Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-11-11, 23:21  
Πολλες αποριες
NasiaTim
Junior Member
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος 20-11-11, 23:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας

Πολυ ενδιαφέρον το φορουμ!Σαν τελειως αρχαρια εχω ενα εκατομμυριο αποριες και απο οσα διαβασα εδω δεν μπορω να βασιστω αποκλειστικα σε αυτα που μου ειπαν στο πετ σοπ! Καταρχην διαβασα αρκετα για τεστ παρολα αυτα οταν αγορασαμε το ενυδρειο δεν μας ειπαν τιποτα για τεστ!Θα το γεμισουμε με νερο τις επομενες ημερες και θα το εκτιμουσα παρα πολυ αν μπορειτε να μου υποδειξετε κατι να διαβασω που να περιεχει ολες αυτες τις σημαντικες πληροφοριες που δυστυχως, αγνοω!Ευχαριστω
Εμφανίσεις: 8516
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 20-12-11, 21:42
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Γεια σας και πάλι!

Λοιπόν, αφού περίμενα 3 περίπου εβδομάδες η αμμωνία έπεσε στο 0 και έβαλα τα πρώτα ψαράκια, τα οποία μου είπε ο σύζυγος μου (αυτός τα αγόρασε) είναι αφρικανικές κιχλίδες. Έβαλα 4. Το πρόβλημα είναι ότι το ένα από τα 4 ψαράκια είναι αρκετά υπερκινητικό κσι πρόσεξα ότι κάποιες φορές ανοίγει πολύ το στόμα (σαν να φωνάζει) και κινά το σώμα σπασμωδικά για μερικά δευτερολεπτα. Είναι απλά στρες η πρέπει να ανησυχώ? Δεν θέλω να έχω απώλειες γιατί πραγματικά τα λυπάμαι
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-12-11, 21:45
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

μηπως το κάνει οταν είναι καποιο άλλο κοντά του?
αν ναι, τοτε πέφτει ξύλο..... ανοιγει το στόμα για να επιτεθεί στο άλλο, ενώ οταν "τρέμει" κανει τσαμπουκά...

ποσα λίτρα είπαμε?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-12-11, 21:46
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Νομίζω ότι το κάνει και όταν είναι΄μόνος. είναι 125Λ
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-12-11, 22:16
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

ανεβασε καμια φωτο απο το ενυδρειο και απο τα ψαρια να δουμε τι παιζει....
συνηθως αυτο γίνεται είτε για να "" καποιο θηλυκό ή για να δείξει οτι αυτο είναι το στέκι του....ειδικα με το στόμα ανοικτό, ετοιμαζεται για ξύλο!
τωρα...να το κάνει μόνο του....το κάνει σε συγκεκριμένο σημείο ή οπουδήποτε?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-12-11, 01:42
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το θεμα ειναι ΤΙ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ..οτι ναναι?? μηπως μπορεις να μας γραψεις τα ονοματα τους ή εστω να περιγραψεις τα χρωματα ή να βαλλεις μια φωτο..?!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-12-11, 09:44
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παιδιά το έψαξα λίγο online και είμαι 99% σίγουρη ότι είναι Labidochromis Caeruleus. Έχω 2 τέτοια (1 θηλυκό και 1 αρσενικό- τουλάχιστον για έτσι μας τα πούλησανμεγέθη 6-7 εκ). Πρόσεξα ότι το κάνει πάντα κοντά στο τζάμι του ενυδρείου. Είναι το πιο κινητικό από ολα τα ψάρια που έχω μέσα και από την ώρα που το έβαλα μέχρι αργά το βράδυ δηλ. 8-9 ώρες δεν σταμάτησε να κάνει μακροβούτιαΤώρα πως μπορώ να καταλάβω αν είναι το αρσενικό ή το θηλυκό; Υπάρχει κάποιος τρόπος ή είναι αδύνατο;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-12-11, 09:57
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Στα αρσενικά είναι πολύ πιο έντονο το μαύρο στη "ράχη" τους και πιο χοντρή η γραμμή...στα θυλικά πιο λεπτή και ξεθοριάζει όσο πάει προς τα πίσω.
επίσης τα αρσενικά έχουν έντονο μαύρο χρώμα και στα κάτω πτερύγια ενώ στα θυλικά συνήθως είναι άχρωμα.

