Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-11, 21:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Angry ακουω προτασεις για νεα αγορα ενυδρειου/ων.

αυριο θα παω να παρω ενυδρειο.αναλογα σε τι θα καταληξω,θα κρατησω και τα αναλογα ψαρια απο αυτα που ειχα.2 ραμιρεζι,15 marble hatchet fish,6 corydoras sterbai και κανα δυο οτο.

επειδη δεν θελω να παω σε μεγαλο ενυδρειο τωρα μετα τη ζημια που επαθα,και επειδη θελω κατι "ευκολο"σε μεγεθος,σκεφτομαι το εξης.

να παρω ενα 60αρι κυβο και να κρατησω ραμιρεζι και hatchet fish η να παρω 2 30αρηδες και να μπουνε στο ενα τα ραμιρεζι και στο αλλο ta hatchet η/και τα corydoras.

πολλα μου φαινονται τα ψαρια για να μπουνε τα τελευταια μαζι σε 30αρι οποτε αυτο το αποκλειουμε.

αν κρατησω τα hatchet στο 30λιτρο παλι δεν ειναι μικρο για τον αριθμο τους? συν το μηκος που δεν θα εχει ο κυβος

αν παρω ενα 60αρι κυβο(αν βρω δηλαδη)και βαλω hatchet και ραμιρεζι? μηπως ειναι υπερβολικος ο αριθμος?

και τελος θα μπορω αν παρω κιενα 20λιτρο να βαλω τα κορυ?παλι λιγα μου φαινονται τα λιτρα

δεν ξερω τι ειναι καλυτερο να κανω τωρα
μπελαδες τωρα στα καλα καθουμενα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-11, 21:52
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Ειδα το αλλο ποστ σου,αλλα δεν ειχα λογια..
Γιατι να παρεις ομως 2 μικρα? Διπλος εξοπλισμος,διπλα ολα...Δεν σε παιρνει να παρεις κανενα 100λιτρο να τα βαλεις ολα μεσα? Εστω και λιγο πιο στεναχωρα απο πριν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-11, 22:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εξοπλισμο δε θα χρειαστω,υπαρχουνε ολα εις διπλουν.
ετσι κιαλλιως σκεφτομαι να παρω το ενα τουλαχιστον κομπλε,οποτε τουλαχιστον απο εξοπλισμο δε θαχουμε προβλημα

δε θελω να παρω μεγαλο ενυδρειο γιατι τωρα με εχει πιασει μια ψιλοφοβια να πω την αληθεια.προτιμω δυο μικροτερα να τα μανατζαρω και πιο ευκολα,(αλλαγες κλπ) παρα μεγαλο παλι.εκτος αυτου αν παρω μεγαλο παλι θα πρεπει να παρω και βαση οποτε αστα ανεβαινουμε πολυ σε κοστος.για να παρω ιδιο μεγεθος θελω να το αποφυγω για τους λογους που ανεφερα παραπανω και γιατι σκεφτομαι πως θα φυγω μετα τα χριστουγεννα και δεν ξερω αν θα με βολεψει το μεγαλο γενικως. για διαφορους λογους που πολλους δε μπορω και να τους σκεφτω τωρα.

το θεμα ειναι για τα ψαρια πρωτα τι ειναι καλυτερο και με πιο συνδιασμο δε θα εχουνε προβλημα.και το κοστος βεβαια που δε μπορω να διαθεσω τωρα πολλα λεφτα.κιαυτα που θα διαθεσω με το ζορι,αλλα σκεφτομαι τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-11, 22:27
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Κρίμα ρε φίλε! Πραγματικά στεναχωρέθηκα πολύ! Και σήμερα το συζητούσαμε το ενυδρείο! Έλεος διλαδή!

Για το θέμα σου, και εγώ 100ρι θα πρότεινα. Τώρα αν το πρόβλημα είναι η βάση και η λιτροφοβία, παρά δύο 30ρια εγω λέω δύο 60ρια. Και πιιο σωστό για τα ψαράκια σου και καλύτερα θα τερειάζει ο εξοπλισμός σου που προφανός ήταν στο 160ρι σου.

Καλό κουράγιο πάντος!

