Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-11, 14:54
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή Βοηθεια!

Καλησπερα σας,

Πριν απο μια εβδομαδα μου εκαναν δωρο 2 μικρα χρυσοψαρα (δεν ξερω ποιο ειδος) με ενα ενυδρειο 5λτ με χαλικι και ενα ζωντανο φυτο.
Εχω πολλες ερωτησεις σχετικα με το τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω τις συνθηκες ζωης των ψαριων μου αλλα εχει εμφανιστει ενα προβλημα.
Το ενα χρυσοψαρο σημερα εχει μια βγαλει μια φουσκαλιτσα σαν απο αιμα, κοντα στο ματι της και μολις πριν λιγο παρατηρησα πως και σε καποια αλλα σημεια εχει εμφανισει κατι σαν αιματωμα (ή κατι που μοιαζει σαν αιματωμα).
Μηπως γνωριζει κανεις τι μπορει να εχει συμβει ή τι πρεπει να κανω?
Δυστηχως τα pet shop ειναι ολα κλειστα σημερα, ευχομαι αυριο να μην ειναι αργα...

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-11, 15:03
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

κανε μια αλλαγη νερου περισσοτερο απο το μισο γιατι μαλλον εχει υπερβολικη αμμωνια το νερακι....
μεχρι να μπουν οι "παλιοι" που ξερουν περισσοτερα πρεπει να σου πω πως πρεπει να τα βαλεις σε ενυδρειο με φιλτρο και τουλαχιστον 30 λιτρα για καθε ψαρι. για τωρα αλλαξε το νερο και βαλε και αντιχλωριο.
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.Ά Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-11, 15:34
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Ευχαριστω...
ωστοσο δεν εχω αντιχλωριο οποτε καλυτερα να περιμενω μεχρι αυριο που θα το αγορασω για να το αλλαξω το νερακι? Η΄να το αλλαξω τωρα χωρις αντιχλωριο?

Ευχαριστω και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-11, 16:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω...
ωστοσο δεν εχω αντιχλωριο οποτε καλυτερα να περιμενω μεχρι αυριο που θα το αγορασω για να το αλλαξω το νερακι? Η΄να το αλλαξω τωρα χωρις αντιχλωριο?

Ευχαριστω και παλι
Κανεις αλλαγη 50% τωρα εστω και χωρις αντιχλωριο (το χλωριο δεν ειναι τιποτα μπροστα στην αμμωνια)
Βγαζεις το μισο νερο απο τη γυαλα και βαζεις φρεσκο νερο ιδιας θερμοκρασιας (στην αναγκη κανε μιξη με λιγο θερμοσιφωνου).
Επαναλαμβανεις μετα απο 12 ωρες και μετα μια φορα καθε μερα χωρις να ταιζεις καθολου. (απο τη νηστεια δεν προκειται να παθουν τιποτα, εδω μενουν μηνες νηστικα στις λιμνες)
Δεν ειναι σωστος τροπος αλλαγης, αλλα δεν προλαβαινουμε.
Υποθετω φιλτρο δεν εχει η γυαλα.

Η αιτια ειναι η αμμωνια απο τους ρυπους των ψαριων και οφειλεται στο οτι τα χρυσοψαρια ειναι πολυ ρυπογονα, θελουν πολυ καλη φιλτρανση και ενυδρειο μηκους 80-120 εκ μινιμουμ και 30-70 λιτρο ανα ψαρι (αναλογα το ειδος χρυσοψαρου).

Θα ειμαι ειλικρινης, τα ψαρια δεν εχουν πολλες πιθανοτητες να επιζησουν και αν επιζησουν θα μεινουν κουσουρια (που θα φανουν συντομα τα αποτελεσματα), αφου η δηλητηριαση απο αμμωνια ΝΗ3 καταστρεφει ζωτικα οργανα του οργανισμου.
Αν δεν παρεις ενυδρειο καταλληλο, μην περιμενεις και πολλα.
Καλη τυχη

Περισσοτερα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
-------------------------
Οι επομενες αλλαγες που θα κανεις θα ειναι με νερο βρυσης που εχεις αφησει να μεινει σε ενα δοχειο με αντιχλωριο για μερικες ωρες, να ερθει και κοντα στη θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου.
Εισαγωη πολυ αργα. πχ διαρκεια μιση ωρα για να μπει το νερο στη γυαλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-08-11 στις 16:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-11, 17:25
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Εκανα την αλλαγη νερου και θα συνεχισω να ακολουθω τις οδηγιες σου.
Φιλτρο δεν εχω!
Μερικες ερωτησεις ακομα:
για την επομενη αλλαγη νερου, στις επομενες 12 ωρες, παλι δεν θα εχω αντιχλωριο (τα μαγαζια θα ανοιξουν αυριο στις 12:00...) μηπως να βαλω εμφιαλωμενο νερο?