Το κυρίαρχο αρσενικό είναι αυτό με το πιο έντονα μαύρο χρώμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-12-11, 10:09
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Θα το κοιτάξω όταν πάω σπίτι γιατί δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο είναι αν και νομίζω ότι είναι το αρσενικό.Αν καταφέρω θα βγάλω μια φωτό αν το πετύχω την ώρα που το κάνει.Ελπίζω να μην παίζει καμια αρρώστια..
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 21-12-11, 11:47
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

γιατι εμενα κατι συνεχιζιε να με τρωει>>?? το ενυδρειο εσωτερικα τι στησιμο εχει ???
ριξε μια ματια εδω -> http://cich.forumchti.com/t138-topic κατι μου λεει οτι αυτα τα ψαρακια που εχεις δεν κανουν για 100λιτρα....(αν οντως ειναι αυτα στο λινκ)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-12-11, 12:06
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε 125 λίτρα είναι το ενυδρείο και θεωρώ ότι αν το κρατήσει με μόνο Yellow Labidos (ένα χαρεμάκι 1-3) μπορεί να το κάνει.

Και το δικό μου κάπου τόσο είναι, το τρέχω ένα χρόνο χωρίς προβλήματα....απλά δεν κρατάω κανένα ψάρι από γέννες. (και μου έχουν γεννήσει 4-5 φόρες στον χρόνο!!! )

Νάσια είπες 4 ψάρια όμως και περίγραψες μόνο τα δύο....εδώ ίσως έχουμε ένα θεματάκι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 21-12-11, 12:15
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τα labido μπαινουν σε χαρεμακι.....1 αρσ 3-4 θυλ ..αν ειναι μεγαλυτερο το ενυδρειο αναλογα και σε μεγαλυτερη ποσοτητα και αυτα...οσο για τα λιτρα....ειναι οριακα και κατα την γνωμη μου ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για αυτα τα ψαρια...αργα η γρηγορα θα υπαρξουν αψυμαχιες...ας μιλησει ομως και καποιος απο τους ΑΦΡΙΚΑΝΟΥΣ που τα ξερει καλυτερα

YΓ σου παραθετω και τα εξης για να δεις τι εννοω για τα λιτρα....α)http://www.seriouslyfish.com/profile.php?id=262

β) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39006
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-12-11, 12:35
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε αν και το seriouslyfish είναι πολύ αξιόλογο σαιτ, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί (σχεδόν) όλοι το έχετε σαν ευαγγέλιο.

Κατ'αρχη τα 160 που λέει εκεί, 150 είναι (κάνε τον πολλαπλασιασμο )

Κατά τη δική μου γνώμη το 150 που περιγράφει έδω (με 90εκ. μήκος) είναι χειρότερο από ένα 125ρι με (1μ. Χ 35 Χ 37 περίπου) για τα ψάρια αυτά. Επίσης, το πιο σημαντικό στο τέλος της ημέρας είναι το καλό στησιμο και όχι τόσο τα 20 - 25 λίτρα διαφορά...που στα 4 λαμπιτος δεν θα σου κανουν διαφορα στη βιολογία σου.

