Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-10, 08:48
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή Άρρωστα πλάτυ


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 200 λίτρα

2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3 μήνες

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 15 μέρες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 12 guppies, 4 platties, 1 ξιφοφόρος και 10 μωρά guppies

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): -
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27

8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 25% εβδομαδιαία
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: χθες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2φορές/ημέρα φυλλαράκια με σπιρουλίνα

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7.6
KH:5
GH:10
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):5
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: API

ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 2

2. ΔΕΡΜΑ: κανονικό
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: το ένα είναι συνεχώς κρυμμένο. Το άλλο είναι νωθρό και στέκεται ή στο βυθό ή στην επιφάνεια
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):-
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): ελαφρώς αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : οχι, ειδικά το δεύτερο έχει να φάει 3 μέρες
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: χθες για το ψάρι που κρύβεται, εδώ και τρεις μέρες για το άλλο
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Τα ψάρια είναι θηλυκά πλάτυ. Αγοραστηκαν μαζί με άλλα δύο, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Τα υπόλοιπα ψάρια είναι φυσιολογικά.

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:-

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :-
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :-
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:-
__________________________________________________ ___________


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-10, 13:53
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή αρρωστα πλάτυ

[QUOTE=mpoumpoula;527913]
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 200 λίτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 15 μέρες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 12 guppies, 4 platties, 1 ξιφοφόρος και 10 μωρά guppies
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): -
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 25% εβδομαδιαία
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: χθες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2φορές/ημέρα φυλλαράκια με σπιρουλίνα
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7.6
KH:5
GH:10
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):5
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: API
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 2
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικό
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: το ένα είναι συνεχώς κρυμμένο. Το άλλο είναι νωθρό και στέκεται ή στο βυθό ή στην επιφάνεια
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):-
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): ελαφρώς αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : οχι, ειδικά το δεύτερο έχει να φάει 3 μέρες
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: χθες για το ψάρι που κρύβεται, εδώ και τρεις μέρες για το άλλο
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Τα ψάρια είναι θηλυκά πλάτυ. Αγοραστηκαν μαζί με άλλα δύο, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Τα υπόλοιπα ψάρια είναι φυσιολογικά.

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:-
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :-
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :-
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:-
__________________________________________________ ___________

καμία βοήθεια;;;; κάποιος;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-10, 02:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν μπορεις βαλε και καποια φωτογραφια ...

Εξωτερικα παρατηρεις κατι? Η ανορεξια και η συμπεριφορα που αναφερεις μπορει να προερχεται απο πολλους παραγοντες!

Η θερμοκρασια μου φαινεται λιγο "τσιμπημενη" για τα ψαρια που εχεις ...

Ο ξιφοφορος σου θα ζευγαρωσει με τα πλατυ και θα βγαλουν υβριδια ... Αυτο δεν ειναι καλο γιατι χαλαμε τη καθαροτητα του ειδους ... Μπορεις βεβαια να τα κρατησεις εσυ χωρις να τα διαδωσεις αλλα γιατι να μπεις σε αυτη τη διαδικασια ... δε βρισκω καποιο λογο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-10, 09:00
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορεις βαλε και καποια φωτογραφια ...

Εξωτερικα παρατηρεις κατι? Η ανορεξια και η συμπεριφορα που αναφερεις μπορει να προερχεται απο πολλους παραγοντες!

Η θερμοκρασια μου φαινεται λιγο "τσιμπημενη" για τα ψαρια που εχεις ...

Ο ξιφοφορος σου θα ζευγαρωσει με τα πλατυ και θα βγαλουν υβριδια ... Αυτο δεν ειναι καλο γιατι χαλαμε τη καθαροτητα του ειδους ... Μπορεις βεβαια να τα κρατησεις εσυ χωρις να τα διαδωσεις αλλα γιατι να μπεις σε αυτη τη διαδικασια ... δε βρισκω καποιο λογο!
Γιώργο καλημέρα. Φωτο δύσκολο για το ψάρι που κρυβεται, το άλλο θα προσπαθήσω. Εξώτερικά δε βλέπω τίποτα πέραν του ότι έχει αδυατίσει πολύ.

Τη θερμοκρασια την κατέβασα στους 26.

Για τον ξιφοφορο το γνωρίζω. Βρίσκρται προσωρινά στο 200λιτρο μέχρι να ετοιμαστεί το δεύτερο ενυδρείο.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-11, 11:44
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

οριστε κ μια φωτό. το ψαρι έχει αρχίσει να κολυμπάει αλλά δεν τρώει όταν ριχνω τροφη παρόλο που πηγαίνει μαζί με τα άλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-11, 14:21
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αν και η φωτό δεν βοηθάει πολύ, μου φαίνεται σα να είναι ρουφηγμένο το κάτω μέρος του ψαριού, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με, μπορεί να είναι κι από τη νηστεία.
Όταν δεν βλέπουμε εξωτερικά συμπτώματα, αλλά μόνο ανορεξία και μικρή κινητικότητα, συνήθως υποπτευόμαστε εσωτερικά παράσιτα ή βακτηριακή μόλυνση.
Η ακριβής διάγνωση σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι πάρα πολύ δύσκολη και το εξασθενημένο από την αρρώστια και την αφαγία ψάρι, δεν έχει πολλές ελπίδες.

