Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 10-04-17, 14:36
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

salinity 1025
25 c
ph 8.1
no3 5-7 ppm

po4 και ca δεν εχω μετρησει καθολου μεχρι τωρα. η μοντι παει χαρμα παντος
προσθηκη βακτηρια καθε εβδομαδα special blend
αλλαξα το διαφορικο στον ελιγουελ και το εβαλα στο μισο βαθμο οπως ειχαμε πει. η μοντι εχει κανει μικρα εξογκοματακια και εχει παρει ωραιο χρωμα.
προσθεσα μερικα ψαρακια tuca ενα κοπαδακι 5 τεμαχια. και ενα ζευγοσ καρδιναλιουσ . σε λιγο καιρο αφου δω θερμοκρασιεσ καλοκαιριου θα αρχησω να κοιταζω και για ψυκτικο αν χρειαστει γιατι γενικα εχω καλεσ θερμοκρασιες στο σπιτι .
τωρα θελω να φτιαξω λιγο ακομα τον βραχο μ γτ μου μπαινουν συνεχεια ιδεες για τροποποιηση και οσο αυξανονται τα ζωντανα μεσα θα ειναι και ποιο στρεσσογονες οι αλλαγες .
χτες εκανα μια μικρο αλλαγη στο βραχο και ο labroides demidiatus μ με ξεψειρησε στο χερι παρεα με μια γαριδα . δεν ελεγαν να πανε ποιο περα να δουλεψω .
καποτε στο γλυκο με το π εβαζα χερι φευγαν ολα μακρυα , τωρα το αντιθετο .
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 10-04-17, 16:41
Το avatar του χρήστη Master
Master Ο χρήστης Master δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
ο νεκροσ βραχοσ σας , οταν τον βρεξατε , εβγαλε μυρωδια και βρωμα ??? εμενα εβγαλε πολυ πραγμα παντος... ακομα μυριζει.... αυριο θα πεσει πλυσιμο αν και τελειως καθαροσ δεν νομιζω να ειναι ποτε ....εχει ιχνοι απο διαφορους οργανισμους , απειρους σπειρογραφους μερικα μυδια η πεταλιδεσ νεκρες χωμενεσ μεσα του.... με εχει συναρπασει ολο το κονσεπτ ...
-------------------------

ευχαριστω πολυ φιλε μου
Με βραστο νερο θα κανεις δουλεια
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 11-04-17, 10:48
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Master Εμφάνιση μηνυμάτων
Με βραστο νερο θα κανεις δουλεια
αδερφε ευχαριστω για την πληροφορια , αλλα τωρα πια μετα απο δυο μηνες ο υφαλος λειτουργει κανονικα και ξεπερασαμε και το πλυσιμο του βραχου και τα παντα.
με καυτο βραστο νερο οπως λες εγινε η δουλεια μεσα στην μπανιερα .
αλλα και παλι εβγαλε μετα λιγο βρωμα και την μαζεψε το σκιμμερ . καλα ηταν . τωρα ολα πανε στο ρυθμο τους και το ενυδρειο εχει κανονικη λειτουργια .
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 21-04-17, 10:10
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Smile

μια ανανεωση με φωτο που εχω καιρο να βαλω
Νο3 5 σταθερα
sal 1025
kh 10
ph 8.0 - 8.1
25.5 - 26 c
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SALTWATER2resize.jpg
Εμφανίσεις:  172
Μέγεθος:  51,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0484.jpg
Εμφανίσεις:  161
Μέγεθος:  52,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0483.jpg
Εμφανίσεις:  150
Μέγεθος:  53,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0481.jpg
Εμφανίσεις:  140
Μέγεθος:  60,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 21-04-17, 10:17
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

ετσι ηταν η μοντι οταν επεσε στα χερια μ πριν δυο μηνεσ περιπου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  monti early start broken frag.jpg
Εμφανίσεις:  150
Μέγεθος:  60,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 21-04-17, 10:25
GiorgosT Ο χρήστης GiorgosT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
μια ανανεωση με φωτο που εχω καιρο να βαλω

Πολύ όμορφο Σπύρο.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 21-04-17, 11:48
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο Σπύρο.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου , με τοσα ομορφα ενυδρεια εδω μεσα περνουμε συνεχεια ωραιες ιδεες για τα στησιματα μας .

