Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-12, 18:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή πως παραγεται το απιονισμενο νερο/ποιοι οι κινδυνοι

Κατ αρχας να πω οτι δεν ειμαι χημικος και ουτε τα πηγαινα τελεια με τη χημεια, ομως σαν μηχανικος αυτοματισμων εχει τυχει να κανω μελετες και εγκαταστασεις σε καμποσες μοναδες RO και απιονισμου με ριτινες (φυσικα οι βιομηχανικες RO δεν εχουν σχεση με τις γνωστες οικιακες, περιλαμβανουν ενα σωρω αυτοματισμους, αντλιες υψηλων πιεσεων κτλ και το μονο που θυμιζει τις γνωστες μας ro ειναι η υπαρξη μεμβρανων και προφιλτρων, φυσικα ολα σε XXXXXL size)
Επειδη ομως εχω το ψωνιο να μαθαινω αρκετα πραγματα (ναι εχω αρκετες αχρηστες γνωσεις) πολλες φορες καθομαι και συζηταω με τους ανθρωπους που δουλευουν τα μηχανηματα για τα οποια μου ζητανε καποια προγραμματα και καποιες ηλεκτρονικες εφαρμογες.

Το γνωστο μας απιονισμενο νερο απ οσο εχω δει παραγεται με δυο τροπους, ειτε με ro ειτε με ριτινες.
Ο τροπος επεξεργασιας δε διαφερει παρα πολυ απο αυτο που κανει κι ενας χομπυστας και η βασικη αρχη λειτουργιας ειναι η ιδια πανω κατω.
Εδω θα προσπαθησω να κανω οσο γινεται καλυτερη αναλυση προσπαθωντας να εκλεικευσω οσο γινεται τη διαδικασια, ωστε να την καταλαβουν ολοι.
Το νερο αφου περασει καποια σταδια προφιλτρων με αμμο, μετα περναει μεσα απο ενα φιλτρο το οποιο εχει ριτηνες κατιοντων, επειτα απο ενα φιλτρο που εχει ριτινες ανιοντων, και τελος απο ενα φιλτρο που εχει μικτες ριτηνες σε αναλογια 50-50 και μετα παει απ ευθειας στη μοναδα που το βαζει στα δοχεια.
Τα φιλτρα ριτινων μετα απο καποια συγκεκριμενη ποσοστητα παραγωγης σταματανε την εργασια τους ωστε να αναγομωθουν, οπου μεσα απο ενα συστημα αναστροφων βαλβιδων παρεχεται αναποδα αλατονερο, και η εξοδος πηγαινει σε μια δεξαμενη. Μετα απο καποιο χρονο σταματαει η παροχη αλατονερου και συνεχιζει η αναστροφη παροχη με γλυκο νερο.
Επειτα αφου ξεπλυθουν σωστα τα αλατια, τα φιλτρα ξαναλειτουργουν με τη φορα της παραγωγης απιονισμενου νερου.
Το νερο της πλυσης των φιλτρων συμφωνα με τους ανθρωπους που δουλευουν το συστημα -δεν ξερω το λογο- ειναι τοξικοτατο και γι αυτο το ριχνουν σε ειδικη δεξαμενη και απαγορευεται να το ριξουν στην αποχετευση.
Αν δε γινει λοιπον σωστα το ξεπλυμα, το πρωτο νερο που θα βγαλει το φιλτρο θα εχει μια σχετικη τοξικοτητα, αυτο ισως δεν ειναι παρα πολυ σπανιο σε καποια παλια εργοστασια που ισως οι αντλιες ειναι πεσμενες και οι αυτοματισμοι δε λειτουργουν σωστα, και αυτος ειναι και ο λογος που δεν προτεινεται η χηση του απιονισμενου του εμποριου για συνεχη χρηση στα ενυδρεια μας.

Αν και δε γνωριζω τους λογους γιατι το νερο της αναγομωσης να ειναι τοξικο, προσωπικα χρησιμοποιω ριτινες αλλα δεν τις αναγομωνω ποτε, απλα οταν πεσει η αποδοση τους τις πεταω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-12, 18:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πιστευω οτι δεν εχει σημασια πως "φτιαχνεται" το απιονισμενο που βρισκουμε στα σουπερ μαρκετ αλλα για πιο λογο και πως διατηρείται μεχρι να ερθει σε μας!
Ο λογος που "φτιάχνεται" ειναι για χρηση για το σιδερο ... Δεν εχει ληφθει μεριμνα για να καλυπτει τις ελαχιστες υγειονομικα στανταρ (χλωρίωση για την αποφυγη αναπτυξης μικροβιων -στασιμο νερο ακομα και σφραγισμενο ειναι επικίνδυνο αν κοιταξει καποιος ακομα και τα εμφιαλωμενα νερα περιεχουν χλωριο). Οπως προανεφερα πρεπει να ακολουθει και καποιους κανονες συσκευασιας και διαθεσης ωστε να μην υπαρχει κινδυνος αλλοίωσης του.
Μια που ειναι για ψαρια προσωπικα δεν θα εβαζα νερο το οποιο δε θα το επινα ο ιδιος!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-12, 22:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σωστα.
Ποσες μερες μενουν στο ηλιο τα μπετονακια μονο να ξερατε.