Α και για τα ψαράκια σου, αν δεν έχεις έτοιμη λύση πάρε τα στο πετσοπ να τα φιλοξενήσουν μέχρι να ετοιμάσεις το νέο τους σπίτι!....Ειδικά αν του πεις ότι θα πάρεις 2 ενυδρεία από εκεί ο πετσοπάς θα σε παρακαλά να τα κρατήσει για λίγο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-11, 02:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι κιεγω προς τα εκει κλινω,τα δυο 60αρια,η ενα 60αρι και ενα 30αρι η τρια 20αρια αν βολευε τα ψαρια.
αυτο ειναι το θεμα μου οτι δεν ξερω τι βολευει περισσοτερο τα ειδη ψαριων που εχω.σιγουρα το ιδανικο θα ητανε ενα μεγαλο παλι,ισως και μεγαλυτερο,αλλα δυστυχως οχι μονο δε μπορω αυτη τη στιγμη αλλα και δε θελω.οποτε ψαχνω για την αμεσως επομενη καλυτερη λυση.

οταν φυγω απο ελλαδα και βολευτω εκει που θα παω,μολις μπορεσω φυσικα θα παρω ενυδρειο μεγαλο.προς το παρον ομως δε με συμφερει τετοια αγορα συν οτι το φοβαμαι και λιγο τωρα.
-------------------------
να πω πως καποιοι συνχομπιστες πραγματικα με συγκινησανε με την απλοχερη κινηση να μου δανεισουνε και ακομα και να μου χαρισουνε ενυδρειο αμεσως απο μονοι τους,χωρις καν να ζητησω.μιλαω για τους profitia και Foveras.
παιδια σας ευχαριστω θερμα!!! οπως και ολους τους υπολοιπους για τη συμπαρασταση!
-------------------------
ακομα δε μπορω να το πιστεψω πως εσπασε το ρημαδι!

σε ενα 60αρι κυβο,δυο ραμιρεζι και 15 hatchet τι πιστευετε θα εχουνε προβλημα τα ψαρια? μου φαινεται οριακα μεγαλος ο αριθμος.τα hatchet οπου κοιταξα προφιλ λενε για μικροτερο μινιμουμ ενυδρειο.με τα ραμιρεζι δεν ξερω τι θα γινει

και αν βαλω τα ραμιρεζι μονα τους σε 60αρι κυβο λετε να εχουνε προβλημα επειδη δεν εχει μηκος?απτην αλλη στο seriouslyfish γραφει για 70 λιτρα μινιμουμ,οποτε παλι φαινεται να μη φτανει ο κυβος ουτε στα λιτρα

βλεπω να τα δινω ολα τα ψαρια μου,κριμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 17-12-11 στις 02:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-11, 02:47
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

εσπασε το ενυδρειο?????
πως????

δεν υπαρχει αυτο τωρα το ειδα το θεμα,απλα απιστευτο..
αμα θες φταξε ενα μονο σου.
και πιο οικονομικο θα σου βγει αλλα θα το κανεις και στα μετρα/λιτρα που θελεις εσυ..
μη σε παιρνει απο κατω,ηταν μια στραβη και εγινε και απο βοηθεια οτι θες,κοντα ειμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-11, 06:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ολα τα παραπανω πρεπει να τα ξεχασω μου φαινεται γιατι στα 60 λιτρα τα ραμιρεζι ειναι οριακα.για την ακριβεια χειροτερα απο οριακα.το "καλυτερο" που θα μπορω να κανω ειναι αν παρω δυο εξηνταρια και μπουν στο ενα τα ραμιρεζι μονα τους και στο αλλο τα κορυ και τα χατσετ.και παλι οριακα ειναι αλλα υπολογιζω στο οτι υπαρχει ηδη στρωμενο φιλτρο και ΑΟ για το νερο οποτε αν το προτεινετε κιεσεις ισως το προσπαθησω ετσι.αλλιως αναγκαστικα θα δωσω τα ραμ και θα κρατησω τα υπολοιπα.

η αλλη επιλογη ειναι να τα δωσω ολα και να μην ταλαιπωρουμαστε ουτε αυτα ουτε εγω.

