Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-08-12, 17:53
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Unhappy Fin Rot σε Guppy- θεραπεία με Omnipur σε ξεχωριστό ενυδρειάκι-"νοσοκομείο"

Πριν λίγες μέρες έκανα την βλακεία και έβαλα στο ενυδρείο (120lt) χωρίς καραντίνα 4 νέα Guppy, τα 3 από ντόπιο ψαροπαραγωγό και ένα απο πετ. Την πρώτη μέρα, μεσα στον ενθουσιασμό δεν παρατηρησα τιποτε ύποπτο, αλλά την επόμενη είδα το πιο μικρό (απ τον παραγωγό) να έχει σκισμένη ουρίτσα, να καμπουριάζει και να παραμένει μόνιμα υποκινητικό και στην πάνω μεριά, στο σημείο που υπάρχει η μικρότερη δυνατή ροή νερού (προφανώς ειναι αδύναμο και όπου αλλού και να πάει το παίρνει το ρευμα). Επίσης είδα να τρώει λιγότερο απ τ άλλα. Μέσα στις επόμενες 2-3 μέρες αρχισα να βλέπω πολύ μικρά ξεφτίσματα στην ουρά ενός άλλου (από το πετ), μαυρα στιγματάκια στην ουρά ενός άλλου (που προυπήρχε στο ενυδρείο) και απο μια διαχωρισμένη ουρά -αλλά όχι φαγωμένη ή ταλαιπωρημένη- σε άλλα δυο (του παραγωγού). Όλα, εκτός απ το πρωτο, το μικράκι, τρωνε κανονικά και με όρεξη και δεν παρουσιάζουν περίεργη συμπεριφορά. ¨ομως όσο περνούσαν οι μέρες οι ουρές χειροτερευαν. ταυτόχρονα διάβαζα ότ,ι βρήκα σχετικά με Fin Rot, ειδα φωτό και βεβαιώθηκα πβς πρόκειται γιαυτό. Έτσι σημερα 'εστησα με νερό απ το μεγάλο ενυδρείο ενα 12lt ενυδρειάκι ως "νοσοκομείο" (το σφουγγάρι της αντλίας του το είχα στο φίλτρο του κανονικού ενυδρείου για περίπου 10-15 μέρες) και μετέφερα τα 4 αρρωστα ψαράκια εκεί.
Καθώς στο νησί δεν βρήκα πουθενά Μelafix (που διάβασα πως είναι φυσικό και ήπιο φαρμακο), αλλά ούτε και ενυδρειακό αλάτι (αν και γιαυτό βρήκα διφορούμενες πληροφορίες), πήρα το χημικό που μου σύστησε το μαγαζί: sera Omnipur και έριξα στο "νοσοκομείο" ακολουθόντας τις οδηγίες (αλλά με ελαφρά μικρότερη δόση)
Ερωτήσεις: 1) Ακολουθώ αυτά που λέει το Omnipur (αναμονή 7 μέρες κι αν δεν εχουν καλυτερεύσει, ενεργό άνθρακα για 24 ώρες και επανάληξη της θεραπείας-βγάζοντας και πάλι τον άνθρακα υποθέτω?-), ή αυτά που μου πε ο πετσοπάς ( τη δεύτερη μέρα να ξαναβάλω Οmnipur στη μισή δόση, την τρίτη μέρα να προσθέσω 25% νερό με αντιχλώριο, τη συνέχεια όμως δεν την θυμάμαι γμτ
2) Φαγητό να τους βάλω? Κάπου διάβασα για σκορδόζουμο και μούλιασμα της τροφής για άρρωστο ψάρι μεσα σ αυτό. Επίσης για μούλιασμα τροφής σε βιταμίνες. Ακόμα, βρήκα συμβουλές για βρασμένο λιωμένο αρακά αποφλιωμένο, ως τροφή σε αρρωστα ψαράκια. Μπορεί κανείς να μου πει περισσότερα?
3) Μπορώ να παραγγείλω το Μelafix ή/και αλάτι ενυδρείου, θα έρθουν σε καμιά βδομάδα. Είναι καλή ιδέα να βάλω (πόσο και απο ποιό) στο μεγάλο ενυδρείο προληπτικά, μπας κι έχουν προσβληθεί και τα υπόλοιπα, ακόμα κι αν δεν έχουν σημάδια ασθένειας?
4) Στο "νοσοκομείο", παρ όλο το ανεμιστηράκι που μπήκε στο καπάκι, έχει Τ=29, να δοκιμάσω να τη ρίξω κι άλλο με κανα μικρό μπουκαλάκι με πάγο?

