Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-07, 15:40
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή Μονομάχος σε ένα 80άλιτρο

Καλησπέρα παιδιά... Έχω βάλει (μετά από στρώσιμο με αμμωνία) τον μονομαχούλη μου...!!!!
Ο τυπάς απο το pet shop μου είπε ότι μπορώ να βάλω και άλλα ψάρια μαζί με τον μονομάχο... Δεν μου είπε ποια είδη.. Αληθεύει???? Γιατί εμένα μου φάνηκε πολύ περίεργο... Εγώ είπα να του κάνω ένα μικρό 15αλιτρο για το μονομάχο και να βάλω άλλα ψαράκια στο 80άλιτρο...
τι λέτε???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-07, 15:42
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Γνώμη μου είναι πάρα πολλά τα 80 για έναν μονομάχο. " Εγώ είπα να του κάνω ένα μικρό 15αλιτρο για το μονομάχο και να βάλω άλλα ψαράκια στο 80άλιτρο...τι λέτε???" πολύ καλύτερο! έδωσες λύση μόνος σου
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-07, 15:45
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Ναι αυτό θα κάνω... αλλά το 15αλιτρο θα αργήσει κανα 2 βδομαδουλες... φοιτητής βλέπεται...) τώρα μπορώ να βάλω μαζί του κανένα άλλο ψαράκι??? Στο 80άλιτρο θέλω να βάλω 2 χαρέμια γκάπυ, 2 ότο,1 σαε... ταιριάζουν?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-07, 15:50
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

εγώ είμαι της άποψης ότι αν το ψάξεις λίγο θα βρεις ψάρια που να μπορούν να συζήσουν στο 80άρι με τον μονομάχο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-07, 15:52
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Έχεις να μου προτείνεις κάτι Straho???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-07, 16:03
Το avatar του χρήστη petros
petros Ο χρήστης petros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 516
Προεπιλογή

Εξαρταται απο τον μονομαχο αν θα δεχτει η οχι αλλα ψαρια
Καθε μονομαχος εχει τον δικο του χαρακτηρα και νομιζω οτι δεν υπαρχει τροπος να το μαθεις παρα μονο στην πραξη...
Το καλυτερο ειναι μονος του στα 15 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-07, 16:08
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

