Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-11, 19:29
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή Αγγελοψαρα και silver shark

Καλησπέρα, είμαι αρχάρια στα θέματα του ενυδρείου και ήθελα να ρωτήσω αν ταιριάζουν τα αγγελόψαρα με το silver shark.
Ειδικότερα, στο μαγαζί που αγόρασα μου είπανε ότι είναι συμβατά, αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εκ των υστέρων διάβασα ότι τα sharks μεγαλώνουν πολύ και επίσης ότι είναι κοπαδόψαρα.
Το ενυδρείο μου είναι 60 lt, ψηλό και στρογγυλεμένο και έχω βάλει μέσα δύο αγγελόψαρα και ένα μικρό silver.
Είναι απαραίτητο να προσθέσω και άλλο silver και επίσης, πόσο γρήγορα μεγαλώνουν; Θέλω να πω, αν είναι να φτάσει το ζωντανό στα 25 εκ. μέσα σε ένα χρόνο π.χ., μάλλον δεν έκανα καλή επιλογή ( ?? )
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-11, 19:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυστυχως το ενυδρειο δεν ειναι καταλληλο ουτε για το ενα ουτε για το αλλο ειδος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-11, 21:23
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Γιατί? Για τo shark το καταλαβαίνω, αλλά τα αγγελόψαρα, ενόψει του ότι μεγαλώνουν σε ύψος από ό,τι διάβασα, απαιτούν καλύτερα βαθύ ενυδρείο παρά μακρύ. Λάθος?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-11, 21:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι το ενυδρειο σου τουλαχιστον 50 εκατοστα υψους??
και 40 να ειναι...σε 60 λιτρο θα βγει μια ψηλη σωληνα με νερο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-11, 21:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί? Για τo shark το καταλαβαίνω, αλλά τα αγγελόψαρα, ενόψει του ότι μεγαλώνουν σε ύψος από ό,τι διάβασα, απαιτούν καλύτερα βαθύ ενυδρείο παρά μακρύ. Λάθος?
Απαιτουν και τα αγγελοψαρα εκτος απο βαθυ να ειναι και μακρυ το ενυδρειο, γιατι ειναι κοπαδοψαρα και θελουν το χωρο τους ιδιως αν σχηματιστουν ζευγαρια και κηνυγανε τα υπολοιπα της ομαδας.
Εκτος κι αν στησεις ενυδρειο-γεννηστρα μονο για τα δυο ψαρια, οποτε ενας χωρος 60Χ60 ειναι καλος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-11, 21:42
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Λοιπόν, ΥΨΟΣ: 40 εκατοστά, Μήκος: 45 εκατοστά, απλά μπροστά είναι καμπυλωτό. Δηλαδή ούτε για δύο αγγελόψαρα δεν είναι καλό; Και αυτή τη στιγμή σχεδόν δεν φαίνονται τα ψαράκια, βέβαια δεν ξέρω πόσο γρήγορα μεγαλώνουν..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-11, 21:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μεγαλωνουν σχετικα γρηγορα, τοσο γρηγορα που ειναι ανωφελο να εχεις στην αρχη μικρο ενυδρειο για να στεγασεις μια ομαδα με 6-7 ατομα και καθε μερικους μηνες να το αλλαζεις με μεγαλυτερο ενυδρειο.
Κανεις υπομονη ενα χρονο βλεπωντας ψιλοαδειο το μεγαλο ενυδρειο και μετα εχεις μια ομαδα που σου γεμιζει το ματι οχι μονο σε ογκο αλλα και απο υγεια και σωστες συμπεριφορες.
Θα σου πει και ο Πανος εμπειριες τους απο τα αγγελοψαρα και τις γεννες τους οσο και για τον ρολο που παιζει ο χωρος που μεγαλωνουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-11, 10:38
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή ΔΙΑΙΤΑ..

Καλημέρα! Το ένα από τα δύο αγγελόψαρα ( "ο δούλος" ) δεν τρώει ( δεύτερη μέρα σήμερα που δεν το είδα να τρώει κάτι ) και έχω αρχίσει να ανησυχώ..
Μήπως το στρέσαρε το άλλο αγγελόψαρο? Επίσης, στο pet shop μου είπανε να μην αλλάξω νερό προς το παρόν ( συγκεκριμένα γία ένα μήνα ), αλλά μου φαίνεται πολύ μεγάλο το διάστημα, μήπως πρέπει να κάνω νωρίτερα αλλαγή? Ευχαριστώ

mod edit: μετεφερα το θεμα εδω μιας και η συζητηση εξελισσεται περι στρωσιματος και οχι διατροφης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-01-11 στις 19:04
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-11, 10:58
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αλλαγές νερού σε μικρό ενυδρείο, κάθε βδομάδα απαραιτήτως, αρκεί να έχεις στρωμένο φίλτρο. Έχεις κάνει μετρήσεις? Πώς το έστρωσες?
Γιατί ο μήνας που σου είπαν να μην αλλάξεις νερό, μάλλον αναφέρεται στο στρώσιμο, όχι στη συνηθισμένη ρουτίνα αλλαγών.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-11, 11:04
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