-------------------------
Θελο να βαλω Chaetodon Auriga η Siganus Vulpinus αλλα δεν ξερω αν θα ειναι και πολυ reef safe επιλογες , εχει κανεις στο reef του τετοια ψαρακια ???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SpirosLo : 21-04-17 στις 11:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 21-04-17, 12:06
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλημέρα Σπύρο και χρόνια πολλά!
μια χαρά στρώνει το ενυδρείο σου,μπραβο φιλαράκι!
όποτε σε ξαναβγάλει ο δρόμος σου ,έλα να σου δώσω και αλλες δυο διαφορετικές μοντι για αρχη!
ανεβασε λίγο την αλατοτητα μεταξύ 1,026-1,027.....
το πρώτο ψάρι δεν είναι reef safe ,το δεύτερο το βάζουν αλλά θέλει προσοχή αν και γενικά βαράει,είναι διαπιστωμένο και μάλιστα το συζητούσαμε και τις προαλες με κάποιον φίλο που το έχει χρόνια!
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 21-04-17, 13:04
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα Σπύρο και χρόνια πολλά!
μια χαρά στρώνει το ενυδρείο σου,μπραβο φιλαράκι!
όποτε σε ξαναβγάλει ο δρόμος σου ,έλα να σου δώσω και αλλες δυο διαφορετικές μοντι για αρχη!
ανεβασε λίγο την αλατοτητα μεταξύ 1,026-1,027.....
το πρώτο ψάρι δεν είναι reef safe ,το δεύτερο το βάζουν αλλά θέλει προσοχή αν και γενικά βαράει,είναι διαπιστωμένο και μάλιστα το συζητούσαμε και τις προαλες με κάποιον φίλο που το έχει χρόνια!
Φιλε μ σε ευχαριστω πολυ , ειδες την προσεξα την μικρη , το αλλο κομματι εκανε ασβεστοποιηση εκει π το ακουμπησα χωρισ να βαλω κολλα.
Αρα , αφου τσιμπανε , καλυτερα να περιμενω να βρω ενα κιτρινο τανγκ π ειναι ποιο safe .
-------------------------
και λιγο μουσικουλα να ευθυμισουμε
https://www.youtube.com/watch?v=9q2h6oGD6UA

