Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-11, 12:42
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω μαζι σου ειμαι
ειπαμε, ειμαστε φιλοζωοι αλλα τα φιδια ειναι επικινδινα.
αμα υπαρχουν και παιδια και παιζουν...
περα απο τις οικολογικες ευαισθησιες να σκοτωσεις το φιδι ειναι εντελως ανοφελο για σενα

ουτε θα ξαναρχοταν αν το πηγενες μακρυα ουτε τελειωσαν τα φιδια τωρα που το σκοτωσες το πιανεις με μια αποχη και το πετας πιο περα σε ενα νερολακο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-11, 12:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μπορω να καταλαβω το οτι ξαφνιαστηκε ο φιλος μας οταν το ειδε και αντανακλαστικα το σκοτωσε ...

Πολλες φορες οταν βλεπω ενα εντομο η ζωο στο σπιτι μου σκεφτομαι οτι στην ουσια εγω εχω εισβαλει στο σπιτι του και οχι αυτο στο δικο μου!
Με αυτη τη σκεψη το βγαζω εξω και δε το σκοτωνω οπως εκανα παλια! Σκεφτομαι: εχασε το σπιτι του γιατι να χασει και τη ζωη του?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-11, 14:27
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν ρε Γιωργο εσυ μπηκες σπιτι του (το οποιο σπιτι του οπως λες ειναι το διαμερισμα σου) το δικο σου σπιτι ποιο ειναι?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-11, 14:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ρε Γιωργο εσυ μπηκες σπιτι του (το οποιο σπιτι του οπως λες ειναι το διαμερισμα σου) το δικο σου σπιτι ποιο ειναι?
...που λέει ο λόγος Δημήτρη...!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-11, 14:46
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Καταλαβα βρε Βασιλη την υπερβολη για χαρη της συζητησης του Γιωργου,απλα δεν μπορω να δεχτω μερικα πραγματα,ξεροντας ομως οτι ισως ειμαι λαθος για μερικους ανθρωπους.
Το παιδι 2 χρονων μου παιζει καθημερινα σε μια αυλη 500 τετραγωνικων με τον σκυλο του και την γατα του,αν πανω στο παιχνιδι πατησει καταλαθος ενα φιδι και το φιδι τον τσιμπισει εβρισκομενο σε αμυνα,εγω θα κατσω να αναρωτηθω και να συλλογιστω οσα αναφερατε παραπανω?
Οχι δεν θα το κανω...

Σας προανεφερα οτι δεν ισχυριζομαι οτι ειμαι εγω ο σωστος,απλα λεω τι θα εκανα εγω.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-11, 14:52
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Eλατε βρε παιδια.Δηλαδη,υπαρχει ανθρωπος που θα βρει φιδι στο σπιτι του και θα το αφησει;Θα ρισκαρει την ζωη των δικων του για ενα φιδι που μπηκε στο σπιτι;;;Προσωπικα πριν κανα χρονο βρηκα ενα φιδακι στην βεραντα και οχι απλως το σκοτωσα,αλλα εψαχνα μανιωδως μηπως υπαρχει και αλλο μεγαλυτερο.Καλα τα φιδια(αλλωστε υπαρχουν πολλοι που κρατανε φιδια),αλλα οχι και να τα αφησω να βολταρει εκει που παιζει ο γιος μου.....


Γιωργο ριξε θειαφι γυρω απο το οικοπεδο σου να ησυχασεις για λιγο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-11, 15:26
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Με το να σκοτώσει κάποιος το φίδι δεν προστατεύει κανέναν, αντιθέτως κινδυνεύει να δαγκωθεί κιόλας.
Πρέπει να αποσυνδέσουμε από το μυαλό μας την λογική: φίδι=δηλητήριο=θάνατος. Είναι σαν να σκεφτόμαστε "δράκαινα=δηλητήριο, όμως δράκαινα=ψάρι άρα και μπαρμπούνι=κίνδυνος επειδή και το μπαρμπούνι ψάρι είναι".

Στην Ελλάδα τα επικίνδυνα φίδια είναι ελάχιστα και πολύ χαρακτηριστικά. Μπορούμε εύκολα να μάθουμε να τα αναγνωρίζουμε έτσι ώστε όποιο άλλο βλέπουμε να ξέρουμε ότι πρόκειται για ακίνδυνο φίδι. Η σελίδα που μπορεί να βοηθήσει είναι αυτή: http://www.herpetofauna.gr/ και τα επικίνδυνα φίδια της χώρας μας είναι αυτά: http://www.herpetofauna.gr/index.php...atalogue&id=23
Ανάλογα με την εξάπλωση του κάθε είδους μπορούμε να μάθουμε να αναγνωρίζουμε αυτό που θεωρείται επικίνδυνο στην περιοχή μας.

Επίσης, το θειάφι δεν διώχνει τα φίδια. http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle

Σε αρκετές πόλεις όπως Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κιλκίς, Καστοριά κ.ά., αν καλέσετε την πυροσβεστική έρχεται βοήθεια και απομακρύνει το φίδι αναίμακτα και ανέξοδα.

Παράθεση:
Eλατε βρε παιδια.Δηλαδη,υπαρχει ανθρωπος που θα βρει φιδι στο σπιτι του και θα το αφησει;
Πάρα πολλοί, όλοι τους λογικοί και μάλιστα αρκετοί ενημερωμένοι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-11, 16:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μπορείτε να δείτε την αντίδραση μου 4 χρόνια πριν στο θέμα που επισύναψε ο japetus πιο πάνω. 4 χρόνια μετά έχω πια εντελώς διαφορετική άποψη στο θέμα λίμνη και οικολογία. Μελέτη και γνώσεις παιδιά...αυτό που έλεγα πιο πάνω. Αν δεν μπορείς να το ανεκτείς κοντά στο χώρο σου, απλά αιχμαλώτησέ το και απομάκρυνέ το...ζωντανό!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-11, 14:42
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορω να καταλαβω το οτι ξαφνιαστηκε ο φιλος μας οταν το ειδε και αντανακλαστικα το σκοτωσε ...

Πολλες φορες οταν βλεπω ενα εντομο η ζωο στο σπιτι μου σκεφτομαι οτι στην ουσια εγω εχω εισβαλει στο σπιτι του και οχι αυτο στο δικο μου!
Με αυτη τη σκεψη το βγαζω εξω και δε το σκοτωνω οπως εκανα παλια! Σκεφτομαι: εχασε το σπιτι του γιατι να χασει και τη ζωη του?
ο ανθρωπος εχει πρωτογονο ενστικτο να θελει να σκοτωσει το φιδι

και προφανως αμα δεν ξερεις τι ειναι, δεν διακινδυνευεις τη ζωη του παιδιου σου στον κηπο ουτε την δικη σου για να το πιασεις

αυτα τα λεω για να μην νομισει κανεις οτι ειμαι αιθεροβαμων
ομως μιας και εχουμε εδω μεσα σαν χομπυ την ενασχοληση με ζωντανους οργανισμους υποχρεουμαστε να περασουμε στο επομενο σταδιο απο αυτο του φοβου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννα Στην Λιμνη Με Τα Koi ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-03-15 01:01
Λιμνη στην Πρεβεζα Γιαννης Μ5 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 24-08-10 10:17
καινουριο φιδι NIKOL ¶λλα ζώα 27 06-06-10 17:07
Τι φιδι ειναι αυτο???? POURITANOS ¶λλα ζώα 10 24-12-08 17:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04825 seconds with 15 queries