Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 14-11-16, 16:58
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή Πραγματοποίηση ενός ονείρου!! Κατασκευή ενός πρότυπου ενυδρείου

Αγαπητοί φίλοι Γειά σας!!

Πάνε χρόνια που έχω αποσυρθεί από το χόμπυ. Η ανάγκη των παιδιών να αποκτήσουν το καθένα το δικό του δωμάτιο, επέβαλε και το κλείσιμο - χάρισμα του 110 λίτρων ενυδρείου με neolamprologous Tritacefalus και τον παροπλισμό των μικρότερων σε πατάρια και αποθήκες. Κάποιο έγινε και γλάστρα!!! Επίσης οι στατικές ιδιαιτερότητες του σπιτιού, σε συνδυασμό με τον δικό μου φόβο μήπως με κάποιο σεισμό πλημμυρίσουμε κιόλας, με απομάκρυναν από το πολύ όμορφο χόμπυ του ενυδρείου.

Ομως να που η ζωή τα φέρνει αλλιώς!! Στο παλιό διόρωφο σπίτι ακριβώς δίπλα στο δικό μου μπήκε πωλητήριο! Και ξαφνικά από το πουθενά βρέθηκε ο ισόγειος (χωρίς θέματα στατικότητας) χώρος για να φτιαχτεί ένα ενυδρείο όσο μεγάλο θα μπορούσε να φανταστεί κανείς!!! Καταλαβαίνετε ότι ένοιωσα σαν τον Αλλαντίν που βρήκε το μαγικό λυχνάρι!!!

Ο χώρος βέβαια δεν είναι ακόμη στην διάθεση μου. Πρέπει να γίνουν πρώτα να φύγει ο παλιός ιδιοκτήτης να γίνουν κάποιες επισκευές, βαψίματα κ.λ.π. Όμως άρχισαν στο μυαλό μου και οι πρώτοι προβληματισμοί. Πρώτα πρώτα πρέπει να θέσω ένα στόχο για το τί θέλω να φτιάξω. Και εγώ δεν ξέρω.... Όσες ιδέες μου έρχονται στο μυαλό μου φαίνονται τόσο ελκυστικές που δεν ξέρω τί να πρωτοδιαλέξω.
Σκέφτηκα λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας ιδέες, να δανειστώ την εμπειρία σας και τελικά να φτιαχτεί κάτι που να αποτελέσει οδηγό για όλους μας. Φυσικά το όλο Project δεν πρόκειται να διαρκέσει λίγες μέρες. Θα πάρει μήνες γιατί ελεύθερος χρόνος δεν υπάρχει και είναι και το οικονομικό στην μέση. Ευτυχώς υπάρχουν αρκετά πράγματα από παλιά και σχετικά καλή εμπειρία, οπότε δεν ξεκινάω από μηδενική βάση.
Ας μην πολυλογώ όμως (συγχωρείστε με είναι από την χαρά μου  ) και ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Βασικές επιδιώξεις και δεδομένα του Project:
1) Το ενυδρείο θα βρίσκεται σε χώρο που δεν θα υπάρχει συνεχώς ανθρώπινη παρουσία. Σε περιόδους απουσίας μου θα πρέπει να μπορεί να αυτοεξυπηρετείται όσο το δυνατόν περισσότερο. Θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν ή να φτιαχτούν αυτοματισμοί ώστε η ανθρώπινη παρέμβαση να είναι σχεδόν μηδαμινή.
2) Μπορούν να υπάρξουν δίπλα στο ενυδρείο παροχή νερού και αποχέτευση.
3) Θα πρέπει να καταναλώνει την ελάχιστη δυνατή ενέργεια και γενικότερα να έχει μικρό κόστος λειτουργίας
4) Τέλος ριζοσπαστικές ιδέες και λύσεις είναι must!!!!
Μετά από όλα αυτά θέσω – στους έμπειρους κυρίως – τον πρώτο μου προβληματισμό, για να προχωράμε σιγά σιγά.
Διαστάσεις του ενυδρείου: Ο χώρος ουσιαστικά είναι ένα χωλ διαστάσεων 3.90Χ2. Υπάρχουν 3 ιδέες στο μυαλό μου.
Η πρώτη είναι ένα ενυδρείο 3.90Χ30Χ50 που θα εκτείνεται ουσιαστικά σε όλο τον ένα τοίχο. Μειονεκτήματα η αγορά των τζαμιών (Κόστος  ) και η δυσκολία να διαχειριστείς τόσο μεγάλα τζάμια και να τα κολλήσεις. Μιλάμε βέβαια για ενυδρείο εξακοσίων περίπου λίτρων.
Η δεύτερη λύση είναι ένα μεταχειρισμένο 400άλιτρο που είναι σαφώς οικονομικότερη λύση η οποία όμως είναι as is.
Η Τρίτη λύση είναι ότι και η πρώτη ( με όλα τα + και τα - ) αλλά σε πιο παραλληλεπίπεδο σχήμα.
Κύριοι τι θα κάνετε στην θέση μου;
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τροφοδοσία CO2 (από μπουκάλα) παραπάνω από ενός ενυδρείου imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 13-04-16 22:34
Η ιστορία και το μέλλον ενός 20λιτρου ενυδρείου (- ερωτήσεις αρχάριας) Neima Αρχάριοι γλυκού νερού 3 12-02-13 09:22
Ποιά είναι η βέλτιστη διαδικασία κατασκευής ενός ενυδρείου με κόντρες; olyon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 18-03-06 19:00
Η ιστορία ενός Oscar.. soulmate ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 21-05-04 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06168 seconds with 14 queries