Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-05, 11:00
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Lightbulb To εκανα και αυτό.....(DIY CO2)

Διαβαζοντας απο το GAB και το site του Τακη αποφασισα να το δοκιμασω....
Αγορασα ενα παγουρι για νερο 3 λιτρων(1,5ε) , απο αυτα τα πλαστικα με το χερουλι απο πανω, ενα συστημα εκχυσης ορου απο ενα φαρμακιο(0,6ε).

Τοποθετησα το σωληνα στο καπακι, το γεμισα νερο και το μονωσα με σιλικονη, βιδωσα το καπακι με μπολικο τεφλον, εβαλα βαλβιδα αντεπιστροφης εβαλα 2,5 λιτρα νερο εριξα 5 φλυτζανια ζαχαρι και μια κουταλια του γλυκου μαγια κα μετα απο 12 ωρες αρχισε η παραγωγη αεριου.

Το αεριο το εβαλα στην εισοδο του νερου στο εξωτερικο φιλτρο, αυτο μου δημιουργησε κενα στο φιλτρο κανοντας το να ακουγεται σαν εχει διαρροεί, κοιτωντας το μπασουνι εξαγωγης βλεπεις το αεριο να μπαινει στο σωληνα και να πηγαινει στο φιλτρο.

Η παραγωγη μεχρι στιγμης ειναι 2 φυσσαλιδες καθε 3 δευτερολεπτα αλλα θα μειωθει πιστευω με τις μερες.

Εκανα καλα ή θα εχω καποιο προβλημα με αυτο τον τροπο εκχυσης??

Με την ποσοτητα που παραγεται θα εχω καποιο προβλημα??

Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα flourish excel αλλα δεν συμφερει οικονομικα, και ευελπιστώ να εχω καλυτερα αποτελεσματα με την αναπτυξη των φυτων μου και γενικα την ολη εικονα τους.

Περιτω να σας πω οτι θα φαω ξυλο απο την γυναικα μου με το ενυδρειο , και τωρα τελευταια με απειλεί οτι θα ριξει χλωρινη..........
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-05, 11:53
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

...μόλις έκανες το πρώτο βήμα για την αγορά μπουκάλας CO2!!! όχι οτι έκανες κάτι λάθος, αλλα θα εντυπωσιαστείς τόσο απο το αποτέλεσμα που θα το κάνεις πιο "επαγγελματικά"...!!! όλα καλα λοιπόν, αν και θα πρότεινα κάποιο καλύτερο σύστημα διάχυσης όπως το TUNZE CO2 Diffuser 7074.50. Με το CO2 που παράγεται απο μαγιά, δεν μπορείς να έχεις πρόβλημα... πόσα λίτρα είπαμε οτι έχεις???

Α! και κάτι ακόμη... για να μην περιμένεις 12 ώρες, ζέστανε λίγο το νεράκι πριν βάλεις την μαγιά μέσα... κοντά στους 35-40 βαθμούς...

Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-05, 22:32
Το avatar του χρήστη anasios
anasios Ο χρήστης anasios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην anasios
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GFON
Διαβαζοντας απο το GAB και το site του Τακη αποφασισα να το δοκιμασω....
Αγορασα ενα παγουρι για νερο 3 λιτρων(1,5ε) , απο αυτα τα πλαστικα με το χερουλι απο πανω, ενα συστημα εκχυσης ορου απο ενα φαρμακιο(0,6ε).

Τοποθετησα το σωληνα στο καπακι, το γεμισα νερο και το μονωσα με σιλικονη, βιδωσα το καπακι με μπολικο τεφλον, εβαλα βαλβιδα αντεπιστροφης εβαλα 2,5 λιτρα νερο εριξα 5 φλυτζανια ζαχαρι και μια κουταλια του γλυκου μαγια κα μετα απο 12 ωρες αρχισε η παραγωγη αεριου.

Το αεριο το εβαλα στην εισοδο του νερου στο εξωτερικο φιλτρο, αυτο μου δημιουργησε κενα στο φιλτρο κανοντας το να ακουγεται σαν εχει διαρροεί, κοιτωντας το μπασουνι εξαγωγης βλεπεις το αεριο να μπαινει στο σωληνα και να πηγαινει στο φιλτρο.

Η παραγωγη μεχρι στιγμης ειναι 2 φυσσαλιδες καθε 3 δευτερολεπτα αλλα θα μειωθει πιστευω με τις μερες.

Εκανα καλα ή θα εχω καποιο προβλημα με αυτο τον τροπο εκχυσης??

Με την ποσοτητα που παραγεται θα εχω καποιο προβλημα??

Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα flourish excel αλλα δεν συμφερει οικονομικα, και ευελπιστώ να εχω καλυτερα αποτελεσματα με την αναπτυξη των φυτων μου και γενικα την ολη εικονα τους.

Περιτω να σας πω οτι θα φαω ξυλο απο την γυναικα μου με το ενυδρειο , και τωρα τελευταια με απειλεί οτι θα ριξει χλωρινη..........
Μετά από τόσες μέρες τι αποτέλεσμα έχεις;Σε ρωτάω επειδή σκέφτομαι να φτιάξω παρόμοιο.Αξίζει τον κόπο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-05, 22:45
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

όλοι όσοι το κάνανε είπαν πως είχαν φοβερά αποτελέσματα απο την επόμενη κιόλας μέρα .. οπώτε μάλλον θετικά θα ακούσεις και απο δώ ....
βέβαια εγω δεν το έχω κάνει γιατι μάλλον θα ήταν άχρηστο στα πλαστικά φυτά μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-05, 22:47
Το avatar του χρήστη anasios
anasios Ο χρήστης anasios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην anasios
Προεπιλογή

Μήπως είναι ευκαιρία να ξεκινήσεις;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-05, 15:30
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Τα αποτελεσματα ειναι πολυ θετικα...η hygrophilla καθε 5 μερες θελει κλαδεμα διοτι φτανει στην επιφανεια..οι anubies πεταξαν νεα φυλλα και γενικα ολα τα φυτα βγαζουν runners σαν τρελλα.

