Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-15, 16:24
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή 55 λιτρα LowTech

Eστησα χθες ενα ενυδρειακι με ευκολα φυτα,το αποτελεσμα μου αρεσει αρκετα αλλα θελει καποιες αλλαγες.Προς το παρων το αφηνω ως εχει.
Βρισκεται σε φαση στρωσιματος(μπολιαστηκε απο μονομαχοενυδρειο ελαχιστα)και βαζω καθημερινα τροφη σε αποχη.

Μιας και δεν θελω να μπλεξω με επεξεργασια νερου,σκεφτομαι να βαλω ενα κοπαδακι pseudomugil gertrudae για αρχη και ισως καμια ευκολη γαριδα αργοτερα.Ποσα ειναι καλα στα λιτρα μου και σε τι αναλογια?
Φιλτρακι εχει ενα Hailea bt-400(με σφουγγαρι-siporax mini) που ισως αργοτερα αντικατασταθει με ενα κρεμαστο.

Φωτο:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150302_192220.jpg
Εμφανίσεις:  698
Μέγεθος:  74,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150304_143724.jpg
Εμφανίσεις:  807
Μέγεθος:  71,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-15, 16:27
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

http://www.seriouslyfish.com/species...gil-gertrudae/
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-15, 19:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

http://www.seriouslyfish.com/species...hys-albonubes/
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-15, 21:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tzane Εμφάνιση μηνυμάτων
Eστησα χθες ενα ενυδρειακι με ευκολα φυτα,το αποτελεσμα μου αρεσει αρκετα αλλα θελει καποιες αλλαγες.Προς το παρων το αφηνω ως εχει.
Βρισκεται σε φαση στρωσιματος(μπολιαστηκε απο μονομαχοενυδρειο ελαχιστα)και βαζω καθημερινα τροφη σε αποχη.

Μιας και δεν θελω να μπλεξω με επεξεργασια νερου,σκεφτομαι να βαλω ενα κοπαδακι pseudomugil gertrudae για αρχη και ισως καμια ευκολη γαριδα αργοτερα.Ποσα ειναι καλα στα λιτρα μου και σε τι αναλογια?
Φιλτρακι εχει ενα Hailea bt-400(με σφουγγαρι-siporax mini) που ισως αργοτερα αντικατασταθει με ενα κρεμαστο.

Φωτο:
Μια χαρά το ξεκίνησες

Τα ψάρια (pseudomugil gertrudae), ισως να θελουν λιγο μαλακο νερο
Περιμενε κάποιους που τα εχουν, να σου πουν περισσοτερα
Ισως να τα κρατανε και σε νερό βρυσης
8-10 ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου

Το φιλτρακι μου φαινεται μικρο και ισως να μπουκωνει ευκολα
Αν ειναι να πας σε κρεμαστο, προτιμησε να πας σε εξωτερικό

Με το καλο να βάλεις ψάρια, εύχομαι!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-15, 22:39
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη επιλογη,αλλα δεν μου αρεσουν πολυ(δεν τα εχω δει live)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά το ξεκίνησες

Τα ψάρια (pseudomugil gertrudae), ισως να θελουν λιγο μαλακο νερο
Περιμενε κάποιους που τα εχουν, να σου πουν περισσοτερα
Ισως να τα κρατανε και σε νερό βρυσης
8-10 ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου

Το φιλτρακι μου φαινεται μικρο και ισως να μπουκωνει ευκολα
Αν ειναι να πας σε κρεμαστο, προτιμησε να πας σε εξωτερικό

Με το καλο να βάλεις ψάρια, εύχομαι!
Ευχαριστω,
ειδα κατι θεματα και ειδα οτι τα εχουν σε νερο βρυσης,θα το ψαξω καλυτερα.Μια δευτερη επιλογη ειναι τα cherry barbs που μου προτεινε ενας φιλος.

Το φιλτρακι χωρεσε αρκετο υλικο και εχει πολυ καλη ροη μεχρι στιγμης,τωρα οταν μπουκωσει θα δειξει.
Κοιταω για κρεμαστα(fluval c2,eheim 2042) γιατι τα εξωτερικα πανε διπλασια-τριπλασια τιμη μετα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-15, 22:55
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Εχω το liberty 2041.

