Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-06-07, 00:25
Το avatar του χρήστη puravlos
puravlos Ο χρήστης puravlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην puravlos
Προεπιλογή Φυτά σε ξύλα και πέτρες

Παιδιά θα μπορούσαν οι εμπειρότεροι να πουν ποια φυτά είναι κατάλληλα για ρίζωμα σε πέτρες ή/και ξύλα;;
Και επιπλέον μία ερώτηση.Αραγε υπάρχουν φυτά από την ελληνική φύση που νάχει δοκιμάσει κανείς σε ενυδρείο γλυκού νερού;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-06-07, 00:31
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puravlos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά θα μπορούσαν οι εμπειρότεροι να πουν ποια φυτά είναι κατάλληλα για ρίζωμα σε πέτρες ή/και ξύλα;;
Και επιπλέον μία ερώτηση.Αραγε υπάρχουν φυτά από την ελληνική φύση που νάχει δοκιμάσει κανείς σε ενυδρείο γλυκού νερού;
java moss,ολες οι ανουμπιες,και microsorium pteropus....
υπαρχουν ορισμενα φυτα,οπως πχ καποιο ειδος κερατοφυλλου,που δεν ξερω το ονομα του,και φυεται σε λιμνες....
προσοχη ομως ,γιατι μπορει να φερουν παθογονους οργανισμους με την αφιξη τους στο ενυδρειο,και κατι τετοιο σαφως δεν το θελουμε.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-07, 19:58
underwater Ο χρήστης underwater δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Υπάρχουν φυτά στην ελληνική φύση που μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο και να ζήσουν μια χαρά.
ceratophyllum demersum
samolus valeradi
bacopa
vallisneria
cyperus
hygroryza
eteranthera
myriophyllum
Κοιτα στην σελίδα της τροπικα αυτές της ονομασίες για να τα γνωρίσεις, φυτρώνουν και αλλα φυτά φωτογραφίες τους όμως δεν θα βρεις σε καμια σελίδα...
Το πρόβλημα ειναι πού θα τα βρείς.. ξέρεις κάπιο ποτάμι ή λίμνη στην περιοχή σου?
Θα πρέπει τα νερά που φυτρώνουν τα φυτά να ειναι καθαρά χωρίς διάφορα απόβλητα και φυσικά θα τα κάνεις απολλύμανση με χλωρίνη πριν τα βάλεις στο ενυδρείο..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-06-07, 22:39
Το avatar του χρήστη puravlos
puravlos Ο χρήστης puravlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην puravlos
Προεπιλογή

Κοίτα εγώ έχω άμεση πρόσβαση σε Β.Εύβοια απόπου κατάγομαι και ξέρω 2 ποτάμια και ένα καταράκτη. Τώρα τι έχουν απο φυτά θα δείξει όταν πάω. Ωστόσο έχω καλό δίκτυο από ανθρώπους που είναι πρόθυμοι να με βοηθήσουν λόγω φιλίας. Επίσις παίζουν και 2 πολύ καλοί μου φίλοι ένας σε Ολλανδία και ένας σε Ινδονησία,όπου σκοπεύω κάποια στιγμή να πάω και μπορεί να βρώ και κάτι πιο εντυπωσιακό. Για την ώρα και επειδή σε αυτή τη φάση έχω χρόνο και ετοιμάζω ταξιδάκια εντός Ελλάδας ελπίζω στον πλούτο της Ελληνικής χλωρίδας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γλοιώδες υλικό πάνω σε ξύλα thediscusman Γλυκό νερό - Γενικά 50 11-02-08 23:08
Νοτιοαμερικάνικα φυτά που αναπτύσσονται πάνω σε ξύλα και πέτρες Kostas G. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 20-02-06 19:16
Πως λέγεται αυτό το φυτό που ανεβαίνει σε ξύλα; Liolios Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 29-12-05 14:23
Μικρά στίγματα και κηλίδες σε φυτό. ΠΑΝΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 01-12-05 08:23
Ξύλα με φυτά ''του εμπορίου'' pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 08-12-03 22:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03277 seconds with 13 queries