Παντος , Νικολα εσυ και ο Σακης εισαστε οι εμπνευστες μ και οι ανθρωποι που ακουω κατα γραμμα για την εξελιξη του reef μου , σε λιγο ισως χρειαστει να μεταπιδησουμε κατηγορια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SpirosLo : 21-04-17 στις 13:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 01-05-17, 18:52
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Να εισαι καλα Σπύρο!
Ειναι χαρά μας να βοηθάμε όπου μπορουμε,σκοπό μας ειναι ολοι μας να διατηρούμε εναν υγιή ύφαλο όσο το δυνατόν πιο ανέπαφα και απροβλημάτιστα γίνεται!
Πως παει το ενυδρείο;
Σε τι φαση είμαστε,μπορεις σιγα σιγα να βάλεις μερικά εύκολα κοραλλακια εαν θέλεις!
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 02-05-17, 14:14
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
Να εισαι καλα Σπύρο!
Ειναι χαρά μας να βοηθάμε όπου μπορουμε,σκοπό μας ειναι ολοι μας να διατηρούμε εναν υγιή ύφαλο όσο το δυνατόν πιο ανέπαφα και απροβλημάτιστα γίνεται!
Πως παει το ενυδρείο;
Σε τι φαση είμαστε,μπορεις σιγα σιγα να βάλεις μερικά εύκολα κοραλλακια εαν θέλεις!
Φιλε μ , ειμαι ατυχος , επαιξα κοτρωνα γραμματα και εφαγα την κοτρωνα στο κεφαλι , δεν ειχα γκαραντινα , και κολησα ich και τωρα εχω ολα τα ψαρακια στην γκαραντινα νοσοκομειο. εχω ξεκινισει απο χτες να ριχνω την αλατοτητα σιγα σιγα .
το ενυδρειο ειναι οκ . οι γαριδεσ και τα σαλιγκαρακια μ και το πρασινο καβουρακι ειναι ολα οκ. απλα τα ψαρακια ειναι σε κιρσιμη καταστση , τρωνε κανονικα και με το νομο και στην γκαραντινα . σκεφτομαι πως επρεπε να την ειχα στησει απο την αρχη αλλα στερνη μ γνωση να σε ειχα πρωτα λενε . ... σημερα ειναι η δευτερη μερα π στεγαζοντε στο νοσοκομειο και εχω βαλει και ενα κομματι βραχο μεσα για να βοηθηση με την βιολογια αμμωνια και τα σχετικα. χτεσ πριν βαλω το βραχο σε ενα βραδυ εφτασε στο 0,5 σημερα θα κανω τεστακι παλι . το απογευμα αγοραζω ammo stop η κατι τετοιο να ριξω , εχω βαλει βακτηρια και γενικα ειμαι σε πανικο
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 02-05-17, 15:27
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Καλύτερα να ξαναβάλεις τα ψαράκια στο ενυδρείο σου πίσω, πλέον κόλλησαν ικ και δεν αλλάζει , κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχουν θέμα αρκεί να μην τα στρεσσαρεις, τάιζε με φρέσκια τροφουλα και καμιά βιταμίνη και θα περάσει, την καραντίνα την έχουμε προληπτικά . Αν δεν είχες πειράξει και τον βράχο δεν θα είχε ανέβει και αμμωνία.
Βάλε πίσω τον βράχο όπως τον είχες στον ενυδρείο και κάνε μια αλλαγή νερού.
Επίσης είναι απαραίτητο να μετράς ασβέστιο και μαγνήσιο για την καλή υγεία των σπς.
Ψυχραιμία και όλα καλά θα πάνε.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 02-05-17, 16:43
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να ξαναβάλεις τα ψαράκια στο ενυδρείο σου πίσω, πλέον κόλλησαν ικ και δεν αλλάζει , κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχουν θέμα αρκεί να μην τα στρεσσαρεις, τάιζε με φρέσκια τροφουλα και καμιά βιταμίνη και θα περάσει, την καραντίνα την έχουμε προληπτικά . Αν δεν είχες πειράξει και τον βράχο δεν θα είχε ανέβει και αμμωνία.
Βάλε πίσω τον βράχο όπως τον είχες στον ενυδρείο και κάνε μια αλλαγή νερού.
Επίσης είναι απαραίτητο να μετράς ασβέστιο και μαγνήσιο για την καλή υγεία των σπς.
Ψυχραιμία και όλα καλά θα πάνε.
το κυριος ενυδρειο δεν εχει ανεβασει αμμωνια ειναι οκ απο τεστακια . η γκαραντινα ανεβασε και γιαυτο πηρα ενα κομματι βραχο απο το σαμπ να υποστηριξη το " νοσοκομειο " . νομιζω πως μετα απο το στρεσσαρισμα του ψαρεματος ολα τα αλλα θα ιεναι παιχνιδι . αλλα διαβαζοντας ειδα απειρα αρθρα για θεραπεια με υποαλλατοτητα και σκεφτικα πως τωρα π δεν εχω πολλα μεσα ειναι πιο ευκολο να γινει η θεραπεια βαζοντας τα σε μια γκαραντινα 77 70χ50χ40 που εχω και καθεται ειμαι σε δηλιμα τωρα δεν ξερω τι να κανω , τα εχω ειδη ψαρεμενα
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 05-05-17, 08:22
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Cool