η να τα δωσω ολα και να παρω ενα 30λιτρο με ενα μονομαχο.θα σκασω αμα δεν εχω με κατι να ασχολουμαι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-12-11, 14:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Γνωμη μου ειναι να παρεις ενα 300αρι να τελειωνεις!! Μην αφηνεις μια κακοτοπια να σε επηρεαζει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-11, 14:38
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

εαν θελεις προσφερομαι να ερθω να κολλησουμε οτι μεγεθος ενυδρειο γουσταρεις. παρε μονο τα τζαμια και θα σου κανω εγω ενα ενυδρειο πεννα.
η πληρωμη μου θα ειναι οι καφεδες και η καλη παρεα καλυτερα ενα 200αρι να εισαι μαγκας και ανετος παρα μπουρδες μικρουλια ...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-11, 15:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

irongud σευχαριστω πολυ ρε φιλε να εισαι καλα!
πραγματικα καποιοι ανθρωποι με εχουν συγκινησει εδω μεσα απο χτες,δεν ξερω τι να πω,σας ευχαριστω πολυ!

irongud τον οσμωτικο καφε με χαμηλο Tds(οπως λεει και ο delta) και την παρεα τα κερναω ετσι κιαλλιως,οποτε γουσταρεις

στο θεμα τωρα,βγηκα να ψαξω σημερα και βρηκα τα εξης ενυδρεια που ειναι μεν παλι πολλα λιτρα,(με τρωει ο πισινος μου αλλα τεσπα)αλλα ειναι σε καλες τιμες και ψηνομαι αγριως.
λοιπον το ενα ειναι

1) eheim(mp) και ειναι στα 125 λιτρα(80cm μηκος και 6αρι τζαμι) στα 160 ευρω.
2)eheim(mp) 180lt στο ενα μετρο μηκος παλι 6αρι τζαμι,με 250 ευρω,
3)anubias στα 240 λιτρα!,1 μετρο μηκος με 12αρι(αν δεν κανω λαθος) τζαμι.με τιμη παρα πολυ καλη!γιαυτο ψηνομαι περισσοτερο απολα.τα τζαμια του μου φαινονται πολυ χοντρα,διπλασια αποτι ειχα στο παλιο και λαμπες t5.μου φαινεται δηλαδη τρελλη ευκαιρια στην τιμη που το βρηκα αλλα θελω γνωμες ποιο να διαλεξω.αν παω σε eheim θα παω μονο και μονο για τη φιρμα δηλαδη, γιατι το anubias προσφερει περισσοτερα μου φαινεται απο θεμα κατασκευης,μονο που δε δινει φιλτρα και λοιπα αλλα μονο φωτιστικο με λαμπες.(ετσι κιαλλιως στη ντουλαπα θα πηγαινανε)

ακουω γνωμες,αμα ειναι να παω να το κλεισω σημερα!ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-12-11, 15:31
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

anubias 240 με 12αρι τζαμι νομιζω κανεις καποιο λαθος. για 8αρι συμφωνω. τα αλλα 2 πανω εχουν πολυ ψιλα τζαμια για τα λιτρα τους οπως και αυτο που σου εσπασε. απο 100 μεχρι 200 λιτρα 8αρια τζαμια και μεχρι τα 300 10αρια ειναι η ταπεινη μου αποψη...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-12-11, 15:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mη βαλεις ραμ σε κατω απο 80-100 εκ μηκος καλυτερα
Ο κυβος δεν βολευει σε τετοια ψαρια που εχεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-12-11, 15:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι δεν ειχα το παχυμετρο μαζι μου να τα μετρησω ρε γμτ,τα ειδα χοντρα αλλα δε μπορεσα να υπολογισω ακριβως.μαλον εχεις δικιο και ειναι 8αρια.αλλα μου φανηκανε χοντρα.και που κοιταω τα δικα μου τωρα μου φαινονται διπλασια εκεινα.αλλα χωρις μετρηση,δε λεει τιποτα

το θεμα ειναι οτι μου φανηκε καλη κατασκευη.το μονο θεμα που ειχε το συγκεκριμενο που ειδα ηταν οτι η κοντρα που εχει πανω ειναι πλαστικη και πιανει στο καπακι που ειναι φιξ πανω στα τζαμια.

