Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-09, 16:24
mageiras293 Ο χρήστης mageiras293 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Σκεψεις για reef

Γεια σας παιδια...εχω ενα ενυδρειο γλυκου 120 λιτρα 100χ30χ40 υψος και θελω να παω σε θαλλασινο...ενω μου αρεσει το συγκεκριμενο ενυδρειο μου ειπαν οτι σεν μπορω να το κανω θαλλασινο...(δεν μπορω να καταλαβω αν υπαρχει πολυ σοβαρος λογος να μην το κανω)...επειδη θελω να μην μου βγει και πολυ ακριβο αν ελεγα να παω σε ενα τζαμα ή αν κανει καποιος απο το forum ενυδρεια καταλληλα..ποσο θα μου κοστιζε μια τετοια κατασκευη???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-09, 20:27
Το avatar του χρήστη valantis
valantis Ο χρήστης valantis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: kastoria
Μηνύματα: 38
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην valantis
Προεπιλογή den kserw

φιλε δεν μπορω να σου απαντήσω γτ δεν εχω ασχολειθει με θαλασσινο αλλα είναι λένε αρκετα δυσκολότερο και ακριβότερο....... σκεψου το καλα πριν αρχισεισ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-09, 20:35
Το avatar του χρήστη gkampanis
gkampanis Ο χρήστης gkampanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 174
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gkampanis
Προεπιλογή

Φιλε μου εγω απο οσο ξερω τα ψαρια του θαλλασινου στρεσαροντε στο ριχο το ενυδρειο οποτε θα εχεις μια ομοαδα απο ευαλωτα ψαρια στο ενυδρειο σου και ειναι ποιο επιρεποι σε ασθενειες!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-09, 22:06
mageiras293 Ο χρήστης mageiras293 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

το καταλαβαινω αυτο που μου λες....αλλα ποια η διαφορα 30 ποντους με τους 40(δεν μιλαμε για τις γυναικες)...θελω να πω πως αν φυγω απο το σπιτι που μενω τωρα 80 τμ και παω σε ενα 70 τμ δεν θα εχω και μεγαλο προβλημα..
-------------------------
εχει δοκιμασει καποιος να κανει θαλλασινο ενυδρειο με 30 ποντους βαθος και ειχε προβλημα????ή θα ειμαι ο πρωτος που θα το κανει???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mageiras293 : 23-05-09 στις 22:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-09, 23:59
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mageiras293 Εμφάνιση μηνυμάτων
το καταλαβαινω αυτο που μου λες....αλλα ποια η διαφορα 30 ποντους με τους 40(δεν μιλαμε για τις γυναικες)...θελω να πω πως αν φυγω απο το σπιτι που μενω τωρα 80 τμ και παω σε ενα 70 τμ δεν θα εχω και μεγαλο προβλημα..
-------------------------
εχει δοκιμασει καποιος να κανει θαλλασινο ενυδρειο με 30 ποντους βαθος και ειχε προβλημα????ή θα ειμαι ο πρωτος που θα το κανει???
φίλε μου είναι σαν να ζεις σε σπίτι με ύψους 2,30 του μέτρου και μετά να πας σε ένα άλλο με ύψους 1.80 αν εσύ έχεις 1.70 ύψους θα σε πιάνει ψύχωπλάκωμα

φυσικά ανάλογα το ψαρί παίζει ρολό και το ύψους ενός ενυδρείου.
Γενικά ένα σωστό ενυδρείο πρέπει να έχει και σωστό βάθος και μάκρος και ύψους .Μπορεί να έχω ένα 60 λίτρο ενυδρείο στην κατοχή μου αλλά θεωρώ ότι ενυδρείο θα έπρεπε να λέγονται αυτά που είναι από 300++ λίτρα τα αλλά είναι απλά ενυδρειακια (κοινός μεγάλες γυάλες) σίγουρα ένα ρεεφ ενυδρείο από τα λίγα που έχω διαβάσει στο ότι θέλουν ένα σωρό κυκλοφοριτές βράχο κτλ θέλουν πολλά λίτρα ώστε να φανεί και η ομορφιά τους.
Η χημεία στα ρεεφ είναι κάτι που θέλει μεγάλη προσοχή οπότε όσα ποιο πολλά λίτρα τόσο μεγαλύτερη ασφάλεια στο να κράτιουνται τα επίπεδα του νερου σταθερά.

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει ότι πειράματα θέλει.
Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις να κανεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-09, 00:43
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

στειλε ενα πμ εδω dream waters αν θελεις προσφορα για ενυδρειο.τωρα τα περι διαστασεων το περιεγραψε πολυ ωραια ο Pouritanos
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-09, 11:06
mageiras293 Ο χρήστης mageiras293 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου είναι σαν να ζεις σε σπίτι με ύψους 2,30 του μέτρου και μετά να πας σε ένα άλλο με ύψους 1.80 αν εσύ έχεις 1.70 ύψους θα σε πιάνει ψύχωπλάκωμα

φυσικά ανάλογα το ψαρί παίζει ρολό και το ύψους ενός ενυδρείου.
Γενικά ένα σωστό ενυδρείο πρέπει να έχει και σωστό βάθος και μάκρος και ύψους .Μπορεί να έχω ένα 60 λίτρο ενυδρείο στην κατοχή μου αλλά θεωρώ ότι ενυδρείο θα έπρεπε να λέγονται αυτά που είναι από 300++ λίτρα τα αλλά είναι απλά ενυδρειακια (κοινός μεγάλες γυάλες) σίγουρα ένα ρεεφ ενυδρείο από τα λίγα που έχω διαβάσει στο ότι θέλουν ένα σωρό κυκλοφοριτές βράχο κτλ θέλουν πολλά λίτρα ώστε να φανεί και η ομορφιά τους.
Η χημεία στα ρεεφ είναι κάτι που θέλει μεγάλη προσοχή οπότε όσα ποιο πολλά λίτρα τόσο μεγαλύτερη ασφάλεια στο να κράτιουνται τα επίπεδα του νερου σταθερά.

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει ότι πειράματα θέλει.
Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις να κανεις.



Ευχαριστω παρα πολυ παιδια για την βοηθεια...απλως εγω σκεφτηκα να βαλω νεκρο βραχο να το καννω fish only
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΨΑΡΙΩΝ! costas_kumitsu Γλυκό νερό - Γενικά 12 08-04-09 20:07
σκεψεις για Tanganyika steady Tanganyika 47 24-01-09 13:16
Light reef = reef delight ;) phaerimm Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 20-12-08 20:54
Σκεψεις για δισκους..... imichal Δίσκοι 8 05-05-08 10:57
Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 23-01-03 16:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04547 seconds with 13 queries