρατησω.

ΥΓ= το θεμα "χρημα" δεν υπαρχει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagvader : 18-06-10 στις 17:49 Αιτία: Automerged Doublepost
  #80  
Παλιά 18-06-10, 18:04
morgoth Ο χρήστης morgoth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου οτι και να πω θα τεθει παλι σε αρνιτικες κριτικες.... γιαυτο και το αφηνουμε καλυτερα, καταλαβαινω οτι οι επιλογες μου για τους περισσοτερους ειναι λαθος.
-------------------------

Πεφτεις πολυ εξω... καμια σχεση. Οσο για τα petshop σε πληροφορω οτι ειδικα τετοια εποχη δεν τα παιρνουν ευκολα. Τωρα αν δεν εβρισκα να τα εδινα θα τα εκανα απλα τροφη αυτα που δεν θα ηθελα να κρατησω.

ΥΓ= το θεμα "χρημα" δεν υπαρχει.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου διευκρινήσεις τι εννοείς με το παραπάνω;
__________________

  #81  
Παλιά 18-06-10, 18:12
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morgoth Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς σε παρακαλώ να μου διευκρινήσεις τι εννοείς με το παραπάνω;
Οι γεννες βγαζουν 150 ψαρια περιπου, απο αυτα θα κρατησω 5 με 6 (τα καλυτερα). Τα υπολοιπα η πρεπει να τα δωσω σε petshop η θα πρεπει αναγκαστικα να τα κανω τροφη η θα πρεπει να τα πεταξω στη τουαλετα που λεει ο λογος. Παντως ποτε στη ζωη μου δεν εχω πεταξει η θανατωσει ψαρι
  #82  
Παλιά 18-06-10, 18:28
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Πεφτεις πολυ εξω... καμια σχεση. Οσο για τα petshop σε πληροφορω οτι ειδικα τετοια εποχη δεν τα παιρνουν ευκολα. Τωρα αν δεν εβρισκα να τα εδινα θα τα εκανα απλα τροφη αυτα που δεν θα ηθελα να κρατησω.

ΥΓ= το θεμα "χρημα" δεν υπαρχει.
Kαι τότε γιατί δεν τα χαρίζεις μέσα από τα φόρα (είσαι και αλλού ενεργός) όπως κάνουμε οι περισσότεροι ?
Μήπως γιατί ξέρεις ότι δεν θα "φύγουν" εύκολα μέσα σε μια κοινότητα συνειδητοποιημένων χομπιστών?
Ενώ τα πετσοπ θα τα πουλήσουν σε αδαείς, άσχετους, καημένους που δεν έχουν την απαραίτητη ενημέρωση...

Εν πάσει περιπτώσει, ακόμη κι έτσι, η διάδοσή τους είναι μέγα λάθος κατά τη γνώμη μου.
Και μη μου βάλεις το ψευτοδίλλημα τι να τα κάνεις, να τα σκοτώσεις? Η απάντηση είναι απλή, να μην τα δημιουργήσεις.
Όπως δεν τα δημιουργεί η φύση, αλλά τότε πώς θα είχες ένα ξεχωριστό ψάρι που να μην το έχει κανένας άλλος? Έλα μου ντε...
Αυτή την ματαιοδοξία την εμφανίζεις σαν νεωτερισμό και "πρόοδο", σαν εξέλιξη, αυτό είναι το άλλοθί σου.
  #83  
Παλιά 18-06-10, 18:49
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι γεννες βγαζουν 150 ψαρια περιπου, απο αυτα θα κρατησω 5 με 6 (τα καλυτερα). Τα υπολοιπα η πρεπει να τα δωσω σε petshop η θα πρεπει αναγκαστικα να τα κανω τροφη η θα πρεπει να τα πεταξω στη τουαλετα που λεει ο λογος. Παντως ποτε στη ζωη μου δεν εχω πεταξει η θανατωσει ψαρι
Συγγνωμη φιλε μου,με το να κανεις τροφη τα υπολοιπα 145 ψαρακια ή με το να τα πετας στην τουαλετα δεν τα θανατωνεις?Τι τα κανεις δηλαδη?Τι φταινε αυτα τα ψαρια που τυγχανει να βγαινουν απο προβληματικους γονεις κ να ειναι κ τα ιδια προβληματικα κ τους αξιζει τετοια τυχη?Το θεμα ειναι απλο φιλε μου.Αν δεν εχεις τι να τα κανεις δεν τα "δημιουργεις".Οχι οτι αν ειχες τι να τα κανεις θα επρεπε να τα αναπαραγεις.Κ απορω με τετοια εμπειρια που λες οτι εχεις πως ειναι δυνατον να σκοτωνεις τα ψαρια που δεν ειναι ετσι οπως αρεσει σε εσενα ή να τα διαδιδεις μεσω των pet shop σε αλλους ανθρωπους.
  #84  
Παλιά 18-06-10, 19:09
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