Η νηστεια σε τι θα βοηθησει?

Την επομενη που μου εφεραν τα χρυσοψαρα επισκευτηκα το pet shop απο οπου τα αγορασαν και τους ζητησαν να μου πουν τι χρειαζεται να κανω και να αγορασω για το ενυδρειο. Μου απαντησαν αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα...τιποτε αλλο, ουτε φιλτρα ουτε τιποτα....

Ευχαριστω για τη βοηθεια

Wish'em luck
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-11, 19:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Εκανα την αλλαγη νερου και θα συνεχισω να ακολουθω τις οδηγιες σου.
Φιλτρο δεν εχω!
Μερικες ερωτησεις ακομα:
για την επομενη αλλαγη νερου, στις επομενες 12 ωρες, παλι δεν θα εχω αντιχλωριο (τα μαγαζια θα ανοιξουν αυριο στις 12:00...) μηπως να βαλω εμφιαλωμενο νερο?

Η νηστεια σε τι θα βοηθησει?

Την επομενη που μου εφεραν τα χρυσοψαρα επισκευτηκα το pet shop απο οπου τα αγορασαν και τους ζητησαν να μου πουν τι χρειαζεται να κανω και να αγορασω για το ενυδρειο. Μου απαντησαν αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα...τιποτε αλλο, ουτε φιλτρα ουτε τιποτα....

Ευχαριστω για τη βοηθεια

Wish'em luck
Οχι εμφιαλωμενο.
Βρυσης βαλε. Βαλτο απο τωρα στο δοχειο με ανοιχτο καπακι να εξατμιζεται το χλωριο (αν ειχες αεραντλια θα εξατμιζοταν πιο γρηγορα).

Η νηστεια βοηθαει στο οτι δεν παραγονται ρυποι που γινονται αμμωνια.
Διαβασε λιγο εδω για τον κυκλο του αζωτου που εχει να κανει με τους ρυπους που παραγονται σε ενα ενυδρειο και πως επιτυγχανεται. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
Και γενικοτερα τα υπομνηματα/βοηθηματα για αρχαριους http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34


Λιγο εκτος θεματος:
Αν θες να ακολουθησεις τις συμβουλες του πετσοπ μπορεις να το κανεις. Ειναι δικη σου επιλογη. Δεν ξερω γιατι δεν θελησε να σου πουλησει ενα ενυδρειο αντι για γυαλα? Μηπως εδωσες καποιο πλαφον στο κοστος?
Καλο ειναι να ξερεις ομως οτι σε προηγμενες πολιτισμικα και νομοθετικα χωρες εχει απογορευθει ηδη η χρηση γυαλας. Καποιος λογος θα υπαρχει και μαλλον εχει να κανει με τη κακομεταχειρηση ζωων.
Εδω, σε ενα φορουμ χομπιστων, υποστηριζουμε τις οσο πιο σωστες γινεται συνθηκες διαβιωσης ζωων.
Ενα ψαρι (οπως το χρυσοψαρο) που γινεται (αν δεν ειναι fancy ειδος) 30-60 εκ, πως (?) μπορει να ζησει αξιοπρεπως και να φτασει σε ενα καλο προσδοκιμο ζωης (20-40 χρονια για χρυσοψαρα) για να θεωρηθει επιτυχης η διατηρηση του, σε μια γυαλα 5 λιτρων?
Ειναι σαν να αγοραζουμε ενα λυκοσκυλο, να το βαζουμε σε ενα σπιτακι για πεκινουα, να μεγαλωνει οσο ενα πεκινουα, να ζει 6 μηνες αντι για 15 χρονια και να νομιζουμε οτι του δωσαμε οτι χρειαζεται για να ζησει μια αξιοπρεπη ζωη.
Στην περιπτωση σου εχεις βαλει πανω απο ενα λυκοσκυλα στο κλουβακι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μια βοηθεια με το co2 giannisqq Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 42 10-04-10 23:13
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!! george82 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 20-04-09 05:43
βοηθεια βαγγελης καραγιαννη Ζωοτόκα 1 24-02-08 18:55
μια βοηθεια ....... Κων/νος Μ. Γλυκό νερό - Γενικά 7 16-06-07 16:16
βοηθεια GP250381 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 01-07-06 21:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04605 seconds with 13 queries