Ειχα βγαλει τα σφουγγαρια απο την μια πλευρα και το ειχα γεμισει με siporax μινι. Χωρεσανε 3 δυχτακια και 2 κομμενα φυλλα catappa ευκολα. Στο 54λιτρο που εχω (διαστασεις υποθετω πανω κατω ιδιες με το δικο σου οπως το βλεπω) η ροη ειναι πολυ καλη. Ειναι αρκετα δυνατο και γενικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος.

Υποθετω το 42 που ειναι και μεγαλυτερων διαστασεων θα χωραει περισσοτερο υλικο μεσα.

**Το στησιμο μου αρεσει πολυ και ετσι οπως εχει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-03-15, 23:04
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω το liberty 2041.

Ειχα βγαλει τα σφουγγαρια απο την μια πλευρα και το ειχα γεμισει με siporax μινι. Χωρεσανε 3 δυχτακια και 2 κομμενα φυλλα catappa ευκολα. Στο 54λιτρο που εχω (διαστασεις υποθετω πανω κατω ιδιες με το δικο σου οπως το βλεπω) η ροη ειναι πολυ καλη. Ειναι αρκετα δυνατο και γενικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος.

Υποθετω το 42 που ειναι και μεγαλυτερων διαστασεων θα χωραει περισσοτερο υλικο μεσα.

**Το στησιμο μου αρεσει πολυ και ετσι οπως εχει.
Και εγω εχω το 2040 σε ενα 30λιτρο μια χαρα ειναι.
Τις διαστασεις δεν τις ειχα σκεφτει νομιζα οτι 2041 και 2042 θα εχουν το ιδιο μεγεθος,αλλα ειναι μεγαλυτερο στο μηκος.Οποτε λεω να προτιμησω το 2041 λογω μεγεθους.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-15, 00:31
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Μετα απο μια βολτα στα pet shop σημερα πετυχα(μαλλον) τα
Pseudomugil Furcatus,τα ονομαζαν Forktail Rainbow.
Mου αρεσαν αρκετα και ειδα οτι θελουν και λιγο πιο σκληρο νερο (ph 7-8 )οποτε πιστευω ειναι καλυτερα.
Με τις γαριδες συμβιωνουν αυτα?Γιατι διαβασα διαφορες αποψεις.

Και μια φωτο(δεν φαινονται καλα) για να πιστοποιησουμε αν προκειτε για τα furcatus τελικα:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150305_200517.jpg
Εμφανίσεις:  437
Μέγεθος:  17,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-15, 20:27
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Ενα μικρο update απο το ενυδρειο,
μετα απο λιγο κουρεμα και καποιες προσθηκες φυτων.Η java moss εφυγε και μπηκε στη θεση της christmas moss και εβαλα να δοκιμασω το monte carlo να δω πως θα παει χωρις λιπασματα-διοξειδιο.

Αλγες υπαρχουν καθως δεν εχει co2 κτλ,αν και εχουν υποχωρησει αισθητα..
Τα κοκκινα φυτακια τα πανε καλα αν και δεν το περιμενα.
Το ενυδρειο λογικα ειναι ετοιμο να φιλοξενησει γαριδες που θελω,αλλα περιμενω λιγο ακομα να στρωσει..











Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-15, 22:18
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Σουπερ το ενυδρειο πολυ ομορφο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-15, 22:48
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Ωραιο το εκανες!!

Η monte carlo θα αντεξει και θα σου αναπτυσσεται και χωρις Co2 και λιπασματα αλλα θα προχωραει πολυ μα πολυ αργα.

Στο ενυδρειο εχεις καπακι;γιατι στο δικο μου εχασα πολλα furcatus(πηδουσαν απ εξω)
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-15, 23:11
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Σουπερ το ενυδρειο πολυ ομορφο!!!!
Ευχαριστω!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο το εκανες!!

Η monte carlo θα αντεξει και θα σου αναπτυσσεται και χωρις Co2 και λιπασματα αλλα θα προχωραει πολυ μα πολυ αργα.