Για το χαρεμάκι συμφωνούμε ότι είναι οριακό (και είναι όντος 1-3 ή 4) αλλά δεν συμφωνώ ότι είναι ακατάλληλο. ....για αυτό το λόγο λέω ότι απλά δεν κρατάς ΚΑΝΕΝΑ ψάρι από γέννες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-12-11, 13:11
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Τα άλλα δύο είναι το ίδιο μέγεθος με τα κίτρινα αλλά είναι σε χρωματισμούς πορτοκαλί με μάυρες κηλίδες. Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα το είδος τους.ΜΟυ είπε επίσης ο σύζυγος μου ότι πήρε σήμερα και 2 καθαριστές και του έκαναν και δώρο ένα γατόψαρο.τώρα τι είδος δεν εχω ιδέα, δεν τα είδα ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 21-12-11, 13:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ΛΟΙΠΟΝ...καθαριστες δεν υπαρχουν...οπως προσφατα ειπε καποιος φιλος κυριαρχει η εξης νοοτροπια στους περισσοτερους αρχαριους..''Μα καλα..που πας χωρις γλυφτη''..κοιταξε να δεις....τα labido ειναι οριακα γαι τα λιτρα σου (καθαρα 100~) αν οι καθαριστες ειναι plecostomus εκτος του οτι μεγαλωνουν πολυ ,οταν κ αν τα labido αποφασισουν να ζευγαρωσουν θα τα ταραξουν στο ξυλο....τωρα το γατοψαρο?? αν ειναι corydoras δυστηχως δεν παει μονο του αλλα θελει κοπαδακι 4-6 ατομα..οπως καταλαβαινεις τα 3 τελευταια δεν μπορουν να συμβιωσουν οποτε κ πρεπει να τα επιστρεψετε...φιλικη συμβουλη..διαβασε πρωτα και μετα αγορασε...μην εμπιστευεσαι τον πετσοπα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-12-11, 13:34
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NasiaTim Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα άλλα δύο είναι το ίδιο μέγεθος με τα κίτρινα αλλά είναι σε χρωματισμούς πορτοκαλί με μάυρες κηλίδες. Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα το είδος τους.ΜΟυ είπε επίσης ο σύζυγος μου ότι πήρε σήμερα και 2 καθαριστές και του έκαναν και δώρο ένα γατόψαρο.τώρα τι είδος δεν εχω ιδέα, δεν τα είδα ακόμα.
Τώρα μου στέρεψες τα επιχειρήματα μου! .... +1 στον Τάσο!

Αυτό που περιγράφεις είναι κάπως έτσι?



Καλό θα ήταν να σταματήσετε να βάζετε ανεξέλεκτα ψάρια στο ενυδρείο!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
....τωρα το γατοψαρο?? αν ειναι corydoras δυστηχως δεν παει μονο του αλλα θελει κοπαδακι 4-6 ατομα..
Φίλε αν κρίνω από τους περισότερους πετσοπάδες εδώ στην Κύπρο....θα ήταν ευχής έργο να είναι κόρυ! .....κανένα παγκάσιους που ξέμεινε θα του έδωσαν του ανθρώπου!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Plakas : 21-12-11 στις 13:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 21-12-11, 13:38
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-12-11, 15:19
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Plakas, αυτό είναι αλλά σε πιο έντονο πορτοκαλί. Δυστυχώς τα πήρε ο σύζυγος μου και δεν ξέρω τι ακριβώς του είπαν στο πετσοπ.Θα τα δω απόψε μπορεί να βγάλω και καμία φωτο αν καταφερω και θα τα ανεβάσω να τα δείτε. Φοβάμαι μόνο μην με μετά...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-12-11, 17:10
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Ολοι εδω οταν ξεκινησαμε καναμε πολλααααααα λαθη. Οποτε κανεις δεν προκεται να φωναξει. Τα ψαρια που εχεις για τα λιτρα σου ειναι πολλα. Καλο θα ηταν να κοιταξεις τις απαιτησεις σε pH kH και gH για αυτα τα ψαρια. Θελουν πολυ υψηλες τιμες. pH πχ θελουν κοντα στο 8.0. Τα γατοψαρα πιθανοτατα θα θελουν αλλο pH οποτε περα απο τα λιτρα δεν θα ταιριαζουν και σε απαιτησεις. Καλο θα ηταν τα πορτοκαλι που απο οτι καταλαβα ειναι aulonacara ΟΒ marble, να τα δωσεις μιας και θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο συν οτι μαλλον σου εχουν δωσει 2 αρσενικα και θα γινει μεσα τις τρελης ποσο μαλλον αν δεν εχεις κρυψωνες. Εγω σκεψου φιλοξενουσα 3+1 σε 240lt με αρκετες κρυψωνες για να ειναι ανετα τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 21-12-11, 18:02
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Αυτό με τα χρώματα δεν είναι απόλυτο για να ξεχωρίσεις το φύλο αφού οταν είναι φοβισμένα χάνουν τα χρώματά τους. Τα θυληκά έχουν ποιο μακρόστενο μέτωπο αν δεν κάνω λάθος....