δεν μου'ρχονται και πολλά τώρα, αυτά που σκέφτομαι είναι ίσως cherry barb, ancistrus, ίσως κάνα κοπαδάκι μεγάλα cory, ο σαε που είπες κ.ά, αν ψάξεις για ψάρια που δεν μπορεί ο μονομάχος να πειράξει αλλά ούτε και να τον πειράξουν και ζητούν πάνω κάτω τις ίδιες συνθήκες πιστεύω πως θα είναι μιά χαρά. Έχω βαρεθεί το κατεστημένο των 15λιτρων για μονομάχους, επιτέλους... free bettas! 15 λίτρα είναι βάζο για λουλούδια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-07, 16:13
Το avatar του χρήστη petros
petros Ο χρήστης petros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 516
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μου'ρχονται και πολλά τώρα, αυτά που σκέφτομαι είναι ίσως cherry barb, ancistrus, ίσως κάνα κοπαδάκι μεγάλα cory, ο σαε που είπες κ.ά, αν ψάξεις για ψάρια που δεν μπορεί ο μονομάχος να πειράξει αλλά ούτε και να τον πειράξουν και ζητούν πάνω κάτω τις ίδιες συνθήκες πιστεύω πως θα είναι μιά χαρά. Έχω βαρεθεί το κατεστημένο των 15λιτρων για μονομάχους, επιτέλους... free bettas! 15 λίτρα είναι βάζο για λουλούδια...
Να ρωτησω γιατι ο μονομαχος δεν θα πειραξει π.χ τα cherry barbs???
και ποια ειναι τα κριτηρια αναζητησης για να βρει ποια ψαρια δεν πειραζει και ποια δεν πειραζουν εναν μονομαχο???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-09-07, 16:18
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Δείτε τον εδώ---> Εμένα μου φένεται πανευτιχής...
Εδώ---------> http://uk.youtube.com/watch?v=yHNGz-Yyn_w
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-07, 16:20
Το avatar του χρήστη petros
petros Ο χρήστης petros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 516
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasthess_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δείτε τον εδώ---> Εμένα μου φένεται πανευτιχής...
<object width="425" height="350"> <param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/yHNGz-Yyn_w"> </param> <embed src="http://www.youtube.com/v/yHNGz-Yyn_w" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="350"> </embed> </object>
Μου βγαζει οτι τα video δεν υπαρχουν πια...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-09-07, 16:26
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Ναι τώρα ανεβάινουν... Εμένα μου λεέι ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασια... Σε λιγάκι θα είναι έτοιμα
-------------------------
http://uk.youtube.com/watch?v=yHNGz-Yyn_w
Ο Μονομαχούλης μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasthess_ : 26-09-07 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-09-07, 18:56
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petros Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω γιατι ο μονομαχος δεν θα πειραξει π.χ τα cherry barbs???
και ποια ειναι τα κριτηρια αναζητησης για να βρει ποια ψαρια δεν πειραζει και ποια δεν πειραζουν εναν μονομαχο???
αν έχεις κάποια εμπειρία σε ορισμένα είδη καταλαβαίνεις αν θα μπορούσαν να ζήσουν με μονομάχο ή όχι (όχι σε 15 αλλά σε 80 λίτρα). Και αν περιμένουμε λιγάκι όλο και κάποιος που έχει εμπειρία με συμβιώσεις μονομάχου θα μας πει ποια ήταν τα ψάρια με τα οποία δεν είχε ποτέ πρόβλημα σε βάθος χρόνου. Τέτοια ψάρια υπάρχουν πολλά, αλλά πολλά απο αυτά δεν είναι και για τα λίτρα του kostasthess_, όπως οι κλόουν, τα σίλβερ σαρκ κ.α.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-09-07, 20:26
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρταται απο τον μονομαχο αν θα δεχτει η οχι αλλα ψαρια
Καθε μονομαχος εχει τον δικο του χαρακτηρα και νομιζω οτι δεν υπαρχει τροπος να το μαθεις παρα μονο στην πραξη...
Εγώ θα συμφωνήσω με αυτό.
Δεν είπε κανείς ότι οι μονομάχοι απεχθάνονται τα πολλά λίτρα, το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχουν είναι αν υπάρχει μεγάλο ύψος θα κουράζονται προσπαθώντας να ανέβουν στην επιφάνεια για να παρουν αέρα και η ροή του φίλτρου (μεγαλύτερο ενυδρείο μεγαλύτερο φίλτρο).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-07, 17:01
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

αχ ναι κι εγω θελω να μαθω με ποια αλλα ψαρια πανε οι μονομαχοι; εγω εχω ενα 60λ με ενα μονομαχο μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-11-07, 20:01
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί υποστηρίζουν ότι οι μονομάχοι πάνε σε ενυδρειάκια των 15 λίτρων.... Δηλάδή χάθηκε ο κόσμος ρε παιδιά να τους βάλουμε σε κάτι μεγαλύτερο? Εγώ τον έχω μέσα στο rio 125 δηλ. περίπου 110 λίτρα ενυδρείο μαζί με gourami σκαλάρια και καρχαρίες και έιναι άνετος χωρίς να δείχνει ότι ενοχλεί ή ενοχλείται απο κανέναν......Βασιλιάς!
Τώρα μερικοί πιο εμπειροι λένε ότι εξαρτάται και από το χαρακτήρα του κάθε μονομάχου αν θα δεχθεί άλλα ψάρια...Ισως και να έχουν δίκιο .... Αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις.. Πάντος πιστεύω ότι αν το ενυδρείο δεν ειναι σαρδελοκουτι αλλά ανετο δεν θα εχει κανενα λόγο να στρεσαρεται...
Καλή τυχη σε ότι κανεται τελικα....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-11-07, 20:58
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ τον έχω μέσα στο rio 125 δηλ. περίπου 110 λίτρα ενυδρείο μαζί με gourami σκαλάρια και καρχαρίες και έιναι άνετος χωρίς να δείχνει ότι ενοχλεί ή ενοχλείται απο κανέναν......Βασιλιάς!
σε αυτή την περίπτωση ο μονομάχος μπορεί και να είνα βασιλιάς, τα υπόλοιπα ψάρια δεν νομίζω... 125 λίτρα για σκαλάρια και καρχαρίες? Πρέπει να το κοιτάξεις αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-11-07, 23:15
calmen Ο χρήστης calmen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: ilion
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

