Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 08-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Ερώτηση:TANGANYIKA

Γεια σας παιδιά.Έχω μερικές απορίες περι του στρωσίματος καταρχάς στο 120λιτρο μου που θα φιλοξενίσει neolamprologus multifasciatus.Να σας ομολογήσω πως πρώτη φορά στην ζωή μου νιώθω τόσο σύγουρος γι'αυτό που θελω να κάνω και σας ζητώ μια ΜΕΓΑΛΗ συγνώμη για την αναστάτωση που σας έχω διμηουργήσει αλλά και τις ώρες που σας σπαταλούσα κάνοντάς σας ερωτήσεις ηλίθιες.Ενα μεγάλο ευχαριστώ ιδιαίτερα στον Πάνο στον Χοντρό και στον Alexinio που με βοήθησαν πολυ.
Θα ακολουθήσω την τακτική του Χοντρού και θα κάνω ένα βήμα την φορα.Λοιπόν ας μπω στο θέμα:Για το στρωσιμο του ενυδρείο θα χρειαστώ εκτός απο αμμωνία και βακτηρια(έχω αγοράσει βακτήρια της sera και δεν ξέρω αν αξίζουν).Απο test να πάρω το σετ γιατί δεν συμφέρει να τα πέρνω μεμονομένα.Για background τώρα επειδή έβαψα το μέρος που θα μπει το ενυδρείο σκούρο μπλε (Πέλαγος) δεν ξέρω αν θα κάνει καλό background επειδή θα απέχει απο τον τοιχο 3εκ. σχεδόν δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω αφίσα και ποιανου χρώματος(να ενημερώσω πως το δωμάτιο μου βάφτηκε έτσι για το ενυδρείο περισσότερο).Βρήκα τελικά σαλιγγαροκάβουκα(ας είναι καλά η γιαγιά μου).¶μμο θα βάλω ανοιχτόχρωμη ασβεστολιθική ενώ δεν ξέρω πόσα κιλλά πρέπει να βάλω.Απο πέτρες δεν βρίσκω μέχρι στιγμής γκριζοπές(κυβικές ή στρόγγυλες) αλλά αν πάω καμμια μέρα για ψάρεμα στο Αλεποχώρι θα προσπαθήσω να βρω μερικές αλλιώς θα αγοράσω ή θα πάω σε κανένα ποτάμι.Αυτά.Λοιπόν καλλό Χειμώνα και θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις.
Υ.Γ: Η βάση θα είναι μια μεταλική singer(απο μια ραπτομηχανή)αλλα δεν ξέρω τι ξύλο να βάλω ώστε να πατάει το ενυδρείο και να μην υπάρχει προβλαμα να πέσει αλλά και αν χρειάζεται καμμια ενυσχηση.Αν δεν καταλαβαίνετε πειτε μου να σας βάλω φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #91  
Παλιά 26-09-08, 18:55
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 26-09-08, 19:39
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι ...