σημερα βρισκομαστε σε αλατοτητα 1015 στην γκαραντινα και θερμοκρασια 27 κελσιου . το απογευμα θα πεσουμε λιγο ακομα στην αλατοτητα. και σταδιακα απο σαββατο βραδυ η κυριακη θα ειναι σε 1009 για να κανουμε της 8 εβδομαδες .
μου κανει εντυπωση και με μπερδευει απιστευτα το γεγονος πως οι περισσοτεροι μ ειπαν να αφησω τα ψαρια στο ενυδρειο και απλα να δωσω σκορδο.
Για να Ανακεφαλαιωσω λοιπον , Σκορδο κανονικα ΔΕΝ πρεπει να χορηγουμε συνεχεια διοτι κανει αναιμικο το ζωντανο , δεν μεταβολιζεται απο τον οργανισμο σωστα, μπαινει μονο για να αλλαξει την γευση και να ξυπνησει το ψαρι π δεν τρωει , το οποιο σε συνδοιασμο με την χαμηλη αλατοτητα τσακιζει το συκωτι του ψαριου .
Επομενο θεμα , το ιδιο το παρασιτο . δεν πεθαινει με μαγικα ζουμια και μαντζουνια ουτε με λιτανιεσ και ευχελαια . ο χρονο ζωης του σε ενα ενυδρειο χωρις νεα εισαγωγη ψαριου ειναι τα 4 χρονια με τα υφισταμενα ψαρια μεσα , αν αντεξουν την πολιορκια . Οσοι το εχετε στα ενυδρεια σας , καλο ειναι να το λετε σε καποιον π του πουλατε βραχο ψαρια η κοραλια με βραχακια , διοτι οι κυστες του πρωτοζωου ( ειναι πρωτοζωο το παρασιτο) μεταφεροντε απο ενυδρειο σε ενυδρειο.
αυτα τα ολιγα , διοτι σχεδον εβδομαδα τωρα εχω λαβει μηνυματα και εχω ακουσει οτι λεει και ο καθε πετσοπας που σου εχει πουλησει ψαρι με το παρασιτο. επισεις να μην ξεχασω , η θερμοκρασια δεν επειρεαζει τον κυκλο στο θαλασσινο ick-ich , μονο απειροελαχιστα ως προς την συχνοτητα κυκλου αντι για 24ωρο σε 18 ωρο με θερμοκρασια στους 27. μην ξεχναμε οτι το να βαλεις το ενυδρειο να τρεχει στους 29 με γαριδεσ και ασπονδυλα μεσα ειναι οτι ποιο επιπονο για αυτα .
Πιστευα πως θα εβρισκα εστω και εναν εδω να ενθαρυνει την γκαραντινα και τον σωστο τροπο θεραπειας με υποαλατοτητα .
αυτα τα ολιγα . ελπιζω να σας εδωσα λιγο ψωμι για σχολια
φιλικα παντα
Σπυρος
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 05-05-17, 09:58
Hudds Ο χρήστης Hudds δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Σπυρο χαίρομαι πολυ που είσαι σωστά διαβασμένος περί σκόρδου και μαγικών ζουμιών. Η πραγματικότητα ειναι ακριβώς όπως τα λες.

Όπως επίσης συμφωνώ απόλυτα με την επιλογή σου για καραντίνα.
Η μέθοδος της υποαλατότητας έχει καποια θεματάκια με το πιο σημαντικό οτι πρέπει να είσαι 100% σίγουρος οτι διατηρείται συνέχεια το 1.009.
Όπως γνωρίζεις υπάρχει και η μέθοδος της μεταφοράς ψαριών και η μέθοδος με θεραπεία cupramine. Προσωπικά χρησιμοποιώ την τελευταία.

Επίσης θα γνωρίζεις οτι θα πρέπει να αφήσεις χωρις ψάρια το κυρίως ενυδρειο τουλαχιςτον για 10 εβδομάδες για να καθαρίσει. Επίσης οταν ξαναμπούν τα ψάρια να ειναι όντως καθαρά και πριν μπει νέο ψαρι να περνάει απο θεραπεια.

Όπως σε ολα τα θεματα ομως, η καλύτερη θεραπεία ειναι η πρόληψη...

Προσωπικά εχω καταφέρει να εχω ενα ick free ενυδρειο εδω και 3,5 χρονια, αλλα μάλλον προσφάτως έκανα μια μ*λ*κ** και παίζει να μετέφερα κύστες... Θα δείξει.