εγω ειχα ενα μονομαχο για ενα χρονο σε 150 λ με¨..
4 honey goyrami
3 cloon
7 cardinal
4 cory

δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα!!!!!!!!!!ηταν βασιλιας..
αλλα μπορει να ηταν ο μονομαχος..εχουν το δικο τουσ τροπο!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-11-07, 01:50
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Εγώ δεν συμφωνώ να είναι με επιθετικά ψάρια στο ίδιο ενυδρείο, αυτό που μπορώ να πω όμως είναι ότι όταν ξεκίνησα και δεν ήξερα και είχα ενυδρείο αχταρμά, είχα και έναν μονομάχο στο 100άρι και θυμάμαι πόσο τον χαιρόμουνα που τον έβλεπα να κολυμπάει τόσο ελεύθερα και να βολτάρει. Μόλις έβαλα μικρά κορυντόρας άρχισε να τα τσιμπάει και αναγκάστηκα να τον βάλω σε ~15λιτρο. Ε, μέχρι να γυρίσει να πάει από την άλλη, ξαναγύριζε για πίσω. Τα 15λιτρα είναι σκέτες φυλακές. Είμαι πλέον κατά των ενυδρείων από 60 λίτρα και κάτω, για όλα τα ψάρια.

Αν θέλει κάποιος να προσπαθήσει με μονομάχο σε κοινωνικό, ας δοκιμάσει γρήγορα, μη επιθετικά ψάρια, π.χ. αν έχουμε ένα 500λιτρο με silver shark ένας μονομάχος δεν θα είχε, ούτε θα προκαλούσε πρόβλημα εκεί μέσα, το ίδιο και σε ένα 125άρι με καρδινάλιους, ή σε κάποιο με πλακόστομους κτλ κτλ, υπάρχουν επιλογές. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επικράτησε ο "κανόνας" οι μονομάχοι μόνοι τους σε "βάζα", γιατί περί βάζων πρόκειται όταν μιλάμε για 5, 10 και 15 λίτρα. Υπάρχουν πολύ πιο επιθετικά ψάρια που μπαίνουν πολύ συχνά σε κοινωνικά ενυδρεία, επειδή δηλαδή ο μον/χος αντέχει και σε μικρά πάει να πει ότι του αξίζει κιόλας?

