Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 03-09-08, 11:01
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Για άλλη χρήση το ξεκίνησα και άλλα μου προέκυψαν

Φίλοι μου γειά σας και χαίρομαι που σας βρήκα,καθότι άσχετος επί του αντικειμένου θα ήθελα τα "φώτα" σας.
Έφτιαξα στην αυλή μου μια λιμνούλα διακοσμιτική για να ομορφαίνει ο χώρος όπου περνάμε αρκετές ώρες το απόγευμα,με καφεδάκι και χαλάρωση.Μου προέκυψε χτίζοντάς το σιγά-σιγά κάτι σαν συντριβάνι όπου το νερό ανεβαίνει σε ένα αγαλματάκι και απο εκεί σε δύο λεκάνες για να καταλήξει στην λιμνούλα.Έγινε πολύ όμορφο και χαίρεσαι να το βλέπεις και να ακούς τον ήχο του νερού...καταράκτη δεν θα το έλεγα γιατί η αντλία που έχω προς το παρόν είναι μικρή 600 l/h.

Όλα καλά μέχρι εδώ όμως όταν γυρίσαμε από τις διακοπές και πήγα να βάλω την αντλία να δουλέψει βλέπω μέσα ότι κάποιος είχε βάλει μέσα 4 ψαράκια.Τα 3 είναι χρυσόψαρα και το ένα όπως έμαθα είναι μικρό Κόι.Τα είχε βάλει ο μπατζανάκης μου για "χαβαλέ" να τα βλέπει η μικρή του κόρη και να παίζει.Αγχώθηκα γιατί ξέρω ότι τα ψαράκια σαν κατοικίδια θέλουν και αυτά την φροντίδα τους και εγώ δεν ξέρω τίποτα απο αυτά. Η απλούστερη λύση ήταν να του πώ πάρτα πίσω και πήγαινέ τα εκεί που τα πήρες.
Έλα όμως που τα είδε και η κόρη μου που είναι παιδί με ειδικές ανάγκες και χάρηκε τόσο πολύ και χαίρεται να τα βλέπει μέσα στο νερό που δεν μου κάνει καρδιά να κάνω κάτι τέτοιο.Έτσι αποφασίσαμε να τα υιοθετήσουμε και ψάχνοντας για πληροφορίες βρήκα την σελίδα σας.
Με τα όσα διάβασα αγχώθηκα πιό πολύ ακόμα γιατι διάβασα για το κακό που τους κάνει το χλώριο,η άλγη,εάν έχουν αρκετό οξυγόνο,για τα νιτρικά και τρελλάθηκα μήπως πάθουν κάτι τα ψαράκια τα οποία μέχρι τώρα είναι ζωηρότατα άν και έχουν κάνει κλίκα τα χρυσόψαρα και είναι και τα τρία μαζί και το Κόι μόνο του.
Οι διαστάσεις της λίμνης είναι 1.80Χ0.80Χ0.40 βάθος.
Κατάλαβα αμέσως από όσα διάβασα ότι είναι ρηχή για τα ψαράκια καθώς δεν προοριζόταν γιά τέτοια χρήση.
Σκέφτομαι ότι μπορώ να την ανακατασκευάσω και να την σκάψω να γίνει 1 μέτρο βάθος.Τι αντλίες τι φίλτρα θα χρειαστώ μετά για να μπορούν να επιβιώσουν τα ψαράκια? Το χειμώνα τι να κάνω θα παγώσουν εκεί έξω. Πως μπορώ να τα προστατέψω?Με κάποιο θερμοστάτη ίσως?
Παρακαλώ όποιος μπορεί και έχει την διάθεση ας με διαφωτίσει.Γιατί ξαναλέω πως είμαι άσχετος με το αντικείμενο και εάν πάω σε κάποιο μαγαζί θα μου φορτώσουν μηχανήματα που τελικά ίσως και να μην κάνουν γι αυτό που θέλω...





Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Waterfall.jpg
Εμφανίσεις:  652
Μέγεθος:  117,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Waterfall_1.jpg
Εμφανίσεις:  506
Μέγεθος:  99,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Waterfall_2.jpg
Εμφανίσεις:  601
Μέγεθος:  121,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish.jpg
Εμφανίσεις:  498
Μέγεθος:  59,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish2.jpg
Εμφανίσεις:  550
Μέγεθος:  81,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρρώστησαν τα μονομαχάκια μου! lucy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 15-07-08 08:02
Μετά το καλό σας βρήκα να και το ενυδρειο μου. MANOS74 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 16 24-05-07 12:34
Νέα χρήση του κεζάπ για το ενυδρείο Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 12 28-03-06 23:31
Χρήση RO και μετρήσεις νερού gemini_str Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 29-12-04 03:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08967 seconds with 15 queries