ναι ναι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 27-09-08, 16:23
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν αγόρασα τα πάντα(σχεδόν) σήμερα.Πηρα eheim 2213 1λίτρο substract pro τεστ βαλιτσάκι της jbl(θα αγοράσω και τεστ gh που δεν είχε την δευτέρα) 15κιλά λευκή αμμο.Οσο για το κατάστημα πήγα σε ενα εξερετικό με ελάχιστες εξερέσεις.Αυτές οι εξερέσεις αναφερόντουσαν στο στρώσιμο οπου ο πωλητής μου είπε(είσαι πολυ οικολογικός.Τα τσιγάρα που καπνίζουμε,τις καθημερινές μεταφορές με τα αυτοκίνητα,τα δάση που καιμε και 1002 ακομα τι χειρότερο θα είναι να ταλεπωρήσεις ενα χρυσόψαρο αντι να μετρας ολη μέρα πόση αμμωνία με την σύριγγα να ρίξεις).Πείτε μου ρε παιδιά πως στρώσω;Σε λίγο θα το γεμίσω με νερο.Να κάνω απο την αρχή μετρησεις;Τι να ρίξω μέσα(sera nitritek,αμμωνία,αντιχλώριο;Την αμμο την έπλυνα 15κιλά χρειάστηκα τελικά ασβεστολιθηκή.Μου είπε πως για ανεβάσεις τις τιμές του ph μπορώ να ρίχνω ενα σκευασμα την eheim(νομίζω) και το ανεβάζει.Τα σαλιγγαρια ήταν μικρά και γεματα άμμο.Να τα βράσω(τα βρήκα σε ενα βουνό)ειναι άδεια όμως.Ευχαριστώ αν έχεται να μου πρωσθέσετε τίποτα πείτε μου
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 27-09-08, 19:58
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Αρχικά στήσε το φίλτρο ως εξής: Θα βάλεις αρχικά Ενυδρειακό υαλοβάμβακα (filter wool), μετά βάλε ενεργό άνθρακα (για μερικές μέρες) προκειμένου να τραβήξει ό,τι "βλαβερό" μπορεί να υπάρχει στο νέο υπόστρωμα και τα κέλυφη. Κατόπιν βάλε υλικά για μηχανικό φιλτράρισμα (σφουγγάρια ή άλλο μηχανικό υλικό) και τέλος βάζεις το βιολογικό υλικό (substrat pro). Αυτά θα μπουν με σειρά είσοδος προς έξοδο. Δηλαδή...

Είσοδος νερού στο φίλτρο απο ενυδρείο
Filter Wool
Εν. άνθρακας (προεραιτικά)
Μηχανικό υλικό
Βιολογικό υλικό
Έξοδος νερού προς ενυδρείο

Την άμμο, την πλένεις καλά και την βάζειςστο ενυδρείο. Τα έλυφη αφού τα καθαρίσεις απο βρώμα κλπ, τα ξεπλένεις καλά, τα βράζεις (όχι πολύ βράσιμο για να μην σου σπάσουν) και τα ρίχνεις μέσα επίσης.

Όσον αφορά το στρώσιμο, είναι καθαρά δικό σου θέμα. Ο καλύτερος τρόπος και πιο σίγουρος είναι με αμμωνία και συνεχείς μετρήσεις. Τώρα, αν θες να ρίξεις μέσα κανα χρυσόψαρο και να στρώσεις ταλαιπωρόντας το και κατόπιν αν τα καταφέρει τελικά και επιζήσει.... τί το κάνεις το ταΐζεις σε καμια γάτα;
Μιας και να το χαρίσεις θα είναι δύσκολο να το δώσεις. Είτε σε χομπύστα, είτε σε μαγαζί.
Είναι καθαρά ηθικό ζήτημα.

Όσον αφορά τις τιμές, θα πρότεινα να μην ρίξεις μέσα ότι χημικό. Δεν ξέρεις τί μπορεί να προκαλέσει και πόσο σταθερότητα θα προσφέρει μιας και μιλάμε για ένα μικρό σύστημα όπου η διατήρηση σταθερότητας είναι δύσκολο.
Προσάρμοσε στο aquascaping σου μερικές ασβεστολιθικές πέτρες και, ανάλογα με τις μετρήσεις, προσθέτεις και λίγο σπασμένο κοράλλι στο φίλτρο και/ή λίγο μαγειρική σόδα για να ανεβάσεις κατά κύριο λόγο το ΚΗ και λίγο ίσως το pH.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 27-09-08, 20:16
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