για εμενα ειναι λαθος διαδρομη

τι εννοω

το συγκεκριμενο χομπυ σκοπο εχει να την παρατηρηση συμπεριφορων των ψαριων , μεσω της αναπαραγωγης , της διεκδικησης της περιοχης τους , των χρωματισμων , του σχηματος κλπ , ειναι γνωσεις βιοτοπων , χημεια και βιολογια

κατι τετοια μου θυμιζουν τις κυνομαχιες - χωρις την κακη προθεση που οι κυνομαχιες εμπεριεχουν ομως -

και παλι τι εννοω

οπως ο σκυλος ειναι πολυ περισσοτερα απο δαγκωματα , αιματα και λεφτα , ετσι ειναι και το συγκεκριμενο χομπυ δεν ειναι μονο χρωματα και σχηματα ειναι παρατηρηση και συγκεκριμενα στανταρτ κοινα μεταξυ ΟΛΩΝ των σοβαρων χομπιστων παγκοσμιως , ειναι εκβαθυνση που δεν εχει να κανει μονο με τα προφανη

ειδη για να αλλαξεις καταστασεις υπαρχουν ευτυχως ... χιλιαδες

η μαγκια ειναι να δημιουργεις τις καταλληλες συνθηκες για να φανουν τα ψαρια , οχι να δημιουργεις τα ψαρια

με το να επικεντρωνεσαι μονο στην επιφανεια εξαθλιωνεις το αντικειμενο με το οποιο ασχολεισαι , ποσο μαλλον το συγκεκριμενο χομπυ που το βαθος του ειναι πραγματικα μεγαλο
-------------------------
πρεπει να πουμε οτι οι σκυλοι που πολλοι χρησιμοποιουν ως επιχειρημα δεν ειναι υβριδια αλλα αποτελεσματα επιλεκτικης εκτροφης που ειχε σκοπο να δημιουργησει τα καταλληλα ατομα για καποια εργασια κατι που δεν συμβαινει με τα υβριδια ψαρια

τα δερματικα προβληματα και τα λοιπα κληρονομικα δεν μπορουν επισης να χρησιμοποιουνται ως επιχειρηματα γιατι ειναι αποτελεσματα κακης εκτροφης ανθρωπων χωρις γνωσεις ή διαθεση να μην τα συντηρουν στις αλλες γενιες

η κυνοτεχνια ειναι αλλο θεμα ομως και δεν αφορα το φορουμ για αυτο σταματω εδω
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fishme1 : 18-06-10 στις 19:09 Αιτία: Automerged Doublepost
  #85  
Παλιά 18-06-10, 19:17
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Θα ηθελα να πω την αποψη στο θεμα του ban σε αυτο εδω το site.
Οπως ξερετε οι πιο παλιοι και οπως θα μαθετε οι νεοτεροι με τον καιρο,το συγκεκριμενο site ειναι ιδιοκτησια του Τολη Κετσελιδη,τρεχει με δικα του εξοδα και αποτελει περιουσια του,εμεις απλα μαθαινουμε απο αυτο,συναντιομαστε σε αυτο και λεμε τα νεα μας και καμια φορα τις μαλακιες μας.
Οποτε κυριοι μας αρεσει δεν μας αρεσει,παιζουμε με τους κανονες του και το χειροτερο για μερικους αυτο ειναι απολυτως θεμιτο απο μερους του!
Εξαλλου ο Τολης δεν εχει δηλωσει ποτε οτι απλα ειναι ενα μελος σαν κι εμας αλλα οπως λεει και το τιτλος του και ειναι και ξεκαθαρος θεωρει εαυτον Ιδιοκτητη-Δικτατωρ.
Δεν μας επεβαλε κανει να μπουμε δω μεσα.
Οποτε να κρινετε καποιον που λεει οτι μερικες αποψεις,και οι φορεις αυτων,δεν ειναι επιθυμητες-οι στο σπιτι του ειναι στειρα κριτικη.
Ο καθενας κουμαντο στο σπιτι του!

