Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 22-04-12, 17:28
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Νεο Juwel vision 180.

Καλησπερα.

Πρόκειται λοιπόν για ένα νέο vision 180άρι. Μέχρι τώρα είχα ενυδρείο άλλης εταιρείας, οπότε από Jewel εχω μεσάνυχτα.
Το πρόβλημα που εχω, είναι στην έδρασή του πάνω στο αντίστοιχο επιπλο. Πιο συγκεκριμένα, το ενυδρείο στο κάτω μέρος του, έχει γύρω γύρω μια μπατουρα. Πάνω σ' αυτην πατάει, με αποτέλεσμα το κρυσταλο της βάσης δεν ακουμπά στο επιπλο, παρά είναι τελείως στον αέρα. Δημιουργεί ένα κενό μεταξύ κρυσταλου βάσης και επίπλου, γύρω στο 1 πόντο. Τώρα εγώ αναρωτιέμαι, αν αυτό θα πρέπει να το αφήσω έτσι ή να βάλω ένα ιδικό αφρώδες υλικό που εχω, ώστε να εφαπτεται το κρυσταλο της βάσης επανω του. Σαν πάχος το "φύλλο" του υλικού αυτού που εχω, τεριαζει ακριβώς.

Δεν ξέρω ποιο είναι σωστότερο. Από την άλλη σκέφτομαι ότι ουσιαστικά το κρυσταλο της βάσης θα είναι τελείως στον αέρα (θα πατάει μόνον γύρω γύρω) και με όλο αυτό το υλικό και το νερό που θα μπει, θα αντέξει? Ή θα γίνει κανένα ....(δεν το λέω γιατί και τώρα που αλλάζω ενυδρείο, αλλάζω λόγω διαρροής).

Τι λέτε? Το εχω μόλις στήσει, αλφαδιασει και εχω βάλει το υπόστρωμα. Από αύριο που θα μπει χαλίκι νερό και φυτά, θα δυσκολέψουν πολύ να πράγματα να αφαιρεθεί, το "φύλλο" αυτό. Να διευκρινησω ότι η γυάλα συνεχίζει να εδράζεται κανονικά γύρω γύρω με την μπατουρα που έχει. Εγώ απλά "γεμισα" το κενό μεταξύ του κρυσταλου του πυθμένα και του επιπλου.

Για βοηθήστε, γιατί δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό. Σ' αυτό που εχω (παλιό ενυδρείο), το κρυσταλο ακουμπά κανονικά πάνω στο επιπλο. Εδώ τώρα, τι κάνω?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκέψη για αγορά Juwel Vision 180 panos_auk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 15-01-12 20:54
Juwel vision 180 beeromixalhs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 24-05-11 12:13
juwel vision dimitrios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 13-11-10 18:07
Juwel Vision 180 DJK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 08-08-05 15:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03734 seconds with 14 queries