Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 15-04-12, 18:37
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή Πρόβλημα για..."δυνατούς" λύτες...

Καλησπέρα, Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους...
Έχω το ριο 180, φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων με πρόσφατη περιγραφή λόγω ασθένειας εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60213) , το οποίο τρέχει περίπου εδώ και 3 χρόνια....
Θα σας δώσω ωπερισσότερα στοιχεία για όποιον τυχών χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο για να βοηθήσει...
Το πρόβλημα μου το οποίο θεωρώ "περίεργο" γιατί δε θυμάμαι να έχω ξανασυναντήσει κάτι παρόμοιο εδω πέρα (και ούτε μου έχει ξαναπαρουσιαστεί τα τελευταία 3 χρόνια) είναι το παρακάτω:
Χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στις ρουτίνες, εδώ και λίγους μήνες αρχίζουν ένα-ένα να....εξαφανίζονται τα εύκολα και χαμηλών απαιτήσεων φυτά μου...
Συγκεκριμένα:
1) Egeria Densa : Σταμάτησε η εξάπλωσή του και άρχισε σταδιακά να να κόβωνται τα κλωνάρια, να επιπλέουν, να μη αναπτύσονται πλέον, τα κομάτια που έβαζα για κλαδέματα να μην αναπτύσσονται καθόλου, μέχρι που δεν έχω πλέον ούτε ένα δείγμα σήμερα στο ενυδρείο.
2) Valisneria : Εκεί που περίπου ανα 15 μέρες έβγαζα χούφτες για να μειώσω την εξάπλωση, άρχισε να μειώνεται σημαντικά, να μην εμφανίζονται πλέον καινούργιοι δρομείς, σήμερα έχουν μείνει 2-3 φύτρες απο κει που πρέπει να είχα ίσως και 100...
3) Java fern: Δεν αναπτύσσεται πλέον καθόλου και μάλιστα αρκετά φύλλα γίνονται σιγά- σιγά καφέ, χαλάνε και δε βλέπω καινούργια φύλλα, πρέπει να έχει ελλατωθεί περίπου 50%...

Η λίπανση που χρησιμοποιώ είναι σπάνια, περίπου στις 15 μέρες ποτάσιουμ και στο μήνα μια φορά φλούρις και μία σίδηρο.
Νερό βρύσης και ΑΟ.
Περίπου στα μισά της .."καταστροφής" έβαλα ταμπλέτες στο υπόστρωμα αλλα τίποτα δεν άλλαξε όσον αφορά την εξαφάνιση τελικά της Egeria και της Valisneria...

...H pelia επίσης έχει μειωθεί κατα 50% αλλα αυτό ίσως να μην έχει το ίδιο αίτιο με τα υπόλοιπα, γιατί μπορεί απλά να οφείλεται στο οτι το τελευταίο δίμηνο έχω αφήσει στη επιφάνεια φουλ pistia και πιθανό να της λείπει ο φωτισμός νομίζω χρειάζεται μέτριο και τώρα είναι σίγουρα χαμηλός. Η πίστια έχει καλύψει περίπου τον 70% της επιφάνειας, εκεί που παλαιότερα επέπλεαν η valisneria κατα κύριο λόγω και κατα δεύτερο η egeria...(τα φυτά αυτά όμως κάλυπταν το 40%- 50% της επιφάνειας, ήταν λίγο λιγότερο απλωμένα..)
H pistia μπήκε όταν είδη το μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας είχε είδη αδειάσει απο τα άλλα φυτά...
Παρακαλώ κάποιον απο τους έμπειρους των φυτών να βοηθήσει να αποκατασταθεί η τάξη....
Κλαδέματα θα βρώ γιατί έχω δώσει στον κουμπάρο που έχει ένα...παρατημένο στη μοίρα του ενυδρείο που τρέχει 1μιση χρόνο χωρίς μετρήσεις, (δεν έχει καν αγοράσει τεστ,και αλλαγές κάνει ανα..15 μέρες ή..παραπάνω, βεβαίως με επιπτώσεις στον αριθμό των ψαριών, μην τρελαθούμε κιόλας!!...)με μια αδύναμη λάμπα φθορίου που την έχει 4 χρόνια ακόμα πριν βάλει τα φυτά μέσα, και εκεί μέσα όλα τα κλαδέματα πάνε σφαίρα, τα φυτά είναι όλα υγειέστατα και χωρίς ίχνος άλγης στο ενυδρείο(!!!!)....
Κάποτε θα τραβήξω φωτο τα φυτά του, έτσι για το περίεργο του θέματος, είναι όλα σε καταπληκτική κατάσταση χωρίς να λαμβάνει ΠΟΤΕ ΚΑΜΙΑ μέριμνα για αυτά....(δεν ξέρω για πόσο βέβαια...)..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω
ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα "μη κατάποσης" τροφής και όχι μόνο. maneni Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 14 25-02-12 17:00
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
Πιράνχας "κότες";!! g4x4 ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 7 09-05-08 13:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04801 seconds with 14 queries