Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-13, 20:11
takis07 Ο χρήστης takis07 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: βασιλικη τρικαλων
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή eheim η fluval

ψαχνω τωρα τελευταια για εξωτερικο φιλτρο και εχω βρει αυτα
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2264
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1256
πιστευω οτι και τα δυο ειναι αξιοπιστα αλλα το eheim καταναλωνει λιγοτερο ρευμα εγω παντως θελω το φιλτρο να μην κανει θορυβο γιατι τωρα αυτο που εχω ακουγεται σε ολο το σπιτι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη takis07 : 04-06-13 στις 20:13 Αιτία: επεξεργασια κειμενου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-13, 20:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου? Τι και ποσα ψαρια εχεις?

Κανενα δεν κανει ιδιαιτερο θορυβο. Στα eheim να ξερεις οτι οπωσδηποτε πρεπει να παρεις και extra διπλα βανακια, για ευκολη συντηρηση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-13, 20:29
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

και τα δυο ειναι πολυ καλα,απο θορυβο το fluval κανει ενα ανεπαισθητο σαν μηχανημα που δουλευει.θα σου συνιστουσα το fluval,εχει μεγαλυτερη ονομαστικη ροη οποτε και να το μπουκωσεις σε υλικα παλι θα εχει μεγαλυτερη απο το eheim.εχει καλαθακια για τα υλικα γλυτωνεις τις καλτσες υλικων πολυ πιο ευκολο στη συντηρηση απο το eheim.φυσικα ολα σε συναρτηση με αυτο που ρωτησε ο Θοδωρης σχετικα με τα λιτρα και ψαρια που εχει το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-13, 20:41
enydreiakias Ο χρήστης enydreiakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

κοιταξε κι αυτο αν και λιγο ανεβαινεις στα χρηματα

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1258

τα παντα ομως εχουν με το ενυδρειο που καλειται το φιλτρο να δουλεψει και την ιχθυοφορτωση του

γενικα τα φλουβαλ ειναι ενα κλικ πιο πανω στην δυναμη αλλα για εμενα τα eheim ειναι εγγυηση σε βαθος χρονου

προσωπικα εχω το 300αρι απο αυτο που σου προτεινω και δεν καταλαβαινεις οτι λειτουργει. ευτυχως που βλεπω την επιστροφη του στο ενυδρειο και ηρεμω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-13, 21:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κατα τη γνωμη μου κανενα τους δε συγκρινεται με αυτο εδω το κουβαδακι http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-13, 22:35
takis07 Ο χρήστης takis07 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: βασιλικη τρικαλων
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

αυτη την στιγμη στο ενυδρειο μου εχω ενα πλεκοστομο και τιποτα αλλο γιατι θελω να δω τι ψαρια θα βαλω η να κανω φυτεμενο το ενυδρειο μου ειναι της aquatlantic 100 λιτρων
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-13, 23:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Λοιπον, ας τα παρουμε με τη σειρα:

- Eheim: το 2211 ειναι πολυ μικρο σε ροη για αυτα τα λιτρα. Την πραγματικη ροη που θα βγαζει, οχι την ονομαστικη που αναφερει η εταιρια με αδειο καδο. Δεν το εχω χρησιμοποιησει, αλλα ατομα που το ειχαν, δεν το προτεινουν για μεγαλυτερο απο 40 λιτρα ενυδρειο. Ειναι πολυ αδυναμο.

Χρησιμοποιω, ομως το eheim 2213 σε 60 λιτρα, με το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Να σημειωσω οτι δεν το κανει πλυντηριο απο αποψη ροης. Εγγυημενο φιλτρο, μεγαλος καδος, αντοχη στο χρονο οπως και ολα της eheim, νομιζω θα σε καλυψει. Προσωπικα θα πηγαινα στο 2215 για 100 λιτρα, αλλα εχω μια ταση να ειμαι υπερβολικος με τα φιλτρα που εχω. Δικη σου η αποφαση. Παντως για eheim, οπως ειπα και πιο πριν, χρειαζεσαι και διπλα βανακια, μην υπολογιζεις μονο στο φιλτρο. Αυτη ειναι μια πολυ καλη προσφορα, με βανακια και βιολογικο υλικο (αυτο πηρα και εγω).