Εντωμεταξυ ειδα τωα τελευταια και υπαρχουν και απιονισμενα με αρωματακι λεμονι.
Αν ειναι να γινει λεμονατο το ψαρι, θα ειναι μια χαρα


Εγω και στις συσκευες που μπαινει απιονισμενο (σιδερο, αυτοκινητο ακομα και καφετιερα κλπ) νερο απο την ΑΟ χρησιμοποιω και μου ερχεται και τσαμπα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-05-12, 02:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω ειπα ενα πραγματικο κινδυνο πολυ χειροτερο. Τα υπολοιπα εξαρτωνται απο συνθξηκες φυλαξης χρονο αποθηκευσης κτλ.
Εννωειται ειμαι κατα της χρησης του, ομως σε emergency περιπτωσεις που καποιος επιβαλλεται να κανει απανωτες αλλαγες νερου και δεν εχει βαρελι θα του ελεγα να το χρησιμοποιησει (τι αλλο μπορει να κανει δηλαδη?)

off topic : στην καφετιερα πρεπει να βαζεις απιονισμενο?
Πρωτη φορα το ακουω, και για να πω την αληθεια εχω ημιεπαγγελματικη πολυκαφετιερα αλλα δεν εχω διαβασει ποτε οδηγιες... χμμμ εγω δηλαδη που δεν εχω RO να βαζω νερο προετοιμασιας με τυρφη?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-05-12, 11:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν πιεις εσπρεσακι με νερο ΑΟ θα με θυμηθεις.
Νοιωθεις την πραγματικη του γευση (αφου δεν παιρνει γευση απο το νερο), και το μηχανημα δεν πιανει αλατα να θελει συνεχεια συντηρηση,
(ειμαι λιγο ψειρας στον καφε)

Καπου ειχα δει μια ΑΟ επαγγελματικη για καφετερια,θηριο, αλλα δεν θυαμαμαι που, να βαλω λινκ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-12, 11:56
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ εγω δηλαδη που δεν εχω RO να βαζω νερο προετοιμασιας με τυρφη?
Χαχαχα α καλο!
Delta66 απιονισμενο σε καφετιερα εννοεις οτι φτιαχνεις με αυτο καφε; Γιατι απο οτι ξερω δεν πινεται ή εννοεις οτι την καθαριζεις απο τα αλατα με αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-12, 12:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχα α καλο!
Delta66 απιονισμενο σε καφετιερα εννοεις οτι φτιαχνεις με αυτο καφε; Γιατι απο οτι ξερω δεν πινεται ή εννοεις οτι την καθαριζεις απο τα αλατα με αυτο;
Οχι απιονισμενο εμποριου..
Νερο απο ΑΟ βαζω.
Δεν καθαριζει με το νερο αυτο.
Απλα δεν βρωμιζει για να χρειαζεται καθαρισμα απο τα αλατα (το νερο αυτο δεν εχει μεταλλικα αλατα).

Για να μην ανοιξουμε παλι θεμα για το αν πινεται, κανε αναζητηση εχει ηδη συζητηθει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-12, 12:15
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχα α καλο!
Delta66 απιονισμενο σε καφετιερα εννοεις οτι φτιαχνεις με αυτο καφε; Γιατι απο οτι ξερω δεν πινεται ή εννοεις οτι την καθαριζεις απο τα αλατα με αυτο;

Αν δεν πίνεται όπου να 'ναι τον χάνουμε τον Γιώργο!

Από όσο ξέρω δεν έχει αποδειχτεί ότι σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, απλά θα πρέπει κάπως στη διατροφή σου να μπουν τα στοιχεία που πλέον δε θα παίρνεις από το νερό, αν πίνεις μόνο τέτοιο.

Και από όσο ξέρω κάποιες καφετέριες έχουν φίλτρα για να αφαλατώνεται το νερό που πάει στις εσπρεσιέρες, αλλά δεν ξέρω αν είναι με τις ριτίνες που χρησιμοποιούμε κι εμείς ή με τις ιοντοανταλλακτικές που βάζουν ιόντα νατρίου.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-12, 02:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
απλά θα πρέπει κάπως στη διατροφή σου να μπουν τα στοιχεία που πλέον δε θα παίρνεις από το νερό, αν πίνεις μόνο τέτοιο.

