Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #12  
Παλιά 26-11-12, 14:12
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχας αυτο με το φωτισμο, θα επαναλαβω για πολλοστη φορα πως ο καθε ενας βρισκει τις ρουτινες που ισορροπει τα ενυδρεια του.
Εγω προσωπικα εδω και καμποσα χρονια σε ολα μου τα ενυδρεια κραταω 12 ωρες με το σκεπτικο πως αφου και τα ψαρια μου και τα φυτα μου προερχονται απο τον ισημερινο το σωστο ειναι να τους δωσω αυτες τις συνθηκες φωτισμου, με οσο γινεται καλυτερη προσομοιωση φασματος, ξεκινοντας με τα κοκκινα (οκ ροζ) μετα ενισχυοντας με κιτρινο και τελος παλι σβηνοντας σιγα σιγα στα κοκκινα, και αλγη δεν εχω δει. (φροντιζουν γι αυτο και τα φυτα γρηγορης αναπτυξης και τα Malaysian trumpet).
Εχει καταντησει βαρετο οταν βλεπουμε εναν ανθρωπο να θελει να φτιαξει καπως πιο "φυσικες" συνθηκες φωτισμου να του την πεφτουν τρομοκρατοντας τον με αλγες. (χωρια που οι συγκεκριμενες λαμπες που χρησιμοποιει δεν ευνοουν αλγες αλλα αναπτυξη φυτων)
Εκει που θα διαφωνισω καθετα ειναι οι 14 ωρες που ακουστηκαν αφου ποτε και πουθενα στον πλανητη Γη δεν υπηρξε τετοια φωτοπεριοδος
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση το ότι αποδεδειγμένα η μεγάλη φωτό περίοδος φέρνει έξαρση στην αλγη εκλαμβάνεται ως τρομοκρατία
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση 240 λίτρα φυτεμένο Stathis31 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 53 21-03-13 17:23
Παρουσίαση 72 λίτρα φυτεμένο georgis4 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 9 22-11-10 12:13
Παρουσίαση Malawi 240 λίτρα Yannis_K Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 20 25-03-09 13:01
Παρουσίαση 250 λίτρα full planted Lsourtzo Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 25-03-09 11:44
Παρουσίαση ενυδρείου roti Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 14 14-02-07 16:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07139 seconds with 15 queries