θα σου πω την γνωμη μου και αν θελεις το κανεις..
εγω το εστρωσα με αμμωνια και εκτος οτι δεν ταλαιπορησα κανενα ψαρακι να ξερεις οτι με την αμμωνια κανεις το τελειο στωσιμο....
απλα θελει υπομονη στον χρονο μεχρι να στρωσει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 28-09-08, 11:27
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Σήμερα έκανα μέτρηση στο ph και αμμωνία.PH είχα 7.5 με 7.8 και αμμωνία 0,30(κάπου εκεί(ανοιχτο κίτρινο).Έριξα μόνο 6-7 δισκία τροφής για πλέκο δεν έχω ρίξει ακόμα αμμωνία γιατί πρώτον φοβάμαι μην πάθω τίποτα και 2ον να μην βάλω περισσότερη.Το φίλτρο του 96λιτρου εχει μόνο σπόγγο.Να μπολιάσω;Όσο για τον ενεργό ανθρακα τον είχα τοποθετήσει κάτω κατω.Πρέπει αναγκαστικά να τον βγάλω;Θα βάλω φωτο σε λίγο
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 28-09-08, 11:37
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.eheim.de/eheim/images/faq/FM_2213.JPG
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 28-09-08, 11:48
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

fotos!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00004.jpg
Εμφανίσεις:  145
Μέγεθος:  33,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00005.jpg
Εμφανίσεις:  129
Μέγεθος:  34,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00006.jpg
Εμφανίσεις:  113
Μέγεθος:  33,5 KB  
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 28-09-08, 12:13
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Οι σωλήνες θα καλυφθούν απο βαλισνερίες ή ανούμιες.Κανένα ειδος που να τεροιάζει με μουλτι(εκτος των julido)υπάρχει;Ρωτάω απο τωρα για να τα προπαραγγείλω.Μου αρέσουν και τα occelatus
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 28-09-08, 12:23
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Στα λιτρα αυτα αυστηρα ενα ειδος.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 28-09-08, 12:47
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δηλαδή δεν μπορώ να βάλω ψάρια που να μένουν σε πέτρες οπως τα τζούλι;Το έχουν κάνει αρκετοί.Τωρα διάβασα πως τα occelatus είναι για κοχύλια και αυτά.Μηπως γι'αυτό το λες;Γιατι σε παλεότερο ποστ μου μου είχες προτείνει συνδιασμό πέτρας με κοχυλιού.Νερο να αλλαζω κάθε μέρα τώρα που το ενυδρείο στρώνει;Τελικά το 2213 ειναι εκπληκτικό και σούπερ αθόρυβο.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 28-09-08, 13:19
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή δεν μπορώ να βάλω ψάρια που να μένουν σε πέτρες οπως τα τζούλι;Το έχουν κάνει αρκετοί.Τωρα διάβασα πως τα occelatus είναι για κοχύλια και αυτά.Μηπως γι'αυτό το λες;Γιατι σε παλεότερο ποστ μου μου είχες προτείνει συνδιασμό πέτρας με κοχυλιού.
Στα λίτρα σου δεν μπορείς να βάλεις άλλο είδος. Μόνο τα multies.

Τα occelatus, κατ'εμέ θέλουν 120 λίτρα μόνα τους μιας και είναι άκρως επιθετικά.

Όσον αφορά κάποιο μικρό είδος julido, θα μπορούσες να βάλεις οριακά ένα ζευγάρι μαζί με ένα μικρό χαρεμάκι multies σε 120 λίτρα με 1μ μήκος.

Οπότε μια όμορφη κοινωνία απο multies είναι υπεραρκετή.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 28-09-08, 14:07
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Τι γνώμη έχεται για τα Neolamprologuscaudopunctatus? Μόλις τα είδα στο ιντερνετ μου άρεσαν.Μπορείτε να μου πείτε λίγογια το aquascape που θέλουν;Καμμια σύγκρισημε μουλτι?Ευχαριστώ!!!Οσο για τις αλλαγές νερού κατα τη διαρκεια του στρωσίματος.Καθε μέρα το 30%?
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 28-09-08, 17:04
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

δύσκολο ψάρι και ιδιαίτερα για αρχάριους.
και τα 120 λιτ. οριακά για 1 ζευγάρι

δες ΕΔΩ

είχα επιτυχημένες γέννες αλλά μέχρι μια μέρα που τα πήρε ο αρσενικός και τα κατέστρεψε όλα