Στο ενυδρειο εχεις καπακι;γιατι στο δικο μου εχασα πολλα furcatus(πηδουσαν απ εξω)
Το αργα δεν μας πειραζει μην σου πω καλυτερα κιολας
Να μην σαπισει με νοιαζει αλλα θα δουμε.
Καπακι εχει γυαλινο φαινεται στις φωτο αν παρατηρησεις.Και εγω το ξεκινησα χωρις καπακι αλλα αφου εχασα και εγω μερικα εβαλα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-06-15, 23:55
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Και κατι αλλο πρακτικο γιατι παντα παιδευομαι..Την μος την εδεσες με πετονια;και πως εκανες την αλλαγη;αφαιρεσες το ξυλο η κατεβασες την σταθμη του νερου και την εκανες εντος του ενυδρειου;
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-11-15, 22:40
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Ενα μικρο update απο το ενυδρειο,
Την προηγουμενη βδομαδα προστεθηκαν λιγες red cherry που μου χαρισε ο φιλος Γιαννης(johnpecn) και προχωραει σιγα σιγα.
Η μια φαινεται να ειναι αυγωμενη και περιμενωνα δω πως θα παει,ελπιζω να δω μικρα.
Τα λιπασματα(sera florena-excel)τα εκοψα τελειως τωρα που μπηκαν οι γαριδες και σιγα σιγα λεω να τα ξεκινησω σε πολυ μικρη ποσοτητα.
Οταν μεγαλωσει λιγο η ομαδα μπορει να προστεθει και καμια amano.
Λιγες φωτο οπως ειναι τωρα:




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-11-15, 23:03
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Κι ετσι οπως ειναι τωρα πολυ ομορφο ειναιΤο κοκκινακι το κραταει το χρωμα του βλεπω, απο φωτισμο ποσα w/lt;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-11-15, 23:14
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι ετσι οπως ειναι τωρα πολυ ομορφο ειναιΤο κοκκινακι το κραταει το χρωμα του βλεπω, απο φωτισμο ποσα w/lt;
Αν υπολογισουμε οτι ειναι περιπου 45 λιτρα καθαρα βγαινει περιπου 0.5w/lt(μια 24w εχει).
Ουσιαστικα ειναι λιγο λιγοτερα γιατι το εχω σηκωσει αρκετα ψηλα το φωτιστικο οποτε χανει και λιγο φως.
Το κοκκινο κραταει καλα στα φυλα που ειναι πανω πανω και οσο κατεβενεις χανετε λιγο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-11-15, 23:20
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Γι αυτο ρωταω!Εγω παντως επισης με 24 watt στα 55 λιτρα καθαρα δεν εχω καταφερει να κρατησω κοκκινο.Αντε για κανα 2-3 βδομαδες, χλωμιασε και χεραιτησε
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-11-15, 23:48
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Πολυ καλο το ενυδρειο,οι γαριδες πήγαν σε κατάλληλα χερια οι χετερανθερα πως παει; Έπιασε;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-02-16, 15:59
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Ωραιο το ενυδρειο σου!Κοιτα να απαλλαγεις απ τη bba για να μη τη δεις και πανω σε φυτα σιγα σιγα κι εμενα ετσι ηταν στην αρχη μονο στο χαλικι κ μετα ξεφυγε..Θα μπορουσες να ριχνεις λιγο excel αλλα δεν ξερω με τις γαριδες τι γινεται..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-02-16, 17:49
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο! ένα κλαδεματακι να φανεί λίγο το hardscape που είναι δυνατό δεν παίρνει; Και μετά θα εβαζα λομπελια μίνι ή stavrogyne στο κομμάτι που είναι ακάλυπτο,σαν χαλί ή σαν πολλά μικρά θαμνακια με ξύλα μικρά κ πέτρες , κρίμα να μην φαίνεται το hardscape είναι πολύ ωραίο. Για την bba οξυζενέ 1ml στα 10 λίτρα και θα φύγει

mod edit
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sarpijk : 12-02-16 στις 19:47
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-02-16, 18:01
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο το ενυδρειο σου!Κοιτα να απαλλαγεις απ τη bba για να μη τη δεις και πανω σε φυτα σιγα σιγα κι εμενα ετσι ηταν στην αρχη μονο στο χαλικι κ μετα ξεφυγε..Θα μπορουσες να ριχνεις λιγο excel αλλα δεν ξερω με τις γαριδες τι γινεται..
Excel βαζω αλλα οχι στοχευμενα..Οταν αλλαξω λιγο το aquascape θα ξεκινησω οξυζενε

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο! ένα κλαδεματακι να φανεί λίγο το hardscape που είναι δυνατό δεν παίρνει; Και μετά θα εβαζα λομπελια μίνι ή stavrogyne στο κομμάτι που είναι ακάλυπτο,σαν χαλί ή σαν πολλά μικρά θαμνακια με ξύλα μικρά κ πέτρες , κρίμα να μην φαίνεται το hardscape είναι πολύ ωραίο. Για την bba οξυζενέ 1γρ στο λίτρο και θα φύγει
Κλαδεμα θα κανω τωρα που θα στησω και την δεξια πλευρα με λιγες πετρες για να δειξει πιο καλα.
Για το δεξι κομματι λεω να δοκιμασω lobelia mini,staurogyne και alternanthera reineckii mini να δω πως θα παει.Γενικα με χαμηλα φυτα πιο πολυ.
Οξυζενε εριξα σε καποιες πετρες που ειχαν bba εκτος ενυδρειου και γυαλισαν.Οταν το φτιαξω θα αρχισω με συρριγα και μεσα.


