Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-11, 00:44
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή Στρώνοντας το ενυδρείο μας...

Καλησπέρα παιδιά,

αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε το στρώσιμο του ενυδρείου μας με αμμωνία, χωρίς τη βοήθεια από 'μπόλι' και εννοείται χωρίς ψάρια. Το ενυδρείο μας είναι Juwel Rio 240 λίτρα και εκτός από το εσωτερικό φίλτρο που έχει, 'τρέχει' και ένα εξωτερικό Eheim Eco Pro300.

Προμηθευτήκαμε λοιπόν διάλυμα αμμωνίας 10% από το φαρμακείο αφού τσεκάραμε ότι δεν αφρίζει ανακινώντας το. Ετσι ξεκινήσαμε να προσθέτουμε σταδιακά μικρές ποσότητες από το διάλυμα αμμωνίας και μετράγαμε κάθε φορά μετά από τριάντα λεπτά με τα υγρά τεστ της Tetra.

Χρειάστηκα συνολικά 15ml από το διάλυμα αυτό για να φτάσω στα επίπεδα του 3-4mg/lit. Να σημειώσω ότι προσθέσαμε και πολύ μικρή ποσότητα τροφής. Η θερμοκρασία του νερού είναι στους 24 βαθμούς και ευελπιστώ να ανέβει λίγο ακόμα μιας και διάβασα ότι επιταχύνει τη διαδικασία παραγωγής των βακτηρίων...

Από αυτά που διάβασα πρέπει να προσθέσω αύριο και κάποια ποσότητα από βακτήρια (Nitrivec?) που ενδέχεται να επιταχύνουν τη διαδικασία. Δεν ξέρω όμως πόσο και κάθε πότε... Η συσκευασία αναγράφει 10ml ανά 100lit μία φορά τη βδομάδα, αλλά δεν αναφέρεται σε περίοδο στρωσίματος. Help!

Μετρήσεις για τα επίπεδα της αμμωνίας σκέφτομαι να παίρνω μέρα παρά μέρα για τις επόμενες 7 μέρες και μέχρι να εμφανιστούν τα πρώτα νιτρώδη.

Τυχόν παρατηρήσεις και υποδείξεις σας θα μας είναι πολύ χρήσιμες!

Ευχαριστούμε
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-11, 00:48
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Αυξησε την θερμοσκρασια στουσ 28-30 για να γίνει πιο γρηγορα η παραγωγη βακτηριων...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-11, 00:51
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυξησε την θερμοσκρασια στουσ 28-30 για να γίνει πιο γρηγορα η παραγωγη βακτηριων...
Έχει γίνει κιόλας! Thanks!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-11, 03:48
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Καλη επιτυχια κ καλογεμιστο!περιμενουμε φωτο!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-11, 03:52
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Και απο μενα καλη επιτυχια...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-11, 09:20
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
.......................................

Από αυτά που διάβασα πρέπει να προσθέσω αύριο και κάποια ποσότητα από βακτήρια (Nitrivec?) που ενδέχεται να επιταχύνουν τη διαδικασία. Δεν ξέρω όμως πόσο και κάθε πότε... Η συσκευασία αναγράφει 10ml ανά 100lit μία φορά τη βδομάδα, αλλά δεν αναφέρεται σε περίοδο στρωσίματος. Help!

Μετρήσεις για τα επίπεδα της αμμωνίας σκέφτομαι να παίρνω μέρα παρά μέρα για τις επόμενες 7 μέρες και μέχρι να εμφανιστούν τα πρώτα νιτρώδη.
...........................................
Επειδή εστρωσα και γω με ΒιοNitrivec: Εριξα την αρχική δόση που αναφέρει και αλλο 1/4 της δόσης 10 μέρες μετά. Η δόση βέβαια που έλεγε η συσκευασία μου ήταν 10ml/ 25lt. Το ενυδρείο μου έστρωσε στις 17 μέρες.
Η σκέψη σου για την συχνότητα των μετρήσεων μου φαίνεται σωστή.
Καλή αρχή και υπομονή με το στρώσιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-11, 09:48
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστούμε για τις ευχές σας!

Προσθέσαμε σήμερα 30ml Nitrivec και αύριο θα μετρήσουμε αμμωνία να δούμε τι γίνεται...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή εστρωσα και γω με ΒιοNitrivec: Εριξα την αρχική δόση που αναφέρει και αλλο 1/4 της δόσης 10 μέρες μετά. Η δόση βέβαια που έλεγε η συσκευασία μου ήταν 10ml/ 25lt.
Πόπη έχεις δίκιο, η συσκευασία γράφει 10ml ανά 25lit και όχι ανά 100 που έγραψα παραπάνω! Λάθος μου!