Αν θέλεις να το παλέψεις και χωρίς να μπορώ να κάνω διάγνωση, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τον συνδυασμό ενυδρειακό αλάτι + melafix + pimafix + βιταμίνες.
Αυτό τουλάχιστον κάνω εγώ όταν δεν είναι σαφές από τι πάσχουν τα ψάρια, γιατί καλύπτει μεγάλο ποσοστό ασθενειών, χωρίς κίνδυνο για την βιολογία του φίλτρου.
Έχεις κάτι μικρότερο από το 200λιτρο (και 15 λίτρα φτάνουν) για ν΄απομονώσεις τα 2 ψάρια ?? Αν δεν έχεις, μπορείς να κάνεις την θεραπεία στο μεγάλο, έχεις φυτά??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-11, 18:31
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Δεν κάνεις λάθος. Το ψάρι εχει σκευρώσει από την αφαγία! Πηρα προχθες ένα ενυδρειάκι 13 λίτρα, για να το εχω ως νοσοκομείο. Θα το στησω αποψε με τον θερμοστατη κ το φιλτρακι του. Πηρα το eheim pick up 2006. (ξέω μα.....ία, επρεπε να πάρω κινέζικο). Να βαλω το ψάρι σήμερα;;; ή πρεπει να στρώσω πρώτα το ενυδρειάκι;;; Όλα οσα γραφεις τα έχω παραγγείλει από petcumulus (της API ήρα) αλλά επειδη θα αρήσουν θα παω Τριτη πρωι να αγορασω από εδω. Βιταμινες τι να πάρω;;; Στο μεγάλο έχω φυτα οποτε θεραπεία με αλατια δεν παίζει!
Και παλι ευχαριστώ...

Το δευτερο ψαρι που κρυβοταν τελικά φαινεται μια χαρα!!!!!!!

Σόρυ για τη φωτο αλλά μόλις πήγαινα να πατήσω το κουμπί την κοπάναγε!!!!!

καμιά απάντηση;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-11, 00:36
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Έτσι για την ιστορία το ψάρι μας άφησε χρόνους.... και δυστυχώς σήμερα το απόγευμα παρατήρησα κ ένα θηλυκό γκάπυ στην ίδια κατάσταση κ με τα ίδια συμπώματα. Μετά από μισή ώρα το ψάρι ήταν πεθαμενοστον πάτο του ενυδρείου. Οι μετρησεις είναι μια χαρά... Τί γίνεται βρε παιδιά;;; Μήπως να κάνω θεραπεία σε όλο το ενυδρείο;;; Κι αν ναι... τί θεραπεία;

Ακολουθεί φωτό λίγο πριν το ψαράκι ψοφήσει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-11, 03:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Έκανες την θεραπεία (αλάτι + melafix + pimafix + βιταμίνες) στο μικρό?? Είχες μπολιάσει το φίλτρο του και πήρες σωστές μετρήσεις??
Πες μας ακριβώς τι έκανες, δοσολογίες κλπ, για να δούμε τι πήγε λάθος, ή αν όλα έγιναν σωστά, να δοκιμάσουμε κάτι άλλο.
Και παιδέψου λίγο παραπάνω, να βγάλεις αρκετές κοντινές κι όσο πιο καθαρές φωτό γίνεται, αλλιώς διάγνωση μόνο από κοντά.

Στην φωτό, το γκάπι δείχνει πρησμένο (ή έγγυο) και σα να μου φαίνεται κι ότι το μάτι του έχει διογκωθεί, παρατήρησε και τ' άλλα.
Δες προσεκτικά τις φωτό εδώ: http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/p...=2&GalleryId=2 και προσπάθησε να
κάνεις κάποια διάγνωση, αλλιώς αν δεν υπάρχουν καθόλου εξωτερικά συμπτώματα, θ' αρχίσουμε πάλι τις μαντεψιές.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-11, 11:49
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Κώστα, δεν πρόλαβα να κάνω καμία θεραπεία! Τα είχα πάρει όλα όσα μου είπες αλλά μέχρι να βάλω το ενυδρείο και να μπολιάσω το φίλτρο το ψάρι πέθανε. Τώρα το μικρό ενυδρειάκι είναι σε λειτουργία και του ρίχνω λίγη τροφή για να διατηρήσω τη βιολογία. Το δεύτερο ψάρι πέθανε σε μισή ώρα από τη στιγμή που παρατήρησα ότι δεν είναι καλά και δεν ανέβηκε να φάει όταν έριξα τροφή... Το θέμα είναι ότι παρατηρώ κάθε μέρα και μάλιστα πολλές φορές τα ψάρια μου οπότε αν είχε πρόβλημα νωρίτερα, θα το είχα δει. Οι μετρήσεις στο μεγάλο ενυδρείο είναι σταθερές και ίδιες όπως στο πρώτο ποστ... Τί να πω... Φο βάμαι μήπως είναι κολλητική ασθένεια και χάσω όλα μου τα ψάρια... Όσο για τις φωτογραφίες... βγάλε εσύ καλύτερη με τη 18 μηνών κόρη μου να με τραβάει από το παντελόνι και να ουρλιάζει να ΄της δώσω τη φωτογραφική

