Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 13-10-13, 10:15
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Ο μονομάχος μετακομίζει!

Καλησπέρα σε όλους, και ευχαριστώ για την βοήθεια που μου δώσατε στο στήσιμο του πρώτου μου ενυδρείου, που φιλοξενεί με επιτυχία μονομάχο και trigonostigma - εντάξει και helena, εδώ και σχεδόν 6 μήνες.

Ήρθε η στιγμή που τα ψάρια μου θα μετακομίσουν σε καινούριο σπίτι, λίγο μεγαλύτερο από αυτό που είχαν μέχρι τώρα (60lt).

Αποφάσισα να κάνω την μετάβαση σε 240lt, με ένα Juwel Rio 240 που περιμένει έτοιμο!

Έχω κάποιες ερωτήσεις.

Υπάρχει κάποιος λιγότερο επώδυνος τρόπος για τις αλλαγές νερού;
Με το 60αρι οκ, μπαίνει σκούπα βυθού, τραβιέται το 1/3 περίπου κάθε εβδομάδα, και μετά μπαίνει προετοιμασμένο νερό μέσα ξανά αργά αργά.
Δεν θα είναι το ίδιο απλό όμως φαντάζομαι στα 4πλάσια λίτρα έτσι;

Για το γέμισμα του νερού έχω βρει το αντίστοιχο thread εδώ μέσα που μιλάει για αντλία μέσα στο βαρέλι προετοιμασίας και μεταφορά του νερού με χαμηλή ροή μέσα στο ενυδρείο, αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμη για το άδειασμα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος που δεν θα με κάνει να κουβαλάω βαρέλια γύρω γύρω; Και κυρίως να μην τα σηκώνω γιατι η μέση δεν αντέχει και πολλά.

Αν υπάρχει τρόπος να συνδυαστούν και τα δύο ακόμη καλύτερα!

Υπάρχει λόγος να βάλω Α/Ο? Προς στιγμήν μαλακώνω το νερό με τύρφη...

Επόμενη ερώτηση, ο μονομάχος μπορεί να μπει με θυληκές ΚΑΙ άλλα είδη ψαριών μέσα στο ενυδρείο; Ή πρέπει να είναι αποκλειστικά περιορισμένο στο είδος μόνο;
Σκέφτομαι και μετά από προτάσεις σας να του βάλω και 2-3 φιλενάδες μέσα να έχει μήπως και νιώθει λίγο καλύτερα. Αλλά θα τα πάει καλά αν υπάρχουν και άλλα είδη ψαριών; -Τα trigonostigma τα κυνηγάει που και που αλλά μόνο όταν του κλέβουν το φαγητό...

Στο επόμενο θέμα μας, εκτό από τα trigonostigma που είναι 9 σε αριθμό τώρα, θα μπορούσα να προσθέσω και rummy nose tetra ή rasborra?

Τι άλλο συνδυασμό κοπαδόψαρων θα προτείνατε;

Και τέλος για τώρα, αν κάποιος έχει apple snail που να ξέρουμε επιβεβαιωμένα ότι τρώει άλγη και δεν θα μου ξυρίσει το ενυδρείο, παρακαλώ ας επικοινωνήσει μαζί μου, θα με ενδιέφεραν 1-2!

Περιμένω τις συμβουλές σας!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο μονομάχος μου !!! gordon Παρουσιάσεις ενυδρείων με Bettas 23 01-07-13 14:19
Ο μονομάχος μου george1995 Bettas 14 01-09-10 15:34
Fin rot σε μονομάχο Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 13-03-06 04:22
sos Μονομάχοι bakogiannisd Bettas 2 15-12-05 15:40
Μονομάχος με ..... τί ? Μάγγος Θωμάς Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 21-10-05 13:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07474 seconds with 14 queries