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-02-16, 18:48
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ωραίος,αλτερνανθερα και λομπελια έχω εγώ ,από εβδομάδα θα είμαι Αθήνα και αν είναι θα κανονισουμε , φαντάζομαι ότι θα έχω ακόμα ενυδρείο όταν γυρίσω, μιας και το προσέχει ή γυναίκα
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sarpijk : 12-02-16 στις 19:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-02-16, 19:56
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ωραιο το ενυδρειο σου! Βλεπω οτι απο την αρχη εχεις θεματα με αλγες. Το προβλημα ειναι το φως. Στα ιδια λιτρα με 24 watt T5 μεγαλωνω χαλι monte carlo αλλα με co2.

Θα προτεινα να βαλεις φυτα επιφανειας για να μειωσεις το φως ή εναλλακτικα να ανεβασεις το φως ψηλοτερα εαν αυτο γινεται. Τα φυτα σου θα μεγαλωσουν μια χαρα απλα με πιο αργους ρυθμους.

H BBA θα πρεπει να αφαιρεθει μηχανικα. Το φιλτρο σου δημιουργει αρκετη ροη? Εχεις δλδ κυκλοφορια σε ολα τα μερη του ενυδρειου? Λιπασματα ριχνεις?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-02-16, 23:20
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Η ΒΒΑ δεν θα φύγει απλά με απλό σιφονάρισμα, ειδικά αν έχεις εγκατασταθεί για τα καλά. Όπως είπε ο johnpecn, χρησιμοποίησε οξυζενέ. Κλείσε για μερικά λεπτά το φίλτρο, διώξε τις γαρίδες μακριά από το σημείο και ψέκασε από κοντά στο χαλίκι με μια σύριγγα λίγο οξυζενέ πάνω στην ΒΒΑ. Επανέλαβε 1-2 συνεχόμενες ημέρες.

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δεις τι την προκαλεί γιατί αν το διορθώσεις 99 φορές στις 100 θα ξαναβγεί...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-02-16, 03:00
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος,αλτερνανθερα και λομπελια έχω εγώ ,από εβδομάδα θα είμαι Αθήνα και αν είναι θα κανονισουμε , φαντάζομαι ότι θα έχω ακόμα ενυδρείο όταν γυρίσω, μιας και το προσέχει ή γυναίκα
Χαχαχα..Αμα ριξεις κανα κλαδεμα οταν γυρισεις πες μου να πεταχτω!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο το ενυδρειο σου! Βλεπω οτι απο την αρχη εχεις θεματα με αλγες. Το προβλημα ειναι το φως. Στα ιδια λιτρα με 24 watt T5 μεγαλωνω χαλι monte carlo αλλα με co2.

Θα προτεινα να βαλεις φυτα επιφανειας για να μειωσεις το φως ή εναλλακτικα να ανεβασεις το φως ψηλοτερα εαν αυτο γινεται. Τα φυτα σου θα μεγαλωσουν μια χαρα απλα με πιο αργους ρυθμους.

H BBA θα πρεπει να αφαιρεθει μηχανικα. Το φιλτρο σου δημιουργει αρκετη ροη? Εχεις δλδ κυκλοφορια σε ολα τα μερη του ενυδρειου? Λιπασματα ριχνεις?
Το ειχα ανεβασει και παλιοτερα πιο ψηλα,θα το ανεβασω λιγο ακομα και τωρα.Για αρχη λεω να αλλαξω την λαμπα γιατι ειναι αρκετα χρονια.
Αρκετη ροη το φιλτρο δεν εχει μιας και ειναι κρεμαστο,εχει αρκετες νεκρες ζωνες.Καμια σχεση με το εσωτερικο που ειχα στην αρχη.Στο βυθο που εχει bba δεν εχει καλη κυκλοφορια.
Απο λιπασματα λιγα μονο 1ml excel καθημερινα,1ml florena μερα παρα μερα και οποτε το θυμηθω λιγο καλιο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ΒΒΑ δεν θα φύγει απλά με απλό σιφονάρισμα, ειδικά αν έχεις εγκατασταθεί για τα καλά. Όπως είπε ο johnpecn, χρησιμοποίησε οξυζενέ. Κλείσε για μερικά λεπτά το φίλτρο, διώξε τις γαρίδες μακριά από το σημείο και ψέκασε από κοντά στο χαλίκι με μια σύριγγα λίγο οξυζενέ πάνω στην ΒΒΑ. Επανέλαβε 1-2 συνεχόμενες ημέρες.