Το οτι τρέμει το ψάρι οταν είναι κοντά στο τζάμι, μονο με ένα τρόπο μπορώ να το εξηγήσω. Μάλλον βλέπει τον αντικατοπτρισμό του στο τζάμι (σαν καθρέπτης) και το περνάει για άλλο αρσενικό...όπως σου ανέφερα τρέμει και ανοίγει το στόμα οταν έχει τσαμπουκά το θέμα, εκτός αν το δικό σου ακού και φωνές κιολας απο το υπερπέραν!!!

απο κρυψώνες πως τα πάς?τα labs θέλουν πολλές κρυψώνες, ενώ την καταβρίσκουν αναμεσα σε πέτρες...μην πας να αγοράσεις απο pet shop, πάρε απο ποτάμι, απο μάντρα με οικοδομικά υλικά ή κάτι τέτοιο...πριν πάρεις τραβα καμια φώτο να σου προτείνουμε, μην αρχίσεις τα βρασίματα κ.α, καλό πλύσιμο και μπλούμ. Τα συγκεκριμένα ψάρια τα θεωρώ ιδανικά για αρχάριο και όχι μόνο, αλλά στα έδωσαν σε μεγάλο μέγεθος, οποτε ο τσαμπουκάς είναι δεδομένος.

προτείνω να δώσεις πίσω όλα τα υπόλοιπα, να βάλεις πέτρες (υποψιν πέτρες=ξεστήνεις ενυδρειο, βάζεις χοντρό φελιζόλ (το πράσινο που έχουν στις οικοδομές),βάζεις πρώτα τις πέτρες, μετά την άμμο (οχι κανενα χαλίκι σε μέγεθος μπάλας γκόλφ)

Επίσης μην βάλεις φυτά εκτός απο valisneria ή anubia, τα τρώνε η τα ξεριζώνουν. Γενικά, aquascaping και labidochromis δεν....την μια μέρα θα στρώνεις την άμμο και την επόμενη θα την εχουν κάνει βουνό οπου θέλουν....

πολύ καλή επιλογή παντως.....κάνε τις αλλαγές και κράτα τα, δεν μασάνε!

μην βάλεις τιποτα γαρίδες μέσα.........ειδικά cherry δεν θα προλάβουν να φτάσουν στον βυθό!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-12-11, 18:54
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Το γατόψαρο (μόλις που πρόλαβα να το δώ γιατι κρύβεται συνέχεια μέσα στον βράχο) είναι μαύρο με μουστάκιαΤο έψαξα online και μοιάζει λίγο με corydoras αλλά είναι μαύρο.Οι καθαριστές είναι πολύ μικροί (σαν σαύρες μοιάζουν) με στόμα σαν βεντούζα και χρώματος γκρίζου. Πραγματικά είμαι πολύ μπερδεμένη δλδ πρέπει να τα επιστρέψω όλα και να αφήσω μόνο τα κίτρινα;;
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 21-12-11, 19:01
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Το καλυτερο θα ηταν αυτο. Και μετα διαβασε για τις κιχλιδες εκει που λεει malawi για να δεις τι μπορεις να κανεις για το landscape και οτι αλλο χρειαζονται. Παντως συμφωνω με το giorgio ειναι πολυ ενδιαφερον και ομορφο ψαρι.
Δες και εδω μηπως σε βοηθησει να αναγνωρισεις τα ψαρακια. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 21-12-11, 19:16
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το λίνκΝομίζω ότι είναι corydoras αλλά είναι κατάμαυρο όχι γκρίζο όπως στην φωτο του λινκ.Νομιζω θα επιστρέψω τα άλλα δύο και θα αφήσω τους κίτρινους πρίγκηπες. Τελικά οι καθαριστές είναι gyrinocheilus aymonieri αυτά μένουν ή να τα αποχαιρετίσω και αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 21-12-11, 20:10
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