Αυτό σημαίνει όμως ότι για τα 250 λίτρα που είναι το δικό μας ενυδρείο ότι θέλει 100ml, δλδ δύο συσκευασίες των 50ml κάθε βδομάδα και με αμφίβολο αποτέλεσμα αν τελικά κάνει τίποτα... Μου φαίνεται υπερβολικό αλλά και ασύμφορο οικονομικά!

Η πρόθεση μου είναι να να συμπληρώνω 30ml μία φορά τη βδομάδα...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Esprit : 05-01-11 στις 09:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-11, 10:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία παιδιά!

(γιατί όμως επιλέξατε την χρονοβόρα και ευρω-βόρα μέθοδο και όχι την γρήγορη και δωρεάν?)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-11, 10:29
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιτυχία παιδιά!
(γιατί όμως επιλέξατε την χρονοβόρα και ευρω-βόρα μέθοδο και όχι την γρήγορη και δωρεάν?)
Καλή ερώτηση Κλεόβουλε!

Ολη αυτή αναμονή, η καθημερινή παρακολούθηση μέσω των τεστ, η βήμα-βήμα εξέλιξη της διαδικασίας αλλά και η προσμονή της επιστημονικής επιβεβαίωσης του τελικού αποτελέσματος σου δίνει μία περίεργη αίσθηση ικανοποίησης...

Αλλωστε 'η υπομονή είναι πικρή αλλά ο καρπός της γλυκός...'
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-11, 10:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-01-11, 15:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ευχαριστούμε για τις ευχές σας!

Προσθέσαμε σήμερα 30ml Nitrivec και αύριο θα μετρήσουμε αμμωνία να δούμε τι γίνεται...
-------------------------


Πόπη έχεις δίκιο, η συσκευασία γράφει 10ml ανά 25lit και όχι ανά 100 που έγραψα παραπάνω! Λάθος μου!

Αυτό σημαίνει όμως ότι για τα 250 λίτρα που είναι το δικό μας ενυδρείο ότι θέλει 100ml, δλδ δύο συσκευασίες των 50ml κάθε βδομάδα και με αμφίβολο αποτέλεσμα αν τελικά κάνει τίποτα... Μου φαίνεται υπερβολικό αλλά και ασύμφορο οικονομικά!

Η πρόθεση μου είναι να να συμπληρώνω 30ml μία φορά τη βδομάδα...
Οταν στρωσει το ενυδρειο δεν χρειαζεται να προσθετεις βακτηρια.
Ενδεικτικα αναφερω οτι τα νιτροποιητικα βακτηρια μπορουν σε καταλληλες συνθηκες (επαρκεις ρυπους και διαθεσιμο χωρο εποίκισης) να διπλασιασουν μονα του τον πληθυσμο τους καθε 18 ωρες

Αν κανεις σωστα τη συντηρηση του φιλτρου (δλδ δεν πλενεις με νερο βρυσης τα υλικα) και κρατας τις ισορροπιες (ιχθυοφορτωση και ποσοτητα-ποιοτητα βιολογικου υλικου) δεν εχειε να φοβασαι τιποτα.
Προς το παρον μη βαλεις αποτομα ψαρια και σιγουρα μη συμπληρωνεις κι αλλα αν δεν σιγουρευτεις (με μετρησεις) οτι παει καλα ο κυκλος του αζωτου.

Δυστυχως οι οδηγιες του σκευασματος αναφερουν να προσθεσεις μετα απο 24 ωρες τα πρωτα ψαρια.
Αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι.
Ή δεν το κανεις και παιρνεις το ρισκο επανω σου για τυχων αποτυχημενο στρωσιμο, ή το κανεις και εισαι ετοιμος να διορθωσεις την κατασταση οταν κατι δεν παει καλα.

Εγω ειμαι αντιθετος με το στρωσιμο με ψαρια μεσα στο ενυδρειο και θα το εκανα με τροφη ως πηγη ρυπων για τα βακτηρια.
Και μονο μετα απο μετρησεις που θα εχουν αποτελεσμα μηδεν αμμωνια, μηδεν νιτρωδη, και πανω απο μηδεν νιτρικα, θα εβαζα ψαρια, αφου ειχα κανει μια καλη αλλαγη νερου για να πεσουν και τα νιτρικα σε ασφαλη επιπεδα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-11, 15:21
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Εννοούσα ότι θα έριχνα βακτήρια μία φορά τη βδομάδα για όσο διάστημα θα κράταγε το στρώσιμο! Μετά όχι άλλα βακτήρια, αλλά σταδιακή ιχθυοφόρτιση και παρακολούθηση των μετρήσεων ώστε να τηρούνται οι ισορροπίες...