υπηρχε αλλο ενα στα ιδια λιτρα σχεδον,λιγο φτηνοτερο αλλα ειναι πιο κοντο,στους 80 ποντους μηκος αλλα πιο ψηλο,με γυαλινες κοντρες αλλα και πιο κοντες λαμπες,παλι τ5.
-------------------------

ναι τους κυβους τους ξεχασα.δε θα βολεψουνε,εκατσα ολο το βραδι ξυπνιος να ψαχνω τι προτιμανε τα ψαρια!κιεγω αυτο σκεφτομαι για το μηκος,γιαυτο κοιτουσα το αλλο.μονο που το αλλο (στο 1 μετρο μηκος)εχει πλαστικη κοντρα πανω στο καπακι που ειναι ομως φιξ πανω στο τζαμι.στο τελαρο του καπακιου δλδ.
-------------------------
παντως τα eheim με τα 6αρια τζαμια τα φοβαμαι πολυ να πω την αληθεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 17-12-11 στις 15:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-12-11, 16:29
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

αν το ανουμπιας εχει 8αρια τζαμια στα 240 λιτρα τσιμπα το...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-12-11, 16:35
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το ανουμπιας εχει 8αρια τζαμια στα 240 λιτρα τσιμπα το...
Συμφωνώ! Το πακέτο του ανούμπιας περιλαμβάνει και βάση?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-12-11, 16:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χωρις βαση.αυτο ειναι ενα θεμα τωρα,ελπιζω η δικια μου βαση να αντεξει το παραπανω βαρος.ισως να μπει και κανα κολονακι απο κατω δεν ξερω θα δειξει.με την κοντρα στο πανω μερος που δεν ειναι γυαλινη αλλα πλαστικη ομως;λες να υπαρχει κανα θεμα;καποιος με anubias ενυδρειο να μας πει εντυπωσεις;καλα πραγματα εχω ακουσει κατα καιρους αλλα ολα γενικα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-12-11, 17:00
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Αν δεν πατάει καλά και προεξέχει πολύ το καινούριο, μην το δοκιμάσεις καλύτερα(για να μην έχεις πάλι τα ίδια).
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-12-11, 17:04
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

κι εγω θα'λεγα να'παιρνες ενα μεγαλο και καλο να τελειωνεις.ετσι θα εχεις πολλες επιλογες και για αργοτερα!!!εγω παντως αν ξαναπαιρνα τωρα ενυδρειο σιγουρα θα επαιρνα παλι 300+ αλλα για juwel θα το ξανασκεφτομουνα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-12-11, 18:02
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καποιος με anubias ενυδρειο να μας πει εντυπωσεις;
4 ενυδρεία αυτής της εταιρίας έχουν περάσει από τα χέρια μου και σε κανένα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.Αυτό που θέλεις να πάρεις το έχω πάνω από χρόνο(σαν καραντίνα πλέον) και έχει 8αρι τζάμι.
Δεν είναι 240 λίτρα αλλά 220,200 καθαρά δηλαδή πάνω κάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-12-11, 18:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπραβο,αυτο ειναι.200 λιτρα καραντινα εχεις;ωρε κιεγω κανω ετσι για ενα ενυδρειακι
κιεμενα γερο μου φανηκε που το ειδα,αν παρω τελικα,αυτο θα παρω το βρηκα 200 ευρω,νομιζω ειναι καλα...
θα το σκεφτω και αποψε γιατι και τα 200 μου φαινονται αρκετα απτην αποψη οτι θα χρησιμοποιηθει κανα μηνα ακομα το ενυδρειο κ μετα παπαλα.βεβαια δε θα παει χαμενο,αλλα δεν ξερω το σκεφτομαι.θα το σκεφτω κιαποψε ομως κι'οπως με πιασει αυριο που θα σηκωθω.ευτυχως ειναι ανοιχτα αυριο.
η θα το παρω η θα τα χαρισω ολα και θα παρω ενα κυβακι με ενα μονομαχο κ θα τελειωνει η ιστορια. και οταν φυγω κ μπορεσω θα επιστρεψω με 300αρι η 400αρι
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-12-11, 19:03
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο,αυτο ειναι.200 λιτρα καραντινα εχεις;ωρε κιεγω κανω ετσι για ενα ενυδρειακι
κιεμενα γερο μου φανηκε που το ειδα,αν παρω τελικα,αυτο θα παρω το βρηκα 200 ευρω,νομιζω ειναι καλα...
θα το σκεφτω και αποψε γιατι και τα 200 μου φαινονται αρκετα απτην αποψη οτι θα χρησιμοποιηθει κανα μηνα ακομα το ενυδρειο κ μετα παπαλα.βεβαια δε θα παει χαμενο,αλλα δεν ξερω το σκεφτομαι.θα το σκεφτω κιαποψε ομως κι'οπως με πιασει αυριο που θα σηκωθω.ευτυχως ειναι ανοιχτα αυριο.
η θα το παρω η θα τα χαρισω ολα και θα παρω ενα κυβακι με ενα μονομαχο κ θα τελειωνει η ιστορια. και οταν φυγω κ μπορεσω θα επιστρεψω με 300αρι η 400αρι
Δεν έχουν σημασία τα λίτρα όσο το να κάνεις αυτό που γουστάρεις και αγαπάς!
Αν θέλεις 400αρι πάρτο από τώρα να το χαρείς έστω και για ένα μήνα και όταν είναι το ξαναστήνεις από την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-12-11, 16:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αμα μου περισευανε τωρα,δε θα το συζηταγα αλλα ειναι και το αχτι τωρα απτα χθεσινα.γιαυτο θελω να περιμενω μεχρι αυριο,μη κανω μ...ες.
-------------------------
αγορασαμε καινουριο ενυδρειο!ο θεος βοηθος τωρα