Οσο για το θεμα με τα ψαρια του φιλου ειναι κατι που δεν με αφορα δεν με ενδιαφερει και ως εκ τουτου δεν θα το σχολιασω...Και παλι θα πω οτι καθενας κανει οτι θελει μεσα στο σπιτι του,γιατι και ο συγκεκριμενος κυριος vagvader αυτο ακριβως κανει,οτι θελει και οτι του αρεσει μεσα στο δικο του σπιτι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
  #86  
Παλιά 18-06-10, 19:27
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνωμη φιλε μου,με το να κανεις τροφη τα υπολοιπα 145 ψαρακια ή με το να τα πετας στην τουαλετα δεν τα θανατωνεις?Τι τα κανεις δηλαδη?Τι φταινε αυτα τα ψαρια που τυγχανει να βγαινουν απο προβληματικους γονεις κ να ειναι κ τα ιδια προβληματικα κ τους αξιζει τετοια τυχη?Το θεμα ειναι απλο φιλε μου.Αν δεν εχεις τι να τα κανεις δεν τα "δημιουργεις".Οχι οτι αν ειχες τι να τα κανεις θα επρεπε να τα αναπαραγεις.Κ απορω με τετοια εμπειρια που λες οτι εχεις πως ειναι δυνατον να σκοτωνεις τα ψαρια που δεν ειναι ετσι οπως αρεσει σε εσενα ή να τα διαδιδεις μεσω των pet shop σε αλλους ανθρωπους.
Καποιος δεν με καταλαβαινει εδω μεσα... απο τα λεγομενα μου καταλαβαινεις οτι θανατωνω η πεταω ψαρια? Δεν το εχω κανει ποτε και δεν προκειτε. Τα χαριζω αυτα που δεν χρειαζομαι σε petshop. Εχω χαρισει στο ιστορικο μου πανω απο 20 ισως και παραπανω γεννες (καθαρες οχι υβριδια) σε διαφορα petshop.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα να πω την αποψη στο θεμα του ban σε αυτο εδω το site.
Οπως ξερετε οι πιο παλιοι και οπως θα μαθετε οι νεοτεροι με τον καιρο,το συγκεκριμενο site ειναι ιδιοκτησια του Τολη Κετσελιδη,τρεχει με δικα του εξοδα και αποτελει περιουσια του,εμεις απλα μαθαινουμε απο αυτο,συναντιομαστε σε αυτο και λεμε τα νεα μας και καμια φορα τις μαλακιες μας.
Οποτε κυριοι μας αρεσει δεν μας αρεσει,παιζουμε με τους κανονες του και το χειροτερο για μερικους αυτο ειναι απολυτως θεμιτο απο μερους του!
Εξαλλου ο Τολης δεν εχει δηλωσει ποτε οτι απλα ειναι ενα μελος σαν κι εμας αλλα οπως λεει και το τιτλος του και ειναι και ξεκαθαρος θεωρει εαυτον Ιδιοκτητη-Δικτατωρ.
Δεν μας επεβαλε κανει να μπουμε δω μεσα.
Οποτε να κρινετε καποιον που λεει οτι μερικες αποψεις,και οι φορεις αυτων,δεν ειναι επιθυμητες-οι στο σπιτι του ειναι στειρα κριτικη.
Ο καθενας κουμαντο στο σπιτι του!

Οσο για το θεμα με τα ψαρια του φιλου ειναι κατι που δεν με αφορα δεν με ενδιαφερει και ως εκ τουτου δεν θα το σχολιασω...Και παλι θα πω οτι καθενας κανει οτι θελει μεσα στο σπιτι του,γιατι και ο συγκεκριμενος κυριος vagvader αυτο ακριβως κανει,οτι θελει και οτι του αρεσει μεσα στο δικο του σπιτι.
Φιλοι μου δεν με πειραζει, καντε με ban. Ουτως η αλλως δεν θα προκαλεσω παραπανω απο οτι εχει ηδη γινει. PEACE! Μπορει να σας λειψω κιολλας που σας ταραζω τα νερα και αναβουν τα αιματα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagvader : 18-06-10 στις 19:27 Αιτία: Automerged Doublepost
  #87  
Παλιά 18-06-10, 20:11
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Το πείραμα του Βαγγέλη έχει 1 μόνο σκοπό (αν δεχθούμε τους ισχυρισμούς του για απουσία οικονομικών επιδιώξεων):

Να δημιουργήσει ένα (κατά τη γνώμη του) όμορφο και σπάνιο ή ακόμη και μοναδικό ψάρι, που θα το έχει μόνον αυτός ή πολύ λίγοι.