(Σε επόμενο ποστ θα ανεβάσω και τη φόρμα για τις ασθένειες- Ευχαριστώ προκαταβολικά, αν κι είμαι σίγουρη πως θα χω κι άλλες ερωτήσεις τις επόμενες μέρες...)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-12, 18:15
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Χρησιμοποιησε το omnipur συμφωνα με τις οδηγιες που δινει η Sera,μην
χρησιμοποιησεις παραλληλα και αλατι.Ταισμα με τροφη μουλιασμενη σε
βιταμινες.Μην ριχνεις την θερμοκρασια με παγωμενο νερο.
Καλη επιτυχια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-12, 18:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χαχα, καλα εγραψε εννας φιλος για τα προβληματα της επαρχιας...
Τα μαγαζια που αναφερεις ειναι το ελεος το ιδιο, εχουν omnipur αλλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΑΤΙ και Melafix!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!


Τουλαχιστο προσβαση σε χονδρο αλατι τυποκομικο εχεις? κι αυτο μια χαρα ειναι, απλα πρεπει να διαλυθει παρα πολυ καλα στη φραπεδιερα.
Σχετικα με το φαρμακο που αναφερεις δεν ξερω, κανα δυο φορες που ειχα finrot (η υποψια fin rot να πω την αληθεια γιατι μια φορα μονο ηταν διαπιστωμενο σε ενα πολυ νεαρο ψαρακι) τις ειχα αντιμετωπισει επιτυχως με κοκτειλ melafix + pimafix, αλλα αν ξεκινησεις θεραπεια οπως παντα με τα φαρμακα δεν πρεπει να τη διακοψεις και να βαλεις κατι αλλο, και το αλατι καλο ειναι να μην το μπερδευουμε με φαρμακα, ισως κανει αντιδραση.
Παγο μη βαλεις, σκιερο μερος, και αν χρειαζεται συμπληρωσε κι αλλο ανεμιστηρακι.

Αλατακι και μελαφιξ φροντισε να εχεις παντα στο ντουλαπι σου ωστε να μην εξαρτασαι απο τον καθε μαγαζατορα με περιεργες αποψεις

Προληπτικες θεραπειες ΔΕΝ κανουμε αλλα τα ζωοτοκα καλο ειναι να ζουν σε νερο με ελαχιστη ποσοτητα αλατιου μοννιμα (δε θυμαμαι την περιεκτικοτητα, αν ψαξεις θα τη βρεις ομως... νομιζω 0.1 ή 0.3 γρ/λιτρο)
-------------------------
Α και ουτε με βιταμινες και τα σχετικα μην το παρακανεις, η υπερβιταμινωση ειναι θαναηφορα.
Απλα μια φορ τη βδομαδα μια σταγονα στην τροφη ειναι οκ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 06-08-12 στις 18:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-12, 18:58
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 85Χ35Χ44, συνολικά lt:131, νερού lt: 119
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3μήνες (στρώσιμο: βακτήρια εμπορίου συν μπόλι απο παλιότερο/ μικρότερο ενυδρείο)
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 1 guppy μπήκε απ την αρχή, 3 guppy πριν 4-5 μέρες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26,5 - 27,5 (αλλά μέσα Ιουλίου ανέβαινε ως 30 για λίγες μέρες, μέχρι να μπει ο ανεμιστήρας)
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 7guppy, 2 swordtail, 1 molly, 2 Gourami
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): fysa fontinalis (λαθρεπιβάτες)
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): εξωμειωμένη με ενυδρείου +/- 1 βαθμό
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% ανά εβδομάδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 1μέρα πριν
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορές τη μέρα λίγο και ανάμικτα (sera san, sera flora, sera bloodworms, jbl novo bel, jbl novo grano vert mini, αρακα βρασμένο)
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Στο ενυδρείο (DIY, πρώην επαγγελματικό) υπάρχουν φυτά, πέτρες, ρίζες και μετριος φωτισμός. Όχι υπόστρωμα, όχι CO2. Το φίλτρο έχει αντλία 330lt/h, είναι βιολογικό με 3 θαλάμους, στον κεντρικό έχει ελαφρόπετρα και απλά σφουγγάρια.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7,5 - 8
KH: 4
GH: (ακόμα περιμένω τα υγρά..., λογικά είναι μέτρια η σκληρότητα αλλά δεν ορκίζομαι)
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 0-10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι
ΣΤΙΚΣ: οχι
Ηλεκτρονική: οχι
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 4 guppy
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικό στα 3, σε ένα φαίνεται ένα αχνό γκρίζο σημάδι στο κεφάλι
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Μόνο 1 δεν πολυτρώει και μένει συνεχώς στην επιφάνεια, σήμερα περνά και ικανά διατήματα στον πάτο. Τα υπόλοιπα ειναι φυσιολογικά και δείχνουν να ψαχνουν για φαγητό.
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική στα 3, αυξημένη στο 1 που ειναι σε πιο προχωρημένο στάδιο
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : τα 3 ναι, το ένα όχι και τόσο
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 4-5 μερες τα πρωτοπαρατήρησα, αλλά ενδεχομένως υπήρχαν και απο λιγο πιο πριν, ειδικά στα ψαράκια που ήρθαν απο αλλού
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Οι ουρές είναι ειτε ελαφρά ξεφτισμένες, είτε διαχωρισμένες. Στο ένα που είναι πιο άσχημα η ράχη έχει καμπουριάσει και δείχνει ελαφρά πρισμένο, σαν έγκυος αλλά όχι πολύ. Στο άλλο εμφανίστηκαν λίγα ψιλά μάυρα στιγματα στην ουρά, χωρίς εμφανή σκισίματα ακόμα.