Εύχομαι να σου πάνε ολα καλά και οτι χρειαστείς εδω ειμαστε.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 05-05-17, 10:43
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα βρισκομαστε σε αλατοτητα 1015 στην γκαραντινα και θερμοκρασια 27 κελσιου . το απογευμα θα πεσουμε λιγο ακομα στην αλατοτητα. και σταδιακα απο σαββατο βραδυ η κυριακη θα ειναι σε 1009 για να κανουμε της 8 εβδομαδες .
μου κανει εντυπωση και με μπερδευει απιστευτα το γεγονος πως οι περισσοτεροι μ ειπαν να αφησω τα ψαρια στο ενυδρειο και απλα να δωσω σκορδο.
Για να Ανακεφαλαιωσω λοιπον , Σκορδο κανονικα ΔΕΝ πρεπει να χορηγουμε συνεχεια διοτι κανει αναιμικο το ζωντανο , δεν μεταβολιζεται απο τον οργανισμο σωστα, μπαινει μονο για να αλλαξει την γευση και να ξυπνησει το ψαρι π δεν τρωει , το οποιο σε συνδοιασμο με την χαμηλη αλατοτητα τσακιζει το συκωτι του ψαριου .
Επομενο θεμα , το ιδιο το παρασιτο . δεν πεθαινει με μαγικα ζουμια και μαντζουνια ουτε με λιτανιεσ και ευχελαια . ο χρονο ζωης του σε ενα ενυδρειο χωρις νεα εισαγωγη ψαριου ειναι τα 4 χρονια με τα υφισταμενα ψαρια μεσα , αν αντεξουν την πολιορκια . Οσοι το εχετε στα ενυδρεια σας , καλο ειναι να το λετε σε καποιον π του πουλατε βραχο ψαρια η κοραλια με βραχακια , διοτι οι κυστες του πρωτοζωου ( ειναι πρωτοζωο το παρασιτο) μεταφεροντε απο ενυδρειο σε ενυδρειο.
αυτα τα ολιγα , διοτι σχεδον εβδομαδα τωρα εχω λαβει μηνυματα και εχω ακουσει οτι λεει και ο καθε πετσοπας που σου εχει πουλησει ψαρι με το παρασιτο. επισεις να μην ξεχασω , η θερμοκρασια δεν επειρεαζει τον κυκλο στο θαλασσινο ick-ich , μονο απειροελαχιστα ως προς την συχνοτητα κυκλου αντι για 24ωρο σε 18 ωρο με θερμοκρασια στους 27. μην ξεχναμε οτι το να βαλεις το ενυδρειο να τρεχει στους 29 με γαριδεσ και ασπονδυλα μεσα ειναι οτι ποιο επιπονο για αυτα .
Πιστευα πως θα εβρισκα εστω και εναν εδω να ενθαρυνει την γκαραντινα και τον σωστο τροπο θεραπειας με υποαλατοτητα .
αυτα τα ολιγα . ελπιζω να σας εδωσα λιγο ψωμι για σχολια
φιλικα παντα
Σπυρος
Σπύρο καραντίνα κάνουμε για να κρατήσουμε τα παράσιτα εκτός του κυρίους ενυδρείου σωστά; Εφόσον πέρασε στο ενυδρείο πλέον γιατί να ξανα ταλαιπωρησεις τα ψαράκια σού ; Εμένα κατά καιρούς βγάζει οκ το μπλου τανκ αλλά περνάει χωρίς πολλά πολλά. Στα τόσα χρόνια δεν έχασα ψάρι από ικ. Για εμένα καλά κάνεις και ετοιμάζεις καραντίνα μόνο καλό θα κάνει , από την άλλη πλευρά όμως των ζωντανών σου δεν ξέρω πόσο καλυτερο είναι να τα κρατάς σε υφάλμυρο νερό μέχρι να δούμε πόσο αντέχουν . Η υπερβολή και ο Πανίκος είναι κακοι σύμμαχοι το λέω για καλό για να χαιρόμαστε τα ενυδρεία μας και όχι να μας αγχωνουν .
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 05-05-17, 12:05
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