Τι θυσιάζει σ' αυτήν του την προσπάθεια? Τα πάντα:

1. Ταλαιπωρεί δυστυχισμένα και ανάπηρα υβρίδια που έχουν φτιαχτεί από απάνθρωπους παραγωγούς, με αποκλειστικό σκοπό το κέρδος τους.
2. Ταλαιπωρεί και καταδικάζει σε θάνατο το 95% των στείρων και προβληματικών απογόνων τους, που δεν θα έχουν το επιθυμητό "χρώμα".
3. "Βιάζει" κάθε έννοια φυσικής επιλογής και χομπιστικής δεοντολογίας, στο όνομα του "πειραματισμού" και της περιέργειας-ματαιοδοξίας.

Αναρωτηθείτε σας παρακαλώ αν αξίζουν αυτές οι "θυσίες" για να επιτευχθεί ένα διαφορετικό, ή σπάνιο, ή πολύχρωμο ψάρι?

Κι ας τελειώσει κάποτε το παραμύθι του σεβασμού στην διαφορετικότητα και στην "αντίθετη άποψη". Όχι, προσωπικά δεν μπορώ να σεβαστώ
τον βασανισμό και την παραγωγή ανάπηρων ζωντανών, για να επιβιώσει το 5% και να καμαρώνουμε για τα χρώματα και τα σχήματα που "πετύχαμε".

Βαγγέλη δεν σε θεωρώ χομπίστα, ούτε ενυδρειόφιλο, δεν πιστεύω ότι μοιραζόμαστε τις ίδιες αρχές και για εμένα δεν τίθεται ζήτημα
"διαφορετικής άποψης" που καταπιέζεται από τον "κακό" Τόλη, αλλά ζήτημα αρχών που εσύ δεν διαθέτεις παρά την 27χρονη εμπειρία σου
που δεν σου έμαθε τίποτε καλό. Στα δικά μου μάτια είσαι ένας παραστρατημένος άνθρωπος, χωρίς αρχές, που έχει ανάγκη βοήθειας.

Αδιαφορώ αν αποχωρήσεις από το φόρουμ, οι πρακτικές σου, η ιδεολογία σου, το ηθικό σου υπόβαθρο κι εσύ ο ίδιος, δεν θα μου λείψετε.
Αν σε έβρισκα εδώ, να διαφημίζεις τα πειράματά σου, δεν θα γραφόμουν ποτέ κι απορώ που είσαι περήφανος γι αυτά και κοκορεύεσαι.
  #88  
Παλιά 18-06-10, 20:19
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πείραμα του Βαγγέλη έχει 1 μόνο σκοπό (αν δεχθούμε τους ισχυρισμούς του για απουσία οικονομικών επιδιώξεων):

Να δημιουργήσει ένα (κατά τη γνώμη του) όμορφο και σπάνιο ή ακόμη και μοναδικό ψάρι, που θα το έχει μόνον αυτός ή πολύ λίγοι.

Τι θυσιάζει σ' αυτήν του την προσπάθεια? Τα πάντα:

1. Ταλαιπωρεί δυστυχισμένα και ανάπηρα υβρίδια που έχουν φτιαχτεί από απάνθρωπους παραγωγούς, με αποκλειστικό σκοπό το κέρδος τους.
2. Ταλαιπωρεί και καταδικάζει σε θάνατο το 95% των στείρων και προβληματικών απογόνων τους, που δεν θα έχουν το επιθυμητό "χρώμα".
3. "Βιάζει" κάθε έννοια φυσικής επιλογής και χομπιστικής δεοντολογίας, στο όνομα του "πειραματισμού" και της περιέργειας-ματαιοδοξίας.

Αναρωτηθείτε σας παρακαλώ αν αξίζουν αυτές οι "θυσίες" για να επιτευχθεί ένα διαφορετικό, ή σπάνιο, ή πολύχρωμο ψάρι?

Κι ας τελειώσει κάποτε το παραμύθι του σεβασμού στην διαφορετικότητα και στην "αντίθετη άποψη". Όχι, προσωπικά δεν μπορώ να σεβαστώ
τον βασανισμό και την παραγωγή ανάπηρων ζωντανών, για να επιβιώσει το 5% και να καμαρώνουμε για τα χρώματα και τα σχήματα που "πετύχαμε".