- Fluval: Το 105 (ιδιο με το 106) το εχω σε 48 λιτρα και τη ροη του την εχω μονιμα στα 2/5. Δεν εχει τοσο μεγαλο καδο οσο το eheim, αλλα εχει καποιες ευκολιες στη συντηρηση. Πολυ ευχαριστημενος και με αυτο ειμαι. Παλι ισως πρεπει να πας στο 206 για 100 λιτρα (αλλα σου ειπα την περιπτωση μου).

-Elite: Δεν εχω χρησιμοποιησει να πω την αληθεια, αλλα θα ειναι το επομενο φιλτρο μου για ενα 44αρι γαριδαδικο, επειδη ενα εσωτερικο που εχω με εχει κουρασει. Το crystal flo 40, ισως να ειναι μια χαρα για το ενυδρειο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-13, 01:20
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα τη γνωμη μου κανενα τους δε συγκρινεται με αυτο εδω το κουβαδακι http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html
Δεν ειναι κακό, το έχω δει από κοντά.
Η αισθηση όμως που σου δινουν τα πλαστικά του αγγιζοντάς το, ειναι ''προσεξέ με σπάω εύκολα''....
Καμια σχεση η ποιοτητα κατασκευης και το φινίρισμα ακόμα και το πλαστικό περίβλημα με του fluval.Εξάλλου και η οικονομική διαφορά δεν ειναι πολύ μεγάλη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-13, 02:58
Το avatar του χρήστη twenty
twenty Ο χρήστης twenty δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2013
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

eheim all the way
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-13, 05:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι κακό, το έχω δει από κοντά.
Η αισθηση όμως που σου δινουν τα πλαστικά του αγγιζοντάς το, ειναι ''προσεξέ με σπάω εύκολα''....
Καμια σχεση η ποιοτητα κατασκευης και το φινίρισμα ακόμα και το πλαστικό περίβλημα με του fluval.Εξάλλου και η οικονομική διαφορά δεν ειναι πολύ μεγάλη.

Ισως η χοντροκομενη του εμφανιση δινει την αισθηση κακου υλικου αλλα αν το περιεργαστεις θα δεις οτι σε συγκριση με τα υπερεκτιμημενα eheim ειναι πολυ ανωτερα, και σε σχεση με τα fluval μπορει μεν να υστερουν σε ποιοτητα κατασκευης (κυριως φινιρισματος) αλλα προσφερουν πολυ περισσοτερο χωρο υλικων.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-06-13, 07:55
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

καλημερα και απο μενα. επειδη τα εχω και τα δυο, τις ποιο μεγαλες σειρες αν και νομιζω οτι δεν εχει καμμια σημασια, ειναι και τα δυο εξισου αξιοπιστα σε βαθος χρονου. με το elite δεν ξερω αν υπαρχουν ανταλακτικα, ενω και στα δυο αλλα βρισκεις και σε παλια μοντελα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-06-13, 07:58
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Τα Elite με 1-2 αντε 3 χρονια στην πλατη τους πως συμπεραινουμε οτι ειναι ανωτερα απο τα Eheim εγω δε μπορω να καταλαβω......
Μπορεις να δεις και αυτη την εκδοση κομπλε με βανακια και σφουγγαρια η οποια λογω ογκου βιολογικων σφουγγαριων ισως και να ειναι καλυτερη απο το αντιστοιχο στα χρηματα fluval 105 με το μισο λιτρο βιολογικο που εχει....