δοκίμασε τα multi και δεν θα χάσεις όσοι τα έχουν δοκιμάσει δεν έχασαν.
και τα έχουν ευχαριστηθεί πολύ.σε ένα χρόνο από τώρα θα έχεις μια μεγάλη και όμορφη αποικία
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 28-09-08, 17:55
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Πριν απο λίγο διάβασα γι'αυτά και το κατάλαβα.Οπότε πάμε με neolamprologus multifasciatus
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 28-09-08, 18:18
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

οικολογικός είσαι ?? καλή φάση ....
Με την αμμωνία δεν θα πάθεις τίποτα εκτός και αν πας και βάλεις την μύτη σου μέσα στο μπουκαλάκι ....
με μερικές σταγόνες στο ενυδρείο δεν έπαθε κανείς τίποτα ...
γέμισε το ενυδρείο μέχρι το καπάκι για να μην φαίνεται έτσι άσχημη η στάθμη του νερού .. ίσως έχει και ένδειξη μέχρι που να το γεμίσεις στην γυάλα ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 29-09-08, 13:59
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δέν νομίζω να έχει ενδειξη αλλα θα το ψιλόσω λίγο ακόμα.Το ενυδρείο εχει καθαρήσει εντελώς το απογευμα αν προλάβω θα βάλω αμμωνία για 100λιτρα.Αμμωνία δεν βάζουν και στους αρση-βαρίστες και στους μποξερς(νομίζω) να μυρίσουν(οχι καθαρή) γιατί κατι παθαίνουν και παίζουν πιο δυνατα;
-------------------------
Aνεβασα την στάθμη ακόμα και δεν φαίνεται σχεδόν.Το ενυδρείο εχει καθαρίσει και το πιο αντιαισθητικό είναι τα χάπια των πλέκο που τα εριξα να παράγω αμμωνία αλλα εχουν απλοθεί στην άμμο.Μπορώ να τα βγάλω(έχουν γίνει σκόνη).Μπορείτε να μου πείτε ποσα(mg) να ρίξω για 100λίτρα νερού(είναι παραπάνω τα καθαρά αλλά καλύτερα να βάλω λιγότερη);Γυρω στα 20mg ειναι καλά;Πως θα τα μετρήσω;Η αμμωνία είναι σε ενα μπουκάλι ειδικό 1 λίτρου.Πως θα καταλάβω πόση έριξα.Υπαρχει κύνδυνος για τα χέρια μήπως πέσει;Αυτά
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 29-09-08 στις 13:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 29-09-08, 14:13
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλημέρα! Και καλή αρχή με το φρεσκογεμισμένο ενυδρείο!

Με την αμμωνία θα πρέπει να πειραματιστείς.. Θα χρειαστεί να ρίξεις τόση ώστε να μετράς με το τεστάκι σου NH4=περίπου 3 έως 5mg/lt.. Το πόση, εξαρτάται από την περιεκτικότητα του διαλύματος που αγόρασες.. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά τι λέει πάνω? (και θα σου κάνω πράξεις να σου πω ακριβώς..)

Υ.Γ. Αφενός δε χρειάζεται να βουτήξεις τα χέρια σου μέσα, αφεταίρου, δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα.. Καλό πλύσιμο μετά τα χέρια σου, και μη φοβάσαι τίποτα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 29-09-08, 14:24
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν: ΑΜΜΩΝΙΑ ΥΔΑΤΙΚΟ ΔΙΑΛΥΜΜΑ
ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ:ΙΣΠΑΝΙΑ
ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ(αυτο πρέπει να σε ενδιαφέρει)NH3 27% - 30% n/w
Xρηση εξωτερική
Να διατηρειται σε καλά κλεισμένα δοχεία κατω των 25βαθμών
Λεει να φωράω και γάντια.Να βάλω μιας χρήσεως χειρουργικά ή κατι πιο χοντρα πλαστικά κίτρινα που είναι για τις χλορίνες;Μάσκα να πάρω(απο εκεί που πουλάν τα λιπάσματα;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 29-09-08, 14:47
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Είμαι πηγμένος εδώ, και μπορεί να έχω μπερδέψει τίποτα δεκαδικά.. Αν δεν κάνω λάθος, ξεκίνα με 1ml από το διάλυμα αυτό (μέτρησέ το με σήριγγα, ή με το δοσομετρικό σωλήνα από κάποιο υγρό τεστ που πιθανώς έχεις).. Ρίξ'το στο ενυδρείο, περίμενε μερικά λεπτά να κυκλοφορήσει το νερό και να διαλυθεί, και μέτρα αμμωνία.. Και πες αποτελέσματα..

