Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #37  
Παλιά 18-11-11, 13:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο όρισε αν μπορείς το χόμπι σου για να καταλάβω τις διαφορές.

Έτσι χοντρά χοντρά όπως το βλέπω, εσύ προσπαθείς να δώσεις ότι καλύτερο μπορείς στους υδρόβιους φίλους σου, παρέχοντας τους τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, τον όσο πιο φυσικό υδροβιότοπο σε σχέση με το πως είναι γεννημένα να ζουν και γενικά τους προσφέρεις ότι μπορείς έχοντας παράλληλα την ευχαρίστηση να έχεις ένα κομμάτι από το υγρό στοιχείο....σχεδον όπως είναι στη φύση, στο σαλόνι σου.

Όπως το βλέπω εγώ, το ίδιο ακριβώς κάνει και ένας MFK. Η διαφορά είναι ότι σας συναρπάζει διαφορετικός τύπος ψαριών, διαφορετικός υδροβιότοπος και διαφορετικά φαινόμενα της φύσης.
Σίγουρα θα μπορούσαν να την βγάλουν με βιομηχανοποιημένες τροφές (οι οποίες παρεπιπτόντος γίνονται με τον ίδιο τρόπο....γαριδάδικα και δεξαμενές με ψάρια....μόνο που σου τα σκοτώνουν και σου τα συσκεβάζουν άλλοι). Αν όμως στο ενυδρείο σου έχεις ένα ψάρι γεννημένο θυρευτή, δεν του στερείς τη φυσική του διατροφή και τα φυσικά του ένστικτα αν δεν του προσφέρεις την ευχαρίστηση του κυνηγιου?....Δεν του αλλάζεις εντελός τη συμπεριφορά του σε σχέση με τη συμπεριφορά που θα είχε στη φύση? Δεν πας κόντρα σε αυτό που υποτίθεται ότι πρέπει να κάνεις αν είσε πραγματικός χομπιστής?

....με τα feeder fish δικής σου παραγογής η συμαντικότερη διαφορά είναι ότι ξέρεις τι ταϊζεις το ψάρι σου και μειώνεις συμαντικά τις πιθανότητες ασθενιών. ....Θα μου πεις τα ψάρια αυτά δεν έχουν ψυχή....έχουν αλλά και στη φύση τροφή γίνονται και για αυτό το λόγο δεν έχουν γεμίσει τα ποτάμια γκαπις και πλατις.

Ένας παίρνει ένα κυνηγόσκυλο για το σαλόνι του....νομίζεις ότι ο σκύλος αυτός είναι ευχαριστημένος? Μπορεί να περνά καλά, να τρώει να πηγαίνει βόλτα, να παίζει κλπ κλπ κλπ ....αλλά αν του καταπιέζεις τα φυσικά του ένστικτα σου υπογράφω ότι ΔΕΝ είναι ευχαριστήμενος, τουλάχιστον όχι όσο θα μπορούσε να ήταν. Και τα ψάρια είναι το ίδιο.....αν πάρεις μονομάχο και τον έχεις σε ένα ενυδρείο 60ρι με νερό κρισταλλο και τέλεια χημεία, θα είναι καλά το ζωνανό.....αν του βάλεις όμως και δυο μονομαχίνες και φυτέψεις το ενυδρείο σου, θα είναι ακόμη καλύτερα!
Με τα μεγάλα ψάρια είναι το ίδιο....αν του δίνεις έτοιμη τροφή που αγόρασες στο μαγαζί, θα μπορέσει να ζήσει.....αν του δώσεις όμως τη φυσική του τροφή και στη φυσική της μορφή......θα ζήσει πολύ καλύτερα!......Εμείς φίλε Σπύρο τί πραγματικά θέλουμε? Να ζήσουν? Η να ζήσουν όσο καλύτερα γίνεται?

Αυτά είναι οι δικοί μου ορισμοί και οι δικές μου απόψεις. Αν εσύ πιστεύεις κάτι διαφορετικό, πολύ θα ήθελα να το ακούσω.

Πάντα φιλικά!
Η διαφορα ειναι οτι στο ενα χομπι ο χομπιστας εκτρεφει ψαρια για να ζησουν τη ζωη τους οσο καλυτερα γινεται και να προσφερουν απλα θεαμα στον χομπιστα, και στο αλλο για να μεγαλωσουν και να γινουν τροφη.
Οσο σχεση εχει το χομπι μου, με το χομπι του Δουραμπεη που εχει τσιπουρες στο ενυδρειο του για τους πελατες της ψαροταβερνας του, αλλο τοσο εχει σχεση και με τους αλλους.

Οσο για τη ζωντανη τροφη εχει ξαναγινει πολλες φορες συζητηση, και εχω αναφερει οτι δεν εχει σχεση η νουμοσυνη της αρτεμιας και των σκουληκιων με αυτη του ψαριου ή του ποντικιου, που καταλαβαινει τι θα του συμβει μολις πεσει στο ενυδρειο με τους θηρευτες, ουτε και θα μεινουν με το μισο σωμα φαγωμενο να κολυμπανε απεγνωσμενα μεχρι να το αποτελειωσουν, προσφεροντας απλα (σε πολλους απο τους χομπιστες με θηρευτες) και το προσθετο "θεαμα" στο χομπι τους, του "φονου" και του αιματος.
Αν η θανατωση των feeders γινοταν απο πριν και με αξιοπρεπη τροπο (οπως ειμαι υπερμαχος να γινεται και με τα "fedders" αρνακια μοσχαρακια κοτουλες κλπ που τρωμε εμεις) δεν θα μπορουσα να πω το ιδιο.

ΥΓ βλεπει καποιος ευκολα απο το ποστ σου, οτι συγκρινεις τα χομπι μονο στη ιδια προσοχη που δινει ο ενας χομπιστας στα "μεγαλα" ψαρια του, αλλα δεν αναφερεις τιποτα για τη συμπεριφορα του απεναντι στα μικρα ψαρια fedders .... σαν να μην υπαρχουν.
Αν μεινουμε στη συμπεριφορα τους απεναντι στα μεγαλα ψαρια, δεν εχω αντιρρηση οτι και πολλοι απο αυτους κανουν πολλα λαθη στη διατηρηση τους, οπως και αυτοι που δεν εχουν μεγαλα ψαρια και "παιζουν" με ενυδρειακια και ψαρακια.
Αυτο προσπαθουμε να βελτιωσουμε στις συζητησεις των φορουμ.
Το θεμα ομως εδω, εχει σκοπο την ενημερωση αυτων που σκοτωνουν αθελα τους περισσοτερο, ψαρια με λαθος αναπαραγωγες, στρωσιμο κλπ.
Το ενσυνειδητο ταισμα τους σε μεγαλυτερα ψαρια ειναι καπως ... τραβηγμενο, ακομα και να αναφερεται στο θεμα του GAB (και οχι του MFK).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συζήτηση για την αναπνοή και το ιδανικό βάθος νερού flea Bettas 28 13-11-11 20:50
Ανοιχτή συζήτηση για το θέμα των αδέσποτων maria1983 ¶λλα ζώα 0 19-10-11 08:31
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14
Συζήτηση περί στρωσίματος ενυδρείου Liolios Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 2 16-10-07 10:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17332 seconds with 14 queries