http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page...art&Itemid=180

ή την εκδοση με τα βανακια και βιολογικο subtrant pro

http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page...art&Itemid=180

Τα elite για να επανελθω' εχουν "αστοχια" κατ'εμε, στο τροπο που ειναι στημενα, ειδικα στο πανω καλαθι που η ροη ειναι αμφιβολη αν περναει μεσα απο τα υλικα...(αμφιβολου ποιοτητας και "λιγα" και σε ποιοτητα αλλα και ποσοτητα)
Επισης ο τροπος που γεμιζεις τον καδο απο την επανω ταπα (το εκανα οταν το ειχα με το μπρικι) ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα ριξεις νερα ξεχειλιζοντας το, ωστε να μπορεσει να παρει μπροστα...
Επισης οι περιστρεφομενοι σωληνες εξοδου υποφερουν στις φλαντζες για τις οποιες οταν φιλος εψαχνε-λογω διαρροης- δεν εβρισκε.Δε ξερω αν βελτιωσε ο αντιπροσωπος το σερβις-ανταλλακτικα του αλλα καλα θα ηταν να δεις κι αυτη την παραμετρο...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-06-13, 09:05
enydreiakias Ο χρήστης enydreiakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

γιατι απορριπτετε την σειρα eco της eheim?

την θεωρω πολυ αξιοπιστη και μια καλη λυση ...μπορει να πληρωνεις κατι παραπανω αλλα παιρνεις ενα συστημα plug&play συν οτι κερδιζεις και σε ρευμα..οχι τιποτα τρελο αλλα σε βαθος χρονου κατι ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-06-13, 09:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω. Απλα εγινε λογος για την classic. Ωραια σειρα και αυτη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-06-13, 09:13
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enydreiakias Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι απορριπτετε την σειρα eco της eheim?

την θεωρω πολυ αξιοπιστη και μια καλη λυση ...μπορει να πληρωνεις κατι παραπανω αλλα παιρνεις ενα συστημα plug&play συν οτι κερδιζεις και σε ρευμα..οχι τιποτα τρελο αλλα σε βαθος χρονου κατι ειναι...
Για μενα απο τα καλυτερα φιλρα της αγορας!Και βεβαια "παιζουν" κι αυτα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-06-13, 09:21
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