πηρα το anubias τελικα,αλλα αλλο μοντελο απο αυτο που ελεγα γιατι μου φανηκε πιο "γερο". ειναι το Β1000F εχει αλουμινιο και μαυρο πλαστικο στη βαση και στο πλαισιο του καπακιου και 3 γυαλινες κοντρες στο πανω μερος.δυο οριζοντιες παραλληλα με τα τζαμια και μια να καθεται καθετα πανω τους.διαλεξα αυτο γιατι θα κοστιζε μονο 20 ευρω παραπανω και μου φανηκε πιο στιβαρη κατασκευη.ελπιζω να δικαιωθω.εχει 8αρια τζαμια και αν δεν κανω λαθος ειναι 200 λιτρα.δεν τοχω μετρησει ακομα.1 μετρο μηκος ωστε να κατσει πανω στην υπαρχουσα βαση.ολα καλα φαινονται μεχρι στιγμης,τωρα θα δειξει.

να πω οτι το παλικαρι στο πετ σιτυ (που κανονικα δεν την εχω και πολυ σε υποληψη την αλυσιδα) αλλα,ο πωλητης λοιπον στο πετ σιτυ νεας σμυρνης με εξυπηρετησε πολυ,αφου προσφερθηκε να ερθει μαζι σπιτι να με βοηθησει να το ανεβασουμε στον 4ο.και μαλιστα ηρθε και δε δεχτηκε ουτε και χρηματα οσο και να επεμεινα.λεω τα καλα για το συγκεκριμενο καταστημα γιατι θα ανοιξω θεμα να τα χωσω σε λιγο για το γνωστο καταστημα της κηφησιας που παλι με χ......νε
-------------------------
οριστε και φωτο απτο νεο αποκτημα.αν εχετε προτασεις πριν ξεκινησω ειμαι ολος αφτια.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 18-12-11 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-12-11, 16:29
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Όμορφο! Συγχαρητίρια στον υπαλληλο για την πράξη του αυτή! Ετσι θα πάμε μπροστά!!

Καλογέμιστο!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-12-11, 16:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ρεσυ μου εκανε εντυπωση ο υπαλληλος!
ευχαριστω πολυ! ας τα εδωσα τα λεφτα δεν πειραζει,αρκει που δε θα νιωθω οτι δεν εκανα οτι μπορουσα για τα ψαρια.τωρα θα δειξει