Μετά από τόσο διάβασμα που έριξα εδώ μέσα και τη βοήθεια όλων σας νομίζω έχω κατανοήσει πλήρως αυτόν τον αζωτούχο κύκλο και γιαυτό διάλεξα και αυτή τη μέθοδο στρωσίματος με αμμωνία και χωρίς ψάρια...

Σ'ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σου!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-01-11, 15:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ.
Η αμμωνια μηδενιζει σχετικα γρηγορα.
Στα νιτρωδη θα κανεις υπομονη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-11, 10:08
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

3η μέρα στρωσίματος

Μετρήσαμε αμμωνία NH3-NH4 περίπου στα 2,5 mg/lit.

Προσθέσαμε 5ml αμμωνίας (διάλυμα 10%) και η μέτρηση μετά από 30 λεπτά έδειξε 4,0 mg/lit.

Συνεχίζουμε ακάθεκτοι!
-------------------------
Παιδιά καλημέρα,

έκανα χτες κάτι χωρίς να σκεφτώ και που μπορεί να είναι βλακεία. Προκειμένου να τσεκάρω τη θερμοκρασία στο μεγάλο ενυδρείο έβγαλα το θερμόμετρο με τη βεντουζα που ήταν στο ιμκρό ενυδρείο και το έβαλα στο μεγάλο χωρίς να το ξεπλύνω!

Το μικρό ενυδρείο έχει λίγα ινδιανάκια τα οποία έχουν κάποια μικρά θεματάκια, μάλιστα είχα βάλει στο ενυδρείο την προηγούμενη μέρα το sera bactopur επειδή είχα παρατηρήσει κάποιες μικρές αλλοιώσεις στα πτερύγια τους...

Επηρέασα μήπως με αυτήν την κίνηση τον κύκλο του αζώτου?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Esprit : 06-01-11 στις 10:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-11, 10:56
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
Παιδιά καλημέρα,

έκανα χτες κάτι χωρίς να σκεφτώ και που μπορεί να είναι βλακεία. Προκειμένου να τσεκάρω τη θερμοκρασία στο μεγάλο ενυδρείο έβγαλα το θερμόμετρο με τη βεντουζα που ήταν στο ιμκρό ενυδρείο και το έβαλα στο μεγάλο χωρίς να το ξεπλύνω!

Το μικρό ενυδρείο έχει λίγα ινδιανάκια τα οποία έχουν κάποια μικρά θεματάκια, μάλιστα είχα βάλει στο ενυδρείο την προηγούμενη μέρα το sera bactopur επειδή είχα παρατηρήσει κάποιες μικρές αλλοιώσεις στα πτερύγια τους...

Επηρέασα μήπως με αυτήν την κίνηση τον κύκλο του αζώτου?
Τον κύκλο σίγουρα δεν τον επηρρέασες.
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν τυχόν μετέφερες τα βακτήρια που προκαλούν τις αλλοιώσεις στα πτερύγια στο μεγάλο ενυδρείο (αν βεβαια πρόκειται για φιν ροτ). Από την άλλη βέβαια η ποσότητα των βακτηρίων αυτών είναι σίγουρα πολύ μικρή σε σχέση με το μέγεθος του ενυδρείου.

Κατά την ταπεινή μου αποψη, και βάσει με το τι συμβαίνει στην βιολογία των ανθρώπων, δεν νομίζω ότι εγινε καποιο κακό.

Ομως επειδή η εμπειρία μου στα ενυδρεία είναι μόλις 6μήνου, ας δούμε τι θα πουν και οι παλαιότεροι.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-01-11, 13:41
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Μακάρι να είναι έτσι Πόπη!