από τα classic της eheim έχω χρησιμοποιήσει το 2213. δεν έχω μείνει ικανοποιημένος γιατί το φίλτρο μπούκωνε εύκολα και έπεφτε η ροή του απελπιστικά γρήγορα γιατί γέμιζαν οι σωλήνες με γλίτσα. στο παλιό ενυδρείο που το χρησιμοποιούσα επειδή ήταν φυτεμένο θεωρούσα ότι έφταιγε η αποσύνθεση των φυτών... αλλά όταν το έβαλα πρόσφατα σε ενυδρείο με πάρα πολύ μικρή ιχθυοφόρτωση, καθόλου φυτά, ούτε υπόστρωμα, πάλι τα ίδια μπούκωσε σε λιγότερο από μήνα. μάλλον έχει να κάνει ότι οι σωλήνες είναι διάφανοι και μικροί σε διατομή.
από fluval χρησιμοποιώ το 405 και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής (σχεδόν 10 μήνες)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-06-13, 09:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εμενα δεν μπουκωνει το 2213. Το εχω χρησιμοποιω εδω και 1.5 χρονο σε 60αρι, σε φυτεμενο και tanganyika. Καθε 3 μηνες το ανοιγω και αυτο μονο και μονο για να ανανεωσω το filter wool. Ανα 6 μηνες καθαριζω και τους σωληνες με βουρτσακι, για να μη "μαζευει". Δεν ξερω...μικρους σωληνες εχει, παντως, σε σχεση με τα fluval.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-06-13, 09:56
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Εχω έχω το fluval 305,είναι πολύ καλό αν και κάνει λιγο θόρυβο,έχω βαρεθεί να του βάζω βαζελίνη!!Έχω όμως ένα προβήματάκι αλλα δν φταίει το φίλτρο μαλλον,μου ρουφάει την άμμο και γεμίζει μέσα...απο πλευρά μπουκόματος πάντως δν έχω ιδέα γτ το καθαρίζω κάθε 15 μέρες και δν προλαβαίνει...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-06-13, 10:01
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω έχω το fluval 305,είναι πολύ καλό αν και κάνει λιγο θόρυβο,έχω βαρεθεί να του βάζω βαζελίνη!!Έχω όμως ένα προβήματάκι αλλα δν φταίει το φίλτρο μαλλον,μου ρουφάει την άμμο και γεμίζει μέσα...απο πλευρά μπουκόματος πάντως δν έχω ιδέα γτ το καθαρίζω κάθε 15 μέρες και δν προλαβαίνει...
μάλλον γιαυτό κάνει θόρυβο. Στο δικό μου 405 μετά από 1-2 βδομάδες από τον καθαρισμό του, που έχει φύγει όλος ο αέρας, γίνεται αθόρυβο
σήκωσε πιο ψηλά την εισαγωγή γιατί μπορεί να σου καταστρέψει τη φτερωτή η άμμος.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-06-13, 10:12
enydreiakias Ο χρήστης enydreiakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω έχω το fluval 305,είναι πολύ καλό αν και κάνει λιγο θόρυβο,έχω βαρεθεί να του βάζω βαζελίνη!!Έχω όμως ένα προβήματάκι αλλα δν φταίει το φίλτρο μαλλον,μου ρουφάει την άμμο και γεμίζει μέσα...απο πλευρά μπουκόματος πάντως δν έχω ιδέα γτ το καθαρίζω κάθε 15 μέρες και δν προλαβαίνει...
Βαλε στην εισαγωγη ενα σφουγγαρι ωστε να φιλτραρει την αμμο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-06-13, 10:13
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enydreiakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε στην εισαγωγη ενα σφουγγαρι ωστε να φιλτραρει την αμμο
Το σκέφτηκα αυτό προχτες...αλλα δν έχω προλάβει ακόμα να το υλοποιήσω...Ασε που πρέπει να πάω να πάρω και σφουγγάρι απο το μαγαζί..αχαχαχ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-06-13, 10:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Βαλε λιγο πιο πανω την εισαγωγη νερου και αν δεις οτι ακομα ρουφαει αμμο (δεν ξερω αν εχεις ψαρια που ανακατευουν το βυθο), βαλε και ενα σφουγγαρι ως προφιλτρο. Θα σου χαλασει το φιλτρο αν παιρνει αμμο μεσα. Αν ηταν να ανοιγαμε τα εξωτερικα φιλτρα καθε 15 μερες, την ειχαμε κατσει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-06-13, 10:54
enydreiakias Ο χρήστης enydreiakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε λιγο πιο πανω την εισαγωγη νερου και αν δεις οτι ακομα ρουφαει αμμο (δεν ξερω αν εχεις ψαρια που ανακατευουν το βυθο), βαλε και ενα σφουγγαρι ως προφιλτρο. Θα σου χαλασει το φιλτρο αν παιρνει αμμο μεσα. Αν ηταν να ανοιγαμε τα εξωτερικα φιλτρα καθε 15 μερες, την ειχαμε κατσει!