το μονο που σκεφτομαι τωρα ειναι το νερο που δεν εχω μεγαλο βαρελι να εβαζα ολο ΑΟ.εχω κρατησει μονο 50 λιτρα απτο παλιο νερο και δεν ξερω τωρα αμα βαλω τα ψαρια με 150 λιτρα βρυση μην την ακουσουνε.ελπιζω δε θαχουνε προβλημα με μια καλη προσαρμογη
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-12-11, 17:05
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Μπράβο ωρε,αντε καλογέμιστο!!
Καλό θα ήταν να το αφήσεις μερικές μέρες με ανθρακα το ενυδρείο και μετά να βάλεις τα ψάρια μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-12-11, 17:30
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Καλοριζικο και σιδερενιο. Σωστη η επιλογη σου για μεγαλυτερο. Θα το μετανιωνες καποια στιγμη αν επαιρνες 2 κυβους μικρους. Σκεψου εφω τωρα εχω μετανωσει που δεν ειχα παρει ριο 300 αλλα 240. Καλογεμιστο
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-12-11, 18:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωστος! ανθρακας θα μπει.το σκεφτομαι για τα ψαρια γιατι δεν εχω δευτερο στρωμενο φιλτρο και δε θελω ναφησω τα ψαρια στο βαρελι χωρις φιλτρο.πρεπει να βαλω το μεγαλο μπροστα γιατι θα χασω τη βιολογια.
κατι θα γινει τωρα βλεποντας και κανοντας.οτι μπορω καλυτερο θα κανω αλλα θα δω τωρα μολις στηθει τι θα γινει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Foveras Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλοριζικο και σιδερενιο. Σωστη η επιλογη σου για μεγαλυτερο. Θα το μετανιωνες καποια στιγμη αν επαιρνες 2 κυβους μικρους. Σκεψου εφω τωρα εχω μετανωσει που δεν ειχα παρει ριο 300 αλλα 240. Καλογεμιστο
ευχαριστω!
-------------------------
δεν ξερω,παντως αποσο μπορω να δω με το ματι μου φαινεται καλη κατασκευη το ενυδρειο.βεβαια ειναι πολυ νωρις ακομα,αλλα τι διαολο.δε θελω να το γκαντεμιασω αλλα αν ανοιξει κιαυτο με τοσο αλουμινιο γυρω γυρω και 8αρια τζαμια,θα το πω μαγκαιβερ.αντε να δουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 18-12-11 στις 18:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-12-11, 18:17
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστος! ανθρακας θα μπει.το σκεφτομαι για τα ψαρια γιατι δεν εχω δευτερο στρωμενο φιλτρο και δε θελω ναφησω τα ψαρια στο βαρελι χωρις φιλτρο.πρεπει να βαλω το μεγαλο μπροστα γιατι θα χασω τη βιολογια.
κατι θα γινει τωρα βλεποντας και κανοντας.οτι μπορω καλυτερο θα κανω αλλα θα δω τωρα μολις στηθει τι θα γινει.
-------------------------


ευχαριστω!
-------------------------
δεν ξερω,παντως αποσο μπορω να δω με το ματι μου φαινεται καλη κατασκευη το ενυδρειο.βεβαια ειναι πολυ νωρις ακομα,αλλα τι διαολο.δε θελω να το γκαντεμιασω αλλα αν ανοιξει κιαυτο με τοσο αλουμινιο γυρω γυρω και 8αρια τζαμια,θα το πω μαγκαιβερ.αντε να δουμε
Μετα θα πρεπει να αρχισεις να ανησυχεις μηπως εχει φαντασματα που μισουν τα ενυδρεια.
Παντως δεν εχω ακουσει κατι το ιδιαιτερο για τα anubias. θα ελεγα οτι ειναι value for money. Αντε τωρα θα περιμενουμε παρουσιαση
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-12-11, 18:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι παρουσιαση θα γινεισε καμια βδομαδα το βλεπω.τα φυτακια την ακουσανε ελαφρως στη λεκανη με νερο αλλα θα δειξει τωρα,θα μπορουσε ναναι και χειροτερα.

παντως η προηγουμενη γυαλα που ανοιξε σαν καρπουζι χωρις εμφανη λογο,ητανε aquael.ειδα το ταμπελακι τωρα στην πισω πλευρα.οχι οτι σημαινει κατι αυτο,γιατι παντου μπορει να τυχει, απλα ενημερωτικα το λεω για τη στατιστικη
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-12-11, 18:59
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι οτι για τα aquael εχω ακούσει και εγω οτι δεν είναι πολύ αξιοπιστα και οτι μπορεί να ανοίξουν...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ακουω προτασεις...please! kgf12345 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 10-10-11 20:48
Ακουω προτασεις alex Γλυκό νερό - Γενικά 20 23-04-10 22:06
Ακουω προτασεις για 90λ goazila Αρχάριοι γλυκού νερού 20 07-02-10 13:53
ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.. νικος Αρχάριοι γλυκού νερού 2 03-03-08 01:01
ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ mpourmpoulithras DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 28-01-08 23:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09645 seconds with 15 queries