Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-11, 15:18
ral Ο χρήστης ral δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή Πράσινη καφέ άλγη?!?

Την τελευταία εβδομάδα περίπου αναπτύσσεται στα τζάμια του ενυδρείου μία άλγη μα.. τί άλγη? Στα ίδια σημεία που παλιότερα είχε καφέ άλγη τώρα έχει ένα ανοιχτό πράσινο χρώμα, αλλά την υφή και την ανάπτυξη της καφέ άλγης! Δεν αιωρείται στο νερό, δεν είναι μαλλιαρή, δεν εμφανίζεται πάνω στα φυτά και φεύγει με ένα σφουγγαράκι ή λίγο χαρτί όπως η καφέ. Να σημειωθεί οτι σε μερικά σημεία καφέ κ πράσινο συνυπάρχουν. Δυστυχώς δεν έχω τεστάκια αυτή τη στιγμή, οπότε το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι το ενυδρείο είναι περίπου 60 λτ, με χαμηλό/μέτριο φωτισμό, φυτεμένο με anubia, microsorum, cryptocorynes κ bacopa caroliniana, χωρίς υπόστρωμα ή λίπανση. Τελευταία αλλαγή νερού πριν τρεις μέρες, ενώ γίνεται τακτικά κάθε 2 εβδομάδες. Φίλτρο έχω εξωτερικό Fluval 105. Αυτά! Τα φώτα σας, παρακαλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-11, 15:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η πρασινη αλγη που περιγραφεις, αν βγαινει τοσο ευκολα, τοτε ειναι η dust που οσο και να την αφαιρεις, ξανακολλασει σαν μαγνητης στο τζαμι και μετα απο λιγες μερες ξαναγινεται πρασινο.
Οφειλεται συνηθως σε ανισορροπια ή ελλειψη φοσφωρικων/νιτρικων και σε συνδυασμο με ελλειψη CO2 και δυνατου φωτισμου.
Φευγει με εναν φυσικο τροπο που ομως απαιτει υπομονη... την αφηνεις για 3-4 εβδομαδες χωρις να την πειραξεις, το ενυδρειο θα δειχνει χαλια αλλα μολις κανει τον κυκλο της θα αρχισει να πεφτει μονη της απο το τζαμι. Σε αυτο το σημειο την ξυνεις με μια τηλεκαρτα και ταυτοχρονα κανεις σκουπα βυθου αφαιρωντας την.Μετρα και ΡΟ4 , ΝΟ3 και αν θες δωσε μερικες ακομα πληροφοριες για το ενυδρειο γιατι πρεπει να διορθωθει και ο λογος που την προκαλεσε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-11, 15:33
Το avatar του χρήστη sonic
sonic Ο χρήστης sonic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Περιοχή: Ρόδοs
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

βαλε ενα πλεκο και "καθάρισες" απλα ψαξε για εναν που να μην μεγαλώνει πολυ εχω δυο στο 72αρι μου και πανε πανω απο 7 μηνες που τρεχει το ενυδρειο και δεν εχω δει ουτε διγμα αλγης γνωμη μου
__________________
Φιλικά Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-11, 15:58
ral Ο χρήστης ral δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Θέλω να βάλω κ κάποιο ψάρι-καθαριστή, αλλά θέλω κ να δώ τι φταίει πρώτα! Χωρίς τα τεστ όμως δεν ξέρω πώς μπορώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες. Για ένα τόσο μικρό ενυδρείο (με barbs μέσα) τί καθαριστή θα μπορούσα να πάρω, όμως?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καφέ και πράσινη άλγη?? misigun Φύκη -€“ ¶λγες 4 20-05-10 23:02
Πράσινη άλγη sailim Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-02-10 08:50
Μπλέ - πράσινη άλγη ANXRI Γλυκό νερό - Γενικά 10 20-03-09 22:42
Πράσινη τριχοειδής άλγη Filotas Malawi 22 25-02-09 18:40
Πράσινη άλγη... daukalion Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 17-06-05 19:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03244 seconds with 13 queries