Βαγγέλη δεν σε θεωρώ χομπίστα, ούτε ενυδρειόφιλο, δεν πιστεύω ότι μοιραζόμαστε τις ίδιες αρχές και για εμένα δεν τίθεται ζήτημα
"διαφορετικής άποψης" που καταπιέζεται από τον "κακό" Τόλη, αλλά ζήτημα αρχών που εσύ δεν διαθέτεις παρά την 27χρονη εμπειρία σου
που δεν σου έμαθε τίποτε καλό. Στα δικά μου μάτια είσαι ένας παραστρατημένος άνθρωπος, χωρίς αρχές, που έχει ανάγκη βοήθειας.

Αδιαφορώ αν αποχωρήσεις από το φόρουμ, οι πρακτικές σου, η ιδεολογία σου, το ηθικό σου υπόβαθρο κι εσύ ο ίδιος, δεν θα μου λείψετε.
Αν σε έβρισκα εδώ, να διαφημίζεις τα πειράματά σου, δεν θα γραφόμουν ποτέ κι απορώ που είσαι περήφανος γι αυτά και κοκορεύεσαι.
Γιατι το συνεχιζουμε? Τελειωσε, ναστε καλα... δεν χρειαζετε να λεμε πολλα.
  #89  
Παλιά 18-06-10, 20:23
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Κώστα συμφωνώ μαζί σου ότι τέτοιες συμπεριφορές δεν αρμόζουν στο ύφος και ήθος του φόρουμ για αυτόν τον λόγο είμαι σίγουρος ότι ο δημιουργός αυτού του θέματος σε ένα μικρό χρονικό διάστημα θα αποχωρούσε από μόνος του Χωρίς Μπαν γιατί απλά δεν ταιριάζει άλλα αντί να φανεί η δύναμη της κοινότητας εναντια σε τέτοιες λογικές/ιδεολογίες εμφανιζεται ένα μπαν και εμφανιζεται ο Τολης (όχι από τον ιδιο αλλα από αλλα μελοι) σαν ο Χουντικος που ότι θελω κανω αυτό εμενα με ενοχλει θεωρω τον Τολη/Συντονηστες/μελοι ΙΣΑ σε σχέση με τις απόψεις τους δηλ τι θα πρέπει να φοβάμαι τι θα πω γιατί αν δεν αρέσει θα φάω μπαν αυτό λέω ότι δεν μου αρέσει
  #90  
Παλιά 18-06-10, 20:40
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα δικά μου μάτια είσαι ένας παραστρατημένος άνθρωπος, χωρίς αρχές, που έχει ανάγκη βοήθειας.
Ξερετε που ειναι το αδικο? Οτι σαν ανθρωπος (περαν του συγκεκριμενου project)φτανουμε σε σημειο να με χαρακτηριζουν ως παραστατημενο (που το δεχομαι οσο αφορα το χομπυ ενυδρειων) Δεν δεχομαι ομως το "χωρις αρχες" γιατι πλην του οτι με προσβαλεις καταμουτρα και δεν εχω δωσει τετοιο δικαίωμα, δεν με γνωριζεις προσωπικά για να ξερεις τι αρχες μου εχουν δωσει οι γονείς μου. Παρακαλω πολυ να παραμεριστουν τετοιες δηλωσεις... για να ειμαστε αγαπημενοι! Τωρα για να το ελαφρύνουμε και λιγο "Ναι" εχω αναγκη βοηθειας... Ψαχνω θηλυκια Texas γυρω στα 12cm η μεγαλυτερη. Αν καποιος μπορει να με εξυπηρετήσει θα ημουν ευγνώμων.

Υγ= Και ενω βλεπετε οτι δεν θελω να συνεχισω την κοντρα αλλο, οι φωνες δεν με αφηνουν να φυγω.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Apolemichthys Trimaculatus σε κύβο 70x60x60(cm)??? panosb Reefsafe 7 05-01-09 17:06
blood parrot cichlid fish DIMITRIS_cy Γλυκό νερό - Γενικά 4 29-06-08 02:21
Nutrafin Blood Worms crazyio Bettas 2 02-01-07 09:56
Blood Red Jewel (Cichlids) giannisg Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 2 15-05-06 16:19
Red Parrot cathyki Γλυκό νερό - Γενικά 4 18-01-06 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13935 seconds with 14 queries