ελα μωρε θα το εμπλουτιζουμε με Seachem Discus Trace


πλακα πλακα παω για ro μου φαινεται...
Με τα ενυδρεια ηξερα τι να κανω και πωςνα φτιαξω οτιδηποτε νερο αλλα για καφε δε βλεπω αλλη λυση αν ειναι τοσο μεγαλη η δαφορα (σοβαρα το λεω, εκτος αν κανουν κι οι ριτηνες)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-12, 02:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα μεταλλικα αλατα, ηλεκτρολυτες, ιχνοστοιχεια, εμεις τα παιρνουμε απο τις τροφες.
Δεν ειμαστα ψαρια που λαμβανουν το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων, απο τα βραγχια, μεσω του νερου.
Ωστοσο αν θελουμε τα τελειο, δεν χρειαζομαστε discus trace , υπαρχουν ειδικα φυσσιγια ανασυστασης, που μπαινουν σαν τελευταιο σταδιο στην ΑΟ και προσθετει τα "χρησιμα" που αφαιρεθηκαν μαζι με τα "βλαβερα" απο τη μεμβρανη πιο πριν.

Αν και ξερω καποιο ρεμαλι απο το Καπανδριτι (το νερο βγαινει σε μορφη πετρας απο τη βρυση εκει ) που πινει εδω και πολλα χρονια νερο απο την ΑΟ που βαζει και στους δισκους, χωρις φιλτρο επανασυστασης και δεν εχει ψοφολογησει ακομα

Το καλυτερο νερο ειναι φυσικα της βρυσης (στην Αθηνα).
Δεν χρειαζεται (ακομα) κατι περαν του απλου φιλτρου ανθρακα (για να κραταει το χλωριο πιο πολυ) για την απολυτη ασφαλεια.

Βαρδα μονο να μην πουλησουν τα ελληνικα δημοσια δικτυα υδρευσης σε κανενα ιδιωτη, υπο το πεπλο της "αποκρατικοποιησης", γιατι την κατσαμε τη βαρκα. (και πεφτει πολυ προπαγανδα ηδη για την "κακη" ευδαπ, προσοχη μην την "φατε").
Και οχι μονο οικονομικα στο κοστος του νερου αλλα και την ποιιοτητα του, γιατι το μονο που θα κανουν οι νεοι "ιδιοκτητες" (βαση της συμφωνιας), ειναι διαχειρηση και οχι συντηρηση του δικτυου.
Το κοστος συντηρης και επισκευης παραμενει να βαραινει τον ελληνα πολιτη. (και το μεγαλυτερο εξοδο στην υδρευση ειναι το κοστος συντηρης του δικτυου)
Θα τους συμφερει να χαλαει κατι συνεχεια δλδ, για να τα παιρνουν στην επισκευη χοντρα.
Εχει ηδη γινει σε διαφορες χωρες στο εξωτερικο με τις δυο απο τις τρεις εταιρεις που φλερταρουν την αγορα της ελληνικης υδρευσης, και ειχαν κακα ξεμπερδεματα.
Θα γινει πολεμος. Ο πολεμος του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-05-12, 14:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χμμμ παντως ειναι ενδιαφερουσα η διαδικασια αναγομωσης που κανουνε.σιγουρα παιζει να εχουν ψοφησει πολλα ψαρια απο αυτη την ιστορια και μονο.καλα για τις συνθηκες φυλαξης του τελικου προιοντος απτα σουπερμαρκετ κλπ δεν το συζητω,ειναι απαραδεκτοι.τωρα θα μου πεις εδω κανουν τα ιδια ακομα και με το ποσιμο εμφιαλωμενο με το απιονισμενο δε θα κανουνε τετοια?

παντως αμφιβαλω πολυ για την σωστη διαχειρηση των αποβλητων της διαδικασιας

@Nick74 εχεις υποψιν σου καθολου αν γινεται σωστα?η ειχες ποτε κανενα δειγμα για το αντιθετο?(δε χρειαζεται να πεις ποιος και που)απλα ρωταω αν εχεις ακουσει κατι μιας και ασχολεισαι με το θεμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
απιονισμενο νερο geozog Γλυκό νερό - Γενικά 7 27-10-11 14:00
Απιονισμενο νερο... stratigos24 Γλυκό νερό - Γενικά 17 08-09-11 10:53
Απιονισμενο νερο. aNe Γλυκό νερό - Γενικά 5 11-10-10 19:25
Απιονισμενο νερο!!! scissorhands Γλυκό νερό - Γενικά 8 17-09-09 00:59
ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΟ sofianos7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 30-07-08 23:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05794 seconds with 13 queries