φευυυγουυυυν!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 21-12-11, 20:43
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Foveras Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο θα ηταν τα πορτοκαλι που απο οτι καταλαβα ειναι aulonacara ΟΒ marble, ......
Φίλε το πιο πάνω είναι Labeotropheus fuelleborni και μάλλον αυτό του δώσανε. Είναι από τα πιο συγχνά Mbuna που βρίσκεις στην Κύπριακή αγορά. (Τις αυλονακαρες τις αγοράζεις μικρές και άχρωμες διαφορετικά δεν τις αγοράζεις καθόλου 20-30 ευρώ θέλουνε....ειδικά στα χρώματα που λες)
Το καλό Νάσια είναι ότι είναι της ίδιας λίμνης αλλά και αυτά γίνοναι περίπου 15εκ. θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο και είναι και πολύ πιο επιθετικά από τα Λαμπιτος....οπότε τα επιστρέφεις.

Το ίδιο και τις καθαρίστριες....και αν είναι κόρυ και το κόρυ (βασικά ότι και να είναι το επιστρέφεις)

Φτιάχνεις το ντεκορ όπως σου είπαν τα παιδιά....ασβεστολιθικές πέτρες βασικά (τα χοράφια της Λεμεσού είναι γεμάτα) και τις τοποθετείς με τρόπο που να φτιάχνεις ξεχωριστές σπυλιές. και κρατάς μόνο τα 4 λαμπίτος που είπαμε πιο πάνω (1 αρσενικό και 3 θυλικά)

....πίστεψε με μπορεί να σου φαίνονται λίγα στο ενυδρείο σου....ΑΛΛΑ και καλύτερα θα περνάνε τα ψάρια και εσύ θα το χαίρεσε περισότερο το ενυδρείο αφου θα μπορείς να το διατυράς καθαρό και θα βλέπεις και συμπεριφορές από τα ψάρια σου....άσε που η πρώτη γέννα είναι θέμα ενος μήνα το πολύ (αφού είναι και μεγάλα τα ψαράκια σου) και θα έχεις και τα μικρα μέσα για ένα διάστημα.

Προσοχη: Αν δεν βγάλεις το γόνο από το ενυδρείο να τον βάλεις σε μικρό ενυδρειάκι θα τον φάνε. Η μόνη περίπτωση να επιβιωσουν ψαράκια είναι με καλό στήσιμο των βράχων.....να έχεις πολύ μικρές σχισμές μεταξυ των βράχων που να μην χωράνε οι μεγάλοι (και πίστεψε με το μικρές είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ διαφορετικα τρυπώνουν έστο και αν νομίζεις ότι δεν χωράνε)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 21-12-11, 21:10
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

plakas σε βλεπω να παραδιδεις ιδιαιτερα μαθηματα στο σπιτι
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 21-12-11, 22:03
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

¶λλα ψάρια που μπορούν να συμβιώσουν με τα labidos;Θα ήθελα να είχα κάποια ποικιλία αν γίνεται
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 21-12-11, 22:14
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

σε αυτα τα λιτρα ,δεν συμβιωνουν αλλα ειδη MALAWI(αφρικανικων κιχλιδων)....παραυτα.υπαρχουν απλετοι συνδοιασμοι στο site ..ριξε μια ματια σε παρουσιασεις παλαιοτερες κ εδω-> tsamisaquariums.gr κ πες μας αν σου αρεσει κατι..*φυσικα αν διαλεξεις κατι αλλο τα λαμπιντο φευγουν.... μια καλη προταση ειναι μια ομαδουλα tetra,ενα ζευγαρι kribensis
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 21-12-11, 22:24
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

