Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-06, 07:19
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή cool φωτισμός

Αγαπητοί φίλοι του ενυδρείου καλημέρα Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το φωτισμό. Συγκεκριμένα έχω το 180 της γιούβελ το βίσιον και έχει δύο λάμπες από την μάνα του. Δεν τις έχω αλλάξει από τότε που το πήρα δηλαδή περίπου 8 μήνες. Στο ενυδρείο τώρα και 15 μέρες έχω βάλει 2 φροντόζα περίπου 12 εκ που δεν ξέρω αν είναι ζευγάρι. Παλαιότερα είχα ένα ζευγάρι δίσκους. Εκείνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν ανάβουν τα φώτα (με χρονοδιακόπτη γύρω στις 8 ώρες ) τα φροντόζα και παλαιότερα οι δίσκοι στρεσάρονταν. Ειδικά τώρα με τα φροντόζα είναι εμφανές. Να σημειώσω ότι το δωμάτιο έχει πολλά παράθυρα και συνεπώς αρκετό φως. Δεν έχω βάλει φυτά μέσα, ούτε σκοπεύω να βάλω, έχω πέτρες και ψιλό χαλικάκι από παραλία. Υπάρχουν καταφύγια με τις πέτρες. Νομίζω ότι έχω 2 επιλογές ή να σταματήσω να ανάβω τα φώτα ή να αλλάξω τις λάμπες με κάποιες άλλες μικρότερης ισχύος αλλά κυρίως άλλης ποιότητας ίσως και χρώματος (π.χ μπλε που νομίζω πως θα ταίριαζε) . Τι γνώμη έχετε ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-06, 13:23
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ο φωτισμος εμενα μου φαινεται μια χαρα σε αντιθεση με τα ψαρια σου,που θα γινουν γιγαντες,και τα λιτρα σου ειναι λιγα........αρα να εστιασεις αλλου....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-06, 07:00
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Αγαπητέ klaz ευχαριστώ για τις υποδείξεις σου. Ναι έχεις δίκιο από ότι έχω διαβάσει κι εγώ στο G.A.B το μέγεθος που θα αναπτύσσει το φροντόζα δεν θα συμβαδίζει με τα λίτρα μου. Υπάρχει η σκέψη για το μέλλον η αγορά ή η κατασκευή ενός μεγαλύτερου ενυδρείου εφόσον τα πάω καλά με το είδος αυτό του ψαριού. Αλλιώς τα ψάρια θα επιστραφούν. Τώρα με το φωτισμό πήγα χτες το απόγευμα και πήρα δύο λάμπες blue skyτης sera και θα αντικαταστήσω σήμερα τις υπάρχουσες. Αρχικά ζήτησα deepseaαλλά δεν είχε. Ίσως βγουν καλύτερες αυτές ίδωμεν. Να θυμίσω ότι δεν έχω φυτά και ούτε σκοπεύω να βάλω. Την αλλαγή την κάνω για αισθητικούς λόγους αλλά και διότι πιστεύω ότι οι υπάρχουσες λάμπες έχουν πολύ ένταση και στρεσάρουν τα ψάρια. Μέσα στο ενυδρείο έχω τα δύο φροντόζα και ένα γατόψαρο βεντούζα (γλείφτη).το νερό είναι αρκετά σκληρό GH16 KH12 και ΡΗ8+ θερμοκρασία στο 26. Αυτά ευχαριστώ και πάλι και αν υπάρχει κάποια παρατήρηση σχετικά με το φωτισμό δεκτή.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-06, 08:15
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Θα μπορούσες να βάλεις μια μικρή ακτινική (μπλε) λάμπα, να ανάβει για μια ώρα πριν ανάψουν τα κυρίως φώτα και να σβήνει μια ώρα μετά, έτσι ώστε να μιμηθείς (όσο αυτό γίνεται βέβαια) την ανατολή και δύση του ήλιου.

Οι λάμπες bleuskyroyalπου πήρες, χρησιμοποιούνται επί το πλείστον σε θαλασσινά ενυδρεία. Βέβαια μπορούμε να τις βάλουμε και στου γλυκού νερού. Η διαφορά τους είναι στα Kelvin. Έχουν 12.000Κ σε αντίθεση με τις απλές που έχουν από 4.700 Κ έως 6.000Κ.
Αυτές οι λάμπες δεν θα έχουν το τόσο έντονο κίτρινο φως, αλλά ένα πιο ζεστό άσπρο με ελάχιστο μπλε. Ίσως κάνουν για την δουλειά που τι θες.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-06, 18:41
Το avatar του χρήστη klime
klime Ο χρήστης klime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

απορία: Με τόσο σκλήρό νερό και ηψυλό PH οι δισκοι σου την "παλέυουν"???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-06, 18:53
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Φίλε nikman κατ΄αρχάς καλος όρισες στο φορουμ...
κατα δευτερον θα σε παρακαλούσα να αναφέρεις τί έγινε τελικά με τις λάμπες γιατί και εγώ με τις κιχλίδες μου έχω το ίδιο πρόβλημα ....
με το που ανάβουν τα φώτα πάνε και κρύβοντε για αρκετή ώρα πριν ξανα εμφανιστούν ....
και ενώ απο πρίν έχει φώς το σπίτι .. δεν είναι πως βρίσκοντε σε σκοτάδι και ξαφνικά ανάβουν φώτα ....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός σε φυτεμένο ενυδρείο celica192tsport Δίσκοι 14 30-03-06 17:50
Νυκτερινός φωτισμός. Γίνεται? Strahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 03-03-06 18:57
Φωτισμός, νερό και φιλτράρισμα σε ενυδρείο με δίσκους nigeron Δίσκοι 19 05-09-05 16:47
Φωτισμός Archon Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 15-03-05 13:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16687 seconds with 15 queries