ασε που ρουφα ρουφα αμμο σε λιγο θα θελει να αγορασει και νεο υποστρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-06-13, 18:39
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ηταν να ανοιγαμε τα εξωτερικα φιλτρα καθε 15 μερες, την ειχαμε κατσει!
Είναι κακό δλδ που το ανοίγω κάθε 15???Νομίζω πως αν καθαρίζω τα σφουγγαράκια και αλλάζω το μαλλί είναι καλυτερα...δν πειράζω κατι άλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-06-13, 19:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι κακό δλδ που το ανοίγω κάθε 15???Νομίζω πως αν καθαρίζω τα σφουγγαράκια και αλλάζω το μαλλί είναι καλυτερα...δν πειράζω κατι άλλο!
Οχι δεν ειναι καθολου κακο ... εφοσον υπαρχει και βιολογικο κεραμικο υλικο (που δεν "πειραζεις" τοσο συχνα)
Μαλιστα το προστατευεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-06-13, 19:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το να γινεται τακτικη αλλαγη του ενυδριακου βαμβακιου δεν ειναι κακο, και καθε μερα να το αλλαζες (που λεει ο λογος) ακομα καλυτερα, γι αυτο και ενα φιλτρο ειναι καλο να μπορει να λυθει ανετα και ευκολα και να εχει τα υλικα του σε αποσπωμενους χωρους, ενα επι πλεον προσον των elite (αλλα και των fluval) σε συγκριση με τα -κατα την προσωπικη μου αποψη παντα υπερεκτιμημενα και πολυ κατωτερα - eheim.
Φυσικα η αριστη λυση ειναι το sump η μια καλη diy κατασκευη που υπερτερει ολων οσων υπαρχουν στο εμποριο αν φτιαχτει σωστα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-06-13, 20:10
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να γινεται τακτικη αλλαγη του ενυδριακου βαμβακιου δεν ειναι κακο, και καθε μερα να το αλλαζες (που λεει ο λογος) ακομα καλυτερα, γι αυτο και ενα φιλτρο ειναι καλο να μπορει να λυθει ανετα και ευκολα και να εχει τα υλικα του σε αποσπωμενους χωρους, ενα επι πλεον προσον των elite (αλλα και των fluval) σε συγκριση με τα -κατα την προσωπικη μου αποψη παντα υπερεκτιμημενα και πολυ κατωτερα - eheim.
Φυσικα η αριστη λυση ειναι το sump η μια καλη diy κατασκευη που υπερτερει ολων οσων υπαρχουν στο εμποριο αν φτιαχτει σωστα
Εμένα το fluval που έχω μου αρεσει πολύ να σου πώ την αλήθεια το έχω βολευτει απιστευτα σε σχέση με το εσωτερικό της sera που είχα πριν(το οποίο σκορπισε μετά απο ένα χρονο,το οποίο το άνοιγα κάθε μηνα)!Όμως νομίζω πως και τα eheim έχουν κάδους που τους βγάζεις εύκολα,τουλάχιστον τα professional,συν το ότι καλώς η κακώς έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα για υλικά!Για το σθμπ θα συμφωνίσω απόλυτα μακάρι να είχα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-06-13, 20:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το σθμπ θα συμφωνίσω απόλυτα μακάρι να είχα
αν το θες μπορεις ανετα να φτιαξεις ενα και στοιχιζει και φθηνοτερα απο οποιοδηποτε φιλτρο του εμποριου.
Το μονο που χρειαζεται ειναι τζαμια, σιλικονες, pvc σωληνες, κολλα για pvc και υλικα φιλτρου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-06-13, 22:05
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το θες μπορεις ανετα να φτιαξεις ενα και στοιχιζει και φθηνοτερα απο οποιοδηποτε φιλτρο του εμποριου.
Το μονο που χρειαζεται ειναι τζαμια, σιλικονες, pvc σωληνες, κολλα για pvc και υλικα φιλτρου
ΣΕε λίγο καιρό που θα φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο,θα κάνω και sump,το θέμα όμως είναι πως δν ξέρω απο υδραυλικά και υπερχιλησεις στο συγκεκριμένο,αλλά οταν θα έρθει η ώρα θα ρωτήσω καποιον να με βοηθήσει να να μ φτιάξει!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-06-13, 22:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino
Είναι κακό δλδ που το ανοίγω κάθε 15???Νομίζω πως αν καθαρίζω τα σφουγγαράκια και αλλάζω το μαλλί είναι καλυτερα...δν πειράζω κατι άλλο!
Κακο σιγουρα δεν ειναι. Αν μπορεις να το κανεις, να το κανεις. Αλλα ουσιαστικα η ουσια που βαζουμε εξωτερικα φιλτρα, ειναι η δυνατοτητα να παρεχουν φιλτρανση υψηλης ποιοτητας, χωρις να χρειαζεται να τα ανοιγεις συνεχεια. Για αυτο το λογο δεν θελω εσωτερικα φιλτρα, γιατι δεν θελω να τα ανοιγω καθε εβδομαδα. Οχι επειδη δεν ειμαι ψειρας, που ειμαι αρκετα, αλλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
FLUVAL 105 H EHEIM ECCO PRO 300? faceck Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 59 19-06-11 21:19
Eheim vs Fluval anastapalios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 10-02-11 17:22
eheim 2034 η fluval 205? ROULAMID Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 25 18-01-11 21:58
eheim 2213 vs fluval 105....??? akis7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 11-01-11 08:45
EHEIM 2080 PRO 3 VS FLUVAL FX5 = ΜΑΧΗ ΓΙΓΑΝΤΩΝ WILD_RIDER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 28-11-07 21:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08779 seconds with 13 queries