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δεις τι την προκαλεί γιατί αν το διορθώσεις 99 φορές στις 100 θα ξαναβγεί...
Ναι θα δοκιμασω και το οξυζενε για λιγες μερες τουλαχιστον να την περιορισω αρκετα για αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-02-16, 09:54
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Mην αλλαξεις τη λαμπα σου. Εαν εχεις τωρα αλγη το μονο που θα κερδισεις ειναι ακομα περισσοτερες.

Πρεπει να βαλες στοχο να αυξησεις τη φυτομαζα σου με φυτα γρηγορης αναπτυξης. Δεν εχεις πολλα φυτα και αυτα που εχεις δεν εναι απο αυτα που μεγαλωνουν πολυ γρηγορα. Θα προτεινα να προσθεσεις μερικα stems limnophila sessiflora. Mεγαλωνει γρηγορα χωρις co2 και θα βοηθησει με την αλγη. Καταλαβαινω οτι εχεις στο μυαλο σου ενα συγκεκριμμενο aquascape αλλα πρεπει να κανεις μια επιλογη. Ειτε βαζεις μπουκαλα ή εστω DIY co2 ή μειωνεις την ενταση του φωτος.

Το οξυζενε το εχω δοκιμασει και εγω αλλα προσφατα διαβασα και περιπτωσεις με ανεξηγητους θανατους μετα απο χορηγηση του.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-02-16, 12:02
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Έτσι για να υπάρχει σωστά αναρτημένο γιατί στο προηγούμενο μου ποστ μια που μπερδευτηκα και μετά στην διόρθωση μου έγραψα σκεφτόμενος το συγκεκριμένο ενυδρείο με τους συγκεκριμένους κατοίκους χωρίς να αναλυσω, και για την αποκατάσταση του οξυζενέ που είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο
Το συγκεκριμένο θέμα με τους θανάτους από οξυζενέ το διάβασα και εγώ αν λέμε το ιδιο και απαντησα και εκεί ή θάνατοι κάθε άλλο παρά ανεξήγητη ήταν με 200ml στα 200λιτρα

Ή σωστή χρήση είναι αυτή που περιέγραψε ο G aqua με κλειστά φίλτρα και δεν ρίχνουμε επάνω στα ζωντανά απευθειας ,ή σωστή δοσολογία είναι 1ml στο γαλόνι δηλαδή 3ml στα 10λιτρα οξυζενέ καθαρό χωρίς αρώματα κλπ περιεκτικότητας 3% και είναι απόλυτα ασφαλές αν γίνει σωστά ,σκεφτομενοι κάθε φορά ανά περίσταση τα φυτά και τους κατοίκους και παίζοντας ελάχιστα με την δόση.
Ένας τρόπος είναι να ρίξουμε την πρώτη μέρα 30ml στα 100λιτρα(εγώ ρίχνω στοχευμενα και τα 30) και μετά για 4-5 μέρες μισή δόση στοχευμενα με σύριγγα στην άλγη με ΑΜΕΣΑ αποτελέσματα και ασφαλή μιας και το οξυζενέ είναι απλά υπεροξυγονομενο νερό
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-02-16, 12:14
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Οταν λετε βρε παιδια οξυζενε εννοειτε αυτο που παιρνουμε απ τα σ. μαρκετ ή απο φαρμακειο κατι συγκεκριμενο;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-02-16, 12:40
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Οξυζενέ καθαρό χωρίς αρώματα κλπ 3% εγώ έπαιρνα από φαρμακείο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-02-16, 12:51
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Ευχαριστω
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
malawi 700 λιτρα + 150 λιτρα sump kouman Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 99 10-03-15 09:51
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Malawi 500 ΛΙΤΡΑ + SUB 180 ΛΙΤΡΑ gianel Malawi 11 09-04-12 09:05
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11073 seconds with 14 queries