Με την κατάλληλη σύνθεση ο μονομάχος μπορεί να συγκατοικεί σε κοινωνικό χωρίς κανένα πρόβλημα (δεν χειροκροτώ όμως αχταρμάδες (με την κακή έννοια) ενυδρεία με ελλιπή όγκο για το μέγεθος των άλλων ψαριών).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-11-07, 01:55
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Η ιδέα σου δεν είναι καθόλου κακή.. στην ουσία αν δεν του αρέσει κάποιο ψάρι και το κυνηγήσει, τσουπ και χωρίζουν και αργούν να ξανασυναντηθούν σε μεγάλο ενυδρείο... Πιστεύω αξίζει μια δοκιμη!
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-11-07, 14:39
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Σωστός!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-11-07, 12:11
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καταρχάς, δεν έχει πει κανείς ότι ο μονομάχος δεν πάει σε κοινωνικό ενυδρείο! Πάει με προϋποθέσεις... Πρέπει να υπάρχει σωστός συνδυασμός ψαριών και ελάχιστη ροή του φίλτρου (ειδικά αν είναι ψηλό το ενυδρείο διότι θα δυσκολεύεται πολύ να πάρει αέρα). Το προβλημα με τα υπόλοιπα ψάρια δεν έγκειται στην επιθετικότητα του μονομάχου προς αυτά, αλλά στο ακριβώς αντίθετο. Σε λίγες περιπτώσεις οι μονομάχοι παρενοχλούν άλλα ψάρια στα κοινωνικά (μόνο αν είναι έιναι αργά και με μεγάλες ουρές --> πχ guppies) σε όλες τις άλλες περπτώσεις οι μονομάχοι παρενοχλούνται από τα γρήγορα ψάρια (τους κυνηγάνε και τους τσιμπάνε τις ουρές και τα πτερύγια). Όσες φορές έχει γίνει εδώ ερώτηση για το αν κάνει ο μονομάχος σε κοινωνικό (ΜΕ τις προϋποθέσεις), έχω πει προσωπικά: δοκίμασε και θα δεις... Αλλά θα πρέπει να είναι κανείς προετοιμασμένος για την περίπτωση που δεν... Αυτά από μένα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-11-07, 12:50
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν θέλει κάποιος να προσπαθήσει με μονομάχο σε κοινωνικό, ας δοκιμάσει γρήγορα, μη επιθετικά ψάρια, π.χ. αν έχουμε ένα 500λιτρο με silver shark ένας μονομάχος δεν θα είχε, ούτε θα προκαλούσε πρόβλημα εκεί μέσα,

Σε αυτη τη περιπτωση ειμαι και εγω!Αλλα σε 400λιτρα.Στο 17λιτρο που εχω βαριεται τη ζωη του.Στο 400αρι "τρομαζει" και κανα αλλο ψαρι,τη "μπαινει" σε κανα γκουραμι κτλ...Φυσικα οι συγκατοικοι του τον γραφουν στα παλαιοτερα των υποδυματων τους αλλα αυτος καλα να περναει....!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-11-07, 14:40
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αν ο silver shark ειναι 30cm και ο μονομάχος 5, δεν θα τον κάνει μια χαψιά???
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-11-07, 15:26
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτη τη περιπτωση ειμαι και εγω!Αλλα σε 400λιτρα.Στο 17λιτρο που εχω βαριεται τη ζωη του.Στο 400αρι "τρομαζει" και κανα αλλο ψαρι,τη "μπαινει" σε κανα γκουραμι κτλ...Φυσικα οι συγκατοικοι του τον γραφουν στα παλαιοτερα των υποδυματων τους αλλα αυτος καλα να περναει....!!
πρέπει να προσέξεις την ροή όμως σε τέτοιο ενυδρείο. Το φίλτρο του 400ρίου δεν νομίζω να έχει μικρή ροή...



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ο silver shark ειναι 30cm και ο μονομάχος 5, δεν θα τον κάνει μια χαψιά???
δεν έχω δει ποτέ τέτοιο μέγεθος silver σε ενυδρείο, συνήθως φτάνουν τα 20 άντε 25 βαριά βαριά, ακόμα και σε τέτοιο μέγεθος δεν νομίζω πως θα τον φάει, είναι πολύ ήσυχα ψάρια, το πραγματικό πρόβλημα σε τόσο μεγάλα ενυδρεία όμως όπως είπες κι εσύ θα είναι η ροή. Το παράδειγμα ίσως ήταν ατυχές για τέτοιους λόγους, όχι για την σύνθεση πιστεύω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-11-07, 14:18
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Ωραία όλα αυτά συνάδελφοι, αλλα τί γίνεται με τις μονομαχίνες?

Εχει κανείς δοκιμάσει κάτι ανάλογο?