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: Omnipur
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 10 σταγόνες στα 10 λιτρα (συνιστώμενη 22 στα 20)
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: Σήμερα
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: άγνωστο
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : Ναι, σε 12 lt, με Omnipur, σήμερα.
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : όχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Δεν τα έχω ταϊσει, δεν ξέρω αν πρέπει και τι
__________________________________________________ ___________
-------------------------
Ευχαριστώ σας!
Μόλις τα τάϊσα, 2 στα 4 φάγανε με όρεξη, το ένα το πιο αρρωστούλι όμως όχι ιδιαίτερα, προσπάθησε, έδειξε λίγο ενδιαφέρον για το φαγητό αλλά γρήγορα κατέβηκε πάτο...
Για το σκορδόζουμο ξέρουμε τίποτε (αν βοηθάει, αν πρόκειται για ωμό ή βρασμένο, ή αν αλληλεπιδρά με τη φαρμακευτική αγωγή?) Μελαφίξ και αλάτι θα παραγγείλω αύριο ωστε να μην την ξαναπατήσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Iren66 : 06-08-12 στις 20:14 Αιτία: Automerged Doublepost, πρόσθεση περιγραφής φίλτρου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-12, 19:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οι συνθηκες που κρατας τα ψαρακια σου δειχνουν μια χαρα, και οι ρουτινες που ακολουθεις επισεις ειναι ενταξει.
Μερικοι απ οσο γνωριζω προτεινουν για γκαπυ μια μονιμη μικρη ποσοτητα αλατιου, αλλα ψαχτο
-------------------------
σκορδοζουμο ωμο φυσικα, κατα προτιμηση στον αποχυμωτη αν εχεις (θα μοσχομυρισει ολη η κουζινα) αλλα δε νομιζω να βοηθησει γιατι ενα αρρωστουλι ψαρακι φυσικο ειναι να μην εχει τρελη ορεξη. Το οτι τρωει -εστω και λιγο- ειναι καλο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 06-08-12 στις 19:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-12, 20:04
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Εχω λίγες τύψεις που δεν κατάφερα να τσεκάρω ως τώρα την γενική σκληρότητα, κι όλο φοβάμαι πως το νερό ειναι πολύ μαλακό για τα γκαπάκια (θυμάμαι που συζητούσαμε αλλού πως κάτω απο 15 GH είναι ευπρόσβλητα σε ασθένειες και να που συνέβει...) και δεν ξέρω τι να κάνω για να τ ανεβάσω, στα τυφλά όμως? δε λέει...αρα περιμένω ακόμα να ρθει το τεστ
Αρα το σκορδόζουμο και το αλάτι, μπορούμε να τα βαζουμε (σποραδικά αν κατάλαβα καλά) στα υγειή ψαράκια (κι όχι κατά την όποια φαρμακευτική θεραπεία), αλλά και όταν υπάρχουν οι πρωτες υποψίες ασθενειών.Το ίδιο και το βρεξιμο της τροφής με βιταμίνες , σωστά?