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-01-11, 16:39
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα, δεν πρόλαβα να κάνω καμία θεραπεία! Τα είχα πάρει όλα όσα μου είπες αλλά μέχρι να βάλω το ενυδρείο και να μπολιάσω το φίλτρο το ψάρι πέθανε. Τώρα το μικρό ενυδρειάκι είναι σε λειτουργία και του ρίχνω λίγη τροφή για να διατηρήσω τη βιολογία. Το δεύτερο ψάρι πέθανε σε μισή ώρα από τη στιγμή που παρατήρησα ότι δεν είναι καλά και δεν ανέβηκε να φάει όταν έριξα τροφή... Το θέμα είναι ότι παρατηρώ κάθε μέρα και μάλιστα πολλές φορές τα ψάρια μου οπότε αν είχε πρόβλημα νωρίτερα, θα το είχα δει. Οι μετρήσεις στο μεγάλο ενυδρείο είναι σταθερές και ίδιες όπως στο πρώτο ποστ... Τί να πω... Φο βάμαι μήπως είναι κολλητική ασθένεια και χάσω όλα μου τα ψάρια... Όσο για τις φωτογραφίες... βγάλε εσύ καλύτερη με τη 18 μηνών κόρη μου να με τραβάει από το παντελόνι και να ουρλιάζει να ΄της δώσω τη φωτογραφική

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...

Σήμερα παρατήρησα σε ένα θηλυκό γκαπυ ότι τα κόπρανά του είναι σαν λευκή λεπτή κλωστούλα και αργούν πολύ να αποκολληθούν από το σώμα του. Κατά τα άλλα όλα είναι φυσιολογικότατα. Σημαίνει κάτι αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-11, 23:49
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αν θες τη νώμη μου, ξεκίνα την θεραπεία στο μεγάλο ενυδρείο. Αν έχεις πάνω από 4 μέρες να κάνεις αλλαγή νερού, κάνε τώρα μια αλλαγή 40%.
Μετά γέμισε μια κανάτα με νερό του ενυδρείου κι εκεί μέσα ρίξε 10-12 κουταλιές της σούπας αλάτι, 15 ml melafix και 15 ml pimafix.
Ανακάτεψε πολύ καλά μέχρι να διαλυθεί το αλάτι εντελώς και ρίχτα στο ενυδρείο. Γι άλλες 4-5 μέρες θα επαναλαμβάνεις καθημερινά την
προσθήκη ίδιας ποσότητας φαρμάκων, χωρίς να ξαναβάλεις αλάτι. Την 6η μέρα αλλάζεις 20% του νερού και τα ξαναλέμε.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-11, 00:19
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Κώστα αυτό θα κάνω... αλλά με το αλάτι να πω αντίο στα φυτά;;;; Αλήθεια, υποψιάζεσαι τι μπορεί να είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-11, 01:17
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Με 10 κουταλιές στα 200 λίτρα, δε νομίζω να πάθουν τίποτε (ελπίζω), είναι μικρή η δόση, αλλά κι αν ζοριστούν κάποια, νομίζω έχουν προτεραιότητα τα ψάρια.
Με μόνο σύμπτωμα αυτό που είπες, εγώ θα μάντευα εσωτερικά παράσιτα ή βακτηριακή μόλυνση, αν ξέρει κάποιος άλλος... ας βοηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-11, 01:19
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 10 κουταλιές στα 200 λίτρα, δε νομίζω να πάθουν τίποτε (ελπίζω), είναι μικρή η δόση, αλλά κι αν ζοριστούν κάποια, νομίζω έχουν προτεραιότητα τα ψάρια.
Με μόνο σύμπτωμα αυτό που είπες, εγώ θα μάντευα εσωτερικά παράσιτα ή βακτηριακή μόλυνση, αν ξέρει κάποιος άλλος... ας βοηθήσει.

Ενταξει λοιπόν... αυτό θα κανω και ο θεός βοηθός... Θα ενημερωσω παντως για όποιες εξελίξεις.... Ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-11, 00:58
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Κώστα ευχαριστώ... Έκανα τη θεραπεία ακριβως όπως είπες και τα ψάρια μου φαίνονται μια χαρά! Τα περιττώματά τους είναι πάλι φυσιολογικά. Α, τα φυτά δεν έπαθαν το παραμικρό από το αλάτι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστα γκάπυ Λένα Ζωοτόκα 19 31-08-10 23:27
Άρρωστα δολλάρια Pater_Familias Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 20-03-10 22:28
Άρρωστα Γκαπάκια Ulver Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 06-04-09 22:46
Άρρωστα Guppy!!! ath200 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 25-03-09 14:46
Άρρωστα guppy? xontros Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 03-03-08 18:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08035 seconds with 13 queries