Αλλωστε από αυτά που έχω διαβάσει, μόλις τελειώσει το στρώσιμο δεν πρέπει να κάνω μία 100% αλλαγή νερού?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-01-11, 13:46
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

οχι και 100% αλλα μια μεγαλη αλλαγη 60-70 80%


τωρα με τοσες λιγες σταγονες δεν εχεις κανει καμια ζημια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-01-11, 13:51
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι και 100% αλλα μια μεγαλη αλλαγη 60-70 80%


τωρα με τοσες λιγες σταγονες δεν εχεις κανει καμια ζημια
παιδια εγω τον εστρωσα με αλλον τροπο που ολοι σιγουρα θα μου πειτε οτι ειναι λαθος...αλλα σε εμενα επιασε...
ειχα παρει bactozym και εριχνα απο δυο καθε τρεις μερες..μετα απο μια εβδομαδα και αφου ειχε μηδενηστει σχεδον η αμμωνια αλλα δεν επεφτε στο μηδεν με τον ιδιο τροπο...εριξα μπολι και σε δυο μερες ολα ηταν μηδεν
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-01-11, 13:53
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

δεν θα σου πει κανενας οτι ειναι λαθος θα σου πουν οτι δεν ειναι σιγουρος τροπος και 90% το μπολι εκανε ολη την δουλεια αλλα γιατι να πληρωνεις βακτηρια οταν το μπολι ειναι τζαμπα??
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-01-11, 13:57
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

σιγουρα αλλα αφου ειχα και τα βακτηρια ειπα γιατι να μην τα κανω σουπα ολα μαζι
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-01-11, 14:00
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

άμα τα ειχες καλα εκανες και τα εβαλες απλα κατι βακτηρια που ειχα στα χερια μου και ειχα διαβασει ΔΕΝ εστρωναν το νερο αλλα καταπολεμουσαν τα αποτελεσματα του αστρωτου νερου δηλ δισπουσαν nh3 nh4 και νο2 για να ειναι το νερο υποφερτο για τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-01-11, 14:41
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι και 100% αλλα μια μεγαλη αλλαγη 60-70 80%
τωρα με τοσες λιγες σταγονες δεν εχεις κανει καμια ζημια
Ευτυχώς! Για την αλλαγή του νερού έχεις δίκιο, και το υπόμνημα του φόρουμ εδώ μιλάει για 80-90% αλλαγή...

Σ'ευχαριστώ!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-01-11, 15:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν τυχόν μετέφερες τα βακτήρια που προκαλούν τις αλλοιώσεις στα πτερύγια στο μεγάλο ενυδρείο (αν βεβαια πρόκειται για φιν ροτ). Από την άλλη βέβαια η ποσότητα των βακτηρίων αυτών είναι σίγουρα πολύ μικρή σε σχέση με το μέγεθος του ενυδρείου.

Κατά την ταπεινή μου αποψη, και βάσει με το τι συμβαίνει στην βιολογία των ανθρώπων, δεν νομίζω ότι εγινε καποιο κακό.

Ομως επειδή η εμπειρία μου στα ενυδρεία είναι μόλις 6μήνου, ας δούμε τι θα πουν και οι παλαιότεροι.
Δεν εχει σημασια η ποσοτητα βακτηριων που μεταφερθηκε.
Αν βρουν το καταλληλο χωρο θα αναπτυχθει ο πληθυσμος τους.
Εχει καταστραφει υγειες ενυδρειο επειδη απλα χρησιμοποιθηκε κοινο φορητο tds meter σε ενυδρειο με ασθενεια που ουτε καν ειχε εκδηλωθει εκει (λογω ανοσιας των ψαριων).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-01-11, 15:43
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Μπορώ να κάνω κάτι τώρα που είμαι στο στρώσιμο?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-01-11, 16:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το σταυρο σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-01-11, 20:39
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σταυρο σου
Τόσο καλά ε?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-01-11, 20:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Τόσο καλά ε?
Δεν ειναι να κλαις, αλλα λεμε οτι μπορει και να συμβει.
Απλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα τωρα, εκτος απο σωστες συνθηκες και καθαρο νερο στο ενυδρειο, ποιοτικη διατροφη και βιταμινες καπου καπου στα ζωντανα, να εχουν ισχυρο ανοσοποιητικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-01-11, 21:31
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι να κλαις, αλλα λεμε οτι μπορει και να συμβει.
Ακριβώς, απλά μπορεί, όχι ότι θα συμβεί σίγουρα, οι πιθανότητες είναι μικρές, μην τρομάζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-01-11, 22:11
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

θα ελεγα οτι ειναι 0 οι πιθανοτητες
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-01-11, 00:56
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παιδιά help, μόλις βλέπουμε κάτι σαν μικρό σαλιγκαράκι στο ενυδρείο!

Που ξεφύτρωσε αυτό καλέ? Τι κάνουμε?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02771.jpg
Εμφανίσεις:  196
Μέγεθος:  18,7 KB  
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09139 seconds with 14 queries