Λίγες ερωτήσεις ακόμα: 1) Στο 12λιτρο "νοσοκομείο" λογικά το φάρμακο θα καταστρέψει τα καλά βακτηρια σύντομα (αυριο, μεθαυριο πχ?), οπότε λογικά μετράω καθημερινά, αλλά αν δω αμμωνία τι κάνω? Συμπληρώνω ετοιμα βακτήρια (χωρίς αλλαγή, αφου με την αλλαγή θα φύγει το φαρμακο)? Στραγγίζω υλικό από το κυρίως ενυδρείο χύμα στο μικρό και προσεύχομαι να επιβιώσουν αρκετά βακτήρια? Αλλάζω νερ'ο και συμπληρώνω φάρμακο? Αλλάζω νερό χωρίς να συμπληρώσω άλλο Οmnipur? (μήπως τελικά αυτό ειχε στο νου του ο πετσοπας που μου πε "να κάνω αλλαγή νερού και να ρίξω μισή δόση φαρμακο"?)
2) Στις οδηγίες του φαρμάκου λέει καλό αερισμό, οπότε εχω βάλει μιαν αεραντλία και φυσαλίδες στα αρρωστούλια μου, καλά δεν κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-08-12, 20:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σκορδοζουμο δεν ειναι φαρμακο, εννωειται μπορεις μια-δυο φορες τη βδομαδα να βαζεις.
Στα τυφλα μην ανεβαζεις τιποτα, περιμενε τα τεστ.
οσοι βαζουν στα γκαπυ αλατι το κανουν σα ρουτινα μονιμα οχι περιστασιακα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-08-12, 00:08
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Οκ, σ ευχαριστώ! Τους "μαγειρέψαμε" ήδη λαχανικά, αναμειγμένα με flakes ποτισμένα με σκορδόζουμο, ελπίζω να τους αρέσουν, θα δούμε αύριο
------------------
Για τις τελευταίες ερωτήσεις μου, μήπως γνωρίζει κανείς να με συμβουλέψει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-08-12, 01:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iren66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Λίγες ερωτήσεις ακόμα: 1) Στο 12λιτρο "νοσοκομείο" λογικά το φάρμακο θα καταστρέψει τα καλά βακτηρια σύντομα (αυριο, μεθαυριο πχ?)
Λογικα δεν πρεπει, αλλα ειναι πιθανο να επηρρεασει λιγο τη βιολογια.

Παράθεση:
οπότε λογικά μετράω καθημερινά,
οποσδηποτε

Παράθεση:
αλλά αν δω αμμωνία τι κάνω? Συμπληρώνω ετοιμα βακτήρια (χωρίς αλλαγή, αφου με την αλλαγή θα φύγει το φαρμακο)?
οχι βεβαια, τα μπουκαλακια με τα υποτειθεμενα βακτηρια μην εμπιστευεσαι τοσο πολυ πως περιεχουν κατι (θαυματουργα υγρα ξεματιασματος απο την παναγιτσα τη βακτηριοτισα ειναι )
Στην αμμωνια κανουμε ΠΑΝΤΑ αλλαγη (τωρα αν χρειαστει συμπληρωση της δοσης του φαρμακου δεν ξερω, λογικα θα πρεπει), και φυσικα οταν εχουμε φαρμακα, αμμωνιες και χιλια δυο κερατα δε ριχνουμε μεσα υγρα που δεν ξερουμε τι μπορει να περιεχουν

Παράθεση:
Στραγγίζω υλικό από το κυρίως ενυδρείο χύμα στο μικρό και προσεύχομαι να επιβιώσουν αρκετά βακτήρια?
αυτο σιγουρα θα βοηθησει, οσο περισσοτερη βιολογια τοσο το καλυτερο