Το χρωμα τους εχει τονωθει αρκετα και οποια μαυρισματα ειχαν αρχισαν να υπωχωρουν...και ολα αυτα σε 10 μερες λειτουργιας του.

Τις τελευταιες μερες επεσαν οι φυσαλλιδες που παραγει, αλλα αυτες που βγαζει ειναι αρκετες ...υπολογιζω να με βγαλει και την αλλη εβδομαδα (συνολο 3).. ειδωμεν............
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-05, 15:57
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anasios
Μήπως είναι ευκαιρία να ξεκινήσεις;
Να ξεκινήσω τί? να παρέχω CO2 στα πλαστικά φυτά μου? - 1 (!!!!) πλαστικό φυτάκι σε κάθε ενυδριάκι 4.5 λίτρων - ???
μάλον θα είναι το πιό άχρηστο πράγμα που θα έχω κάνει στα ενυδριάκια μου ...
αλλά σίγουρα όταν με το καλό στηθεί το 80λιτρο (τώρα, σε 1 μήνα θα στηθεί, σε 5, σε ένα χρόνο που θα απολυθώ.... θα δούμε) σίγουρα θα υπαρχει αυτοσχέδια παροχή CO2 για τα όποια φυτα θα βάλω μέσα ....
Ολοι όσοι το εχουν κάνει εδω μέσα είδαν πολύ καλά αποτελέσματα .... γιατί όχι και εσυ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-05, 22:29
Το avatar του χρήστη anasios
anasios Ο χρήστης anasios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην anasios
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anasios
Μήπως είναι ευκαιρία να ξεκινήσεις;
Να έβαζες αληθινά εννοούσα, χωρις να ήξερα ό,τι το ενυδρείο σου είναι ..γιγαντιαίο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-09-05, 01:26
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anasios
Να έβαζες αληθινά εννοούσα, χωρις να ήξερα ό,τι το ενυδρείο σου είναι ..γιγαντιαίο!!!!
τώρα σίγουρα αυτό το λες γιατι ζηλεύεις το μέγεθος των ενυδρίων μου ... είμαι σίγουρος ...
δυστυχώς όταν πήρα τα ενυδριάκια δεν είχα εμπειρία για αληθινα φυτά .. όπως εμπειρία δεν έχω και τώρα ...
αλλά τώρα είναι 10 φορές πιο δύσκολο το να πειραματιστώ με αληθινά φυτά μια και οι μέρες μου σαν Έλληνας ΠΟΛΙΤΗΣ είναι μετρημένες ... και βγαίνουν... χμμμμ μόλις 17 !!!
όπως κατάλαβες 10/10 παρουσιάζομαι στρατό ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-09-05, 23:31
Το avatar του χρήστη anasios
anasios Ο χρήστης anasios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην anasios
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio
τώρα σίγουρα αυτό το λες γιατι ζηλεύεις το μέγεθος των ενυδρίων μου ... είμαι σίγουρος ...
δυστυχώς όταν πήρα τα ενυδριάκια δεν είχα εμπειρία για αληθινα φυτά .. όπως εμπειρία δεν έχω και τώρα ...
αλλά τώρα είναι 10 φορές πιο δύσκολο το να πειραματιστώ με αληθινά φυτά μια και οι μέρες μου σαν Έλληνας ΠΟΛΙΤΗΣ είναι μετρημένες ... και βγαίνουν... χμμμμ μόλις 17 !!!
όπως κατάλαβες 10/10 παρουσιάζομαι στρατό ...
Δεν παίρνεις και το ενυδρείο μαζί. Ξέρεις τα ...ψάρια χρειάζονται νερό!
¶ντε πάντως σου εύχομαι καλή θητρεία, τώρα έτσι κι αλλιώς είναι λίγη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-09-05, 10:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

συμφωνα με πληροφοριες και στα πλαισια της καλυτερης ένταξης των νεων στα στρατιωτικα δρώμενα, τα κεντρα υποδοχης νεοσυλλεκτων θα στελεχωθουν με προσωπικό όπως της φωτογραφίας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  veronicazemanovaarmytruck017_t.jpg
Εμφανίσεις:  629
Μέγεθος:  19,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-05, 23:30
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anasios
Δεν παίρνεις και το ενυδρείο μαζί. Ξέρεις τα ...ψάρια χρειάζονται νερό!
¶ντε πάντως σου εύχομαι καλή θητρεία, τώρα έτσι κι αλλιώς είναι λίγη.
νά' σε καλά φίλε μου .....
μπορεί νά είναι μικρή η θητεία αλλά το λούκι είναι ... λούκι ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-05, 23:31
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
συμφωνα με πληροφοριες και στα πλαισια της καλυτερης ένταξης των νεων στα στρατιωτικα δρώμενα, τα κεντρα υποδοχης νεοσυλλεκτων θα στελεχωθουν με προσωπικό όπως της φωτογραφίας.
μπορώ να έχω μερικές σαν αυτή να ...... με διατάζουν ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ιστορίες αστείες και ΦΡΙΚΗΣ Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 28 25-07-07 01:15
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00
Sex ratio, συμπεριφορα στην αιχμαλωσια, και άλλα Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 03:25
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18674 seconds with 16 queries