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα 60άλιτρο κοινωνικό με ξιφόφόρους, corys και 2 θηλυκές μονομαχίνες που πρόσφατα έφτασαν σε μένα και προσωρικά συγκατοικούν (χωρίς πρόβλημα λόγω συγκατοίκησης) σε μια "φυλακή" 7 λίτρων μέχρι να ετοιμαστεί το μεγάλο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-11-07, 14:21
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Οι μονομαχίνες απότι ξέρω δεν έχουν πρόβλημα συγκατοίκησης με άλλα ζωντανά. Μόνο εμείς οι άντρες οι μαμούχαλοι τα θέλουμε όλα δικά μας είμαστε αχάριστοι χεχε
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-11-07, 15:05
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Και εγώ πιστεύω ότι μάλλον δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα αφού και οι δύο μονομαχίνες καταφέρνουν να συμβιώνουν προσωρινά και σε πολύ λίγα λίτρα χωρίς πρόβλημα. Επιπλέον δεν έχουν τις τεράστιες ουρές και τα πτερύγια των αρσενικών μονομάχων τα οποία θα μπορούσαν να τσιμπολογούν τα άλλα ψάρια. Τέλος έχουν και ένα ικανό μεγεθος που να τις προστατεύει σε σχέση με τους ξιφοφόρους σε περίπτωση που δημιουργηθεί "παρεξήγηση" στο ενυδρείο. ΄

Θα το δοκιμάσω πάντως και θα σας πω.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-11-07, 15:16
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

οι ξιφοφόροι και οι μονομάχοι δεν ταιριάζουν λόγω διαφορετικών απαιτήσεων συνθηκών νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-11-07, 21:35
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Εχω μοιρασμενη τη ροη με 1 εξωτερικο και 2 εσωτερικα hydor σε 2 διαφορετικεσ γωνιες.Η αληθεια ειναι οτι οντως κουραζεται να παει επιφανεια...


Τωρα μια ερωτησουλα!Ειχα μεσα και μια θηλυκουλα.Βεβαια ο τυπας την εγραφε.Προσφατα τους επιασα στομα στομα να τραβιουνται και τα πτερυγια σε flaring.Φοβηθηκα οτι τρωγονταν και εβαλα τη θηλυκια στο 17λιτρο.Εκανα καλα η ηταν φλερτ?Παρεπιπτοντως το 17λιτρο φυτευτηκε.Για λιγες μερες τη βολευω με ενα φωτιστικο γραφειου αλλα εντος 2 βδομαδων θα χω τελειωσει με το καπακι και θα βαλω μια Τ5 8βαττ.Μεσα θα φιλοξενισω cherry shrimps ,τη θηλυκια μονομαχινα,2apple snails και μιας και εχω αμμο κατω αν με το καλο.....γεννηστρουλα κορυ!!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-11-07, 22:16
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Πιο πιθανο κατα την γνώμη μου να πλακωνονταν η θηλυκια με τον αρσενικό οπότε καλά έκανες που τους χώρισες.

Όσο για το 17λιτρο, μου ακούγονται λίγο πολλοι οι κατοικοι. Να εχεις υποψη σου ότι οι γαριδουλες αν δεν στρεσσαρονται απο κυνηγητα της μονομαχινας θα αρχισουν να γεννανε και να κυκλοφορουν πολυ περισσοτερο.
Το εχω ξαναγραψει: Ειχα σε ενα 20λιτρο εναν μονομαχο με 6 αμανο. Για αρκετο καιρο εβλεπα μονο 5 και πιστευα οτι η αλλη μας ειχε αφησει. Μόλις μετεφερα τον μονομαχο αρχισαν να κυκλοφορουν και οι 6 γαριδουλες και τωρα πλεον τρωνε απο το χερι μου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομάχος galant Bettas 5 09-05-08 10:40
Ποσότητα αμμωνίας σε 5l ενυδρείο μονομάχου Maximina Bettas 14 27-08-07 10:38
ηλικία μονομάχου pet Bettas 17 18-06-06 12:17
Μονομάχος σε κοινωνικό ενυδρείο pchrisovergis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 08-10-05 05:33
Μονομάχος σε γυάλα Blanch Bettas 14 24-08-05 10:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08704 seconds with 13 queries