Δε θέλει ούτε γάντια ούτε τίποτα.. Με λίγη προσοχή δε θα το αγγίξεις καθόλου!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 29-09-08, 14:50
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παντως το μόνο σύγουρο οτι θα ανέβει η πίεση μου κατα την διάρκεια που θα την ρίχνω.Οπότε 1ml.Θα το ρίξω με σύριγγα ωστε να το τραβήξω καλα κι'ολας.Την σύριγγα την πετάω ή μπορώ να την καθαρίσω;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 29-09-08, 14:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

westie δεν ειναι τοσο τοξικη η αμμωνια ωστε να διαβρωσει και το πατωμα του σπιτιου σου....δε πιστευω να εισαι επηρρεασμενος απο τα "alien"...
με λιγη προσοχη ουτε γαντια θελει...ουτε να πεταξεις τη συριγγα...ξεπλυνε την με νερο μετα αλλα να την εχεις τη συγκεκριμενη για αυτη τη χρηση....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 29-09-08, 14:54
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μην την κάνεις τίποτα γι'αρχή.. Μπορεί να χρειαστεί να ρίξεις περισσότερο.. (π.χ. άλλο ένα ml.. εξαρτάται από τα αποτελέσματα της μέτρησης..)

Μετά, την ξεπλένεις και την ξαναχρησιμοποιείς όποτε χρειαστεί!

Υ.Γ. Δε θα πάθεις τίποτα λέμε! Όταν πηγαίνεις τουαλέτα, φοράς γάντια για να μήν έρθεις σε επαφή με την αμμωνία που περιέχουν τα ούρα σου?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 29-09-08, 15:07
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

E δεν πιστευω οτι είναι τόσο τοξικά και να περιέχουν τοσση αμμωνία
Αν και το είχα σκευτεί και είχα συνδυάσει στο νου μου ουρα->ενυδρείο->στρώσιμο.Αλλα είπα ας μην το παω στα ακρα
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 29-09-08, 15:08
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Περισσότερη έχουν.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 29-09-08, 15:14
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Τώρα κατάλαβα την χρησιμότητα του καζανακίου για το ψιλο.Ευτυχώς που το τράβαγα τόσσα χρόνια.Ευχαριστώ.Μόλις έμαθα κάτι αρκετά χρήσιμο μετά απο 7ωρες στο σχολείο
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 29-09-08, 15:19
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και το είχα σκευτεί και είχα συνδυάσει στο νου μου ουρα->ενυδρείο->στρώσιμο.Αλλα είπα ας μην το παω στα ακρα
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 29-09-08, 15:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα κατάλαβα την χρησιμότητα του καζανακίου για το ψιλο.Ευτυχώς που το τράβαγα τόσσα χρόνια.Ευχαριστώ.Μόλις έμαθα κάτι αρκετά χρήσιμο μετά απο 7ωρες στο σχολείο
westie...σε παω!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 29-09-08, 16:17
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Νέες φωτογραφίες μεδιάφανο νερό.



Υ.Γ:Και εγώ σας πάω
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 29-09-08, 16:24
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Με την αμμωνία τι έγινε τελικά? Καλά τα υπολόγισα?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
TANGANYIKA octania246 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 27 13-04-08 17:42
tanganyika aaaooll Tanganyika 35 25-03-08 23:25
Tanganyika 2 Z_X Tanganyika 22 27-10-07 11:20
TANGANYIKA Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 15-10-07 19:54
TANGANYIKA Z_X Tanganyika 20 17-06-07 10:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09217 seconds with 14 queries