εχεις δικιο κωστα , το στρεσσ απο την γκαραντινα ειναι κατι ζορικο , ομως , μην ξεχνας οτι τα ψαρακια οταν αρχησει η υποαλατοτητα , νιωθουν πολυ καλυτερα γιατι δεν σπαταλουν ενεργεια για να ρυθμησουν την υδροστατικη πιεση και την οσμωση στο κορμι τους διοτι δεν χρειαζεται να σπαταλουν ενεργεια αποβαλοντας αλας απο το σωμα τους . ετσι πολεμουν ακομα καλυτερα της ασθενειες .
Το γεγονος πως καποιος εχει ενα ενυδρειο δυσκολο στο να ψαρεψει τα ψαρακια και γενικα ειναι ενα θεμα να τα βγαλεις απο μεσα , το ειδα απο πρωτο χερι , αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να αφησουμε μεσα το παρασιτο να αλονιζει . μην ξεχναμε παντα πως , ουτως η αλλος , μια διαφοροποιηση στης παραμετρους η ενα στρεσσ απο αλλο ψαρι σε συνδοιασμο με καποια αλλη ασθενεια μπορει να αποδεκατησει τον πληθυσμο του ενυδρειου μας . τωρα για το θεμα κοστους των ψαριων , δεν εχει να κανει με το αν το ψαρι ειναι ακριβο η φτηνο, εχει να κανει με το να μην υπαρχει το παρασιτο ωστε αν μπει αργοτερα ψαρακι πιο ευαισθητο να μην γινει θηραμα του παρασιτου .
.Υπ οψιν , το ich - ick που εμφανιζουν ψαρακια τανγκ κατω απο στρεσσ , δεν ειναι κατι π πρεπει να περναει στο ντουκου , ουτε κατι που γενναει το ψαρι απο μονο του , ειναι το παρασιτο π βρισκει αδυναμια στον οργανισμο του ψαριου και αρχιζει να κανει κυκλο με εμφανει σημαδια . τα σημαδια δεν ειναι το παρασιτο , ειναι οι τρυπες που αφηνει οταν αλλαζει σταδιο και πεφτει στο ενυδρειο και μετα μεταφερεται σε ολα τα ψαρακια . ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση , ψαρι π περναει απο υποαλατοτητα να μεταφερει παρασιτο τετοιο. οτι και να σας λενε ολοι δεν υφισταται τετοιο πραγμα. απλα οταν παμε σε μαγαζια να ψωνισουμε λογο σχετικα χαμηλης αλατοτητας το παρασιτο παραμενει στο ψαρι χωρις εμφανει σημαδια διοτι το ψαρι εχει περισσοτερη ενεργεια για να πολεμησει λογο του οτι δεν την σπαταλαει στην αποβολη αλατιου . ετσι δεν φαινεται με την πρωτη πρατηρηση στο μαγαζι .
Προς θεου , εδω δεν τσακωνομαστε και δεν παρεξηγιομαστε να μην εχει κανεις θεμα . ακουω γνωμες απο ολους και μ αρεσει να το συζηταμε , γιατι μονο ετσι βρισκοντε λυσης στα προβληματα μας .
Και κατι ακομα. Δεν ισχυει δεν γινεται πουθενα , αλλα , κανονικα τα μαγαζια θα επρεπε καπως να μπουν στην διαδικασια να κανουν αυτα την γκαραντινα πριν τα δωσουν στους πελατες , διοτι Αυτα τα μαγαζια ειναι π εχουν εξαπλωσει παντου το παρασιτο και μετα μασ πουλανε μαγικα ζουμια και θεραπειες .
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 05-05-17, 12:06
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Εαν ξεκινήσεις σωστά από την αρχη την θεραπεία,σε φ.ο. μπορεί να έχει αποτέλεσμα!
σε ένα reef είναι λίγο δύσκολο να την ακολουθήσεις γιατί συντελούν και άλλοι παράγοντες!
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 05-05-17, 12:09
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

και μην ξεχναμε οτι στο μαγαζι το ψαρι μενει πολυ λιγο , οχι πως δεν θα εμφανιστει εκει το παρασιτο , εχω δει απειρα μαγαζια με τανγκ και εχω δει αρκετα τανγκ να τυρανιοντε απο το παρασιτο . το οποιο ενυδρειο π τα εχουν επικοινωνει και με τα αλλα ενδυρειακια π εχει το μαγαζι και ετσι το παρασιτο παει παντου .
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 05-05-17, 12:24
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Σπυρο χαλάρωσε λίγο,δεν χρειάζεται να τρελαίνεσαι!
μπουρουμε εμείς να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα των μαγαζιών ή τον τρόπο με τον οποίο τα αιχμαλωτίζουν και τα μεταφέρουν?
η θεωρία απο την πράξη απέχουν κατά πολύ,ειδικά όταν συντελούν και άλλοι αστάθμητοι παράγοντες!
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 06-05-17, 12:20
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο χαλάρωσε λίγο,δεν χρειάζεται να τρελαίνεσαι!
μπουρουμε εμείς να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα των μαγαζιών ή τον τρόπο με τον οποίο τα αιχμαλωτίζουν και τα μεταφέρουν?
η θεωρία απο την πράξη απέχουν κατά πολύ,ειδικά όταν συντελούν και άλλοι αστάθμητοι παράγοντες!
χαλαρα δικιεεεε μου , εννοητε. δεν μπορουμε. το μονο π μπορουμε ειναι να προστατευομαστε προληπτικα εμεις και τα ενυδρεια μας με οποιο τροπο γινεται .
-------------------------
Ενταξυ ειμαι λιγο υπερβολικος , νομιζω πως τελικα θα ζησω με το ich .... διαβαζοντας και ακουγοντας της αποψης σας , ειδα πως τελικα ειναι τοσο δυσκολο να το κρατησω ich free . εστω και μια σταγονα νερο απο αλλο ενυδρειο με το παρασιτο φτανει να αρχησει παλι απο την αρχη . αρα , δεν εχει πολυ νοημα να χαλαω καθε λιγο και λιγακι το ενυδρειο για να μαζεψω τα ψαρια . εντοπισα τι εφταιξε στον παροξυσμο μ . εχασα πολλα ανθιας , αλλα τελικα οχι απο ich . πηγα τα ψαρακια σε μια φιλη μικροβιολογο και ειδα πως δεν ειχαν καν υποστει ζημια απο αυτο.... Πεθανανε απο την πεινα!!! τραγικο ?? κιομος , ετσι με επιασε η "αντραλα" ποου λενε και στην λαρισα