μπορείς να βάλεις maigano αλλα στα λίτρα σου δεν θα το σκεφτόμουν κάν....μονο αν βάλεις ΠΑΡΑ πολλές πέτρες.....προσοχή, πέτρες=βάρος!
πριν βάλεις πέτρες οπωσδήποτε φελιζόλ. ΠΡΩΤΑ οι πέτρες και μετά η άμμος αλλίως θα σκάψουν και οι πέτρες θα βρεθούν στο πάτωμα αφού περάσουν απο το τζάμι
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 22-12-11, 07:54
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
σε αυτα τα λιτρα ,δεν συμβιωνουν αλλα ειδη MALAWI(αφρικανικων κιχλιδων)....παραυτα.υπαρχουν απλετοι συνδοιασμοι στο site ..ριξε μια ματια σε παρουσιασεις παλαιοτερες κ εδω-> tsamisaquariums.gr κ πες μας αν σου αρεσει κατι..*φυσικα αν διαλεξεις κατι αλλο τα λαμπιντο φευγουν.... μια καλη προταση ειναι μια ομαδουλα tetra,ενα ζευγαρι kribensis
+1

Στα λίτρα σου έχεις άπειρες επιλογές και μπορείς άνετα να έχεις ποικιλία ψαριών. Αν πας σε αφρικάνικα, οι επιλογές σου περιορίζονται όπως έχεις δει πάρα πολύ. Ακόμα και για τα 4 ψαράκια που λέγαμε όπως θα κατάλαβες και απο το ντιπεϊτ μου με τον φίλο τον Τάσο, είσε πολύ οριακά!

Τα κριπ που σου προτείνει πιο πάνω είναι πολύ όμορφα και πολύ εύκολα ψαράκια για να κάνεις αρχή (και εγώ με κριπ είχα ξεκινήσει ). Αν και είναι και αυτές αφρικάνικες κιχλίδες, εν τούτοις δεν έχουν καμια σχέση σε ιδιοσιγκρασία με τις κιχλίδες των μεγάλων λιμνών της Αφρικής. Μπαίνουν άνετα με άλλα είδη και η περιοχή που ορίζουν είναι πολύ μικρότερη από τις άλλες κιχλίδες. Αν τις συνδιάσεις με 1 ή και 2 κοπαδόψαρα (μικρά τέτρας κατά προτιμηση) θα έχεις και αρκετά ψάρια στο ενυδρείο σου (10-12...ίσως και περισότερα) και θα έχεις και ποικιλία που θες.
...αφού δεν έχεις κόλυμα με κάποιο ιδιαίτερο είδος, και εμένα η άποψη μου αυτή είναι. .....και μην μπεις στον πειρασμό να πεις άστα και θα μείνω με αυτά....αν πραγματικά θέλεις ποικιλία όπως λες, σου υπογράφω ότι θα μπεις στον πειρασμό την επόμενη φορά που θα είσε στο πετσιοπ και θα αγοράσεις και άλλα ψάρια!.....αυτά που πρότεινε ο Τάσος ίσως συγχορέσουν λίγο περισότερο στοκάρισμα από αυτό που πρέπει....αν το παρακάνεις στα αφρικάνικα, το πιο πιθανό σενάριο είναι να έχει καταστροφικές συνέπειες.

ΥΓ: Για φροντιστήρια ρε φίλε δεν το βλέπω, είμαι Λευκωσία και ότι γλειτώνει από το τζάμπα μάθημα θα τα πληρώνει σε βενζίνη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 22-12-11, 10:28
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά αν διαλέξω οτιδήποτε άλλο τα labidos φεύγουν.Αυτό δεν το συζητά κάν ο άντρας μουΟπότε ΄μένω μόνο με labidos..Αλλά απο γλύφτες τι γινεται δεν θα έχω καθόλου;

Πάντως αυτό που κατάλαβα είναι ότι για να ξεκινήσεις ένα ενυδρείο χρειάζεσαι οπωσδήποτε ιδιέταιρα μαθήματα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο ενυδρειο 60 λιτρων , πολλες αποριες !!!! PANOSLUCKY3 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 25-09-11 10:54
Πολλες αποριες βοηθηστε αρχαρια!! Efh Χρυσόψαρα 177 03-01-11 01:52
τελικα ειναι πολλες οι αποριες emma Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-09-10 02:20
πολλεσ αποριεσ για τα ενυδρεια happyfish Χρυσόψαρα 33 31-08-10 13:36
Πολλες αποριες.Χρειαζομαι την βοηθεια σας aNe Γλυκό νερό - Γενικά 6 03-08-10 00:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09004 seconds with 15 queries