Παράθεση:
Αλλάζω νερ'ο και συμπληρώνω φάρμακο? Αλλάζω νερό χωρίς να συμπληρώσω άλλο Οmnipur? (μήπως τελικά αυτό ειχε στο νου του ο πετσοπας που μου πε "να κάνω αλλαγή νερού και να ρίξω μισή δόση φαρμακο"?)
νερο θα αλλαξεις ετσι κι αλλιως αν δεις αμμωνια, αυτο δεν το συζηταμε (ουτε ψαχνουμε ποσο α-τοξικη ειναι, αρρωστα ψαρια εχεις εκει μεσα, το μονο που δε θες ειναι να φανε και τοξικα)
Δεν ειμαι ειδικος στα φαρμακα και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε κατι αλλο απο αλατι, melafix και pimafix και περιστασιακα esha2000 αποκλειστικα για απολυμανση(και ελπιζω ποτε να μη χρειαστει) αλλα πιστευω πως το καλυτερο ειναι πρωτα να κανεις τις μετρησεις σου και αν χρειαστει τις αλλαγες σου, και μετα να βαζεις το φαρμακο. Ετσι δε θα χρειαστει να συμπληρωνεις δοσεις.

btw πετσοπας που δεν εχει αλατι και melafix ειναι δυνατον να δινει οδηγιες για τετοια φαρμακα?



Παράθεση:
2) Στις οδηγίες του φαρμάκου λέει καλό αερισμό, οπότε εχω βάλει μιαν αεραντλία και φυσαλίδες στα αρρωστούλια μου, καλά δεν κάνω?
Καλα κανεις, ετσι κι αλλιως θελει εξτρα οξυγονωση οταν εχουμε ψαρια σε καραντια



Ελπιζω ολα να πανε καλα, τα ψαρακια να θεραπευτουν και να μην υπαρξει καποιο προβλημα. Αν σου ξανατυχει ομως (βλεπεις ψαρακια με τετοιες ουρες εχουν τετοιες τασεις ) αν δε βρισκεις melafix πγαινε σε ενα καλο μπακαλικο και παρε χονδρο αλατι τυροκομιας, ειναι μια χαρα και απεφυγε το χημικο πολεμο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-12, 01:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν χρειαστει να κανεις αλλαγη νερου στη καραντινα τοτε αφαιρεις το νερο που θελεις (υπολογιζοντας ποσο εβγαλες) ... προσθετεις τη δοσολογια του φαρμακου που αναλογει στα λιτρα νερου που αφαιρεσες και στη συνεχεια προσθετεις το φρεσκο νερο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-08-12, 01:51
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Οκ, τωρα το χω Κι εγώ ελπίζω να πάνε όλα καλά και να επιστρέψουν τα ψαράκια στους φίλους τους στο μεγάλο σύντομα (αλήθεια, όταν λέμε "βελτίωση" τι ακριβώς περιμένουμε να δούμε? βελτίωση στη συμπεριφορά, σίτιση, κολύμπι μόνο ή ΚΑΙ στα προσβεβλημένα σημεία? Εννοώ, παίζει να επανέρχονται οι ουρίτσες σε καλή κατάσταση, να ενόνωνται τα σκισίματα και να ξεκαμπουριάζουν τα κορμάκια τους? Ακούγεται χαζό όμως ποτέ δεν μου τυχε να δω θεραπευμένο ψαράκι απο fin rot, οπότε και δεν ξέρω τι να θεωρήσω σαν τελική βελτίωση...)

Σας χιλιοευχαριστώ και τους δυό!!!

υγ. @ Νick "btw πετσοπας που δεν εχει αλατι και melafix ειναι δυνατον να δινει οδηγιες για τετοια φαρμακα?" O πετσοπάς μου είπε πως δεν εχει χρησιμοποιήσει ποτέ αλάτι ή μελαφιξ, αλλά έχει βάλει Omnipur σε αντίστοιχη περίπτωση, οπότε οι δοσολογίες και συμβουλές του αφορούσαν μόνον αυτό. Προσφέρθηκε όμως να μου παραγγείλει μελαφιξ και ενυδρειακό αλάτι για το μέλλον. Φαντάζομαι πως θ αργήσουν πολύ όμως, γιατί τωρα τον Αυγουστο κλείνουν οι εταιρίες που προμηθεύεται... Γιαυτό και προχώρησα αμέσως με το φαρμακο, παρ όλο που δεν τα χωνεύω και γενικά είμαι της φυσικής και εναλλακτικής θεραπείας. Ειδικά το ένα το ψαράκι ειλικρινά εδειχνε (και δείχνει) να χρίζει άμεσης και επεμβατικής θεραπείας και δεν υπήρχε άλλη άμεσα προσβάσιμη επιλογή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
Πως "αφαιρούμε" το αλάτι μετά από θεραπεία; aquaman Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 30-12-08 22:18
Φωτό από ένα "ενυδρειάκι" gaia Δίσκοι 15 21-07-06 10:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07229 seconds with 13 queries