Τωρα πρεπει να αρχησω να ανεβαζω αλατοτητα στην γκαραντινα ωστε να τα προσαρμοσω παλι στην αλατοτητα του κυριος ενυδρειου.... εχω αρχησει απο χτες κιολας .....
Σας ευχαριστω ολους για την διατυπωση των αποψεων σας παντος ....
με καθυσηχασατε αρκετα μπορω να πω ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SpirosLo : 06-05-17 στις 12:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 07-05-17, 19:43
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Να εισαι καλα φιλε Σπύρο και σε τιμά το γεγονός αυτο!
Καλη συνέχεια να εχεις,περιμένουμε νεα!
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 10-05-17, 13:48
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

σημερα ειμαστε καπως ετσι .
έπρεπε να έχω αλλάξει αντιφωσφορο εδώ και δυο εβδομάδες!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0593RESIZE.jpg
Εμφανίσεις:  168
Μέγεθος:  53,7 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voas : 15-05-17 στις 16:05
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 10-05-17, 13:55
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

με το που σβηνουν τα φωτα εξαφανιζεται η διατομικη και με το που αναβουν μεσα σε λιγη ωρα , τσοοουπ νατην παλι ...
τι ειναι αυτο π την τροφοδοτει ομως ? και πιανει μονο τον αραγωνιτη και λιγο τα τζαμια ....
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 19-05-17, 16:17
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Μια χαρά Σπύρο,ομορφαίνει επικίνδυνα ο ύφαλος όσο ωριμάζει!
Κανε λιγο υπομονη να σταθεροποιηθεί η βιολογία σου και μετα θα εισαι κομπλέ!
Φωσφορικά μετράς και που βρίσκεσαι;
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 22-05-17, 15:53
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

σημερα παω να παρω τεστακι γιατι ενα π ειχα ειναι λιγμενο και δεν εχει νοημα να μετρησω . σαλιφερτ η κατι αλλο να παρω ?
αν και απο οτι καταλαβα , με 4 αλλαγεσ π εχω κανει με οσμοση μαλλον εχει ακομα πραμα μεσα το νερο απο το βρυση .,.. λογικα θα στρωσει σε λιγεσ ακομα αλλαγεσ . παρα ταυατα τι να παρω απο τεστακι ?
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 22-05-17, 23:13
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Salifert!!!!
No3 Kh Ca Mg ..
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 25-05-17, 08:54
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
Salifert!!!!
No3 Kh Ca Mg ..
προσεχως , λογικα το απογευμα σακη , πηγα προχτεσ και ειχαν τελειωσει τα τεστακια φωσφορικων ... κινησε ο εβραιος στο παζαρι και ηταν η μερα σαββατο ... πρεπει να προμηθευτω kh γιατι εχω της σερα , ασβεστιου και μαγνησιου .
και σουκου θα παιζω με τα τεστακια ολημερις .
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 25-05-17, 23:44
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Σπύρο καλυτερα κάποια στιγμή να πάρεις ενα φωτομετρο για απόλυτη ακρίβεια!
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 27-05-17, 18:04
Hudds Ο χρήστης Hudds δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο καλυτερα κάποια στιγμή να πάρεις ενα φωτομετρο για απόλυτη ακρίβεια!
+1
Salifert PO4 μην παρεις καθόλου, πεταμένα λεφτά.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμος: Ηπια μεταβαση σε διπλασια watt. sarpijk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 23-05-13 12:04
Δ Ε Η -FOWLR andreas72 Παραλία - Beach Bar 91 31-01-12 11:15
fowlr by kostas_pana kostas_pana Fish Only 38 27-01-12 16:31
FOWLR για Πικασο Pritanis Fish Only 4 15-05-10 20:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11891 seconds with 14 queries