αν δεν αλλαξεις νερο για ενα μηνα σε τοσο μικρο ενυδρειο, δυστυχος, τα ψαρια θα αρρωστησουν.
οπως σωστα σε ρωταει ο φιλος πιο πανω, το ενυδρειο το εστρωσες?? εχεις κανει μετρησεις ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/4 ???
αυτες οι μετρησεις σου δειχνουν κατα ποσο ειναι καλο το νερο και ποσο συχνα θελει να κανεις αλλαγες νερου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-11, 11:11
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Πήγα δείγμα του νερού στο pet shop και μου είπαν ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά το μόνο δείκτη που μου έδωσαν ήταν το ph 7. Τους είπα 2-3 φορές να μου δώσουν τεστ να κάνω μόνη μου μετρήσεις, αλλά μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς για μετρήσεις νιτρικών και επέμεναν όποτε θέλω να κάνω μετρήσεις να πηγαίνω εκεί νερό...
Επίσης, αμέσως μετά την μέτρηση που έκανα μου είπε αυτός να μην το πειράξω καθόλου το νερό και να το αφήσω να βρωμίσει, να καθαρίσει κ.λ.π. μόνο του. Τι να πω, αυτό σημαίνει ότι έστρωσε ή δεν έστρωσε? Πάντως, πριν βάλω τα ψάρια το άφησα για κανένα 20ημερο να δουλέψει μόνο με τα φυτά, γεγονός βέβαια που από ό,τι κατάλαβα από το διάβασμα εδώ δεν αρκεί για το στρώσιμο ( κύκλος αμμωνίας κ.λ.π. ). Τέλος, του ζήτησα μπόλι και μου είπε ότι τώρα που έχει ψάρια μέσα δεν έχει νόημα ( γιατί δεν μου το είπε νωρίτερα άραγε )
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-11, 11:21
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα δείγμα του νερού στο pet shop και μου είπαν ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά το μόνο δείκτη που μου έδωσαν ήταν το ph 7. Τους είπα 2-3 φορές να μου δώσουν τεστ να κάνω μόνη μου μετρήσεις, αλλά μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς για μετρήσεις νιτρικών και επέμεναν όποτε θέλω να κάνω μετρήσεις να πηγαίνω εκεί νερό...
Επίσης, αμέσως μετά την μέτρηση που έκανα μου είπε αυτός να μην το πειράξω καθόλου το νερό και να το αφήσω να βρωμίσει, να καθαρίσει κ.λ.π. μόνο του. Τι να πω, αυτό σημαίνει ότι έστρωσε ή δεν έστρωσε? Πάντως, πριν βάλω τα ψάρια το άφησα για κανένα 20ημερο να δουλέψει μόνο με τα φυτά, γεγονός βέβαια που από ό,τι κατάλαβα από το διάβασμα εδώ δεν αρκεί για το στρώσιμο ( κύκλος αμμωνίας κ.λ.π. ). Τέλος, του ζήτησα μπόλι και μου είπε ότι τώρα που έχει ψάρια μέσα δεν έχει νόημα ( γιατί δεν μου το είπε νωρίτερα άραγε )

αν θελεις την γνωμη μου βαλε αγγελια και ζητα απο καποιον κοντα σου να σου δωσει μπολι.
το νερο δεν στρωνει ουτε με φυτα ουτε μονο του...
τωρα με τα ψαρια μεσα ταιζοντας τα, αν αντεξουν θα στρωσει σε κανα μηνα...
σιγουρα θα εχεις ΝΟ3 πολλα και ΝΗ 3/4
πραγμα που σημενει οτι τα ψαρια θα αρρωστενουν σιγα σιγα και λογικο ειναι να αρχισουν να μην τρωνε...
ελπιζω να πανε ολα καλα, αλλα χρειαζεσαι μπολι.
μεχρι να βρεις μπολι κανε καθε μερα αλλαγες νερου 50%
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
silver shark GENITORAS Γλυκό νερό - Γενικά 2 05-09-09 19:57
Χαρίζεται silver shark antonis_p Αρχάριοι γλυκού νερού 1 23-02-08 21:38
Ζωοτόκα με ... silver shark! _antonis_ Γλυκό νερό - Γενικά 6 09-09-07 15:32
Κιχλίδες με silver shark? AlexDuke Malawi 8 18-02-06 16:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05760 seconds with 13 queries